Drajzerova - zlo i naopako!

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
rhinocervs
Posts: 56
Joined: Thu Apr 03, 2008 2:26 pm
Location: EU

Drajzerova - zlo i naopako!

Post by rhinocervs »

Ovo stoji na sajtu Drajzerove, godinama:
Zbog pojave novih metoda lečenja, a i zbog toga što nam se na lečenje javljaju sve mlađi pacijenti, kod kojih posledice uzimanja droga nisu nepopravljive, došlo je do promene naših doktrinarnih stavova, uvedeni su novi programi, raznovrsniji i prilagodjeni potrebama nove generacije zavisnika. U terapiju su uvedeni ne samo agonisti opijata, nego i antagonisti (naltrexon-Nalorex, Revia, Antaxone), a u planu je i uvodjnje parcijalnog opijatskog agoniste buprenorfina (Subutex, Suboxone).
a Subutexa, isto toliko (godina) - nema!

Pogledajte kontekst u kojem se taj isti lek najavljuje: ispada da je Subutex 'rezervisan' samo za mladje pacijente tj. za one, kako kazu - "kod kojih posledice nisu nepopravljive" - to je apsolutna neistina/budalastina - sub moze pomoci i osobi od 50 godina, sa daleko duzim 'stazom', sa ili bez hiva/heca, na isti nacin kao i klincu od 20 koji je navucen 6 meseci.. mozda uz drugaciju dozu, ali mehanizam delovanja/cilj igre te, tu razlike nema!

Sta su tek "indoktrinirani stavovi", pojma nemam - mozda to famozno 'sve je to drogiranje', zbog kojeg je narkomana sve vise, a da pritom Drajzerova ladno tvrdi da se broj "smanjuje" iz godine u godinu? Al nastavak je zesce sumnjiv: uvedeni su novi programi, raznovrsniji i prilagodjeni potrebama nove generacije zavisnika

STA JE TO DRAJZEROVA UVELA "NOVO", "RAZNOVRSNIJE" I "PRILAGODJENO" ? Ja velim da nije - nista! Bio sam u razmaku od 2 godine i oba puta me je sacekala ista matora koka / pesma - 'ili nalorex, ili komisija za metadon', a kada joj kazem da sam prosao kroz oba, vise puta, uvek bez rezultata - tu me saceka sa 'Eto, vi necete da se lecite, zdravo-dovidjenja!' (ja znam da to nije istina, ali osoba koja je sa mnom - tzv 'saradnik' to mozda ne zna, i svakako je veliki sok da tako nesto cuje) = ili ne znaju za Subutex, ili se prave da ne znaju (a bice da je ovo drugo, jer sam siguran da je svaki od njih bar jednom bio na seminaru na kom se pominjao Subutex/Buprenorphine; u stvari, lupam - pa pominju ga na sajtu, dakle - IMAJU POJMA, al ne rade nista po tom pitanju..)

+ ponasaju se krajnje bezobrazno/bezobzirno - pacijenti se tretiraju kao stoka, bukvalno! (ja sam sat ipo vremena cekao samo da ta zena otvori vrata, dok nisam izgubio stpljenje - cekala je tako sama u ordinaciji, pritom - jebes mene, mogao sam cekati jos sat ipo jer sam bio uradjen, ali sta sa ljudima koji dolaze u zikri/po terapiju? treba da cekaju da se neka matora guska kojoj se ne radi ono za sta je dobrano placena - smiluje?!)

Naravno, na to dodas da su do juce zahtevali da imas HIV/HEC da bi dobio metadon (eto promene/novine - vise ne moras da se drogiras dok ne postanes terminalni slucaj, heh)
+ da je doza metadona koju oni daju ispod svih standarda i kvaliteta i kvantiteta (sto je, sta - posledica manjka novca i deal-a sa Vrsackim Hemofarmom koji im proizvodi lek? ma je li, a gde su onda otisle silne donacije?)
+ da uzimaju novac za iole ozbiljniji test koji bi morao biti besplatan, i jos gomilu toga..

