SVIRA MI.............

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

User avatar
PsyTechGirl
Posts: 2083
Joined: Sat Dec 27, 2008 10:36 pm
Location: U tri p.m. ...

Re: SVIRA MI.............

Post by PsyTechGirl »

Allways look at the bright side of Life!! There's allways Sunshine after the rain..
ruzicasti oblak

Re: SVIRA MI.............

Post by ruzicasti oblak »

Bojane:

Riječ mahala je turskog porijekla (mahalle) i izvorno znači “manja zajednica,” nešto slično komšiluku. U turskom jeziku ova riječ nema nekih dubljih konotativnih značenja osim samo to denotativno značenje: administrativna jedinica/manja organizaciona cjelina.

Način na koji se riječ “mahala” koristi u Bosni (posebno Sarajevu) ima poprilično snažne konotacije, i pozitivne i negativne prirode. Pozitivne konotacije riječi “mahala” mogu uključivati: susretljivost ljudi, ljubaznost, ispijanje kafa uz rahat lokume, sporost života koji omogućava ljudima da provode više vremena jedni sa drugim, tako da kažem jedan splet “warm and fuzzy feelings-a.”

Također, riječ “mahala” ima i jako negativne konotacije, a to je da ljudi u mahali (dok ispijaju bezbroj kafa) vole jako “mahalat” – ogovarati druge ljude zanimajući se više za njihove živote nego za svoje. To je nepodnošljivi elemenat mahale u Sarajevu, a mislim da bi se moglo nešto slično reći i za bilo koju drugu manju sredinu. Pojedinac, svaki pojedinac, mora naći načina da se “nosi” sa mjestom iz kojeg potiče- sa svojom mahalom. U ovoj pjesmi J. Lo govori o tome.

Ono što ona govori jeste da je vrlo dobro svijesna odakle je (u njenom slučaju South Bronx) i da nema nikakvih problema sa tom sredinom. Ali, da ne dozvoljava da je ta sredina i njeni pogledi na život (sastavljeni od “mahalanja”) ograničavaju na bilo koji način. Poenta mog stavljanja ove pjesma jeste bila da svako na neki način mora izaći na kraj sa svojom “mahalom” – pretpostavljam i ti i bilo ko drugi ovdje. Nadam se da ćemo svi biti u tome uspješni i sretni – slično kao J.Lo. (koja, upravu si ima zaista predivno dupe :).
User avatar
PsyTechGirl
Posts: 2083
Joined: Sat Dec 27, 2008 10:36 pm
Location: U tri p.m. ...

Re: SVIRA MI.............

Post by PsyTechGirl »

Allways look at the bright side of Life!! There's allways Sunshine after the rain..
User avatar
PsyTechGirl
Posts: 2083
Joined: Sat Dec 27, 2008 10:36 pm
Location: U tri p.m. ...

Re: SVIRA MI.............

Post by PsyTechGirl »

Bla bla truć..
Ala daviš Oblače, 100 na sat! ](*,)
Allways look at the bright side of Life!! There's allways Sunshine after the rain..
taranta
Posts: 99
Joined: Thu Mar 26, 2009 12:15 am

Re: SVIRA MI.............

Post by taranta »

Oblaće, nisu UV zrake baš toliko štetne kao što kažu 8)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qrsuiD2y3c0[/youtube]
:-D
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kGNLeMlfO-4[/youtube]
Između dva zla ne biram ni jedno!
ruzicasti oblak

Re: SVIRA MI.............

Post by ruzicasti oblak »

Za još jednu ilustraciju ideje, "mahalanja," bez DUPETA i kontraverze koju ovaj pojam, neumitno nosi, vidjeti i ovu pjesmu:

http://www.youtube.com/watch?v=Z04r_tlWdRs
User avatar
bojanol
Posts: 2268
Joined: Sat Jan 20, 2007 11:16 am
Location: V O J V O D I N A
Contact:

Re: SVIRA MI.............

Post by bojanol »

Hvala ti Oblače na pitkom razjašnjenju, ali dotična je za mene i dalje sinonim za industriju ispiranja mozga i ništa više.
Ne želim da budem prost, rekao bih svašta, ali neću.
ruzicasti oblak

Re: SVIRA MI.............

Post by ruzicasti oblak »

Gledaj, ja ni na koji način nisam implicirala da je J.Lo. sinonim za vrhunsko umjetničko ostvarenje. Sigurna sam da se tu slažemo - ona to definitivno nije. Ali, poruka ove pjesme je vrlo bitna za diskusiju "sredina i ja." Tako da mislim da je poslužila toj svrsi.

Evo u odbranu J.Lo. (iako sam vrlo jasno navela svoje mišljenje o njenom umjetničkom kvalitetu - odnosno nedostatku istog) ona stvarno služi kao vrlo pozitivan "role model" za masu nekih curica koje odrastaju u tom Južnom Bronksu. Znam ih lično par. Trebaš zaista vidjeti na šta taj Južni Bronks liči. Možda si i bio, ne znam, ali ako nisi, vjeruj da takav užas kod nas, bilo gdje u bivšoj Jugoslaviji, nisi mogao da vidiš. Ima dijelova tog "hood-a" u koje "bijeli čovjek" nije zašao par godina i gdje (bukvalno) nije sigurno za bijelca, posebno ženu, da hoda sam/a u po bijela dana. Ovo što sam iznijela nije rasizam, ovo je samo vrlo realna društvena kritika. To ti je gangs, guns, pimps, bitches, crack etc. Neću da pretjerujem i ovo je svakako vrlo generalna ocjena, ali bilo ko, ko je rođen i odrastao u takvoj sredini a postigao u svom životu to što je postigla J.Lo. zaslužuje, barem po mom mišljenju, neku vrstu pažnje. Eto, nadam se da sam se malo bolje sada objasnila.
User avatar
bojanol
Posts: 2268
Joined: Sat Jan 20, 2007 11:16 am
Location: V O J V O D I N A
Contact:

Re: SVIRA MI.............

Post by bojanol »

Ok, razumeo sam te, ali me ipak do te mere nervira taj profil "umetnika", da ne mogu da se suzdržim i ne "pljunem".
Pozdrav.
ruzicasti oblak

Re: SVIRA MI.............

Post by ruzicasti oblak »

Naravno, naravno, to za "profil umjetnika" se slažemo!
Post Reply