PAW!!!! Procitajte-VAZNO!!!!!!!!!!!!!!!

Molimo Vas da ovdje postavite linkove na stranice na kojima se nalaze informacije o tretmanu ovisnosti o drogama. Pomozite nam da napravimo najveću bazu linkova i resursa za pomoć osobama koje su ovisne i njihovim bližnjima u regiji.

Moderator: sanela

User avatar
palefaced
Posts: 351
Joined: Wed Oct 26, 2005 6:33 am
Location: usa, baltimore, MD

Post by palefaced »

haha nisi jedini... svima se to ja mislim desava.
ja sam ga isto cesto sanjao... ali nikada se roknes jebi ga, uvijek se probudis prije toga.
steta, nema dzaba valjda... pa ni u snu. :-D
i am what i am and what will be will be
User avatar
Polly_Jean
Posts: 61
Joined: Wed Nov 09, 2005 8:14 pm
Location: Split-Zagreb

Post by Polly_Jean »

Ako te to moze utjesit...sanjam to i nakon desetak godina apstinencije. Nekad se zalomi da i dodjem do kraja, cak osjetim feeling, ali onda me lupi paranoja kod budjenja: jesam li opet u recidivu??...i kad ce nastupit kriza?...E, pa kad vidim da je sve bio san, lakse mi.

Nego, meni je veci bed kada na javi imam ponekad simptome krize. Dogadja li se to i vama? Ona dosadna bol u nogama,jedina takva bila mi je u kriziranju, koja te prisiljava da treses nogama i ne spavas cijelu noc?!
Well...
Have no fear of perfection - you'll never reach it. - Salvador Dali
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

pa to je PAW!!!!
ta dnevna kriza...u po frke. I nakon godina i godina.
zato postoje 2 vrste-regenerativna i degenerativna. Ova ide na bolje a ova ne.... Znaci i da se nakon 10godina to sve moze javiti .. ALi zato i pise sta da se radi. I da sve zavisi od stete. Jebi gaako si sjebao mozak jako...naravno da ces to vjecno imati kao posljedicu. No jako je cesto ...i u vecem broju da se popravi ...najteze je izmedju 2 i 6mjeseci cistoce.,
Dakle...nesanica i depra i bezvoljnost i umor, i emotivnost, i kad si utrnjen(i nista ne osjecas), i kad nisi bas cist i bistar, kad ne pamtis dobro, kad gubis koncentraciju ( pa se ko ja sjebajes da imas ADD) ...sve je to PAW. I sve ce to proci. A ja sam taman sada u tom najgorem periodu. Evo vec 5 noc se prevrcem po krevetu-i zaspim ujutro. A ja imam fobiju od nespavanja. Sta ces...valjda ce proci mora.
Zato ne brinite. Mirza ti si jos svjez i to je sve normala. Nije PAW ali je normala koja slijedi nakon skidanja...znaci odmah po tome. Proci ce. Pij NONI-svi vi. To je zaista nesto sto pomaze. I pomoglo je svima koji su ga pili. Nije lijek i sl nego vitamini ali za oporavak nasih mozgova i sl.
slobodno-prirodni preparati...prodaje se u radnji ne treba recept.
eto sve najbolje
cmok cmok
User avatar
styx
Posts: 247
Joined: Wed Jun 01, 2005 4:40 pm

Post by styx »

Da prevedem za katarinu:
Gospodine popovicu, da li je ovo komedija, da li je ovo tragedija, hvala...
R.A.
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

styx,,,,,, :smt018 cmok....pa i jeste tako...samo sto je ipak tragedija sa srecnim zavrsetkom!!
a prevescu....hocu majke mi! samo ne gumo sama ba....
ucite engleski!!!!!
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Luna tamo sam negde pročitala da ćeš prevesti samo zbog mene pa ja to očekujem s nestrpljenjem jer ovo što sam pročitala na naški privuklo mi je pažnju,i uvek ti kažem izbacuješ mnogo činjenica i svaki put ostanem u blagom šoku....ajde nemoj da pogaziš obećanje za prevod :!: :!: :!:
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
mise en place
Posts: 439
Joined: Wed Oct 26, 2005 5:16 pm
Location: banja luka

luna

Post by mise en place »

o.k. fantasticno,zaista samo je materijal koji bi trebao da studiram iz dana u dan...odlicno hajde bice i prevod..samo to je kompletna terapija,nekako u glavnim crticama.

