POMOZITE NAM!

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Nastavljam to je sigurno,i podeli ću s vama koliko je to moguće :!: Ljutim se jer nemam neke bitne odgovore a možda bi trebalo da ih imam :!: U svakom slučaju hvala na podršci,takođe sve najbolje :-)
User avatar
pepeljuga84
Posts: 1057
Joined: Mon May 09, 2005 10:07 am
Location: Beograd

Post by pepeljuga84 »

Moji roditelji su mene uvek podržavali,pomogli mi da izađem iz najgorih situacija kada mi je bilo najteže...Nikada neću moći da im zahvalim dovoljno na tome :!:
Ali strah roditelja je sveprisutan,tako da se u određenim situacijama pretvori u manično proganjanje deteta,koje stvara još veći otpor prema autoritetima,i samim tim teranje(barem podsvesno) inata... :smt102 :smt006
Možda spava sa očima iznad svakog zla,
Iznad stvari iluzija,izvan života,
I s njom spava,neviđena,njena lepota;
Možda živi i doći će posle ovog sna.
Možda spava sa očima iznad svakog zla.
User avatar
Spirit
Posts: 145
Joined: Wed Aug 17, 2005 4:42 am
Location: Beograd

Post by Spirit »

Ali strah roditelja je sveprisutan,tako da se u određenim situacijama pretvori u manično proganjanje deteta,koje stvara još veći otpor prema autoritetima,i samim tim teranje(barem podsvesno) inata...
Samo mali opis straha... Taj strah nije vezan za narkomaniju. On se javlja prvog dana rodjenja deteta i traje do kraja života, nevezano za to koliko dete ima godina. Razlika izmedju roditelja u tom pogledu je samo u tome kako ko ume da prikriva osećanja.

E sad, svako, kad tad spozna tu vrstu straha. Svaki period u životu ima svoje karakteristike, pa tako i mladost se odlikuje ritanjem i teranjem inata. Razlika je samo u tome da li je inat konstruktivan, destruktivan ili autodestruktivan...
M4j4
Posts: 596
Joined: Tue Aug 23, 2005 10:29 pm
Location: ucmala sredina smor-city

Post by M4j4 »

Erineja,jednom sam (pre heroina,dok sam jos bila vikendas na exerima i vutri) plakala u sobi osecajuci da mi je zivot promasen. Mama je usla u sobu,sto sam se i nadala da ce uciniti,pomilovala me po kosi i pitala me sta mi je. Ja sam rekla da je sve u redu,ali sam u stvari zelela (i ocekivala) da ona insistira na pitanjima. Ali,ona je izasla iz sobe. Nikad u zivotu se nisam osetila usamljenije i napustenije. Ja znam da je ona i onda nesto slutila,ali nije htela da zna. Izasla je da ne bi cula ono sto bih joj rekla. A sve to nije nista u odnosu na heroin. Da vam kazem,sad vam je jako tesko. Meni se moja majka bukvalno zgadila sa pitanjima spijuniranjem i pretnjama i pokusajima da mi pomogne. Nije mi nikako bilo jasno sta hoce od mene i jedino sam zelela da imam sopstveni stan i da ne moram ni da ih vidjam. Krivila sam roditellje za svoj promasen zivot,sto su me pogresno vaspitali,nisu me uputili,itd pa zato nisam dozvoljavala da mi se priblize i pokusaju ispraviti greske sad kad sam vec na horsu i to je samo kraj i prekasno je...Ja sam se sad skinula,i u dobrim sam odnosima sa majkom i sa ocem cak,ima tu i one porodicne topline i svacega...Ne mozete joj se pribliziti dok se ne skine...a skinuce se samo ako joj se takav zivot bude toliko smucio da ce se radije odreci dopa nego nastaviti tako. Zatvor,a ja se uzasavam malog zatvorenog prostora,pa sam resila skinuti se sa dopa. zao mi je,meni je jako bilo zao moje majke gledajuci je onako jadnu...
E sad vam evo konkretan savet: NEMOJTE IZGLEDATI JADNO (to nas odbija,pomislimo da ste jadniji od nas i cak dobijemo zelju da se izivljavamo nad vama) .GORE GLAVU,OSMEH,SMINKU,POKAZITE DA IMATE SVOJ ZIVOT. KAD TAKO NESTO VIDIMO ,MI MAKAR `PROVIRIMO` U TAJ VAS ZIVOT KAD VEC DELUJETE USPESNO...PRAVITE SE KAO DA VAM JE KCERKA SAVRSENO NORMALNA,NE POMOINJITE DOP! LEPO SE OBUCITE,IZADJITE,A SA NJOM POLAKO POCNITE DA PRICATE O OVOM-ONOM STO VI RADITE A STO BI VAM ONA MOGLA POMOCI-UCESTVOVATI,DAJTE JOJ DO ZNANJA DA VAM TREBA NJENO MISLJENJE-POMOC,DA SE OSETI VREDNOM.
DRUGA STVAR: PITATE SE GDE STE POGRESILI? EVO I TO CU DA VAM KAZEM: ISPLANIRALI STE JOJ ZIVOT I NISTE OSTAVILI MESTA DA ONA SAMA ISPLANIRA SVOJ ZIVOT. STAN-LEPO,LEPO,ALI `PALO SA NEBA`. DOBRO BI BILO DA STE SVA TA DOBRA RADILI NJOJ U TAJNOSTI,I DALI JOJ KASNIJE U NASLEDSTVO KAD JE VEC ODRASLA,FORMIRANA LICNOST,OVAKO JE IMALA SVE DOK JE ODRASTALA I NIJE IMALA ZA STA SE POTRUDITI KAD JE VEC CEKA NA TACNI...
Ne znam vise sta da vam kazem...nadam se da sam pomogla,i izvinite ako je delovalo da vas nesto krivim,meni moji nisu obezbedili ni da jedem a kamoli stan,pa sam opet postala narkoman,ali tako je to,narkoman postanes ili kad nemas nista ili kad imas previse (ne mislim samo na materijalno,moze i prevelika ljubav da `ugusi`)
Budite mi dobro :)
Last edited by M4j4 on Thu Aug 25, 2005 8:58 pm, edited 1 time in total.
Image
User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

pomoć

Post by katarinadimedici »

