Buprenorfin II

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: Buprenorfin II

Post by Hemfri »

Gde mi živimo....o srbijo...znači ako neki lek NE MOŽE DA SE ZLOUPOTREBLJAVA-JER JE FARMAKOLOŠKI TAKO HEMIJSKI SAZDAN-SKLOPLJEN I TO SE ZNA,AMAN!,JESTE Buprenorfin,index za potencijalnu zlo upotrebu Buprenorfina je NULA-0 i TO SE ZNA,nije mi jasno otkud onda toooliko "ne znanje i ne upućenost"i Lekara i sestara medicinskih kao i farmaceuta-koji bi TEK POSEBNO TREBALO DA ZNAJU ŠTA je zapravo Buprenorfin,i da ga nikako ne gledaju kao recimo Morfijum,Metadon ili nešto u tom smislu-što bi Voyager reko "full narkotik",pa čitam ovo o sudskijm procesima i osudama i kako su lekari opšte prakse"pod lupom ministarstva zdravlja",o gospode bože,PA O TOME SAM I PISAO U KAKVOM MI SISTEMU ŽIVIMO-I ZEMLJI,GENERALNO,TREBA LI JOŠ NEKI KOMENTAR DA SE DA?...sumnjam... :?
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Buprenorfin II

Post by Voyager »

E pa sad, pretera ga !
Naravno da treba komentar na ovo sto si sada napisao i evo ja cu ga dati !

Buprenorfin je ipak droga i ima potencijal za zloupotrebu kod nenaviknutih osoba ili kod rekreativaca koji recimo vole da ponekad uzimaju trodone, da puse travu, smrcu speed i tako te fore.

Potencijal za zloupotrebu mu je skoro kao kod tramadola (ipak manji) i takodje je manje opasan jer nije toksican kao tramadol.
Ukoliko su normalne doze u pitanju, znaci za nenaviknute ljude za jake bolove koje su obicno od 0.2mg (200mcg) do 2mg dnevno, onda ga je i lakse ukinuti od tramadola.

Doze koje se koriste u tretmanu zavisnika su mega i skidanje sa takvih doza buprenorfina je vec druga prica.

Generalno gledano, mora postojati stroga kontrola tog leka jer ipak spada u opojne droge sa odredjenim potencijalom za zloupotrebu.
E sad, to ne bi trebala biti toliko stroga kontrola kao sa morfijumom i slicnim narkoticima, jer je potencijal za zloupotrebu buprenorfina jednostavno ogranicen raznim naucno, cinjenicno i prakticno dokazanim faktorima.
Pride, buprenorfin prestaje da dobija na snazi i euforiji kako se doza povecava (za razliku od full narkotika).

Ali ga ipak treba kontrolisati.

Postoji brdo slucajeva i kod nas i u svetu sa klincima i odraslima koji nisu imali skoro nikakvu toleranciju na opijate, probali bups i navukli se i to im je droga izbora, svaki dan shmrk po 300mcg, 500mcg bupsa i sve je vrh...pa se ponekad kad je zurka zvekne i malo vise, tipa uvece se doda jos pa to ispadne citavih 2mg za taj dan, itd, itd.

Treba znaci imati to u vidu.
Buprenorifn je cudna supstanca.
Mnogo sam puta u zivotu video kako se ljudi sa slabom tolerancijom toliko otkinu od 500mcg buprenorfina da im cak bude muka i povracaju uz komentare tipa "ovo bre kao heroin"...ili ako imaju neku toleranciju, ako recimo uzimaju trodone, zveknu 1mg bupsa i bude im mnooogo bolje nego na njihovim omiljenim trodonima.
Buprenorfin je zapravo veoma euforican i stimulativan u tim normalnim dozama za tretman bola od 200mcg do 2mg dnevno.
Takodje, kada se daje u tim dozama, buprenorfin ne deluje toliko dugo, daje se 2x dnevno ako se daje u obliku sublingvalnih tableta.
Znaci analgeticki efekat od recimo 500mcg buprenorfina traje otprilike od 8 do 10h.

Vidi...znaci ne moze lek koji ima snagu da smiri heroinskog zavisnika u krizi da bude nesto sto nema potencijal za zloupotrebu i tako tek to...da bude tako to...tako...tandara-broc jebiga... :?

