Metadonska terapija

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Metadonska terapija

Post by Beobandit »

Jel kod vas u zatvorima ne daju metadon. Meni je poznanik izasao pre 3-4 meseca pa prica kako su u Srbiji poceli da daju po zatvorima Metadon ali samo onima koji su bili pre zatvora na terapiji. Ali je za vreme dok je on bio tamo se desilo 3-4 puta da na 2-3 dana nije bilo Metadona pa im je lekar davao po kutiju Trodona taj dan. Ne znam koliko to moze da bude zamena ali tako je kako je.
User avatar
Tužna
Posts: 613
Joined: Thu Apr 20, 2006 8:29 pm

Re: Metadonska terapija

Post by Tužna »

Beobandit wrote:. Meni je poznanik izasao pre 3-4 meseca pa prica kako su u Srbiji poceli da daju po zatvorima Metadon ali samo onima koji su bili pre zatvora na terapiji. Ali je za vreme dok je on bio tamo se desilo 3-4 puta da na 2-3 dana nije bilo Metadona pa im je lekar davao po kutiju Trodona taj dan. Ne znam koliko to moze da bude zamena ali tako je kako je.
U Srbiji se dobija metadon u zatvorima...ali to si upravu samo zatvorenicima koji su bili na terapiji pre nego su otišli u zatvor....moj brat ga je redovno dobijao.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Metadonska terapija

Post by Beobandit »

A koliko ti je brar dugo vec na terapiji?
User avatar
Tužna
Posts: 613
Joined: Thu Apr 20, 2006 8:29 pm

Re: Metadonska terapija

Post by Tužna »

Beobandit wrote:A koliko ti je brar dugo vec na terapiji?
blizu pet godina
pajdoforce
Posts: 67
Joined: Sun May 18, 2008 11:33 am

Re: Metadonska terapija

Post by pajdoforce »

Pozdrav braco i sestre, nije me dugo bilo, al evo kvalitetnog povoda, evo dva surovo-realistichna dokumentarca koje sam iskopo na temu heroina, i metadonske terapije , a koje vam najtopije preporucujem :

Code: Select all

http://abraxas365dokumentarci.blogspot.com/2008/11/black-tar-heroin-dark-end-of-street.html

http://abraxas365dokumentarci.blogspot.com/2008/11/methadonia-2005.html
P.S. Blogovanjem protiv narkomanije :wink:
User avatar
Tužna
Posts: 613
Joined: Thu Apr 20, 2006 8:29 pm

Re: Metadonska terapija

Post by Tužna »

pajdoforce wrote:Pozdrav braco i sestre, nije me dugo bilo, al evo kvalitetnog povoda, evo dva surovo-realistichna dokumentarca koje sam iskopo na temu heroina, i metadonske terapije , a koje vam najtopije preporucujem :

Code: Select all

http://abraxas365dokumentarci.blogspot.com/2008/11/black-tar-heroin-dark-end-of-street.html

http://abraxas365dokumentarci.blogspot.com/2008/11/methadonia-2005.html
P.S. Blogovanjem protiv narkomanije :wink:
Šta da gledam što već videla nisam :rolleyes:
karamut.stari
Posts: 51
Joined: Tue Feb 17, 2009 10:21 am

Re: Metadonska terapija

Post by karamut.stari »

hajde malo da cujemo beobandita kao je metadon dobar i kako ne valja srbija i kako je kokain prirodan
da se nismo sreli na drugom forumu
ajde malo sta bi ucinio da te stave u komunu
zapamti metadon je dobar za ljude bez buducnosti ali ti si mlad i imas jos sansu pa samo se okreni sebi i bori se
ima narkomana sa stazom vecim od tvojega i tezim pa se lece i bore se
idi kod sashe u reto pomoce ti sigurno
idi u neku komunu gde ces uspeti a nemoj da te drugi teraju izaberi sam
postarbl
Posts: 3
Joined: Thu May 28, 2009 5:17 pm

Re: Metadonska terapija

Post by postarbl »