Poenta: DRAJZEROVA JE JEDNO VELIKO ZLO, sa zastarelom terapijom, kadrom koji je potpuno nezainteresovan/nazadan i konacno i logicno - sigurno katastrofalim brojem NEizlecenih pacijenata! Ako oni prime 20% narkomana iz ovog grada, i od toga izlece 50% (citaj: izlece deset posto ukupno), ja bih bio presrecan.. ali sumnjam, jer ne znam nikog ko je izaso, a da je ostao - strejt, na zalost.. Sumnjam, jer sve i da takvih ima, to ne menja cinjenicu da je odnos tih lekara takav da im se gade i pacijenti i posao
+ da im je terapija sve, samo ne individualna - postoji mehanizam, pa sad - ako se uklopis, lecicemo te, bar kolko-tolko, ako ne - idi, drogiraj se, ko te jebe.

Povrh svega - ove godine je Ministarstvo Zdravlja (tj. isti onaj Tomica Milosavljevic koji je svojevremeno na TVu mrtav ozbiljan izjavio "sta, narkomanija? pa to se leci gledanjem zalaska Sunca") iskljucivo zarad belog sengena usvojilo famoznu strategiju/akcioni plan za borbu protiv narkomanije / bolesti zavisnosti. Ja je nikad nisam procitao (nigde nije objavljena!), a voleo bih, stvarno.. iako mislim da, sve dok glavne zdravstvene institucije budu na nivou Drajzerove - tesko da ce se, ovde, bilo sta promeniti.. Na zalos', tuzno je to kad znas da ljudi gube nadu upravo tamo gde bi ona morala da im se povrati - u zdravstvenoj instituciji, bolnici specijalizovanoj za lecenje narkomana.. Jebiga.

e sad - vi mozete da napusite mene, ili Drajzerovu - svejedno je; rado bih [pro]citao "pozitivnu kritiku" tj pricu nekoga kome je ta ista Drajzerova pomogla, ali prosto - morao sam da otvorim ovaj topik i da ih, na brzaka / u kontekstu supstitucionalne terapije/osoblja - popljujem.. jer, odgovorni su, ne za mene [koji sam, igrom slucaja, 'zdrav' i bez njihove pomoci], vec za zivot svakog pojedinca kojeg su propustili kroz svoj "tretman", al tako da on, na kraju - zavrsi kod dilera (a takvih, slozicemo se valjda - ima, previse; ja znam da ce ih uvek biti, samo eto - mislim da bi ih bilo znatno manje - i kada bi postojao subutex, i kada bi se metadonska terapija 'podigla' na evropski standard, i kada bi sve to islo vise individualno, a manje "po proceduri", i konacno - kada bi, umesto matorih lekara koji ni ne znaju koliko kosta gram heroina na ulici, a znaju da pacijente vrate na tu istu ulicu - dosli neki drugi..)
User avatar
Dusan
Posts: 90
Joined: Mon Mar 30, 2009 3:04 am

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by Dusan »

evo ja cu da ti kazem sta mislim. 3 puta sam lezao u drajzerovoj + jednom sam bio na dispanzerskom lecenju... u svemu tome sto ti kazes ima istine, ali shvati da jednostavno oni sa svojim kapacitetima ne mogu da postignu sve to sto bi trebalo... kako bi se ti osecao da ti doje 20+ narkomana dnevno? bio bi mrtav iscrpljen... ja licno jesam kao sto se pric "iz drajzerove izlazio sve gori i gori" ali kada sam zadnji put lezao tamo, otisao sam posle u komunu i hvala Bogu da sam se tada skinuo tamo.. meni su licno pomogli. kao i ti ja mislim da je tamo nemoguce nako "izlecenje" ali je svkako dobra stepenica za one koji hoce dalje da idu. a to izlecenje nije moguce samo zbog nedostatka osoblja i kapaciteta ustanove. a sto se tice meta, hvala i za to Bogu sto ga nije bilo kad sam im ja kukao... verovatno ne bih danas pisao ovo. sto se mene tice ne treba ni da ga daju osobama koje namaju dosta godina + HIV, sto je bilo do sada. reci mi ko ozbiljno hoce da se skida a da je na metu? onaj koji hoce zaista da se skine i promeni svoj zivot nece kukati sto nema suba i dovoljno meta nego ce pokupiti prnje i lepo otici u neku komunu... pozz
Sam ces iskusiti sve za sta drugima budes sudio
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by jana »

