Korisne informacije

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Post Reply
elspheth
Posts: 4
Joined: Mon Oct 26, 2009 6:14 pm

Korisne informacije

Post by elspheth »

Svi mi znamo da je ovisnost ponajprije psihičke naravi.Kad nam prođe fizička apstinencijska kriza dolazi ona teža potencijalno smrtonosna, psihička koja vodi ka daljnjem drogiranju.
Ovisnik je često sam u svojoj borbi I još cešće ne uspjeva. Za sve one koji ne vide izlaz I izgubili su nadu da će se sami snagom volje othrvati bolesti nakon fizičkog sdijela skidanja ostaje komuna.
Ako imate ikakve mogućnosti izbora toplo preporučam isključivo (iz veeeelikog iskustva) samo jednu jedinu zajednicu. to je doduše i jedina uopće zakonski registrirana i nadzirana institucija toga tipa. Ovo govorim prvenstveno zbog roditelja da znaju gdje šalju svoje dijete u tako osijetljivom i bolesnom stanju.To je zajednica SUSRET u hr ili VIKTORIJA u bosni.

Na njihovim internetskim stranicama možete dobiti više informcija o njima.

Ono što je mene privuklo je naglasak na samog čovjeka a ne na neku vjeru kao što je slučaj sa svim ostalim komunama koje poznajemo ja I moji prijatelji ovisnici a upoznali smo ih vjerujte sve kroz godine ovisnosti.
Zašto ovo kažem, nije vjera a piori loša stvar ali način njihovog funkcijoniranja –hijerarhijski despotski ma da budem iskrena ponekad I jednostavno sadistički učini da ljudi otiđu I kad nemaju gdje otići. Ma sjetimo se samo svih onih mladića a I poneke dijevojke koji su napustili Reto u španjolskoj pa se sad nalaze po ulicama Barcelone (komuna je smještena u blizini a do Hrvatske treba doći bez kune u đepu a često se nemaju komu ni vratiti).
Sada svaki roditelj (ako on inicira ili uvjetuje lječenje) treba odlučiti što u stvari želi : kazniti svoje djete za njegovu samoinduciranu bolest ili mu pomoći. Nećete nikomo pomoći popuštanjem ali ni batinama (bilo psihičkim ili fizičkim) koliko god vi frustrirani bili.
Po mome iskustvu ipak velika većina roditela želi prvenstveno pomoći svome djetetu ali je loše ili nedovoljno informirana o temi ovisnosti. A kako I bi pa njihovoj generaciji je po statističkim podacima gotovo nepoznanica, ta bolest ovisnosti koja uzima živote njihove djece tako mahom I beskompromisno.

Bez obzira na sve prije izrečeno iza čega u potpunosti stojim osobog sam mišljenja kao I mnogi bivši ovisnici te ljudi iz struke da je bolje otići u bilo koju (skoro bilo koju, ali o tome ne mogu, bar ne iz osobnog iskustva) komunu nego ostati na ulici. Ako ništa drugo boravak u komuni osigurava privremenu apstinenciju (ne uzimanje droge) čime se već puno postiže I ponekad spašavaju životi.
O uvjetima u kući (komuni) I tipu ustanove umnogome zavisi hoće li pojedinac uspješno završiti liječenje. Sad kad sam izrekla tu riječ liječenje moram napomenuti da jednina komuna koje vrši liječenje (koje naravno uključuje grupnu I individualnu psihoterapiju) je gore navedena. Ostale ustanove toga tipa provode prisilnu apstinenciju.

Eto nadam se od srca da sam nekome pomogla I voljela bi ćuti vaša pitanja I iskustva na ovu temu ( ili bilo koju vezanu za ovisnost)
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Korisne informacije

Post by saša-ex »

Izvini, na ovim stranicama, kao i ulicama mnogih gradova nasih drzava su ljudi koji su danas slobodni od droge, a bili su upravo u Reto centru....
SAMO CEO ŽIVOT...
amos
Posts: 12
Joined: Thu Mar 05, 2009 1:56 pm

Re: Korisne informacije

Post by amos »

saša-ex wrote:Izvini, na ovim stranicama, kao i ulicama mnogih gradova nasih drzava su ljudi koji su danas slobodni od droge, a bili su upravo u Reto centru....
Tako je! :D
Neka se ime Isus proslavi medju narodima kroz Njegovu crkvu, kroz one koji su spremni svega da se odreknu radi Njegovog imena.
elspheth
Posts: 4
Joined: Mon Oct 26, 2009 6:14 pm

Re: Korisne informacije

Post by elspheth »

To je točno i drago mi je da je tako!
Problem je što ih ja osobno poznajem puno više što su otišli u reto i sl centre (vjerski orijentirane, radna terapija) pa se brzo vratili kući razočarani i sve opet po starom. Dok za Susret još nisam čula negativnu ocijenu od niti jednog ovisnika koji je tamo bio.
Kao što i sam znaš tko ima baš volje se skinit uspit će svagdje ali takvi su rijetki!
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Korisne informacije