Nije istina da je skidanje metadonom opasno kako neki na ovom forumu to opisuju.Prvo ako zaista zelis da se skines,moras slusati upute ljekara terapeuta 100%,dakle ne bi trebalo ni jedan apaurin od 2mg uzeti bez suglasnosti ljekara,a da ne govorim o opsanijim ljekovima.Isitna je da sam i ja bio na 105mg,to je kutija heptanona dnevno +jos jedna tableta.Zasto pominjem bas ovu jednu tabletu,iz prostog razloga kad je krenulo skidanje i sa terapije tacnije kad sam odlucio da se rijesim i heptanona upravo je ta jedna tableta bila od presudnog znacaja.Na metadonskoj terapiji sam 4 godineprije godinu dana sam cvrsto odlucio da krenem sa smanjivanjem terapije uz lijecnicku saglasnosat naravno,od sad vise necu pisati lijecnicku saglasnost,vec to se podrazumjeva sve sto sam radio vezano za moje odvikavanje.Pokusavo sam ja i prije da krenem sa smanjivanjem,ali svaki put kada bi odlucio uvece da sutra kazem lijecniku ili da mu predlozim,pojavi se onaj crv,u smislu,kao daj pa i ovo je nekad malo sta cu kad skinem jos jednu tabletu,sta ce biti onda,spucace me kriza,bojim se da cu pasti u iskusenje da cu traziti ono cega sam se jedva rijesio.I umjesto smanjenja ja lijecniku kazem kako mi je lose,kako je malo to terapije koju primam malo.Onda mi on kaze napravicemo test,ako budes negativan pojacecemo.I uglavnom je tako i bilo,dok nisam navukao na 105mg.Jedno vrijeme sam pio toliku dozu,ali naravno nisam ja osjecao nikakvu ljepotu,jer su receptori u mozgu davno unisteni,ne do kraja ali su znatno osteceni.Jednog dana dok sam od kuce isao prema bolnici da popijem svoju terapiju,nicim izazvan,nista posebno nisam vidio,nista posebno nisam ni cuo,dakle kao grom iz vedra neba odlucio sam da smanjima za jednu tabletu,jer mi se nekako cinilo da mi visi ona jedna tableta.Samom sebi sam rekao neka bude 100mg,to je svakako isto,jedna tableta gore jedna dole nema tu neke razlike.Tako je i bilo,nakon mjesec dana smanjio sam za jos jednu tabletu i to je tako teklo 7 mjeseci i ja sam sad 65mg,stim da cu prvog narednog mjeseca spustiti za jos jednu tabletu.Nikakvu krizu nisam osjetio,nista osim propisane terapije nisam koristio,nisam popio ni kap alkohola.Dakle metadonska terapija je veoma ucinkovita ako se sprovodi na nacin kako to lijecnik odredi.Svaki izlet vracanja na staro,ili probati nesto novo moze da vam pokvari sve sto ste do tad napravili.Ovom prilikom moram istaci i to da se sad puno bolje osjecam od kako sam smanjio terapiju,kako fizicki tako i psihcki.Kad bi to bilo moguce sad bi ostavio sve,odnosno ne bi pio nista od terapije ali naravno da je to nemoguce.Nije istina da lijecenje heptanonom besplatno drogiranje,to su gluposti.Vidim decke koji su na terapiji duze od mene,oni koji se ne pridrzavaju uputa oni nisu napredovali sto se izljecenja tice,jer pored heptanona uzimaju i druge supstance,ali naravno puno vise je onih koji uspjevaju u tome da jednog dana budu slobodni ljudi.Meni u svemu ovom najvise smeta sto nisam slobodan covjek.Nisam dolazio nikad u sukob sa zakonom oko dopa,jer sam uvjek imao dovoljno novca da ga kupim,a na terapiju sam se prijavio i prije nego je novca nestalo.Dakle prepoznao sam na vrijeme kako sam zarobljenik necega od cega nemam nikakve koristi,naprotiv.Dosta mi je bilo rata,i da nisam imao slobodu samo zato sto se drugacije zovem i bogu molim.Kad sam vec napravio nevolje samom sebi,nisam pustio da to uzme maha,vec kao zarobljenik koji je zarobio samog sebe,otisao sam i prijavio se na terapiju.Sloboda je pored zdravlja ono najvaznije u zivotu,ali i najsvjetilije.Ako nemate slobodu nemate gotovo nista.Mene iz tog zarobljenistva nije mogao osloboditi ni crveni kriz,niti UNCHR,niti bilo ko drugi na ovom svijetu,niti bilo koji novci ovog svijeta.Ako sam zelio,a zelio sam biti slobodan i zivjeti kao sav normalan svijet,morao sam se sam osloboditi.Dakle ne nasjedajete na folove kako se hepom ne moze izlijeciti od ovisnosti,slusaj te pazljivo upute ljekara,i njih se sljepo drzite,ne uzimaj te cak niti jedno pivo,a da ne pominjem psihoaktivne supstance,budite strpljivi i vjeruj te u ono sto hocete i sto zelite i uspjece te u tome to vam je zagarantirano.
postarbl
Posts: 3
Joined: Thu May 28, 2009 5:17 pm

