Drajzerova - zlo i naopako!

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by sanela »

Voyager wrote:Ovo se malko pretvorilo u prepucavanje o Metadonskoj terapiji, ali uzrok tome je sama tema.
Ne brinite moderatoru, ubrzo ce se ljudi vratiti temi, to je uvek tako na svakom forumu, uvek dodje do devijacija u toku razgovora unutar jedne teme.
To nikako nije razlog zbog kojega je potrebno zakljucavati temu.
Uvek postoje potencijalni novi posetioci koji ce tu temu naci preko Google-a ili nekako i koji bi zeleli da postave neko pitanje bas vezano za samu temu.
Pustite i ne zakljucavajte i verujte mi.
.
Ja sam ove dvije teme privremeno zaključala, jer nisam imala vremena dapročitam postove koje bih možda trebala obrisati, jer uključuju prepucavanje i vrijeđanje. Kad pročitam i obrišem postove, teme će biti otključane.
User avatar
rhinocervs
Posts: 56
Joined: Thu Apr 03, 2008 2:26 pm
Location: EU

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by rhinocervs »

tema bese drajzerova. ministarstvo zdravlja. i - supstitucija.

ovo je zemlja u kojoj u ovom momentu supstitut zvani subutex (suboxone, subutex alcaloid i sve ostale varijacije buprenorfina) mozes da -

1) kupis na crno tj. u privatnim klinikama, lececi se na svoju ruku (= platis stotine EUR, do sledece doze heroina), ili -
2) sanjas

da li je "nikolina ekipa" bolja od "tomicine", da li je centar pri savskom vencu bolji od drajzerove, nebitno je.
svi oni su, manje ili vise - KRIVI ZA TO! i, prljave su im ruke..
kamo strategije za borbu protiv narkomanije? strukovna udruzenja psihijatara? komune koje, nedaj boze - pomisle da, osim setnje po svezem vazduhu/reda-rada-discipline, postoji i nekakav lek kojeg nema? (iako svuda gde ga ima, ima i pozitivnih rezultata; a naravno, i zloupotrebe)
gde su seminari na koje svi ti lekari sigurno idu? novinari kojima narkomanija ne predstavlja samo vest za jedan dan, vec drustveni problem koji treba resavati, odnosno - u ovom trenutku, skretati paznju na manjkavosti zdravsta? itd.
itd.

sve su to segmenti drustva koji su, ako ni zbog cega drugog, krivi zato sto - cute.
a neki od njih, mnooogo vise..

ono sto je meni neverovatno je to sto veliki broj vas bira da pljuje jedno po drugom, odnosno - da kudi metadon ili sub.. (po pravilu: "dobro je ono sto je meni pomoglo, samo to valja, sve ostalo je - krs"), ili neretko - na mnogo banalnije stvari
i tako, godinama..
preveliki je to luksuz, za jednu zemlju u kojoj lekova oko kojih se krvite - NEMA!
a cak i da ih ima, nemate pravo da pljujete ni po jednom od njih - cak i nalorex nije samo "ono sto nije pomoglo meni" ili "ono sto nema rad", vec lek iza kog stoji bolestan covek, kome, mozda, bas taj nalorex bude od koristi.. to sto je "meni bio sranje" najmanje mi daje za pravo da se zajebavam sa tudjim zivotom...

a znam i ja da ce se "subutex pojaviti jednog dana".. meni on tada nece trebati, kao ni gomili ljudi koji su ostali i koji ce do tada ostati bez nekog koga vole, samo zato sto zive u pogresnoj zemlji, u kojoj se... npr. - ocekuje da "problem narkomanije" resi - ministar policije. ..ako i toliko..
User avatar
YugoS
Posts: 635
Joined: Tue Apr 21, 2009 1:14 pm

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by YugoS »

@ Rhinocervs pozdrav.

Slazem se sa ovim postom,kao i sa vecinom do sad sto si pisao.Ti pises o problemu Srbije,a isti problem,ako ne i veci,ima Bosna i Hercegovina.
Kod nas ne vidim nista dobro u buducnosti.Ne vjerujem da postoji ikakav plan i program.Ne racunam metadonsko odrzavanje,ono postoji,ali sve je to smjesno organizovano i svodi se na puko odrzavanje.Pacijenti po nekad sami idu na spustanje,ali rijetko.
Ipak je potrebna neka strategija,ali...daBogda.

Imamo mi nekoliko strucnjaka,ali oni bez podrske drzave tesko da mogu nesto napraviti.
Sve u svemu,bolest Ovisnosti se siri k'o epidemija.Ako se ovako nastavi,bez nekog kvalitetnog plana koji ce popratiti cijeli problem,od prevencije pa na dalje,za nekoliko godina ce se broj Ovisnika visestruko povecati.