Ako pisac ovog posta misli da je na zapadu nesto drugacije,vara se.Ta«procedura«postoji i identicna je,a metadon se daje ljudima koji ne zele da se bore sa bolesti.Upravo,kako je i Dusan napisao.
User avatar
rhinocervs
Posts: 56
Joined: Thu Apr 03, 2008 2:26 pm
Location: EU

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by rhinocervs »

"Pisac" zna kako je na zapadu jer se tamo i izlecio, i to u drzavnoj zdravstvenoj instituciji - pandan Drajzerovoj.. Dakle - pisem iz pozicije bivseg zavisnika (kome vise nije potreban ni metadon ni subutex ni nalorex, a ni cist vazduh!), ali bez obzira sto ja (vise) nisam u problemu znam mnoge koji jesu a koji mozda nemaju dovoljno srece/volje/novca, i biram da prst uprem u tu Drajzerovu.
Biram, upravo zato sto sam video kako izgleda i "nasa" i "tudja" "Drajzerova"!

Komune / manastiri (bez popova koji mlate, naravno!) - sve je to super, i ima smisla. Ali narkomanija je bolest, i trebalo bi da najveci procenat izlecenih bude upravo u - ZDRAVSTVU!
Zasto to nije slucaj, i zasto alternativni centri imaju bolji uspeh od specijalizovane drzavne zdravstvene ustanove?

@Dusan: slazem se, odlazak u (bilo koju, pa i ovu) bolnicu, svejedno kakav je rezultat lecenja, jeste dobra stvar; ako nista drugo - pokazuje da postoji trunka volje (ili sile?), koja ce mozda, jednom, dati rezultat.. Ali, ne slazem se oko kapaciteta: ako je vec Drajzerova jedina u gradu (a jeste, jer Palmoticeva ne leci teske zavisnike vec 3 godine unazad), i kuburi s prostorom/kadrom - zasto ne otvore jos 5 takvih? Zasto u svakom Domu zdravlja ne otvore odeljenje i zaposle samo jednog psihijatra/sestru? (kao sto su uradili francuzi)

Zasto, uostalom, ne izadju u medije i kazu - NEMAMO KAPACITET DA LECIMO, POMOZITE!, nego i to malo kad se pojave (ie. jednom u par godina, tipa - kad se desi 'Crna reka') - tvrde da je sve bajno i sjajno, A NIJE! Nije, jer ja ne pamtim da sam ikada znao toliko navucenih ljudi, koliko ih znam sada..

I, kakav je to izgovor - "da si primio 20 pacijenata, bio bi mrtav umoran"?
Ne bih! A kada 'bih' - otisao bih u penziju/dao bih otkaz, i pustio nekog "ko se ne bi umorio"..

Sto se tice metadona, nemam ja nista protiv da se daje iskljucivo onima kojima nista drugo nije pomoglo, pa njima je i namenjen..
Ali, i izmedju svega navedenog u gornjem postu, imam mnogo protiv toga sto kod nas Subutex nije ni registrovan, a Drajzerova "poducena" da ga koristi!!!

+ a valjda je jasno i da sam protivnik te kategorije - oni koji nece da se lece; "leci se" cak i taj koji je na metadonu, a pod uslovom da ga stvarno uzima i da apstinira!
I, sve moje primedbe bi bile resene kada bi lekari razumeli da je Metadon - lek; da je Subutex - lek; i da je supstitucija - terapija; a NE - droga/nastavak drogiranja..
Da li ste, vi koji to tvrdite, svesni da takva surova logika ljude kosta zivota?! Je l kapirate da sve dok Drajzerovom/zdravstvom budu harali lekari koji misle da je nesto sto je oficijelno i na svetskom nivou priznato kao LECENJE (supstitucija, svejedno da l Metadon il Subutex, iako su razlike velike!) u stvari = drogiranje, Srbijom ce harati neizleceni - narkomani? I ti "neizleceni", i svi oni koje budu regrutovali..