Draga gospođo,ono što zasigurno znam je jedino to da će vaša ćerka ipak na kraju zatražiti pomoć od vas!To će se desiti kada sve mogućnosti za nsbavku droge iscrpi ili joj se jednostavno smuči jednogs dsns.Sa druge strane znam da je vama svaki dan dragocen jer se plašite za nju!Da bi što pre došlo do toga,pokušajte da joj "pripomognete" u tome!Za početak,saznajte na koji način sada dolazi do novca i kako bi mogli da joj otežate!?Ne zaboravite da su u ovom ratu sva oružja dozvoljena!
Ja sam zakazala kao roditelj po tom pitanju,možda nisam merodavna da delim savete,ali ono što nije meni uspelo,možda baš vama upali!Probajte i taktiku "Baš me briga!",pravite se da vas ne interesuje šta radi!Kada dođe kući,ništa nemojte da komentarišete,nego se spremite pa izađite,uz napomenu da ste najzad našli nekog interesantnog!Nijedna ćerka nije imuna na ljubomoru prema majci,kad otkrije da se svet ne vrti oko nje!Probajte sve ono što niste do sada,nešto će i upaliti!
Pozdrav
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Svaka ćerka je ljubomorna na partnera majke osim ako to nije njen otac to je živa istina :!: :!: :!:
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

ne znam bas za ignorisanje....mene je to jos vise sjebavalo...kontala sam e pa ok sada ni njih nije briga pa sto bi onda mene...mada bi bolilo.ali onda na drugu stranu..nemas mjesta da dises...sta,kako,gdje, s kim...aaaa. Zar nema neka sredina? vi jedino sto mozete da ucinite je da budete tu za nju, prijatelj vise nego mama, bez negativnih kritika, morate vjerovati u nju jer ona ne vvjeruje u samu sebe. To sam ja rekla mojoj mami...moras bjervati u mene...nemoj misliti najgore i ne imati nade..ona kaze da je nakon duzeg vremena pocela da je gubi...i da je to boli. Ja sam joj rekla da ako i ona izgubi nadu u mene da ja onda i nemam razloga da prestajem i uopste ista radim sa zivotom. Jer ja je nisam imala...ni nade, ni volje ni motivacije ni snage....A kad se barem jedna osoba jos uvijek nada to znaci puno i onda imas razlog da se trudis i ides dalje...E to je nesto najvaznije po meni-nada. Kad dodje kuci recite joj da ste nasli nesto sto ce joj se svidjeti i otidjite u udruzenje -NA-to vam je naj sigurniji korak..pa i ako izadje prvi put ili kaze da je glupo nema veze vratice se to je sigurno....probaj ok?
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Erineja zašto te nema? Javi se!!!
User avatar
Spirit
Posts: 145
Joined: Wed Aug 17, 2005 4:42 am
Location: Beograd

Post by Spirit »

Ja sam joj rekla da ako i ona izgubi nadu u mene da ja onda i nemam razloga da prestajem i uopste ista radim sa zivotom
Luna, ona je sve shvatila i bas zato je pocela da gubi nadu.

Ono sto ti treba da shvatis je to, da ti ne zivis za nju vec za sebe, da se ti ne boris za nju, vec za sebe. Dok si bila mala ona je morala da se brine o tebi, da razmislja i donosi odluke, na kraju i bori se u tvoje ime. Sada bi trebalo da si ti ta koja odlucuje o sebi. Njena uloga u tome je neophodna, ali ne da ona to opet uradi umesto tebe, vec samo kao pomoc.

Mislim da je to stvar odrastanja. Neko ko je debelo usao u narkomaniju, zaustavio je svoj mentalni razvoj u tom trenutku. Ako je imao 16 godina, onda ih i dalje ima. To je jedan od razloga zasto je potreban duzi vremenski period za oporavak psihe, a nakon fizickog skidanja. Zato je taj deo i tezi. Tada mozak pocinje ubrzano da nadoknadjuje sve one zamrznute godine u razvoju i zato je tada cesta slika tela odraslog coveka sa razmisljanjem adolescenta. Za to je potrebno vreme i strpljenje, ali preduslov je cvrsta odluka i naravno detoksikacija. Tada je, uloga roditelja, brata, sestre, prijatelja... (suovisnika) jako bitna.
A kad se barem jedna osoba jos uvijek nada to znaci puno i onda imas razlog da se trudis i ides dalje...
Pa breeeeee, da je Tesla tako razmisljao, nikad ne bi postao to sto je postao :smt009
User avatar
Erineja
Posts: 116
Joined: Thu Aug 18, 2005 6:48 am
Contact:

Post by Erineja »

Ima me Zvrky, sa vama sam svake noci. Samo sam trenutno u jako losem emotivnom stanju i desava mi se da celu noc preplacem i ne mogu da napisem ni jednu recenicu.
Post Reply