Mora se kontrolisati njegovo prepisivanje i izdavanje, treba na pakovanju buprenorfina stajati paragrafik, ali ne treba ga tretirati kao morfijum, metadon ili fentanil jer su to jednostavno drugi univerzumi.
U svetu je schedule III, sto uglavnom znaci opojna droga sa ogranicenim potencijalom za zloupotrebu - ali znaci OPOJNA DROGA ! :-)

Pozdrav !

V
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: Buprenorfin II

Post by Hemfri »

E,Voyagere -

Kako mogu da se IOLE složim sa TVOJIM komrntar-post'om ,iz JEDNOSTAVNOG RAZLOGA,sad ne uzimam Buprenorfin već neko vreme,ali SEĆAM SE VRRRLO JASNO DA JE BILO DANA KADA SAM UYEO OD JEDNOM CELU TABLU (7 komada od 8mg) i N I Š T A OSJETIO NISAM !? - TO se NE UKLAPA u TVOJU priču o pomenutom ,o Voyagere!

ZNAČI 56 mg ME JE SAMO RAZBUDILO I TO JE S V E !!!

P.S.
od kada postoji sub-Bup,ja NISAM NI UPOZNAMO,MA NISAM NI ČUO ZA NEKOG KO JE "USPEO"-to jest,postogao neki,bilo kakav,opijatski efekat posle uzimanja Buprenorfina,da zaključim-BUPRENORFINOM SE MOŽE SAMO SKIDATI SA OPIJATA ,DAKLE JEDINO GA PRIZNAJEM KAO DETOX SREDSTVO I TO JE TO.
P.P.S.
OPIJANJE,GUDRIRANJE BUPRENORFINOM JE,IZ LIČNOG ISKUSTVA,A I ONIH KOJE SAM ČUO,JE NE MOGUĆE,uostalom ,farmaceuti su ga ,po narudžbini TAKO NAMERNO I NAPRAVILI-NISI U pravu Voyagere,da se Buprenorfin može zloupotrebiti tako što će se neko istim drogirati-TO JE NE MOGUĆE!?!
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Buprenorfin II

Post by ziki »

Voyager je mislio na tzv. rekreativce, odnosno one koji Buprenorfin uzimaju ponekad vikendom itd..
Ti si Hemfri u pravu, mozes da uzmes celu kutiju i da ne osetis nista vec da te samo razbudi ili naprotiv da budes pospan..
Ja sam par puta uzeo vecu dozu sa namerom da me digne malo jer sam nesto bio kilav, a u stvari mi se prispavalo kao da sam popio bensedin..
Ali postoji razlika izmedju nas koji ga uzimamo svaki dan kao terapiju, i nekog ko ga uzima sa prekidima.
Ja kad sam prvi put dosao u dodir sa njim bio sam navucen na heroin i krizirao sam jedno 3, 4 dana..
Meni je jedan prijatelj izvadio mrvicu Suboxona, ja sam mislio da me zajebava pogotovo sto mi je rekao da ce to da deluje tek posle 45 minuta do sat vremena..
Popili smo kafu i rastali se, ja sam dosao kuci i kad je ono nakon sat vremena pocelo da me radi..ja nisam mogao da verujem..
Ne da vise nisam imao krizu vec sam poceo da se ceskam kao da sam na heroinu..
Nisam osecao vise ni bolove, ohladio sam se, pala mi temperatura, prestao da se preznojavam prosla me kriza potpuno...
Izasao sam napolje i nasetao sam se kao lud, nisam osecao noge..
Bio sam lagan kao perce..
Sada kad sam vec na njemu neko malo duze vreme, nista ne osecam da me "radi"
Neznam koliko da podignem dozu, to je samo bacanje para uzalud i povecavanje tolerancije.
Cak moze da dodje i do kontraefekta, da osetis cak kao da te je pustilo malo i da imas malu krizu..
Obojica ste u pravu, samo se niste razumeli..
Tacno je da sada kad bi dao deseti deo jedne tablete od 8 mg, nekom ko ga nikad nije uzeo u zivotu..on bi se razvalio i to jedno 10 sati minimum bi ga to drzalo.
Cudan je lek stvarno, i cini se da je idealan za skidanje sa heroina jer krizu otklanja ono kao rukom, bez problema..
Ali stoji i to da sa njim mozes da se radis, ako ga uzimas ponekad i nisi zavistan na njega..
Ima istine i u tome da ponekada mala doza daje euforiju vise nego veca doza.
Ako ja na primer uzimam 4 mg dnevno, nekad samo pola mg moze da mi napravi jaci efekat od tih 4 mg..
Odnosno, osetim da me podiglo vise nego obicno..
Mozda tada deluje krace vremenski, ali je osecaj euforije veci..
Onda kombinovanje sa benziodiazepinima, alkoholom..
Ima potencijala za zloupotrebu, zna Voyager sta prica..nije to bez nista..
Jedan mali Bensedin od 5 mg da popijes u kombinaciji sa Buprenorfinom, ili da popijes neki alkohol i to je vec druga prica..
Onda Buprenorfin pocinje da lici na nesto drugo, malo ozbiljnije..
...
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Buprenorfin II

