Subutex i ponekad Heroin

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

emigrante
Posts: 8
Joined: Thu May 17, 2007 9:07 pm

Subutex i ponekad Heroin

Post by emigrante »

Dobra vece ljudi, drugovi i drugarice

Oko koristenja subutexa ima puno nekih teorija. Na kraju niko ne zna sta je tacno a sta nije, pa cak ni doktori. Ja uzimam Subutex vec godinu i 2 mjeseca. Prije toga sam uzimao dnevno oko 1 - 1,5g heroina, isao na posao, i koliko toliko odrzavao socijalne kontakte. trajanje od prilike 4 godine i nesto.
Bilo je pokusaja skidanja na suvo ali bez ikakve sanse. Divim se i skidam kapu svakome ko to uspije i poslije stvarno dugotrajno ostane cist. Ja sam se odlucio za terapiju.
Doktor mi je propisao 8mg a meni je to od prvog dana bilo previse. sam 4mg a ostatak sam davao jaranima po potrebi.
Meni je receno (od Doktora) da taj prvi period jednostavno uzimam konstantno 8mg i to u komadima. Recimo 4mg kada ustanem, ako se stanje ne poboljsa onda jos 1mg, itd. sve dok se ne budem osjecao normalnim. Na kraju krajeva sam ja sebi odredio dozu od 2mg, sasvim dovoljno i toliko uzimam i dan danas.
E sada o problemima. Ima tu i dana kada ne znam sta cu od sebe, poludim, pa ono bez razmisljanja kazem sebi: ajd roknut cu se danas pa sta bude, i roknem se. Sljedeci dan vec 2mg premalo . Uzmem 4mg i u redu sam. Poslije 2-3 dana sa 4mg se spustim na dva i nastavim. Prodje 10 dana ja se opet osjecam prenormalan i kontam "ma mogo sam se opet malo razvalit. I tako i bude. I tako eto vec godinu dana. Nasao sam sebi neki kolko-tolko ugodno polurijesenje. Nije mi vise zuto centralna figura u zivotu ali ipak dodje dan kad se nekako ugura u centar i ne da se pomjerit.
na Subutexu osjecam se normalnim, idem na posao, imam curu, izlazim sa jaranima- Kad mi dodje da se roknem to i uradim i onda opet nastavim sa subutexom i td. Po mome misljenju je jedna velika mana subutexa to da je se covjek osjeca prenormalan u glavi i vec poslije 3-4 dana na subutexu ima osjecaj da se nije drogiro vec godinu dana. ali necu puno o prednostima i manama subutexa.
eto znaci uzimam H svakih 14 dana i drzim tu konstantu pod kontrolom. Volio bi da i to prekinem, da se napokon odlucim za cist zivot i da to stvarno i uspijem. Stvarno je tesko.
Bas sam procitao ovo sto sam napisao i rica mi je malo opsirna i mozda m
Ako iko ima slicna neka iskustva ili bilo kakve druge komentare, dobrodos´o.
User avatar
Dragana
Posts: 263
Joined: Tue Jan 09, 2007 10:16 am
Location: Obrenovac
Contact:

Re: Subutex i ponekad Heroin

Post by Dragana »

emigrante wrote:.
Po mome misljenju je jedna velika mana subutexa to da je se covjek osjeca prenormalan u glavi i vec poslije 3-4 dana na subutexu ima osjecaj da se nije drogiro vec godinu dana.
A zasto se ti opires tom "prenormalnom" osecaju? Ne volis da budes normalan? Ili sta je u pitanju? Nemoj pogresno da me shvatis, ali me stvarno interesuje da mi objasnis......ako mozes?
pozzz i dobrodosao
Image
emigrante
Posts: 8
Joined: Thu May 17, 2007 9:07 pm

Post by emigrante »

alo dragana i fala ti na dobrodoslici, i na reakciji

ne mogu da kazem da mrzim mrzim (bit normalan), cak i volim taj osjecaj neke normale, ali je stvar u tome da dodje neki period ili momenat kada se osjecam precisto i prefino i tako u mojoj glavi pocinju misli o "bilo bi fino puknit se". Nekako imam osjecaj da je to samo za taj dan i od sutra nastavljam sa subutexom, kao da se nista nije desilo. Tako ucinim, i sutra opet subu i sve je ok. Ima naravno i dana kada mi dodju te misli i nekako se izborim, otjeram ih iz glave jer mi zaorusit taj uspjeh od par dana apstinencije. Poslije se vrate i ja kad tad posrnem
I sam vise ne znam kako da ucinim tu konacnu odluku, da kazem sebi "nikad vise", stvarno ne znam. Kako si ti to uspjela, bas me interesuje. I dali si uvjek 100% sigurna u tu odluju.
A sto se tice te normale vecinom uzivam u njoj. Evo upravo sam se vratio sa trcanja iz sume, osjecam se super i ne pomisljam ni na kakvo ubijanje.
by the way bi svima preporucio sport, bilo koji, kao neko ispunjenje silnog vremena kojeg vecina ljudi tokom supstiterapije ima. Meni makar pravo pomaze.
eto, javi se ako budes imala vremena
arhandjel
Posts: 34
Joined: Thu Apr 26, 2007 4:23 pm

