Prijatelj i njegovo samouništavanje

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

linker
Posts: 16
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:40 am
Location: Beograd

Prijatelj i njegovo samouništavanje

Post by linker »

U pitanju je moj veoma dobar prijatelj kojeg poznajem oko 15 godina. Pre nekoliko meseci mi se, kroz razgovor, poverio i priznao mi da već dugi niz godina zloupotrebljava Trodon. Kaže, počeo je da ga konzumira pre nekih 10-15 godina, navukao ga neki drug što je sa Trodonom počeo u isto to vreme. Vremenom se sve više navlačio, da bi pre 5 godina prvi put otišao u Drajzerovu na skidanje, koje je obavljeno uspešno. Međutim, posle pola godine opet se navuče na taj isti Trodon, pa opet u Drajzerovu i tako u krug... Do sada je imao oko 5-6 skidanja u Drajzerovoj. Te apstinencijalne krize kroz koje je prolazio u toku skidanja, opisivao mi je kao najgori mogući pakao. Takođe mi je rekao, da je sada navodno skinut, tj. da nema više zavisnost u smislu da upada u apstinencijalnu krizu, ali da s vremena na vreme još uvek uzme Trodon, kako bi mogao da spava, jer inače ima nesanice. Znači, to je ono što sam ja čuo od njega.

Ja sam odmah krenuo da ga ubeđujem da sa Trodonom raskrsti jednom zauvek i video sam kod njega da takođe razmišlja u pozitivnom smeru: govorio je kako je to veliko zlo i kako bi voleo da ga nikad u životu nije ni probao... Pretražili smo na internetu razne sajtove u vezi Trodona (tako sam naišao i na ovaj Forum), pokupili razne korisne informacije, iskustva ljudi koji su takođe kroz to prošli... Videlo se da je vrlo zainteresovan da pročita sve to. Čak mi je obećao i da će jednog dana otići u Savetovalište da im tamo izloži svoju situaciju i dobije sugestije.

Međutim, kao da mu je nešto "kvrcnulo" u glavi pre nekoliko nedelja, kada je, sticajem nekih okolnosti, ponovo intenzivirao druženje sa tim svojim "prijateljem" koji ga je pre 10-15 godina i navukao na Trodon. Sada ide kod njega svaki ili svaki drugi dan kako bi se od njega "ogrebao" o Trodon, tako da je sada mnogo češće "urađen" od Trodona nego ranije, što se manifestuje time da jedva gleda, da govori sporo, nejasno i nepovezano, da zaboravlja šta je rekao ili čuo nekoliko minuta ranije... Osim toga, sada kad ugrabim neku priliku kada je str8 i kada iniciram razgovor na tu temu, prvo - neće više ni da čuje za to Savetovalište, zatim kaže kako uzima Trodon zbog toga što, kad ga popije, oseća se mnogo lepo, pa kako mu ja mnogo "popujem", kako se kaje što mi je uopšte i rekao za Trodon... I još nešto, kaže da i dalje nije navučen i da bi sa Trodonom mogao da prestane u svakom trenutku, ali da jednostavno to ne želi i da je on već "iskusan" i da zna kako da se "radi" Trodonom a da se ne navuče - tako što će ga piti recimo nekoliko dana uzastopce, a onda napraviti određenu pauzu da se organizam iščisti!? (Molio bih da mi neko kaže da li je ovo tačno, jer ja baš nešto u to i ne verujem).

Sad bih voleo da me neko od vas savetuje, da li je ovde moguće nešto učiniti. Moje pitanje bi imalo dve dimenzije: jedna je pravna, tj. da li je važeći Zakon predvideo slučajeve u kojima neki ZLOTVOR (adekvatniji izraz ne mogu da nađem) nudi čoveku Trodone iako zna kroz kakav je pakao već prošao zahvaljujući njima. Znam da se taj zlotvor uvek može vaditi na to da je njegov drug punoletan i da je dovoljno svestan da može to da odbije ako ne želi, ali opet naglašavam - pre nego što je moj drug pre nekoliko nedelja počeo ponovo da se druži sa tim likom, bila je sasvim druga priča, razmišljao je na sasvim drugi način i znatno je ređe konzumirao Trodone. Meni ne bi bio nikakav problem da (ako za to ima zakonskog osnova) prijavim tog zlotvora policiji ili mu policiju dovedem na vrata, iako sam svestan da bih time možda upropastio prijateljstvo sa ovim mojim drugom - ali draže bi mi bilo i da ne budemo više prijatelji, ako bih bar znao da sam za njega uradio neku korisnu stvar.

A druga dimenzija je moralna - u velikoj sam dilemi koliko zapravo ja imam prava da se tom mom drugu mešam u to šta on radi i, kako on kaže, da mu "popujem". Ali sa druge strane, kada bih se ponašao kao da me se to ništa ne tiče, osećao bih grižu savesti što ga puštam da (makar i svojom voljom) i dalje propada, a da uopšte i ne pokušam ništa tu da učinim. A stalo mi je da se izvuče, jer znam da je mnogo, mnogo dobar čovek i da zaslužuje da ima normalan život.