Vrlo je prosto: VELIKI broj narkomana NIKADA NE MOZE da odrzi apstinenciju BEZ supstituta (ako ne verujete meni i sopstvenom iskustvu, imate gomile strucnih/medicinskih studija koje to dokazuju, neke i kroz visedecenijsko pracenje 'lecenja' velike grupe narkomana)
I, sta sa njima, onda kada N puta uzmu heroin preko blokatora? Dacemo im lek za smirenje? Antidepresiv?
Ne pomaze tu lexilijum/bromazepam/zoloft, na zalost - ili Metadon do kraja zivota, ili odrzavanje Subutexom, koliko god da je potrebno.. Takve ljude neko moze smatrati 'narkomanima' ili ne, ali poenta nema veze s tim - OBAVEZA je da i oni budu tretirani od strane zdravstva, kao i svuda u svetu, jer u protivnom nemaju ama bas nikakvu sansu da vode normalan zivot bez heroina tj. da se osveste tamo negde, u momentu u kom su dobrano apstinirali, pa, ako mogu, i - batale taj supstitut [a to je, bar kada je u pitanju Subutex i iz iskustva - lako]..
+ ajd to sto ce se oni drogirati umesto da sisaju Subutex/Metadon, nego sto ce nekolicina biti dovoljno pametna/pokvarena da se presaltuje u dilere, i tako samo poveca konacni broj zavisnika?

A Drajzerova? Tamo Subutexa nema, a na Metadonsku terapiju postoji bar 5 krupnih primedbi (kvantitet/kvalitet/naglo smanjivanje/ukidanje terapije/ti dojucerasnji kriterijumi za HIV/HEC, koji prosto ne stoje!)

I tako, u krug.
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by AnAna_mo »

Lijepo si se potrudio da napises sve to, ali shvati...
Neki nikad nece skontati neke stvari i za njih ce uvijek postojati samo jedno rjesenje - ono kojim su oni sami uspjeli, a pljuvat ce po svemu ostalom...
Nemoj se truditi da to objasnis pojedincima...
Potpis.
User avatar
rhinocervs
Posts: 56
Joined: Thu Apr 03, 2008 2:26 pm
Location: EU

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by rhinocervs »

lep je i tvoj, avatar :)

i,
Neki nikad nece skontati neke stvari i za njih ce uvijek postojati samo jedno rjesenje - ono kojim su oni sami uspjeli, a pljuvat ce po svemu ostalom...
apsolutno si u pravu!

ja to znam, i nisam ni dosao ovde da bih se raspravljao s bilo kim i ubedjivao bilo koga da je ovaj ili onaj metod lecenja "bolji" (ako je neko tolko glup da ne kapira da ne postoji 1, univerzalni metod/lek, vec da je potrebno imati ih SVE tj. sto vise alternativa, tom pomoci nema!), dosao sam, zato sto zelim da dam priliku ne samo sebi, vec svima onima koji zele nesto da kazu u vezi s drajzerovom, da to urade ovde. ako ukucate "drajzerova" na google.rs (ili vec, "drajzerova bolnica") ovaj topik je, vec posle 2 dana - na prvoj strani.. i to je dobro.. iz prostog razloga sto ce veliki broj ljudi, bar ovih mojih sunarodnika, traziti upravo - to. e sad - ja ne zelim njima da ubijam nadu, rekoh -okej je otici, vec zelim da skrenem paznju na ZLO koje tamo radi, a od kog zavisi sudbina bezbroj ovisnika iz ne tako malog grada.. (pa sad - mogu samo da se nadam da ce na ovaj ili ovome slican topik naleteti neko iz medija, ko je dovoljno zainteresovan, i dovoljno inteligentan da skapira da problem nije, niti ce ikada biti u jednom popu koji mlati ljude, vec u celom zdravstvenom sistemu i njegovom fizickom reprezentu, pre svega - drajzerovoj/lekarima!)

a ja se svakako necu smiriti dok se situacija ne promeni tj. jedan topik na jednom forumu koji se bavi narkomanijom je smejurija, spram stete koju je ista ta drajzerova i isto to, srpsko ministarstvo zdravlja, u toku proteklih godina, nanelo jednoj ne tako maloj, a ionako (dobrano-)ostecenoj grupi..
User avatar
Dusan
Posts: 90
Joined: Mon Mar 30, 2009 3:04 am