Post by Voyager »

Naravno, ko ima toleranciju na opijate, nece imati puno euforicnih vajdi od buprenorfina.

E sad Hemfri, ti si uzeo dozu buprenorfina koja je toliko visoka da u potpunosti blokira samu sebe, odnosno ta doza buprenorfina deluje iskoro identicno kao naltrekson.

Njegova farmakologija je specificna i zato su nize doze DO 3mg (do 3mg kazu naucne studije) uvek euforicnije od visih doza.
Kako se povecava doza, euforija opada i u jednom trenutku tamo iznad 16mg, buprenorfin ide u kontra smeru, odnosno bilo kakav psihoaktivni efekat, ako i postoji, prestaje.
Neko ko je na 16mg i povecava na 18mg, pa na 20mg, to su totalne nebuloze, jer od toga nema ama bas nikakve vajde osim eto neke psiholoske placebo satisfakcije.

Znaci osoba sa slabom tolerancijom moze uzeti 0.5mg buprenorfina i da dozivi vrhusnki rad, euforiju i sve ostalo.
Medjutim, ako bi to bila doza od 4mg, toj osobi bi bilo lose, povracala bi, potencijalno bi joj zivot bio ugrozen i nicega lepog ne bi bilo.
Cak i takav jedan primer znam ! :!:

Jedan moj poznanik je bio jako radoznao i nazalost uzeo da eksperimentise sa tabletama...i naidje na nekog njegovog drugara koji dobija dnevno ko zna koliko buprenorfina.
I sad hajde on hoce da proba buprenorfin i ovaj mu da polovinu tablete od 8mg - znaci dao mu je 4mg.
Lik racuna, on popije ko zna koliko pa nista specijalno, a ovaj posto je totalni pacer bez tolerancije valda ce mu biti dovoljno 4mg da ga barem malo "pipne"....
Decko je uzeo tih 4mg i jedva ostao ziv !
Nije znao gde je, povracao je i tamo negde nakon 5 sati je vec imao poteskoca sa disanjem, znaci klasicna depresija disanja kao i kod ostalih narkotika, jer naravno nema nikakvu toleranciju.
Znaci hitna pomoc i intravenski nalokson !!!
Bio je potpuno sjeban i bolestan naredna 2 dana, mama mu barila krompire i nesoljeno pilece belo meso da barem nesto jede, jer nista nije mogao da jede, skroz se otrovao i poremetio.

Proslo je jedno mesec dana i on ludak ponovo resi da uzme buprenorfin, samo sto je ovoga puta uzeo 0.5mg.
Vidi...bilo mu je fantazija ! :D
Kaze on meni "kao da sam uzeo nesto totalno drugo i mnooogo bolje !"

Zasto je to tako ?
Buprenorfin ima jedan aktivni metabolit koji se naziva nor-buprenorfin.
Nor-buprenorfin je full narkotik, ali ima daleko nizi afinitet prema opioidnim receptorima od buprenorfina.
Tako da, kada buprenorfin dospe u krvotok, dok ga jetra preradjuje, buprenorfin se kaci na receptore i delimicno ih aktivira jer ima slabu intristicku aktivnost...ali dok cirkulise krvotokom, jetra dobar deo buprenorfina pretvara u nor-buprenorfin.
Doze koje se daju u tretmanu zavisnosti su toliko visoke da nor-buprenorfin kada se stvori tamo nakon 60 minuta, nema sansi da se pored toliko buprenorfina zakaci za receptore i bilo sta ucini...jednostavno buprenorfin ima jaci afinitet od njega.

