Od raja do pakla

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

knezivo
Posts: 4
Joined: Mon Jun 04, 2007 8:12 am

Od raja do pakla

Post by knezivo »

:smt041

OD RAJA DO PAKLA


Od raja do pakla kratak je put, ali nisam ni slutio koliko je dug put u obrnutom pravcu. Ljudi ne znaju da u pijenju postoji jedna tanka linija koja kada se pređe, vodi pravo u ponor pakla, odnosno alkoholizma. Zla, iz koga se čovjek teško, veoma teško izvlači. Ona je nevidljiva i nepredvidljiva. Dođe onda kada je najmanje očekuješ. Mami, izaziva, daje ti lažna uvjerenja, lažna samopouzdanja i lažnu hrabrost da je još uvijek daleko, a u stvari je jako blizu. I kad je jedan put pređeš, vidiš da to nije tanka linija. To je sada zid, stijena, koja onemogućava povratak stvarnosti. Tako je meni najbolji prijatelji postao alkohol. Kako i kada sam joj postao vjerni pratilac, ne mogu da se sjetim. A sve je moglo da bude drugačije.
Kako je vrijeme prolazilo, obaveze su postajale sve veće i veće. Posao, obitelj, prijatelji, kućni poslovi, itd. Nisu dozvoljavali izgovore kao što su: "nisam stigao", "bio sam umoran", "nisam bio raspoložen", "sutra ću". "ima vremena", "ja znam sve", "ja sam najbolji", "što oni znaju" . . .
I tako, pod silnim pritiskom i bez vremena i prilike za pravo druženje, ja sam se sprijateljio sa alkoholom. Kao da je neka nevidljiva ruka povlačila konce života, kao da je neka druga, loša osoba bila u meni, a ja sam kao marioneta poslušno silazio stepenicu po stepenicu u društvu svojeg vjernog drugog "JA". Što sam niže silazio, sve više pravih i iskrenih prijatelja me napuštalo, osim nekolicine. Ali, ja nisam bio sam, uz mene je bila čaša koja je nudila spas, rješenje, nadu. I tako sam nastavio dalje. Pakao se već nazirao, ali su moje oči odbijale da ga vide. Samo još jedno piće, još jedan dan, još jedna laž, mala, pa veća, veća, i iz dana u dan sve veća . . .
Ostao sam sam dok se oluja spremala. Živio sam u crno bijelom svijetu. Jedino je čašica i dalje bila uz mene i cinično se smijala. Nikoga nije bilo da mi pruži ruku i pokuša da me iščupa iz živog pijeska, u kojem sam bio do grla, osim nekolicine preostalih prijatelja koji nisu odustajali i gubili nadu i pružili mi ruku da me izvuku i živog pijeska, i otvore mi oči da postoji bolji svijet, svijet prepun boja.
I tako sam se našao na liječenju. Liječenju od alkoholizma. Ti malobrojni prijatelji mi i dalje pružaju podršku i potporu i ulijevaju mi nadu u ljepše i bolje sutra i pomažu da ustrajem u onome što trenutno radim, a to je da ga se potpuno odreknem, jer povratak njemu bit će i gore neko pakao.
Već 3 mjeseca nisam niti pomirisao alkohol, niti imam potrebu da ga uzimam. Nadam se ustrajati u tome do daljnjega.
User avatar
Mark_Renton
Posts: 386
Joined: Fri Apr 15, 2005 3:51 pm

Post by Mark_Renton »

Nema goreg pakla od onog koji sami sebi stvorimo.
When Hell is full, the dead will walk the Earth.
Sonja
Posts: 544
Joined: Wed Jan 04, 2006 2:48 am
Location: Neverland

Post by Sonja »

Knezivo,

Dobro dosao. Interesantno je da imamo i evo tebe zavisnika od alkohola. Ovde su sve cini mi se ljudi zavisni od droge.
Cestitam i nadam se da ces izdrzati, jer uvek sam iz nekog razloga mislila da je ljudima koji se lece od alkohola teze u jednoj tacki - dostupnost alkohola.
Ja ne mogu ni da zamislim kako bih se osecala da se lecim kao sto se lecim, a da gledam u prodavnicama, na TV-u, po kaficima , svuda ama bas svuda taj tolerantan stav prema drogi.
Tako da negde tek naslucujem koliko ti je tesko, ali uz prave ljude i volju, nista nije nemoguce.