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by Dusan »

rhinocervs wrote:lep je i tvoj, avatar :)

i,
Neki nikad nece skontati neke stvari i za njih ce uvijek postojati samo jedno rjesenje - ono kojim su oni sami uspjeli, a pljuvat ce po svemu ostalom...
apsolutno si u pravu!

ja to znam, i nisam ni dosao ovde da bih se raspravljao s bilo kim i ubedjivao bilo koga da je ovaj ili onaj metod lecenja "bolji" (ako je neko tolko glup da ne kapira da ne postoji 1, univerzalni metod/lek, vec da je potrebno imati ih SVE tj. sto vise alternativa, tom pomoci nema!), dosao sam, zato sto zelim da dam priliku ne samo sebi, vec svima onima koji zele nesto da kazu u vezi s drajzerovom, da to urade ovde. ako ukucate "drajzerova" na google.rs (ili vec, "drajzerova bolnica") ovaj topik je, vec posle 2 dana - na prvoj strani.. i to je dobro.. iz prostog razloga sto ce veliki broj ljudi, bar ovih mojih sunarodnika, traziti upravo - to. e sad - ja ne zelim njima da ubijam nadu, rekoh -okej je otici, vec zelim da skrenem paznju na ZLO koje tamo radi, a od kog zavisi sudbina bezbroj ovisnika iz ne tako malog grada.. (pa sad - mogu samo da se nadam da ce na ovaj ili ovome slican topik naleteti neko iz medija, ko je dovoljno zainteresovan, i dovoljno inteligentan da skapira da problem nije, niti ce ikada biti u jednom popu koji mlati ljude, vec u celom zdravstvenom sistemu i njegovom fizickom reprezentu, pre svega - drajzerovoj/lekarima!)

a ja se svakako necu smiriti dok se situacija ne promeni tj. jedan topik na jednom forumu koji se bavi narkomanijom je smejurija, spram stete koju je ista ta drajzerova i isto to, srpsko ministarstvo zdravlja, u toku proteklih godina, nanelo jednoj ne tako maloj, a ionako (dobrano-)ostecenoj grupi..

i tako... nego... sta ti brate predlazes? priznavanje sub-a i vise meta?
Sam ces iskusiti sve za sta drugima budes sudio
User avatar
rhinocervs
Posts: 56
Joined: Thu Apr 03, 2008 2:26 pm
Location: EU

Re: Drajzerova

Post by rhinocervs »

Da, ali ne tako povrsno! "Predlazem" (tj. znam da je potrebno) da se promeni CEO zdravstveni sistem i uvedu standardi koji vaze svuda u svetu; da Drajzerova ode 'pod katanac' tj. da svi koji tamo rade - dobiju instant-otkaz jer su krajnje nesposobni (i to najblaze receno 'nesposobni'; uveren sam da neki zasluzuju i krivicno gonjenje!) = da se dovedu novi ljudi, ljudi kojima je STALO; da se otvori bar 5 novih bolnica ili bar odeljenja u domovima zdravlja, gde ce ljudi imati priliku da se lece na knjizicu sto je raznovrsnije moguce + besplatno, a ne da se CEO GRAD sjati u JEDNU JEDINU ustanovu, gde ce ionako dobiti: (i to za nesto sto je NE u svetu, vec i kod suseda odavno postao - standard!) nema! idite kod privatnika/placajte 2000e, ko vas jebe!
itd.
itd.

u jednoj recenici: zelim manji broj narkomana na ulici!
i tvrdim da taj broj, pre svega - zavisi od zdravstva! /tj. od te drajzerove/lekara koji tamo rade i terapija koje (NE) primenjuju

evo, ne mrzi me da ti elaboraram tu jednu 'nedostajucu stvar', Subutex, i posledice koje to donosi, a koje su ovde jebena realnost.

+ da se zna: meni jeste pomoglo odrzavanje Subutexom (u trajanju od godinu dana), ali bitno je naglasiti da nisam na njegovoj strani zbog toga.. (iako bih mogao biti, jer je terapija Subutexom, u mom slucaju, dosla *posle* mnooogo godina tj. komuna/privatnih+drzavnih klinika.. )
..dakle, naglasavam: iako je pomogao meni, *znam* da ne bi pomogao svima tj. *mora* postojati I nalorex I metadon, I komune/ne-medicinski centri I svez vazduh!