Medjutim ukoliko se uzme neka normalna doza iz te zlatne sredine od 0.2 do 2mg, e onda buprenorfin ne okupira sve receptore, nema ga dovoljno i nor-buprenorfin uspeva da se zakaci i aktivira receptore.
Posto je nor-buprenorfin full narkotik sa jacom intristickom aktivnoscu od buprenorfina, dozivljava se skoro sve ono sto se dozivljava i od ostalih opijata (euforija, svrab od oslobadjanja histamina, relaksacija, itd.).

Kada bi njegov metabolit nor-buprenorfin imao jaci afinitet prema opioidnim receptorima i bio sposoban da zadrzi svoju aktivnost kako se doza buprenorfina povecava iznad 2mg, buprenorfin bi spadao u klasu izuzetno mocnih narkotika koji se doziraju u mikrogramima i bio bi najstrozije kontrolisan kao i fentanil, bromadol i ostala ekipa. :!:

To sto ti nisi cuo da je neko imao rekreativno iskustva sa buprenorfinom ne mora automatski znaciti da je to univerzalna istina i da buprenorfin nema rekreativni potencijal - zar ne ? :-)
Jednostavno nisi imao prilike da dodjes u kontakt sa nekime ko nema visoku toleranciju i ko je uzeo recimo 0.5mg buprenorfina - to je sve. :-)

Eto Ziki je bas precizno opisao svoje iskustvo sa buprenorfinom, kada je prvi put dosao u kontakt sa njime.
Bilo mu je vrhunski, uzeo je malu dozu, dozu iz te zlatne sredine koja omogucava i nor-buprenorfinu da postane aktivan i da pruzi full analgeziju.
Znaci kaze mrvica Suboxona, to je verovatno bio mali deo tablete od 8mg i ako je bila mrvica, recimo da je bilo cak i manje od 1/4, znaci manje od 2mg.
A tada je vec imao iskustvo i odredjenu toleranciju na heroin.

E sada zamisli nekoga ko nije imao iskustvo sa jakim narkoticima, nekoga ko nema nikakvu posebnu toleranciju...pa sastavi ih buprenorfin kao zmajeve !!! :rock:

Znaci znam sta pricam Hemfri - veoma dobro.
Ali je moguce da se nismo dobro razumeli, jer se ovo o cemu pricam odnosi na ljude koji nemaju visoku toleranciju na opijate, na opstu populaciju, a ne na zavisnike.
Takodje, primer koji si naveo da si bio neko vreme cist i onda uzeo 56mg je sasvim logican i ispravan, naravno, jer buprenorifn u takvim dozama deluje kao potpuni antagonist.
Efekat koji si (odnosno nisi) imao je i bio ocekivan.
Ako te zanima vise o farmakologiji buprenorfina, mozes procitati na internetu, mozes pogledati grafikone vezane za intristicku aktivnost i afinitet buprenorfina i njegov metabolit nor-buprenorfin i bis-nor-buprenorfin - postace ti jasnije.

Uvek mi je drago da napisem ovako opsirniji opis o farmakologiji buprenorfina.
Jako je bitno da znate sta uzimate, da poznajete svoj lek i da znate koliko moze biti snazan i opasan za druge ljude koji nisu naviknuti na opijate...ili ukoliko se kombinuje sa benzodiazepinima ili alkoholom.

Pozdrav !

V
User avatar
nepopravljiv
Posts: 402
Joined: Fri Apr 08, 2011 4:48 pm
Location: CRNA GORA

Re: Buprenorfin II

Post by nepopravljiv »

ja znam da ljudi koji nisu navuceni su mi pricali kupe na ulicu tabletu od 8 mg i onda je po malo krcka traje im po 7,8 dana vele da im je ludilo dobro radi ih bolje nego dop.mnogo popularna tableta bila medju pomorcima koji se sibikaju sa dopom posto mora na brod ugovor mu 4mjeseca recimo 7 dana prije broda kupi bupe i skine se bez muke sa dopa.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Buprenorfin II

Post by Voyager »

Pa da, najbolja stvar za skidanje, bups.
Nema bolje.
Al da je i dobra gudra za rekreativce, ma idi bre... :rock:
E zato prave ovakvu halabuku u Srbiji oko bupsa, jer nisu u stanju da iskontrolisu oticanje bupsa na ulicu, eto u tome je cela poenta.