Pozdrav


S.
Needlework the way, never you betray
Life of death becoming clearer
Pain monopoly, ritual misery
Chop your breakfast on a mirror
Taste me you will see
More is all you need
You're dedicated to
How I'm killing you...
User avatar
rajouno
Posts: 1591
Joined: Tue Nov 07, 2006 10:27 am
Location: dreamland

Post by rajouno »

kneziwo,welcome to the hotel of california!prochitah djelic twoje priche,i ne smatram da je tebi nimalo lakshe od nas koji su taj pakao proshli sa drogom.swe su to bolesti,sa posljedicama owe ili one wrste-ali jedna dobra stwar u swemu tome je shto su izljechiwe!samo je bitno ne posustati,i samo gristi naprijed...teshko je ,ali wremenom swe dodje na swoje.swaka chashica..ili swaki lajn posle swega, samo nas wraca u taj ponor bez dna.i ti to dobro znash..samo naprijed ,na dobrom si putu-3 mjeseca chistoce nije mala stwar!pozz i pishi :wink:
PER ASPERA AD ASTRA...
knezivo
Posts: 4
Joined: Mon Jun 04, 2007 8:12 am

Hvala svima koji su pročitali moju ispovijest

Post by knezivo »

Pored lijekova koje su mi preporučili liječnici, pridržavam se i sljedećeg:

Preporuke liječenim alkoholičarima i članovima njihovih obitelji

Poželjno je da liječeni alkoholičar postane član Kluba liječenih alkoholičara ili Anonimnih Alkoholičara i da redovno odlazi na sastanke.
Ne spominjite ono što je bilo, nego se okrenite onom što će biti.
Da bi razumjeli ovaj problem, potrebno je da naučite što više o alkoholizmu. Da na ovu temu pročitate neku knjigu, pogledate neki film ili popričate sa nekim.
Ono što naučite, treba da primijenite u svakodnevnom životu promjenom navika i stavova, kao i poboljšanjem kvaliteta života.
Poželjno je da poboljšate međusobne odnose i navike.
Preuzmite svoje obaveze na sebe.
Budite strpljivi i ne očekujte promjene za jedan dan.
Liječeni alkoholičar mora prihvatiti činjenicu da do kraja svog života neće više moći piti alkohol, jer bi ga to odvelo ponovnom alkoholizmu.
U slučaju recidiva treba potražiti pomoć da bi se ponovo uspostavila apstinencija.
Liječeni alkoholičar treba da pomaže drugima, jer na taj način pomaže i sebi.
Družite se sa apstinentima i van kluba.
Nemojte držati alkohol u kući, a prijatelje ponudite kavom i sokom.
Kasnije, pravila treba mijenjati, modificirati prilagoditi svakom apstinentu, svakoj obitelji pojedinačno.
Pravila postoje zato da se spriječi recidiv, da se apstinencija održi i da se samim tim vrši liječenje.

Pravila ponašanja u apstinenciji

Primarni cilj je apstinencija i suzbijanje recidiva. Ova pravila upravo tome služe.
1. pravilo: Strogo izbjegavajte kavane i društvo sa kojima ste ranije pili
2. pravilo: U kući nemojte držati alkohol
3. pravilo: Svaki dan uzimajte Tetidis
4. pravilo: Svaki dan bez pića shvatite kao kapital
5. pravilo: Ako dođe do krize, obranite se organiziranim sistemom odbrane
6. pravilo: Tokom liječenja pomažite drugim pacijentima, naročito ako su u krizi
7. pravilo: Otvoreno govorite o sebi kao alkoholičaru
8. pravilo: Ako dođe do recidiva, što pre se javite terapeutu i nastavite liječenje
Svi apstinenti do godinu dana treba da se pridržavaju ovih pravila, ako je moguće, striktno.
Kasnije, pravila treba mijenjati, modificirati prilagoditi svakom apstinentu, svakoj obitelji pojedinačno.
Pravila postoje zato da se spriječi recidiv, da se apstinencija održi i da se samim tim vrši liječenje.

1. pravilo: Strogo izbjegavajte kavane i društvo sa kojim ste ranije pili

Odlaskom u kavanu i biti u društvu osoba sa kojim ste pili samo možete ponovno početi piti. Takvim načinom može doći do recidiva i ponovnog liječenja.