Na njegovoj sam strani ZATO STO GA NEMA!!!
I metadon i nalorex su tu, ovog FIZICKI NEMA: nije registrovan, ne postoji ni jedna drzavna bolnica koja ga koristi! A, "registracija" tj to sto ti zoves "priznavanje", pa to je TEK PRVI KORAK, a mi ni to nismo napravili! Pritom - nije to Andol pa udjes u apoteku i imas 100 alternativa, vec jedan od samo nekoliko heroinskih supstituta, u zemlji Srbiji koja pritom ima samo 1 i to onaj najgori (citaj: najstetniji/najadiktivniji) - Metadon!

Ali ne.. oni biraju da ga najavljuju i da na tome ostane (to tu stoji napisano, jos od 2006-e!), sto znaci da su upoznati, ali da ih boli uvo!

Posledice su bar, jasne: Svojim nemarom Drajzerova i ini su dozvolili da se, umesto u apoteci, lek kupuje na crno ili u privatnim klinikama, po 10x vecoj ceni od realne/trzisne! (o tome sam vec pisao, apelujuci na ljude da ga ne kupuju na crno, al i dalje stoji da je jedini krivac za to, upravo - drzava/ministarstvo/lekari; a stoji i to da se situacija nece promeniti, sve dok se ONI ne promene)

Upravo to "crno trziste" proizvodi OGROMNU STETU!!!
-Umesto da dobijes ljude koji svake nedelje posecuju lekara, dobijaju dupli recept, i idu u apoteku u kojoj lek uzmu (svejedno da l ga uzmu besplatno kako biva kod 'normalnih drzava' koje kapiraju znacaj tog leka i stavljaju ga na listu Zavoda, ili ga plate); dakle - ljude koje neko medicinski prati/testira svake nedelje/pomaze im kroz psihoterapiju i samim tim - daje im realnu sansu da se, uz Subutex - rese heroina tj. izlece, ti dobijes sta?

Dobijes narkomane koji su na crno kupili PAR tableta, prosli zikru, i cim je nestalo - trk, ka dileru!

Takodje dobijes to da NI LEKARI NI NARKOMANI (ogranicavam se: u Srbiji) NE ZNAJU STA JE TO SUBUTEX tj. narkomani ne znaju sigurno, a lekari se prave ludi/sire dezinformacije.. Jer, kako mogu bilo koji od njih da znaju, kad lek uopste nije registrovan/nema ga? Kako, kad je cak i ta nekolicina, umesto lekara, terapiju prepisala sama sebi? KAKO? Je l to nacin da 'upoznas lek' - da ga kupis na crno/od dilera i uzimas bez ikakve kontrole, onako kako ti se cefne ili kako ti kaze neko ko nije lekar, u trajanju od nekoliko dana (a pritom je potrebno nekoliko meseci ili godina)?
Ili vec, da slusas pricu nekog ko se "tako" lecio?

Cinjenica je to neznanje, i nju dokazuje dosta postova i sa ovog foruma - pa gomila ljudi iz Srbije tvrdi da je "Subutex samo za skidanje krize", STO JE ZESCA BUDALASTINA!
A, sta mislis odakle im to?
Pa - ili su imali para samo za nekoliko tableta na crno, ili su se lecili kod privatnika koji im je lek davao neko vreme, u manjoj dozi i daleko krace od potrebnog.
..a to je sve, samo ne "terapija".. i to se nece promeniti dok se ne promeni svest lekara tj. dok se lek konacno ne registruje i dok ne krene terapija odrzavanja (a ne "skidanja zikre"), pod kontrolom lekara..

