Karakterne promene kod zavisnika

Na ovom forumu ćete moći čitati stručne tekstove u vezi narkomanije, tretmana i drugih srodnih tema. Korisnici foruma neće imati mogućnost komentarisanja tekstova.
Sonja
Posts: 544
Joined: Wed Jan 04, 2006 2:48 am
Location: Neverland

Karakterne promene kod zavisnika

Post by Sonja »

Socijalna i emocionalna nezrelost koja zavisnika onemogucava da preuzme adekvatnu ulogu kako u svojoj porodici, tako i u siroj socijalnoj sredini.

Nedostatak samodiscipline izrazen u opstoj nedoslednosti i odsustvu cvrstog i odredjenog stava po bilo kom pitanju.

Sebicnost i egocentricnost koje nastaju posto zavisnik, zbog svoje zavisnosti, uvek daje prednost supstanci u odnosu na zivotne potrebe svoje porodice, dece, prijatelja. Na primer, ako nema novca razbice deciju kasicu kako bi dosao do novca. Ja sam licno ukrala ustedjevinu svog mladjeg brata i kada me je pitao :"Zasto seko?" samo sam odgovorila:"Izvini, morala sam..."

Negativan i kolebljiv stav prema autoritetima manifestuje se kroz bundzijsko ponasanje ili menjanje stavova od prilike do prilike. Ovo ga onemogucava da u svojoj porodici bude "glava kuce". Agresivnoscu (verbalnom i fizickom) i arogancijom on pokusava da nadomesti taj nedostatak.

Povrsan odnos sa ljudima razvija se kao rezultat nesposobnosti zavisnika da neguje prava prijateljstva. napustaju ga prijatelji iz "treznog zivota" i umesto njih okruzuje se zavisnicima.

Ogranicena interesovanja nastaju zbog totalne preokupiranosti supstancom. Zavisnik zanemaruje ranija interesovanja: posete bioskopima i pozoristu, citanje knjiga, bavljenje rekreacijom...Slobodno vreme popunjava aktivnostima koje ne zahtevaju preterano angazovanje, pa se pretvara u pasivnog posmatraca TV programa. Cak se trudi da i svojoj porodici suzi interesovanja u smislu porodicnih poseta, druzenja, odlazenja u posete sto zavisnikovu porodicu vodi u izolaciju.

Nesposobnost adekvatnog izrazavanja emocija ispoljava se u pozitivnim ili negativnim ekstremima. Evo da dam svoj primer, kada sam pod supstancom i dobre volje, preterano sam bliska sa ukucanima, kupujem im bespotrebne skupe poklone, a kada sam neraspolozena i ljuta "lete stvari po kuci" histericno se raspravljam, svadjam, lupam vratima...

Slabo podnosenje osujecenja i neuspeha u praksi znaci da se zavisnik brzo iznervira i reaguje preterano burno u odnosu na povod. Narodski receno ima "kratak fitilj".

Lazljivost znaci da zavisnik u pocetku lazima prikriva prekomerno pijenje ili narkoman uzimanje supstance i posledice takvog pijenja/drogiranja, a kasnije pocinje nekriticno da laze u svim situacijama "i kada treba i kada ne treba". Mislim da ovaj problem kod nas prelazi u patologiju.



Pozz.
S.
Needlework the way, never you betray
Life of death becoming clearer
Pain monopoly, ritual misery
Chop your breakfast on a mirror
Taste me you will see
More is all you need
You're dedicated to
How I'm killing you...
User avatar
azraaa
Posts: 407
Joined: Sun Apr 08, 2007 8:40 pm

Re: Karakterne promene kod zavisnika

Post by azraaa »

gdje ti vadis ovo?
PDT_Love_07
User avatar
Zona Sumraka
Posts: 1552
Joined: Fri Apr 15, 2005 10:50 pm
Location: SA/USA

Re: Karakterne promene kod zavisnika

Post by Zona Sumraka »

Povrsan odnos sa ljudima razvija se kao rezultat nesposobnosti zavisnika da neguje prava prijateljstva. napustaju ga prijatelji iz "treznog zivota" i umesto njih okruzuje se zavisnicima.
ja se ne bih ogranicila samo na prijateljstva, nego i veze...ovo je sto posto tacno...
Sonja
Posts: 544
Joined: Wed Jan 04, 2006 2:48 am
Location: Neverland

Re: Karakterne promene kod zavisnika

Post by Sonja »

azraaa wrote:gdje ti vadis ovo?
Iz glave, tako sam se ja lecila, kroz edukacije....