Ja sam u programu "Suboxona",ja i jos nekoliko ljudi u cijeloj BiH.Jeste pod drzavnom kontrolom i pri drzavnoj instituciji,ali mene ovaj vid lijecenja kosta vise nego plata djevojke koja radi u nekom butiku.Lijek postoji,ali nije na Listi,pa ga sam placam.Do kad,niko ne zna?!

Pljuvanje i ne tolerancija je jos jedna stvar koju si dobro zapazio.
U mjesto da se guramo,da svako pise svoje probleme,da jedni druge podrzavamo,pa i da se razvije neka diskusija bez vrijedjanja,mi ovde jedni drugima skacemo za vratove.

Ovo je toliko zajebana bolest i mi umjesto da svojim primjerom pokazemo ljudima da nismo narkomanska bagra i olosh,nego ljudi koju imaju bolest i koja se mora nekako tretirati,mi samo dajemo dokaz i potvrdu za predrasude koje o nama postoje.

Ponekad pogledam i druge forume koji se bave zdravljem,posebno forume gdje dolaze ljudi sa raznim psihickim poremecajima.To su ljudi koji pate od slicnih simptoma i slicne probleme imaju,samo su imali tu srecu da ne nalete na opijatske ilegalne supstance.Sasvi normalno i lijepo komuniciraju,podrzavaju jedni druge,konstuktivno diskutuju a sve u cilju poboljsanja njihovog stanja i tegoba.
Znam da sad lupam,da je nas heroin dosta promjenio,ali se valjda i trebamo boriti da te neke negativne stvari odbacimo.
narkoman sam al' najlepsi.
User avatar
anfakabl
Posts: 898
Joined: Thu Jul 30, 2009 2:07 pm

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by anfakabl »

rhinochervs, post ti je veoma dobar.
Trenutno stanje u Srbiji ne mogu da komentarišem, jer sam pobegla odande da se branim sa slobode.
Prvenstveno treba krenuti od toga da "normalni-obični" ljudi o narkomaniji ne znaju ništa, a svaki drugi bi mogao nabrojati par imena ljudi koji diluju ili su narkomani.
U tuđoj zemlji zapanjila me činjenica da ipak ne mora da se "ćuti i trpi". U Srbiji zapravo nisi ni svestan onoga "trpi", jer kapiraš da je to normalno.
Nadam se da će biti bolje. Bez onog Alfa-pandura.
Što se tiče teme prepucavanja i kojekakvih baljezgarija na ovom forumu, moram reći da ne mislim da to ima baš puno veze sa heroinom, narkomanima..
Jednostavno ponekad odreaguješ kao ljudsko biće na stvari koje nemaju nikakve veze sa supstitucijom. Neke stavove, koji nemaju ama baš nikakve veze sa metadonom, neću/ne mogu da iskuliram.
Uostalom, nije ovo Bal debitantkinja, već mesto gde ljudi iznose svoja mišljenja, a drugi svoja, pa dođe do mimoilaženja u istima. :)
all that I want is to play
User avatar
rhinocervs
Posts: 56
Joined: Thu Apr 03, 2008 2:26 pm
Location: EU

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by rhinocervs »

problem sa tim svadjama je sto oteraju mnoge teme - pod kljuc
one koje i 'prezive' postaju toliko razvodnjene, da ce svako pre odreagovati na svadju, nego na sustinu.. (ili jos pametnije-zaobici i to)

a, to - jeste luksuz!
luksuz je, jer u 99% slucajeva, ljudi koji se svadjaju su - IZLECENI narkomani. ispada da ih apsolutno boli uvo za sve one koji tek treba da prodju kroz nekakav proces lecenja- svadjace sa drugim izlecenim narkomanom (oko bilo koje banalnosti), ali cemu to? da potvrdis koliko si pametan a neko drugi glup, koliko si imao srece a neko drugi - ne?; pritom, sve to se desava u situaciji u kojoj i jedan i drugi/druga imaju sve vreme ovoga sveta..

a cinjenica je da ovde dolaze ljudi iz najmanje 3 teritorije - RS, BiH i HR.. cak i da ne znam nista o ovim trecim (a znam vise nego dovoljno) - oni se najmanje "krve" medjusobno. ako se i svadjaju, to je oko toga 'kako se odsljakati suboxonom' tj 'da l valja il ne valja'
i, svejedno sta ja mislim o toj prici - meni je super da to vidim! prosto - drago mi je, zesce, sto ih drzavni zdravstveni sistem nije zaboravio.. (a sta ce oni s tim - na njima je)
U Srbiji zapravo nisi ni svestan onoga "trpi", jer kapiraš da je to normalno.
to je gorka, apsolutna istina! (..siguran sam, i za BiH)
ono sto ne mogu da razumem, to je da ljudi to (iz neznanja ili namerno) prihvate, pa se cak i bore na toj strani, recimo iz varijante - "pa jeste, do juce su zahtevali da imas hepatitis da bi se lecio, ali - danas je to ukinuto, i - mnogo je bolje!"
kako je to bolje, kad su isti ljudi/ista ekipa, ona koja pritisnuta porazavajucim rezultatima menja samo jedan (suludi, smrtonosni) kriterijum, umesto da menja mnogo vise..