2. pravilo: U kući nemojte držati alkohol!

Ovdje se upliću naši običaji i naše tradicije.
U našem društvu je skoro nedopustivo da kad vam dođe neko - susjed, rođak, prijatelj - da ga ne počastite nekim alkoholom.
Potrebna je jako velika suradnja obitelji, ali i velika hrabrost.
Mora se prevazići period kada se okolina buni i vrijeđa sve dok jednog dana ne stave dobrobit te obitelji ispred tradicionalnih očekivanja.

3. pravilo: Svaki dan uzimajte Tetidis!

Tetidis uzimaju svi pacijenti koji žele da se leče.
Neuzimanje, zaboravljanje, preskakanje i mijenjanje sa nekim drugim tabletama je skoro siguran korak u recidiv.
Tetidis u kontaktu sa alkoholom izaziva disulfiram - alkoholnu reakciju, koja za posljedicu ima: crvenilo, uglavnom lica i gornjeg dijela tijela, osjećaj toplote, preznojavanje, osjećaj gušenja, slabost, malaksalost, muke, povraćanja, kardiovaskularne komplikacije.
Smrtonosne komplikacije kod uzimanja alkohola na tetidis su retke, ali postoje.
Tetidis je dobar i loš.
Dobar je zato što omogućava psihološku blokadu uz pomoć kemije. Dobar je zato što tu psihičku energiju koja bi bila upotrebljena da čovjek ne pije, sada može da koristi za neke druge stvari. Tetidis vraća mir u obitelj, angažira suradnika u liječenju i obezbjeđuje taj neki minimum od godinu dana.
Negativna strana Tetidisa je što on nije lijek – ne liječi alkoholizam. Može izazvati neke neželjene efekte svojim dugotrajnim uzimanjem.
Postoje ljudi kojima se Tetidis ne smije prepisati: oboljeli od teških kardiovaskularnih komplikacija, jetrene insuficijencije, oboljeli od epilepsije, kod trudnoće, itd.

4. pravilo: Svaki dan bez pića shvatite kao kapital!

Ovdje spominjani kapital se ne odnosi na financijsku korist, mada i to postoji.
Odnosi se na sve ono što se desilo, sve ono što se popravilo u toku apstinencije. I minimalni korak i pomak, da li je to u obiteljskim odnosima, u odnosima sa djecom, sa prijateljima, na radnom mjestu, itd.
Treba jako uvažavati i brojati te svoje male uspjehe, jer će ti mali uspjesi biti motiv za daljnji rad i daljnje uspješno liječenje.
Ako toga nema, onda je sama apstinencija pasivna – jedan kapital koji je mrtav i koji će se vrlo brzo potrošiti.

5. pravilo: Ako dođe do krize, obranite se organiziranim sustavom obrane!

Krize su, skoro uvijek, neki terapijski propust.
Krize mogu biti otvorene i zatvorene.
Najčešći razlog je da se apstinent uspavao u svojoj apstinenciji i do sada postignutim uspjesima i da se na taj način vratio na neke oblike svog bivšeg alkoholičarskog ponašanja, odnosno na suho pijenje.
U krizi je izuzetno važan suradnik u liječenju.
Odbrana se sastoji iz nekoliko dijelova:
 neophodno je prepoznati krizu. To je naročito važno za suradnika u liječenju.
 potrebno je predočiti pacijentu da je u krizi, ukoliko on sam toga nije svjestan.
 potrebno je svim dosadašnjim znanjem obraniti se od tog prvog naleta krize, odnosno napetosti koju kriza donosi.
Naravno, uz pomoć Tetidisa.
Veoma je važno sa suradnikom vrlo iskreno i otvoreno analizirati sve ono što se događalo u posljednje vrijeme. Znači, svi oni događaji, sva ona osjećanja, svi konflikti i sve što se dešavalo i sve ono što bi eventualno moglo da bude uzrok krize.
Ukoliko suradnik i apstinent sami nisu u stanju da taj slučaj detaljno izanaliziraju, onda se uvijek treba obratiti široj grupi. To se obično radi u klubu liječenih alkoholičara, i u krajnjem slučaju uz pomoć terapeuta.

6. pravilo: Tokom liječenja pomažite drugim pacijentima, naročito ako su u krizi!