Pritom, ovo iznad se odnosi *samo* na Subutex. (koji, opet kazem - nije magicna pilula, ali jeste VRLO BITAN lek koji nedostaje u sistemu, lek koji bi mogao da "prihvati" najmanje polovinu sadasnjih Metadonskih pacijenata, i time im DRASTICNO poveca sansu; one kod kojih obican blokator nije dovoljan, a nemaju HIV/HEC/40 godina staza, da ne pominjem..)
..ali ne, oni (ekipa iz Drajzerove 44) biraju ili da (i njima) daju Metadon, dozivotno..
ili im, jos gore, uskrate i to i kazu - 'dovidjenja, vi necete da se lecite'
User avatar
rhinocervs
Posts: 56
Joined: Thu Apr 03, 2008 2:26 pm
Location: EU

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by rhinocervs »

(ako te mrzi da citas ovo iznad, evo krace varijante: )

LOSE razvijena supstitucionalna terapija je samo DEO problema, bitan, ali samo deo; Sta sa svim zloupotrebama tj. bezbroj donacija usmerenih u pogresne svrhe?
Sta sa katastrofalnim odnosom lekara? (ono sto sam ja video u Drajzerovoj je verovatno smejurija spram onoga sto su videli svi koji su tamo lezali..)

Medjutim, ti me pitas "sta raditi"? Stvarno, sta raditi, ako je problem u ustanovi koja se bavi lecenjem narkomana, a ne da nije u stanju da, kako kazu - "uvedu progresivne metode lecenja" (ili bilo sta od ovoga sto navodim), vec - nije u stanju da uradi osnovnu(a-neophodnu) stvar:
DA SPRECI UNOS DROGE U BOLNICU!

I, o cemu onda pricamo? Ali ipak: ili necemo uraditi nista - i pomiricemo se s cinjenicom da sadasnja Drajzerova stanca roditelje koji su posle "terapije" u njoj svoje dete odveli u nesto tipa Crna reka, UBEDJENI da pomoci nema tj. da je jedino sto preostaje - batina,
ili cemo uraditi bilo sta drugo, makar to bila javna/konkretna osuda na tamo nekom forumu, koju za sada* nece procitati niko ko bi je trebalo citati (u ovom slucaju, siguran sam da ovde ima posla za "celu ekipu": i ministarstvo zdravlja, ali i policije + pravde)

* no, nikad se ne zna.. ;) Ocu reci - do promene ce doci, jer Srbija (i BiH), s ovakvim odnosom prema zavisnima i ovakvim bolnicama/lekarima/sistemom, u jednom momentu/u krajnjem slucaju - nece moci ni makac dalje, ka EU. Ali, grozno je da nas to saceka kao motiv, jer - ipak su u pitanju promene iza kojih ne stoji clanstvo u bilo kojoj organizaciji, vec - neciji zivot..
User avatar
agent-ns
Posts: 5
Joined: Wed Aug 19, 2009 9:12 am
Location: Novo Selo

Re: Drajzerova - zlo i naopako!

Post by agent-ns »

@rhinocervs

ti zelis da se lecis sa metadonom
dodji u novi sad ,svaki psihijatar ce te gurnuti u TIM(tako se zove metadonsko lecenje) ako zelis sa metadonom da se skidas
al moras imati 1 ili 2 bolnicka lecenja na psyhijatruji ne moras hiv imati ,
ti verovatno imas bolnicka lecenja tako da ....
prvih godinu -godinu ipo dana ces dobijati sokic (metadon cist u plasticnoj boci al pomesan sa sokom tako oni to zovu ) da ga ne bi spusio i.v. moras ici redovno svaki dan da bi ga dobijao stalno, i kvalitet i kvantitet i svakih nekoliko dana ce ti podizati za 60 kapi do neke granice ..bices zadovoljan
krenuces sa 160 kapi to ti je pola boce skoro i vise, sto ti je dovoljnio za pocetak

posle godinu ipo dana prelazis na staklenu bocu original koju podizes u apoteci(to radis 1 nedeljno, a dobijas terapiju za celu nedelju sto znaci dobijes 3-4-5-6-7-8 bocica i vise nedelnjo sve zavisi na koliko si i ako hoces pijes ga do kraja zivota )
imas ljude koji podizu 12 boca nedeljno u apoteci
uglavnom matorija ekipa po 40-45 gidina ali njih i kontrolisu da ge ne bi prodavali
mada.....
ako budes bio na 250-300 kapi dnevno ja ne znam sta ce tebi posle krizu smiriti a o postepenom smanjivanju to zaboravi , to kao da ti neko kaze aj h. postepeno smanjuj smesno

ali sve u svemu to ti nije izlaz
jer s meda neverujem da ces se skinuti !!!
vidi pokusaj ako zelis to novi sad ti nije daleko
Post Reply