Tramal, test, molim pomoc

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
Domagoj
Posts: 2
Joined: Thu Jun 14, 2007 11:30 pm

Tramal, test, molim pomoc

Post by Domagoj »

Rodjak mi je ovisnik o heroinu par godina. Zbog stalnog insistiranja porodice prije 15tak dana je navodno prestao uzimati heroin. Kaze da se skidao tramalima, koje, kako kaze, jos uvijek uzima. Danas smo kupili test i dali mu da radi. Test je bio pozitivan na opijum. On i dalje tvrdi da nije uzimao heroin.

Da li upotreba tramala moze uzrociti da test bude pozitivan na opijate?

Nekako bi bilo dosta ruzno da po prvi put mozda govori istinu, a da mu ne vjerujemo. U ljekarni su rekli da je mala vjerovatnoca, ali da nije iskljucena mogucnost da tramal moze to uzrociti. Njihov odgovor mi bas nista ne kazuje, pa ako ima neko da zna nesto o ovome iz licnog iskustva ili iskustva drugih bio bih zahvalan da to podijeli sa mnom..

A drugo pitanje vezuje se za dejstvo tramala.. Da li je stvarno moguce skinuti se tramalima, ako to nije uspjelo s heptanonom, koji je valjda terapija koju daju lijecnici
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Post by saša-ex »

Tramal moze samo ublaziti simptome fizicke krize ali to nije lek za lecenje narkomanije i samo budala ga moze prepisati za tako nesto.
Sonja
Posts: 544
Joined: Wed Jan 04, 2006 2:48 am
Location: Neverland

Post by Sonja »

Moze biti pozitivan na opijate ako je uzimao tramal, a nije heroin, jer tramal spada u grupu opijata.
Sto se tice lecenja njime, tramal je analgetik, a ne lek. Mislim da je Sasa dovoljno rekao.
Needlework the way, never you betray
Life of death becoming clearer
Pain monopoly, ritual misery
Chop your breakfast on a mirror
Taste me you will see
More is all you need
You're dedicated to
How I'm killing you...
User avatar
Mark_Renton
Posts: 386
Joined: Fri Apr 15, 2005 3:51 pm

Post by Mark_Renton »

Ali u praksi je moguce suzbiti krizu tramalom, i to prilicno dobro. Naravno, onog dana kad prestane sa njima imace krizu. Zato je najbolje da pocne da smanjuje postepeno.
When Hell is full, the dead will walk the Earth.
User avatar
dinche
Posts: 9
Joined: Sat May 19, 2007 1:37 am
Location: Sarajevo

Post by dinche »

ne znam...ja nesto uopste nisam za tu varijantu tramala...mislim,tramali u obliku terapije ni u kojem slucaju...samo se jos vise moze navuci na njih i onda jos jedan problem...a ako heptanon nije pomogao,cisto sumnjam da ce oni moci..a sto se tice tog testa,da moguce je. Meni se ista stvar desila dva puta i bas zbog toga sto tramali spadaju u opijate test je ispao pozitivan..tako da bi najbolje bilo da ovisniku pocnete malo vjerovati,pustiti ga da se otvori..to ce biti sasvim lijep pocetak skidanja..pozzz
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

havla bogu da ce test biti pozitivan ako uzima tramale.
Da li ce se uspijeti skinuti s njima? Jako tesko, jedino ako je turbo odlucan i jako jako discipliniran i uz jos masu tableta uz to, jer sam tramal po sebi nije dovoljan, osim ako ne uzmes jako puno, a kad dodjes u fazu spustanja tramala trebaju ti i drugi pilsevi da te pokriju i jaka, jaka kontrola i disciplina a koliko se meni cini on to nekako sve sam sa sobom radi
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
Domagoj
Posts: 2
Joined: Thu Jun 14, 2007 11:30 pm

Post by Domagoj »

sunrise wrote:havla bogu da ce test biti pozitivan ako uzima tramale.
Da li ce se uspijeti skinuti s njima? Jako tesko, jedino ako je turbo odlucan i jako jako discipliniran i uz jos masu tableta uz to, jer sam tramal po sebi nije dovoljan, osim ako ne uzmes jako puno, a kad dodjes u fazu spustanja tramala trebaju ti i drugi pilsevi da te pokriju i jaka, jaka kontrola i disciplina a koliko se meni cini on to nekako sve sam sa sobom radi
Cinjenica je da da on to nekako sve sam sa sobom radi, medjutim tesko je i nama (obitelji) izabrati najbolji nacin da mu se pomogne kako bi se on izborio sa tim. Pocelo je sa velikim dugovima, dizali smo kredite da bi iste vracali, dakako uz njegovo obecanje da nece vise. To je jedan od primjera, ali mnogo je obecanja izigrao. Znamo da problem nije jednostavan, zelimo mu dobro, ali ne znamo kako mu pomoci..

Ipak, nove vijesti za njega su da sada uzima dva tramala ujutro, te jedan navecer. Ne znamo kakvo dejstvo tramali imaju, lijecnici ga ne preporucuju, kao ni mnogi na forumu ovdje koliko vidim.. Ali moram priznati da mi prepoznajemo napredak, vratila mu se neka fina boja u licu, pogled mu je cist, uredno spava, redovno jede.. Ne znam kako ce se to okoncati, no cini mi se da bi mi pristali na opciju da uzima tramale koliko god, samo da ne uzima heroin.. Moguce da je to razmisljanje iz ocaja, jer sigurno ti tramali imaju svoje kontraindikacije, ali trenutno tako je.. On sada tvrdi da je dobro i otvoren je za diskusiju, tako da cemo posavjetovati se lijecnicima u svezi mozda uzimanja te jako popularne blokade ili necega slicnoga.

Ukoliko neko mozda ima neki prijedlog koji bi pomogao, molim da ga iznesete..

Zelim jos pohvaliti ovaj site, mislim da ima jako puno svoga pozitivnog efekta i da jako puno doprinosi i moze doprinijeti u borbi protiv ovisnosti. Bar nama clanovima obitelji moze pomoci da bolje shvatimo problem. A evo ja priznajem da sam razmisljao da je uzimanje heroina hir i da se sa tim moze prestati bilo kada, dok sada sasvim drugacije to posmatram
Post Reply