Re: Metadonska terapija

Post by postarbl »

Tužna wrote:
pajdoforce wrote:Pozdrav braco i sestre, nije me dugo bilo, al evo kvalitetnog povoda, evo dva surovo-realistichna dokumentarca koje sam iskopo na temu heroina, i metadonske terapije , a koje vam najtopije preporucujem :

Code: Select all

http://abraxas365dokumentarci.blogspot.com/2008/11/black-tar-heroin-dark-end-of-street.html

http://abraxas365dokumentarci.blogspot.com/2008/11/methadonia-2005.html
P.S. Blogovanjem protiv narkomanije :wink:
Šta da gledam što već videla nisam :rolleyes:
Nema se tu sta novo a ni zanimljivo vidjeti.Nevolja do bola,nema razlike u herinu kad ga uzima Amerikanc,Japanc,Njemac ili bilo ko drugi,nema cak razlike da li je neko bijelac,crnac,indijanac,zut.Svkog puca isto,svako se navuce isto,i svakom ko se navukao pravi iste ogromne probleme.To je sve sto se moze reci za ovaj film. P.S. Da ih vidi otac Branislav iz Crne reke,sto mislite koliko bi dobili za ovo drogiranje lopatom po guzici,ja mislim jedno dvadeste udaraca od Branislava osobno,a onda jedan sparing treninig sa njegovim egzekutorima koji suspenduju tudju volju na zivot.
User avatar
draguljce
Posts: 163
Joined: Fri Nov 24, 2006 2:54 pm

Re: Metadonska terapija

Post by draguljce »

Evo ovako, ja sam na metadonsko odrzavanje otisao sa nekih 23-24 godine i to moj psihijatar me pokusao skinuti na sve moguce nacine (u jednom momentu je i uspio samo ja necu to da priznam), ali ja navalio DAJ TI MENI HEPTANONE SAMO ONI MI MOGU SPASITI ZIVOT!! KONJ!!! I nakon nekih 15-ak dana koje sam visio pred ordinacijom na tramalu, apaurinu i prazineu (ko zombi), moj psihijatar odluci da me skine sa ku... i propise mi 2. kutije Hepova, kao neces dobiti vise!! Ali ja frajer uzeo hemisku olovku i svesku i vjezbao rukopis (njegov naravno), a posto on prcat stavi uvijek malo nize, ja sam sebi dopisao jos 6. mjeseci Hepova a posto sam jedini bio na "terapiji" u apoteci me znaju pa mi na svaki recept davali hepive, a ja samo uzimao kod raznih doktora recepte. EEEEEE DOSLO VRIJEME PA ME PROVALILI STA RADIM, POZOVU MAMU U BOLNICU I DA ZATASKAJU SVOJU GRESKU MENE POSALJU U ZAVOD ZA ODVIKAVANJE U SARAJEVO i to sestra iz Kanade je nasla neku stelu da ja udje4m preko reda posto sam prihvatio lijecenje po prvi put. Ali posto sam ja u zavod dosao toliko nadrogiran tako da bukvalno medicinar Keno (svaka mu cast na dobroti) me morao uvesti na vrata posto sam ja samo vidio "bijele miseve", isti dan menme pukla kriza HOCU KUCI!!! I onda ordiniraju prvu dozu metadona, pokusali sa titriranjem doze, ali ja poludio bukvalno, tako da sam iz zavoda izasao nakon 21 dan na MST (metadonsku supstituciju) i ostao sam tako na metadonu godinama sve dok Pliva nije nesto ono privatizirala i ja danas dobio kutiju u apoteci, a vec sutra NEMA HEPTANONA NA KANTONU!!! Joj te muke za mene!! Ali malo po malo gutao velike kolicine Tramala i Apaca, malo se opet vratio na H, ali kratko (nestalo para, a sve prodao sto sam imao auta 2. telefone, kompjuter, blalalalall) i odjednom JA SE SKINUO!!!! Tako da je silom prilika prestala moja Metadonska Supstitucijska Terapija i prerasla u BLOKATORE!! I sve bilo super, radio, funkcionisao, druzio se sa "normalnim ljudima", perstao nakon 18 mjeseci sa blokovima (kontam koji ce mi ku... vise) i evo me opet na pocetku, samo sto sad nisam na Heptanonu vec na Subutexu (isto sranje drukcije upakovano). Uh sto se rasprica, ali to je moje metadonsko iskkustvo!!! Jeben je skroz lijek, ali neka prica ko sta hoce taj isti lijek je pomogao PUNO LJUDI i maknuo ih sa ulice!! Neka metadona! :idea:
Locked