S.
Needlework the way, never you betray
Life of death becoming clearer
Pain monopoly, ritual misery
Chop your breakfast on a mirror
Taste me you will see
More is all you need
You're dedicated to
How I'm killing you...
svetlana
Posts: 32
Joined: Sat Apr 05, 2008 11:08 pm

Re: Karakterne promene kod zavisnika

Post by svetlana »

Draga Sonja,
hvala na poucnim tekstovima, ti si pravo blago. :)
User avatar
azraaa
Posts: 407
Joined: Sun Apr 08, 2007 8:40 pm

Re: Karakterne promene kod zavisnika

Post by azraaa »

ovo je mnogo dobro
PDT_Love_07
Sonja
Posts: 544
Joined: Wed Jan 04, 2006 2:48 am
Location: Neverland

Re: Karakterne promene kod zavisnika

Post by Sonja »

Mislim da bi svima koristilo da procitaju ono sto sam pisala o krizama, o mehanizmima odbrane a i o karakternim promenama. Sustina lecenja je da prihvatimo ove promene, da shvatimo koliko nas je bolest izmenila i da jednu po jednu pokusamo da iskorenimo. Sustina je u promeni ponasanja i karaktera, opsteg nacina zivota, a apstinencija je samo preduslov za sve to sto sledi.

Procitajte i mehanizme odbrane i razmislite koje kada primenjujete i u kojoj meri. Takodje vam predlazem da za karakterne promene pronadjete vase licne primere, u pocetku je tesko ali kada se jednom setite necete moci da se zaustavite. Mislim da zaista pomaze da steknemo uvid u sopstveno ponasanje i greske koje pravimo.


Veliki pozdrav svima i na leku se ne zahvaljuje :-D

Voli vas

S.
Needlework the way, never you betray
Life of death becoming clearer
Pain monopoly, ritual misery
Chop your breakfast on a mirror
Taste me you will see
More is all you need
You're dedicated to
How I'm killing you...
User avatar
misty
Posts: 201
Joined: Thu Feb 21, 2008 9:02 am
Location: Srbija
Contact:

Re: Karakterne promene kod zavisnika

Post by misty »

Sonja svaka čast na ovim tekstovima!

Pozz!!
:smt006
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

TROUGAO EGOCENTRICNOSTI

Post by joesspappa »