Znači, jednostavno nisam pametan... Pa... ako mogu da čujem vaše savete/razmišljanja/lična iskustva u vezi ovoga... Hvala unapred...
User avatar
azraaa
Posts: 407
Joined: Sun Apr 08, 2007 8:40 pm

Re: Prijatelj i njegovo samouništavanje

Post by azraaa »

nisam znala da se od trodona moze imati takva kriza...jes ti siguran da su tu samo trodoni u pitanju?
PDT_Love_07
User avatar
misty
Posts: 201
Joined: Thu Feb 21, 2008 9:02 am
Location: Srbija
Contact:

Re: Prijatelj i njegovo samouništavanje

Post by misty »

Ja sam čula da može, ali nisam sigurna, to bi mu ipak trebao reći neko ko je imao iskustva sa trodonima
linker
Posts: 16
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:40 am
Location: Beograd

Re: Prijatelj i njegovo samouništavanje

Post by linker »

Iskreno, to mi nije palo na pamet, mada ne kažem da je nemoguće. U Trodone i uopšte u droge sam totalno neupućen i sve što o tome znam se svodi na ono što sam u poslednjih par meseci prevrteo preko Google-a (a i na ovom Forumu). Međutim, o Trodonu je vrlo malo informacija, iako vidim da dosta ljudi ima problem sa njim.

Ali, ipak bih voleo da se osvrnemo na suštinska pitanja koja sam postavio, a to je kako bi bilo najbolje da se ja postavim u ovoj situaciji i šta bih zapravo i mogao tu da učinim.
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: Prijatelj i njegovo samouništavanje

Post by jana »

Svaki suovisnik se susretao bar jednom u zivotu sa tvojim pravnim i moralnim pitanjem.Zlotvora je nazalost vrlo mnogo i pravna regulativa u tom dijelu vrlo komplicirana.To nije dosta da ti vidis i cujes,to treba dokazati.Dragi moj,zivot i njegove zamke uvijek,uvijek idu I s p r e d pravne regulatgive,i to je u slucaju narkomanije poseban problem.U odsjeku za borbu protiv narkomanije,svojevremeno sam davala podatke o svemu sto sam vidjela i cula,rjesavajuci svoj problem u porodici,no nacelnik je samo gledao u sat,kad ce moje vrijeme isteci.Bila sam svoj vlastiti detektiv gotovo cetiri godine.Mnogo godina poslije,jer sam sada u osmoj godini suovisnickog staza,na radiju cujem,bila racija,na tom i tom mjestu,privedeni ti i ti ljudi,i tako,utvrdim one "moje"sa mojega spiska.Zrtava narkomanije je jako mnogo,a pravna regulativa i izvrsni sistem nazalost,nisu efikasni.Puno je interesa u "igri"i svojevremeno,ja sam stekla uvjerenje,da gouvernaman nema interesa nositi se sa tim problemom u jednom vecem obimu.Zasto,ako me pitas?Pa zato sto je u pitanju profit,sa jedne strane ,a sa druge,nezainteresovanost za zdravlje populacije u sustini.Neko mi ovdje rece i to"ovisnici su poslusni,ne traze mnogo i od njih ne boli glava".
Moralno pitanje,e to je isto dobro pitanje.Neka ti je Bog na pomoci.Nista,gledas kako covjek propada,a ne mozes nista.
linker
Posts: 16
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:40 am
Location: Beograd

Re: Prijatelj i njegovo samouništavanje

Post by linker »

JOOOOOJ kako sam se večeras iznervirao! Dogovorili se taj moj drug i ja još ranije da danas navrati do mene, kad oko podne šalje mi SMS da neće biti u mogućnosti, jer mu navodno dolaze majstori da mu rade kupatilo, pa će možda ostati do kasno. Meni je to odmah bilo malo sumnjivo, al' dobro, nisam hteo da mu pokazujem nikakvu sumnju, da ne bih ispao paranoičan. Kad, desilo se upravo ono što sam i naslućivao: zovnem ga večeras oko 9, a on - mrtav ubijen. Znači, jedva govori, ne može rečenicu da sklopi, nit' je živ nit' je mrtav. Nekako je uspeo da promrmlja da je opet bio kod onog zlotvora i da mu je ovaj dao 4 (četiri) tablete Trodona.

Znači, poludeo sam!!

Eto samo sam to hteo da vam javim, ne znam više ni sam kako će sve ovo ispasti, strašno sam ogorčen.:(

Jana, hvala ti na opširnom i detaljnom odgovoru i iznošenju svojih iskustava. Ali, razumećeš me, večeras sam jednostavno toliko iznerviran zbog ovoga što se desilo, da nisam sada sposoban ništa više da napišem, ali ću sutra sigurno da se posvetim ovome što si napisala i da iznesem svoje komentare na to.
linker
Posts: 16
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:40 am
Location: Beograd

Re: Prijatelj i njegovo samouništavanje

Post by linker »

Malo sam se smirio... Dakle ovako...