Onaj drugi dio je najtezi,ukljucujuci normalan ritam i zdravu ishranu,navike i sticanje samopouzdanja...

sto se tice snova ,jedne prilike profi mi je rekao."kad pocnesh pravo da sanjash dop,ja naprimer sanjam kako se pucam hemijskom olovkom i osjetim kick,i ukus u ustima...to znaci da se zapravo udaljavash od dopa"
kontradictorno ali istinito
Luna,hvala puno za ovaj rad
mise
User avatar
pepeljuga84
Posts: 1057
Joined: Mon May 09, 2005 10:07 am
Location: Beograd

Post by pepeljuga84 »

Pošalji mi na mail,ili tako nešto pa ću se potruditi da prevedem onoliko koliko je u mojoj moći...
Ljubim te,i hvala na ovome,dosta nam znači...
kokan
Posts: 111
Joined: Fri Sep 16, 2005 9:22 pm

Post by kokan »

=============

Kao prvo licno neznam sta bi u ovom kontekstu bio 'acute withdrawal'. Withdrawal je verovatno rutinski psihjatriski izraz za 'povlacenje' tj krizu, ali me zbunjuje ono akutni, sto bi znacilo da postoji i hronicna tj. stalna kriza. Ja cu ovde izraz PAW zameniti izrazom post-kriza (znaci neposredno posle krize), pa ako neko misli da izraz nije adekvatan, neka nadje nesto prikladnije, pa neka edituje.

Evo i teksta:
=============

Kada ljudi govore o alkoholizmu ili narkomaniji oni obicno govore o
simptomima vezanim neposredno za alkohol ili drogu (u toku konzumiranja) a zaboravljaju simptome vezane za apstinenciju. A u sustini, apstinencijalni simptomi, a posebno post-krizni simptomi, jesu oni koji apstinenciju cine tako teskom. Otsustvo pravilnog funkcionisanja mozga, zabelezeno je kod 75%-95% testiranih alkoholicara i narkomana. Skorasnja istrazivanja pokazuju da post-kriza zajedno sa tim ostecenjima mozga igra vaznu ulogu u mnogim slucajevima ponovnog uzimanja.

Post-krizni simptomi su oni koji se javljeju posle krize. Post znaci posle.
Sindrom je skup simptoma.

Post-kriza (PAW) je grupa simptoma adiktivne bolesti, koji se ispoljavaju kao rezultat prekida uzimanja adiktivnih hemikalija (jebote Luna ovo je neki pandurski recnik..) alkoholicara i narkomana. Ovi simptomi se javljaju 7 do 14 dana apstinencije, posle stabilizovanja krize.

PAW je biopsihicke i socijalni sindrom. Njegove posledice su kombinacija
ostecenja nervnog sistema zbog konzumiranja alkohola ili droga, s'jedne strane, i psiholoskog stresa zbog suocavanja sa apstinencijom (zivotom bez alkohola ili droga).

Oporavak prouzrokuje prilicno veliki stres. Mnogi ljudi zavisni od raznih
hemijskih supstanci, nisu u stanju da se nose sa stresom bez alkohola ili
droge. Stres smanjuje funkcionalnost vec ostecenog mozga, i pravi simptome jos gorim. Ozbiljnost PAWa zavisi od dve stvari:

- Dimenzija ostecenja mozga prouzrokovana adikcijom
- Kolicina psihosocijalnog stresa za vreme oporavka.

Simptomi PAWa dostizu svoj vrhunac u periodu od 3 do 6 meseci apstinencije. Ostecenja su obicno povratna tj. glavni simptomi se polako gube ako se prima pravilna terapija. Znaci nema mesta za strah. Sa pravilnom terapijom i zdravim trezvenim zivotom moguce je nauciti da se zivi normalno uprkos teskocama. Ali se prilagodjavanje ipak ne dogadja tako naglo. Oporavak nervnog sistema uzme obicno od 6 do 24 meseca uz asistenciju zdravog programa za oporavak. Nedavna istrazivanja pokazuju da za izvesan broj 'pacijenata', PAW obicno dolazi u mesecnim ciklusima bez nekog spoljnog faktora. Obicno 30, 60, 120, 180, ili 1 ili 2 godine (u smislu datuma, kad smo ostavili alk/droge, kao kad proslavljamo), kao da su 'okidac', koji jos uvecavaju intenzitet PAW simptoma. Ljudi koji se oporavljaju posle dugotrajne adikcije obicno dobijaju PAW simptome bez nekog vidljivog razloga cak i 10 godina posle prekida uzimanja alk/droge.

Obicno PAW simptomi dolaze i nestaju bez nekog razloga i bez nekog
specificne seme. Ljudi koji planiraju da se stave pod stalni, vremenski
dug period oporavka, moraju se privici na ove simptome, i nauciti kako
da se sa njima nose.

================================
SYMPTOMS OF POST ACUTE WITHDRAWAL
ajde sad neko ovaj deo... ================================
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

ma ti si haos.
hvala puno
mogu ja...pa ti next. cmok cmok
Post Reply