"bolje je" kada se -
1) subutex bude kupovao u apoteci na dupli recept, a ne na ulici/privatnim klinikama (imajte u vidu da i u tim privatnim klinikama u kojima ga ima - ima ga plafon mesec dana! dakle - koriste ga samo za detox, NE POSTOJI ODRZAVANJE ni u jednoj)
2) problem narkomanije bude resavao u drajzerovoj (i ostalim drzavnim zdravstvenim ustanovama), a ne u lorijenu-singidunumu-vorobjevu tj pilot-projektima domova zdravlja
..il jos gore - tako sto se hapsi 600 klinaca/sitnih dilera, pa to u medijima predstavlja kao - remek delo!
3) kada se sa TV-a skine ista ekipa ex-dzankoza koja uvek vrti istu pricu (spas je red-rad-disciplina) i umesto njih dodju lekari koje nije sramota da pominju i metadon, i subutex, i sve ostale supstitute (a ima ih) tj da otvoreno pricaju i o njihovim prednostima, ali i manama (kojih takodje - ima); ma - da uopste pomenu da toga - UOPSTE NEMA! i da upravo zbog toga sto toga nema - ljudi umiru, novi narkomani dolaze, a deo starih pravi trziste od necega sto je jebeni lek!
itd.

sve to je samo POCETAK, a od njega naznake nema.. (Voyageru, rado bi te drzao za rec za taj "mart 2010", ali zakleo bih se da je Dr. kog pominjes upravo jedan od onih koji, zbog straha od kolega, ne ispunjava kriterijum 3) :)

eto, to je bolje - javite mi kad to bude! (cisto da znam kad da prestanem da pljujem) :)
/i, mojne se svadjate u medjuvremenu :P
Visions

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by Visions »

...
Last edited by Visions on Fri Nov 19, 2010 11:18 pm, edited 1 time in total.
User avatar
YugoS
Posts: 635
Joined: Tue Apr 21, 2009 1:14 pm

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by YugoS »

Naj veci i problem svih problema je sama atmosfera i predrasude vezene za bolesti Ovisnosti.
Drustvo je ili poluinformisano(crne hronike) ili totalno ne informisano.Slika ovisnika ili Narkomana kod prosjecnog gradjanina izaziva u najmanju ruku osjecaj straha,odvratnosti i neceg mucnog.

Dok se ta negativna slika covjeka oboljelog od opijata ne promjeni i dok se ne bude znalo zasto je taj nesretnik uopste dosao u taj polozaj,bojim se da ce dosta vremena proci.
narkoman sam al' najlepsi.
User avatar
tess
Posts: 495
Joined: Wed Nov 04, 2009 8:19 am
Location: B. Hill Boliwood

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by tess »

Dobar post za nekoga ko sve to dozivljava iz eu!Realan.
dal' mi steti droga leti?
Visions

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by Visions »

Jesu neinformisani ali znaju vise nego sto predpostavljas.Umeju da razumeju samo nece,a i medju zavisnicima je dosta problematicnih.Slika prosecnog(normalnog)gradjanina kod zavisnika(narkomana) izaziva mnogo gore i burnije reakcije gadjenja...
Problem Drajzerove je zesci pa se drzim samo licnog iskustva.Ona Mira Kovacevic radi tamo i prima platu,tece joj radni staz.Pa ona je meni seli cokulama pretila,izbacivala me napolje sve pred mojom majkom i dvojcom iz obezbedjenja.Psovala,pretila,potsmevala se i prozivala,a meni je taj lek (metadon)tada bio zivot ili smrt...
Kad su preko Zike i Pere saznali da hocu metadon oni likovi su mi dosli gajbi i prodavali mi 10 maraka ili evra jednu onu bocicu.Kada sam ih sakupio i pokusao da se skinem dosao sam do konstatacije da mi minimum 9 tih 50% punih bocica treba da se pokrijem...Oni su posebna prica,dodju tu rokaju se,kuvaju caj,duvaju pa daj mi ovo daj mi ono.Svaki sa podebljim dosijeem,mardeljom.Silosi kojima nisu smeli da kazu ne!
Saznao sam da ona njihova bivsa direktorica sa jos jednom medicinskom sestrom otvori privatnu ambulantu na vracaru i rade skidanje,prodaju subove,blokove i tome slicno.
Last edited by Visions on Thu Dec 24, 2009 3:49 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Param-parcad
Posts: 605
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:44 pm

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by Param-parcad »

Al Kaloid wrote:Koja beše tema?!
VOJAGER-zlo i naopako! :D
Post Reply