Od trenutka kada smo rodjeni, bili smo upuceni samo na sebe. Nasa svest je bila okrenuta zadovoljavanju sopstvenih potreba. U pocetku osnovnih. Mi smo bili centar univerzuma. Kako smo rasli, postajali smo svesni sveta oko nas. Prepoznavali smo druge ljude, mesta i stvari oko nas i mogucnost da oni postoje da bi zadovoljili nase potrebe. Na tom saznanju gradili smo svoje misljenje o razlikama i razvijali sposobnosti. Naucili smo da imamo razna zelje i izbore. Nas univerzum je rastao, mi smo i dalje bili centar, koji je postojao samo da bi se nase potrebe zadovoljile. Zeleli smo da se stvari odvijaju onako kako smo zamislili. Nase zelje su postale nase potrebe, ne vise primarne, nego one koje su nas ispunjavale.
Neka deca, u svom odrastanju, shvatala su da spoljni svet ne moze da ispuni sva njihova ocekivanja. U nedostatku onoga sto im je pruzeno, svojim naporom su uspevali da prevazidju nedostatke i mane. Kako se njihovo oslanjanje na druge ljude, stvari i mesta smanjivalo, tako su sve vise srecu i smisao pronalazili u sebi. Okretali su se sebi, svojim vrlinama i sposobnostima. Prihvatali su svoju snagu, slabosti i mane. A opet bili zadovoljni i ispunjeni. Nastavili su da odrastaju.
Kao zavisnici, mi smo, izgleda, na tom putu odrastanja negde zalutali. Verovatno nikada nismo odmakli od onog stadijuma kada smo kao deca bili okrenuti samo sebi i svojim potrebama. Egocentricnost je postao sastavni deo nasih karaktera. Nikada nismo bili zadovoljni svojim zivotom i samim sobom. Za razliku od drugih mi smo nastavili da se oslanjamo na svet oko nas, postajali smo zavisni od drugih, i odbijali smo da prihvatimo da nam ne moze sve biti pruzeno. Postajali smo opsesivni samim sobom. Nase potrebe i nase zelje su postajali nasi zahtevi prema drugima. Dosli smo do tacke kada se nase uslovljavanje i zahtevanje nije moglo ispuniti. Samim tim i nase zadovoljstvo i ispunjenje je bilo dovedeno u pitanje. Drugi ljudi, mesta i stvari nisu mogli da popune prazninu u nama. Kao reakcija pojavili su se bes, mrznja, ocaj i strah.
U engleskom postoji rec koju je jako tesko prevesti na srpski jezik. Resentment je zlopamćenje, kivnost, pizma, srdžba, ozlojeđenost, mržnja, jed. To je ono sto smo mi osecali kada se ne ispune nasi prohtevi. Zajedno sa besom i strahom resentment cini trougao opsednutosti sobom. Sve mane naseg karaktera su povezane sa ovim osecanjima koja su centar nase egocentricnosti.
Resentment ili ozlojedjenost je ono sto nam se desilo. Nasa proslost. Mi je neprestano prezivljavamo, tako sto neprestano mislimo o njoj. Bes je ono sto osecamo trenutno. Mi smo besni i ljuti zato sto ne mozemo da prihvatimo realnost koja se desava. Strah je ono sto osecamo kada razmisljamo o buducnosti. To je nasa reakcija na nepoznato, na mastanje unedogled. Svo troje cini izrazavanje nase opsednutosti sobom. Ovo je nacin na koji reagujemo na stvari, ljude i mesta koji se ne ponasaju i ne zive po nasim zahtevima.
Kada neko vreme budemo cisti, mi se trudimo da te stvari, taj negativni trougao, zamenimo boljim i lepsim, pozitivnim. Ukoliko ostanemo cisti dovoljno dugo, i primenjujemo program mi se oslobadjamo. Pronalazimo slobodu. Prvo od droga, zatim od zavisnosti i na kraju od opsednutosti sobom. Resentment (ozlojedjenost) zamenjujemo prihvatanjem (proslosti). Bes prelazi u najlepsi osecaj ljubavi. A strah postaje vera.
Mi imamo bolest koja na kraju zahteva od nas da potrazimo pomoc. Kada je dobijemo mi imamo samo jedan izbor. Mi moramo razbiti trougao opsednutosti sobom i egocentricnosti. Mi moramo ili da odrastemo da bi ziveli ili da se prepustimo smrti .

Negativni trougao ********** Vreme ********** Pozitivni trougao
OZLOJEDJENOST ********** PROSLOST **********PRIHVATANJE
BES, MRZNJA ********** SADASNJOST ********** LJUBAV
STRAH ****************** BUDUCNOST ********** VERA
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
azraaa
Posts: 407
Joined: Sun Apr 08, 2007 8:40 pm

Re: TROUGAO EGOCENTRICNOSTI

Post by azraaa »

joesspappa wrote: Mi smo besni i ljuti zato sto ne mozemo da prihvatimo realnost koja se desava.

mislim da je presudna tacka u pubertetu. svi smo na neki nacin tako reagovali dok smo bili mladji. mene danas neke stvari samo zabole, ali idem dalje, bez bijesa (naravno ne uvijek,nekad i ja malo poludim). pubertet je vrijeme kad nam je osjecaj pripadnosti potrebniji nego ikad, i ako ga ne pronadjemo u porodici trazicemo ga bilo gdje drugo. to je moja teorija, za koju smatram da ima jako malo izuzetaka. inace se slazem sa ovim svim gore napisanim. sta vi mislite?
PDT_Love_07
Post Reply