Post by arhandjel »

pozdrav drug!!
gledaj , sub i heroin ne idu zajedno , zasto verovatno i sam znas.
ja sam kao i svi kad nije bilo sub-a koristio alternative met, hep itd
sve je to lepo dok traje i dok mislis da si normalan
poenta nije u tome da si na subu toliko vremena , samo produzavas sebi agoniju.
evo ti predlog , pocni smanjivati sub, izbaci heroin za to vreme , pa budi bez suba 7 dana , uradi test , ako si negativan , popij bloker.
posle mesec dana blokera preispitaj svoje stanje.
jednostavno , mislis da normalno funkcionises, ali pod dejstvom bilo cega
ti nisi normalan , kao i bilo ko drugi.
pokusaj , neces zazaliti, a sport, to je osnov za izvlacenje!
emigrante
Posts: 8
Joined: Thu May 17, 2007 9:07 pm

Post by emigrante »

pozdrav druze,

Nemoj mislit da uzimam H i subutex zajedno, svi znamo da to ne ide. nego sam u Subu-terapiji i ponekad priustim sebi Tozu jer mi se sve popne na banderu i onda nastavim dalje sa subutexom.
ti si rekao da smanjim doze. to upravo i radim. sada sam na od prilike 1-2mg pa cu dalje. Spomenuo si isto neke blokere. Zar subutex nije bloker? ili sta si tacno mislio?
User avatar
Dragana
Posts: 263
Joined: Tue Jan 09, 2007 10:16 am
Location: Obrenovac
Contact:

Post by Dragana »

Mislio je na nalorex. Jer nije isto popiti sub i nalorex.

"I sam vise ne znam kako da ucinim tu konacnu odluku, da kazem sebi "nikad vise", stvarno ne znam. Kako si ti to uspjela, bas me interesuje. I dali si uvjek 100% sigurna u tu odluju."

Ja sam suovisnik a ne ovisnik. Nemoj sebe opterecivati mislima NIKAD VISE...nego guraj, i guraj, i guraj.....jer samim tim kada to izgovoris hvata te frka. Samo napred!
To ti je isto kao kada bih ja sada sebi rekla NECU NIKADA VISE POJESTI COKOLADU! I cim to izgovorim, pomislim pa kako necu nikad vise kad je volim.....ali ja sebi kazem da mi cokolada steti i onda se trudim da je ne uzimam...t.j. izbegavam! TO JE KLJUC! Znam da nije isto...ali moras da se trudis, i da uspes u tome....naravno! Ko jos voli neuspehe?
Znam da nisam bas najbolje objasnila, ali takva sam ti ja KONFUZNA.....HEHEHEHE :lol:
Image
User avatar
Vlado_M
Posts: 1456
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:42 pm
Location: SFRJ

Post by Vlado_M »

Dragana, zvucis poput mog starog. Bilo bi lijepo da je tako jednostavno.

Sub i ponekad heroin.... hahahahhahaha. Za cetiri godine nisi bas previse naucio o dopu.

Pozdrav.
User avatar
Dragana
Posts: 263
Joined: Tue Jan 09, 2007 10:16 am
Location: Obrenovac
Contact:

Post by Dragana »

Hej Vlado.... :D
nisam ja ni htela da kazem da je jednostavno.....
JEDNOSTAVNO JE NE RAZMISLJATI O TOME, HOCU LI ILI NECU VISE!!!
To sam htela da mu objasnim.... :!:
Image
emigrante
Posts: 8
Joined: Thu May 17, 2007 9:07 pm

Post by emigrante »

djesi vlado

ne kontam te, sta sam to trebò naucit u te 4 godine?
emigrante
Posts: 8
Joined: Thu May 17, 2007 9:07 pm

Post by emigrante »

alo dragana

evo upravo jedem kospice i guram naprid, mozda si u pravu ali ja mislim opet da ima i ono kad cojek sebi kaze : e sad je dosta, nikad vise, amen. onda ta svakodnevna borba prestane ili postane puno jednostavnija. Ja mislim da kada bi se svaki dan nanovo morao boriti s time, cijeli zivot, da bi kad tad izgubio. Ja mislim da jednostavno moram doci do tog nikad vise i amen! Ispravi me ako mislis da je ovo 100% pogresno

fala i pozdrav
Post Reply