Alkoholičari nisu društveni, pošto ta njihova navodna društvenost počinje i završava se u kavani. Traje sve dok neko ima para da okreće runde.
Neophodno je da se svaki apstinent sada vrati u društvo i da ponovo uspostavi neke zdrave, društvene reakcije.
Treba da obnovi odnose sa svojim trijeznim prijateljima, da pronađe druge, da na taj način postane društven – da duboko suosjeća i da je duboko zainteresiran za probleme drugih ljudi, da pokušava da učestvuje u rješavanju problema tih drugih ljudi.

7. pravilo: Otvoreno govorite o sebi kao alkoholičaru!

Neophodno je javno priznati svoj alkoholizam.
Treba imati mjeru. Ne znači da o tome treba pričati svakom i na svakom mjestu.
Mislimo prvenstveno na zaista bliske osobe – od obitelji, preko rodbine, susjedstva i kolega na radnom mjestu.
Ovo je važno iz dva razloga. Prvo, zato što se na taj način mogu preduprediti razne neprijatne situacije tipa «uzmi samo jednu, neće ti ništa biti» sa jedne strane, a sa druge, na taj način svaki apstinent će imati jednu svoju malu, zaštitničku vojsku koja će mu jednog dana pomagati.
Javnim priznanjem svog alkoholizma apstinent je zaista razriješio neke stvari sam sebi, pobijedio je neke svoje odbrane i izborio se sa nekim svojim stavovima i ponašanjima u čijem je okrilju dugo, dugo vremena živio.

8. pravilo: Ako dođe do recidiva, što pre se javite terapeutu i nastavite liječenje!

Postoji recidiv, a postoji i propijanje.
Recidiv je kratkotrajan i zato ako se pacijent odmah javio, liječenje se može nastaviti tamo gdje je i stalo.
Ako dođe do propijanja koje je trajalo mjesecima, onda treba krenuti iz početka, jer je došlo do vraćanja na staro alkoholičarsko ponašanje.
Bitno je znati da recidiv nije smak sveta i da se on može jako dobro terapijski iskoristiti.
Sonja
Posts: 544
Joined: Wed Jan 04, 2006 2:48 am
Location: Neverland

Post by Sonja »

Gde si se lecio?

U BG-u?

S.
Needlework the way, never you betray
Life of death becoming clearer
Pain monopoly, ritual misery
Chop your breakfast on a mirror
Taste me you will see
More is all you need
You're dedicated to
How I'm killing you...
knezivo
Posts: 4
Joined: Mon Jun 04, 2007 8:12 am

Mjesto liječenja

Post by knezivo »

Liječio sam se u Vinkovcima, Hrvatska u Općoj bolnici inkovci, Odjel za duševne bolesti. Liječnici i osoblje su fenomenalni, profesionalni, stručni i strahovito ljubazni prema ovisnicima.

http://psihijatrija.com/vinkovci/
Sonja
Posts: 544
Joined: Wed Jan 04, 2006 2:48 am
Location: Neverland

Post by Sonja »

Jaoooo Vinkovci.....

Koliko ja nisam tamo bila, jako sam volela da letujem tamo.....ah.

E, pa da i ja sam se lecila u bolnici za mentalno zdravlje u BG-u, i ocigledno imaju isti sistem rada. Pogledaj moje stare postove na indexima o alkoholizmu, skapiraces :wink:


Pozz S.
Needlework the way, never you betray
Life of death becoming clearer
Pain monopoly, ritual misery
Chop your breakfast on a mirror
Taste me you will see
More is all you need
You're dedicated to
How I'm killing you...
User avatar
Mark_Renton
Posts: 386
Joined: Fri Apr 15, 2005 3:51 pm

Post by Mark_Renton »

E, sad bi ja reko nesto o Vinkovcima, al' necu, obrisace posta mozda dobijem i ban. Zato cutim :(
When Hell is full, the dead will walk the Earth.
Sonja
Posts: 544
Joined: Wed Jan 04, 2006 2:48 am
Location: Neverland

Post by Sonja »

bolje cuti....

Sa 23 godinhe sigurno si ti mnogo mogao da zapamtis i Vinkovce i sve sta je bilo...pogotovo sa rupcagama u secanju....


Lepo razmisljas...
Needlework the way, never you betray
Life of death becoming clearer
Pain monopoly, ritual misery
Chop your breakfast on a mirror
Taste me you will see
More is all you need
You're dedicated to
How I'm killing you...
Post Reply