Umesto da se smire i rade po strategiji i pronadju nacine da tu strategiju jos vise unaprede, oni histerisu kao mala deca...barem sam takav utisak stekao iz svega ovoga sto ovde pisu pacijenti koji ga dobijaju.

Juuu strasno !
Ulice pune heroina i metadona i sad ce biti katastrofa ako i bups koji je daleko manje opasan i pride cak koristan za skidanje procuri na ulicu.
Jao jao, propasce nam drzava, jao jao i tako te fore...
Pa jebiga, mora da procuri !
To je neizbezno, to se desava svugde u svetu.
Ne trebaju zbog toga da ispastaju pacijenti.

V
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: Buprenorfin II

Post by Hemfri »

Samo jedno ću na SVE ovo oko problema supstitucijskog programa u Srbiji i GENERALNO kako se kod nas gleda na problem zavisnosti i rešavanje istog,a umesto toga ,vladajuća garnitura u zemlji ima SAMO JEDNO i da kaže,prokomentariše i uradi nešto o i po tom problemu a to je "Poapsiti sve i ukinuti svaki oblik bilo kakvih prava-ljudima koji su u pomenutom problemu" DOLE VLADA!!!
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Buprenorfin II

Post by Voyager »

Nije tako, ne brini. :-)
Nego ima puno isto toliko vaznih stvari za uciniti i ispraviti, a koje su demolirane tokom prethodnih 20 godina.
Ne moze sve tako brzo, ne moze sve u isto vreme.

No, moj utisak je da se zdravstvo ipak dosta zanemaruje, to je sektor u nasoj drzavi koji je i dalje dosta unazadjen i na kojem jos puno toga treba poraditi.
Evo malo-malo pa neki strajkovi u zdravstvu an' shit.
To je takodje i jedna od najkompleksnijih grana ekonomije ako cemo iskreno.

Videcemo kako ce napredovati drzava, ja sam uvek optimista.
Do sada su puno toga uradili, sticice na red i tretman zavisnosti i supstitucija - mora.

Pozdrav !

V
Don Dop
Posts: 171
Joined: Mon Jul 08, 2013 8:14 pm

Re: Buprenorfin II

Post by Don Dop »

Buprenorfin u smislu neke zloupotrebe je macji kasalj i realno govoreci, a i Vi svi bivsi i sadasnji zavisnici znate da nikada ne bi ste dali pare na bup. Ta prica o nekakvoj zloupotrebi je po meni jako istrosena i sluzi iskljucivo ciljevima privatnih klinika i Drajzerove koji ovaj vid lecenja debelo naplacuju. Ponovicu se jos jednom i reci da NIKADA ne bih dao pare za lek vec bi otisao i uzeo pravu stvar, odnosno gudru koja ce mi zavrsiti posao. U zavisnickim krugovima bup se pominje samo u slucajevima kad neko masta da batali drogiranje i u razgovorima trazi semu da se bezbolno skine, a cim zgrabi pare opet ide kod lerdija po dop. Sto se tice rekreativaca, (mada taj pojam Ja licno ne priznajem) oni sigurno nece uzeti Buprenorfin vec ce se naoruzati vutrom i dopom ili kokom i juris u grad. Bup. nije za provod i ko kaze da se provodio po gradu na Bupu, ala mu vera. Ja pamtim bolje provode od ovih na bupu.
Cela prica o nekakvoj zloupotrebi bas zbog ovih razloga pada u vodu. Medjutim, Ja licno mislim da taj lek treba biti pod nekakvom kontrolom, ali ne ovakvom gde je u kontradiktornosti sa zakonom. Zakon kaze jedno, lekari rade drugo. Pa nece sigurno nijedan covek zbog nekakvog buprenorfina otici tek tako kod lekara i navuci sebi sifru f11. Ako se i nadju takvi to je zanemarljiv broj. Medjutim Mi koji stvarno zavisimo od tog leka, nemozemo zbog lazne euforije i gramzivosti nekolicine ljudi u Drajzerovoj dobiti lek po normalnoj ceni. Mene nedeljna doza kosta 4000 dinara i to sam je spustio na minimum minimuma, a po zakonu trebalo bi da je placam 200 dinara sa receptom. Sramota
Ja sam Bog
Post Reply