trebam savjet

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: trebam savjet

Post by saša-ex »

edy wrote:nemoj te me pogresno razumjeti...ali taj reto je vjerska komuna a ja sam musliman (postujem svaku vjeru) ali nemam namjeru da mjenjam vjeru a stim mislim ni da u istoj moje lijecenje nebi bilo efektno ni iskreno...svaka cast svima koji zele pomoci...
Znam puno muslimana koji su bili u Retu, niko od tebe ne trazi da menjas veru.
Uostalom, ima u Bosni u muslimanskih komuna, kao i onih u kojima se ne potencira vera.
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
selma
Posts: 807
Joined: Thu Oct 11, 2007 2:52 pm
Location: Beograd

Re: trebam savjet

Post by selma »

edy wrote:nemoj te me pogresno razumjeti...ali taj reto je vjerska komuna a ja sam musliman (postujem svaku vjeru) ali nemam namjeru da mjenjam vjeru a stim mislim ni da u istoj moje lijecenje nebi bilo efektno ni iskreno...svaka cast svima koji zele pomoci...
Pozdrav,
ja sam muslimanske pozadine i bila sam u retu...kako i puno drugih ljudi.
Ne trebas se opterecavat s tim...

Komuna je ipak komuna,zar ne?
Grad razoren bez zidina, takav je čovjek koji nema vlasti nad sobom.
edy
Posts: 197
Joined: Sat Dec 05, 2009 11:45 pm
Location: mala kuća 2 sa 2

Re: trebam savjet

Post by edy »

u pravu si malmase komuna je komuna i ako ce meni tamo biti bolje tj.da me nauce kako se oduprijeti zelji..drugo nije ni vazno..
ja sam samo htio reci ako se osnova programa i bit izlijecenja sastoji u tom duhovnom "u isusu je spas" a ja nevjerujem u isusa ono na jedno uslo na drugo izaslo..ja ne budem iskren kontas i dok izadjem opet po starom..e toga se ja bojim,a stvarno se zelim rijesit tog sranja,neide mi ovo kucno lijecenje,opet sam se sjebo..dok prodju ovi novogodisnji praznici idem u neku od komuna..
jedan moj prijatelj je bio u splitu u retu i pomoglo mu je,prije toga je bio vise puta u nekim komunama i svaki put se vratio starom zanatu dok bi se kuci vratio,a sad je dobar vec oko godinu dana
nije sramota pasti,sramota je ne ustati..
User avatar
selma
Posts: 807
Joined: Thu Oct 11, 2007 2:52 pm
Location: Beograd

Re: trebam savjet

Post by selma »

edy wrote: jedan moj prijatelj je bio u splitu u retu i pomoglo mu je,prije toga je bio vise puta u nekim komunama i svaki put se vratio starom zanatu dok bi se kuci vratio,a sad je dobar vec oko godinu dana
Onda imaš dobar primjer...šta reći :)
Kucno lijecenje nije trajno rijesenje...skines si krizu,al problem opet ostaje duboko u tebi i nemas snagu da se odupres želji da se izdrogiraš ponovo.

Ako odlučiš stvarno otići...neće ti biti lako...ali,to će ti biti najbolja odluka koju si TRENUTNO mogao donijeti.

Ali važno je da ti ne odustaneš...guraj napred kolko god je teško.
Komuna nije mjerilo da ćeš biti dobro,ali je dobar temelj da načiš da se boriš za svoj život...i to je onaj teži dio.
...vjeruj,može se:)
Grad razoren bez zidina, takav je čovjek koji nema vlasti nad sobom.
ivano
Posts: 35
Joined: Wed Jun 03, 2009 2:43 am
Location: zagreb

Re: trebam savjet

Post by ivano »

Evo da te i Ivano pozdravi i podrži u tvojoj namjeri i borbi...Mislim da ti je komuna trenutno najbolje rješenje jer ćeš ovako sa kućnim skidanjem samo sebi produživati agoniju tješeći se da si čist i povremeno se srediti. Odluka ti mora biti definitivna i konačna,a za to ti je najbolje odlazak u neku od komuna, makar tamo proveo i 4mjeseca, samo da tu odluku doneseš negdje gdje je okolina koliko toliko zdravija, a i nakon komune ćeš ipak dva puta razmisliti prije nego opet uzmeš heroin ili bilo što drugo. Ako ti je baš stalo da zadržiš svoju vjeru ili do vjere odi onda u neku od svojih ili u neku koja nije utemeljena na vjeri jer u Retu svoju vjeru nećeš smjeti isticati pa da ti to onda ne bi bio razlog ili izlika da je napustiš(kao što je mnogima bila). Bolje onda odmah u startu potraži neku koja će u tom smjeru odgovarati tvojim mjerilima, samo da ti ne bi bio razlog da je napustiš kad ti dop padne tamo napamet .Ima i u Hrvatskoj komuna koje nisu vjerske...Savjetujem ti da se dovoljno dobro raspitaš, tako kad se jednom odlučiš i odeš u miru provesti vrijeme koje si namjeravao ostati da ti jedini i glavni cilj bude skidanje i nevraćanje Heroinu, bez nekakvih razloga koji bi te mogli od toga eventualno odvratiti, a koji postoje u pojedinim komunama. Veliki pozdrav i samo Hrabro..
edy
Posts: 197
Joined: Sat Dec 05, 2009 11:45 pm
Location: mala kuća 2 sa 2