Jana, tvoj post je sasvim realan i upravo je to slika i prilika sistema u kojem živimo, nažalost.

Ipak, ne dam da me pobedi pesimizam. Sećam se jednog događaja od pre 5 godina, jedna moja poznanica je sumnjala da je momak njene ćerke narkoman i da joj se i ćerka drogira svaki put kad ode kod njega. Jedne noći, kad je ćerka spavala kod tog svog momka, majka je sa policijom, u 3 sata noću, otišla kod njega na vrata. Pritom znam da ta žena nema u policiji nikakvu vezu. Jednostavno je pozvala SUP, rekla joj svoju sumnju, rekla adresu i oni su odmah krenuli na lice mesta. Znači, nikoga nije optužila, jer nije ni imala dokaze, rekla je samo svoju sumnju i oni su otišli da to provere.

A i evo na šta juče naleteh pretražujući internet:

http://www.okruzni.sud.ns.srbija.yu/ind ... 7&module=1

Zanimljiv je treći pasus.

Znači da sudstvo u ovoj državi ipak nije potpuno mrtvo i da ponekad i radi svoj posao.

Mada nisam pravnik i nemam kod sebe Krivični zakonik, koliko vidim po ovome, postoje dve tačke u KZ-u na osnovu kojih je protiv onog zlotvora moguće nešto preduzeti:
čl. 247 st. 1 KZ - kriv. delo omogućavanja uživanja opojnih droga;
čl. 246 st. 3 u vezi st. 4 KZ - neovlašćeno držanje opojnih droga.

Takođe je i ovo vrlo bitno:
trodon koji je proglašen za opojnu drogu Rešenjem o utvrđivanju opojnih droga i psihotrpnih supstanici (Sl. glasnik R. Srbije br. 24/05) na A listi pod rednim brojem 106
Možda i još nekome nekad ovi podaci budu od koristi.

(Ovi članovi se odnose na KZ R. Srbije, ne znam pod kojim članovima je to regulisano u drugim državama.)
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: Prijatelj i njegovo samouništavanje

Post by Boban »

Pozdrav,Trodon je opasan lek sa njim sam se poceo drogirati pio sam do 30-40kom na dan,posledice su epilepsija,nenormalno jake krize i duge.To kontrolisanje nije moguce to je samo prividna varka tebe ili obojice...mora sam da odluci da se skida sa toga jer dok nebude kasno dok bubrezi ili jetra neode od njega, secam se na pocetku posle mnogo dana radjenja velikim kolicinama bih izmokravao nesto kao ulje gusto sa mokracom...svaki narkoman ce ti u krizi reci da je droga zlo i da se kaje...nemoj bas puno da krivis" prijatelje" jer nemoze te niko nvuci na drogu a da ti pre toga nisi nigde cuo da to nevalja ili video primere oko sebe,ponos je to prijatelju ono kao"ma mogu ja to iskulirati" i za trenutak si pod nogama...da je toliko godina na trodonu trebala bi mu veca kolicina da jedva gleda moguce je da je u pitnju nesto malo jace a prica da je samo trodon je za tebe...nego ako mu je stalo do tebe prijatelju popricaj sa njim bez ikakvih emocija ni dobrih ni losih kazi mu sta ti je na srcu pa mu preporuci neki drugi vid lecenja...zelim ti da istrajes u tome.
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Re: Prijatelj i njegovo samouništavanje

Post by zvrky »

I ja sam imala uzasne krize od trodona mozda su cak bile gore nego krize od heroina...pu pu ne ponovile se :-D
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: Prijatelj i njegovo samouništavanje

Post by joesspappa »

Ja se iskreno ne secam da li na trodonu bese glas promukao, stvarno se nisam radio tim *ovnetom sem ponekad neki komad, ali vise za bolove.... pa bi se ja osvrnuo na taj detalj tvoje price, koliko znam na djonu je prica tecnija, brza, nije moguce lako zaspati, a ta uspavanost, me na nesto drugo asocira. Ponavljam, duduk sam sto se tice djonova... brazilaca ili kako god... i pomalo paranoidan... sto se tice horsa...

Druga stvar koju bih primetio, linkeru, ti svom prijatelju nisi ni majka ni otac, niti clan familije. Ti nemas nikakvo pravo da nekog stitis ili da pokusavas da nekom ubacis muriju u pricu. Mozes da prijavis i to je to... ali tesko da ce da se desi nesto. I plus i tvoj prika ce da zaglavi verovatno, a i ti neces moci da izbegnes sudjenje i svedocenje...pa razmisli malo i o toj strani medalje...

Mislim oke je pokusati pomoci nekom, ali ako taj neko ne zeli pomoc, cemu onda sve to... jbg...NE POMAZE SE ONOM KOME POMOCTREBA, NEGO ONOM KOJI POMOC TRAZI...
Cuvaj se...
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
Post Reply