Post by sanela »

elspheth wrote:To je točno i drago mi je da je tako!
Problem je što ih ja osobno poznajem puno više što su otišli u reto i sl centre (vjerski orijentirane, radna terapija) pa se brzo vratili kući razočarani i sve opet po starom. Dok za Susret još nisam čula negativnu ocijenu od niti jednog ovisnika koji je tamo bio.
Kao što i sam znaš tko ima baš volje se skinit uspit će svagdje ali takvi su rijetki!
Ovisnost je takva da će ovisnik negativno ocijeniti sve osim sebe kad napušta tretman u komuni ili kad "padne" nakon komune. Tako da vrlo malo zavisi od komune hoće li neko apstinirati, nego od ovisnika, kao što si i sama rekla.
amos
Posts: 12
Joined: Thu Mar 05, 2009 1:56 pm

Re: Korisne informacije

Post by amos »

elspheth wrote:To je točno i drago mi je da je tako!
Problem je što ih ja osobno poznajem puno više što su otišli u reto i sl centre (vjerski orijentirane, radna terapija) pa se brzo vratili kući razočarani i sve opet po starom. Dok za Susret još nisam čula negativnu ocijenu od niti jednog ovisnika koji je tamo bio.
Kao što i sam znaš tko ima baš volje se skinit uspit će svagdje ali takvi su rijetki!
Volje čisto sumnjam u to.Meni nije ta volja pomogla da se skinem kući, a ni u retu je nisam imao preterano.Retki, pa retko je da se uopšte neko skine , nažalost, ali je tako.Ne znam o čemu se radi u susretu, niti želim da negativno govorim o bilo kojem centru koji se trudi da pomogne kako najbolje zna i može.Nikada nije previše takvih mesta, i kako god ko pokušava dobro je da pokušava.No mogu da kažem da je moje veme koje sam proveo u retu promenilo moj karakter, i ostavilo dovoljno dubok trag da nisam nakon izlaska opet počeo po starom.Neke stvari jesu bile teške, i određeni pritisci su potrebni radi jačanja karaktera, u tom trenutku nisam baš uvek razumevao zašto mi se neke stvari dešavaju, ali kada sam izašao vrlo brzo sam shvatio korist svega toga, kada sam se suočio sa životnim izazovima. Naravno svaki koji se drogira hoće da mu bude lepo, a zaboravlja da je u životu napravio niz pogrešnih izbora koji koštaju, i jako su nezgodni za ispravku.Kada godinama ideš linijom manjeg otpora, potreban je težak trening samo da bi zaustavio inerciju po kojoj se krećeš.I to bi svako trebao da zna, da se nebi uzalud zavaravao.Naravno kao isve na ovom svetu ni reto nije savršen, sigurno je da ima mnogo stvari koje bi mogle bolje biti rešene, ali i pored toga siguran sam da je reto dovoljno efektivan da može da pomogne osobi kojoj je se smučio narkomanski život i želi promenu.I naravno činjenica da je besplatan je dosta ohrabrujuća zar ne? Nikada dovoljno takvih mesta siguran sam, pa ko želi promenu može da zakorači, samo treba biti svestan da neće to ići baš jednostavno.
Neka se ime Isus proslavi medju narodima kroz Njegovu crkvu, kroz one koji su spremni svega da se odreknu radi Njegovog imena.
User avatar
Noop
Posts: 47
Joined: Fri Oct 21, 2022 4:46 pm
Contact:

Re: Korisne informacije

Post by Noop »

U Cenacolu bilo koje da si religije moras moliti krunicu. To gledam na nacin da se vecina moze vjerski mijenjati ili nadogradjivati a tko je iskustveno prosao neke stvari pa zna sto i kako s religijom i vjerom ne znam kako moze pomoci. Cak i musliman moze se tamo preobratiti dok se on u glavi moze uvjeriti da je ta sila krunica nesto dobro. A onaj tko zna kome se moli i da se pristaje obracati samo Bogu a ne svima osim Njemu ne moze na krunici graditi svoje izljecenje.
•da li znam kako želim da se nađem...•
User avatar
Noop
Posts: 47
Joined: Fri Oct 21, 2022 4:46 pm
Contact:

Re: Korisne informacije

Post by Noop »

I ono sto "naredjuju" roditeljima i obitelji je da kad osoba napusti tu zajednicu da ju ne pustaju u kucu, da joj zatvore vrata ne bi li se ta osoba vratila u zajednicu pa takve osobe cesto zavrse na ulici jer je to savjet Cenacola. Ja sam hvala Bogu usla u kucu iako sam mogla u svoj stan ali jos se osjeca propaganda Cenacola. Za par dana idem za Marjanovac. Vjerujem da ce mi program covjek puno bolje sjesti.
•da li znam kako želim da se nađem...•
Post Reply