Re: trebam savjet

Post by edy »

Ey hvala vam svima na savjetima i podrsci puno mi to znaci i neizmjerno mi je drago sto ima jako puno dobrih ljudi koji mi zele pomoci...
Najbitnije da mi u toj komuni bude bolje jer nisam ja neki veliki vjernik mada postujem svaku vjeru a svoju volim najvise..

Kucno lijecenje mi definitivno nije neko kvalitetno rijesenje samo produzujem agoniju,ko sto je neko gore vec i rekao.. metadonska terapija mi je pomogla tako da kad ostanem bez para neradim sranja ko sto sam prije radio da ne kriziram, znaci da me spasavaju da ne upadnem u probleme sa zakonom i nezavrsim na robiji..ispocetka mi je uspijevalo da ostanem cist ali prije ili kasnije ovaj loši (sto sjedi na jednom ramenu) uhvati ovog dobrog (sto je na drugom ramenu) nespremnog ili na spavanju ili ga jednostavno pretuce :axe: i ubijedi me da su njegove ideje najbolje rijesenje za mene :finga: i opet sam na pocetku,ili tonem sve dublje..jedan korak napred a dva unazad..tako da sam definitivno odlucio da mi je komuna jedini spas i sansa za uspijeh..

To je iskljucivo moja odluka jer niko mene ne ubijedjuje niti moze da me ubijedi u nesto sto ne zelim,ni natjerati jer meni je 26 godina i moji su mi rekli odluci onako kako mislis da je najbolje za tebe,a mi smo tu da te podrzimo u svemu (osim u drogiranju naravno)

Nadam se da cu kad se vratim iz jedne od komuna (jos nisam odlucio u koju cu ici) imati iza sebe jedno pozitivno iskustvo i pobjednicki koracati kroz put sto zivot se zove ne osvrćući se iza sebe :D :D :D
nije sramota pasti,sramota je ne ustati..
User avatar
selma
Posts: 807
Joined: Thu Oct 11, 2007 2:52 pm
Location: Beograd

Re: trebam savjet

Post by selma »

Samo napred Edy :)
Imaš podršku!
Puno te pozdravljam :wink:
Grad razoren bez zidina, takav je čovjek koji nema vlasti nad sobom.
User avatar
elviratz
Posts: 95
Joined: Mon Mar 03, 2008 6:37 pm

Re: trebam savjet

Post by elviratz »

Želim ti sreću i kao što ti reče da jednog dana budeš na ovom forumu podrška za one koji traže pomoć.....
edy
Posts: 197
Joined: Sat Dec 05, 2009 11:45 pm
Location: mala kuća 2 sa 2

Re: trebam savjet

Post by edy »

evo da uletim na brzaka i zahvalim svima koji me bodre i podrzavaju..malmase elviratz ivano..i hvala dvjema mojim zemljakinjama..sve mi to daje jos vecu snagu i odlucnost za odlazak u komunu..

budite mi svi jaki i pozitivni :smt006
nije sramota pasti,sramota je ne ustati..
amos
Posts: 12
Joined: Thu Mar 05, 2009 1:56 pm

Re: trebam savjet

Post by amos »

Možeš i Reto Zagreb nisam primeti da ima i taj broj:0038512947125
Što se tiče Bosne imaš Vrata Nade u Brezi kod Sarajeva, program besplatan isto ali su mali kapaciteti pa se dugo čeka.Sam program je jako sličan Teen Challenge.
Mada ako ćeš mene pitati za savet Reto je pravo mesto.Bio tamo, vratio se kući, dve godine sve uredu, i idem napred.
Možeš čuti svakave priče, ali eto znam dosta momaka koji su bili tamo i sada su dobro i to je ono što je najbitnije.
Neka se ime Isus proslavi medju narodima kroz Njegovu crkvu, kroz one koji su spremni svega da se odreknu radi Njegovog imena.
Post Reply