Majka

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
User avatar
majka
Posts: 58
Joined: Wed Feb 25, 2009 3:49 pm

Majka

Post by majka »

Ovdje bi podstakla sve one, koji u kuci imaju narkomana, da pisu otvoreno,bez ustezanja, jer samo tako mozemo sagledati problem na pravi nacin i suociti se sa njim. Svako iskustvo moze biti korisno u pronalazenju izlaza iz problema. Do sledeceg javljanja, pozdrav!
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: Majka

Post by jana »

Razmjenjujuci misljenja,mozemo sagledati problem iz razlicitih uglova,i na taj nacin upoznavati bolest.Ipak,najteze je nositi se sa vlastitim emocijama.Tu definitivno,svi suovisnici trebaju traziti pomoc.To je jedan dugotrajan proces borbe sa vlastitim emocijama,gdje se na jednoj strani dajes,upires svim snagama da rjesis problem,a jednovremeno moras biti jak i nepopustljiv.Nasilje,verbalno i fizicko,cesto je prisutno u komunikaciji sa osobama koje konzumiraju,i najveci teret takve jedne komunikacije ,snosi porodica.Mislim da je majkama u takvim porodicama izuzetno tesko,jer svojom ulogom u porodici,prirodno su predodredjene za jedan blag i stalozen odnos.
Dobro dosli na forum.
User avatar
Otac
Posts: 319
Joined: Thu Jan 01, 2009 10:07 pm
Location: EU - ne mojom krivicom

Re: Majka

Post by Otac »

Pojam suovisnici prvi put sam sreo na ovom forumu. Isto tako shvatio sam koliko je droga promijenila i moj zivot, zivot moje obitelji.Narkomanija je kronicna bolest od koje oboljeva ne samo konzument nego i velika grupa ljudi oko njega. Suovisnik je zrtva ljubavi prema narkomanu i osudjen je da gubi dokle god dozvoli da njegovim postupcima i odlukama upravljaju emocije. Koliko puta smo se pokajali za neki nas postupak kad smo ustanovili da nas je voljeni clan obitelji ponovo slagao , iskoristio, prevario, pokrao??? Koliko puta smo bili ljuti prvo na sebe pa onda njega/nju i cijeli svijet jer smo shvatili da smo izigrani. Koliko puta smo zapostavili sebe i ostale clanove obitelji samo da bi naopravili nesto za ovisnika koji je to opet zloupotrijebio....??? Godinama mi je zivot promjenjen , odnosno prilagodjen zivotu moga sina.... Ustajao sam kad je on morao da ustane, planirao sam slobodno vrijeme i godisnje odmore prema njemu, postepeno sam se odrekao izlazaka, susreta sa prijateljima, odlazaka na putovanja , koncerte, ribolov...Godinama smo skrivali sta se desava kod nas u kuci..Dugo mi je uzimao novac iz novcanika jer nisam mogao zamisliti da bi dijete moglo pokrasti roditelje...Citajuci forume nailazim na slucajeve agresije prema roditeljima, u crnim kronikama citam o unucima koji su ubili djeda ili baku jer nisu htjeli ili cak nisu imali da im daju novac za drogu...Roditelji se plase rodjene djece, djedovi i bake rodjenih unuka... Sta sve nismo spremni uciniti iz ljubavi prema ovisniku??? Koliko je to dobro za njega to je druga stvar... Otkako nas sin ne zivi s nama , polako se mijenjamo, usudio bih se reci dolazimo k sebi... Godinama smo ga trazili, raspitivali se gdje je... sada on trazi nas...Cini mi se da se i on mijenja -u pozitivnom smislu...Grupa suovisnika neuporedivo je veca od grupe ovisnika, pomoc joj je potrebna isto kao i ovisnicima, ali se vecina stidi ili boji zatraziti je...Kako zaboga priznati da mi je djete, brat, otac, majka ovisnik... sramota me rodbine, komsiluka, svi ce pomisliti da je to nasa krivica... Vodimo borbu protiv jakog protivnika , pravila igre ne postoje, ako postoje pise ih protivnik, gubimo mnoge bitke , mnogi i rat, ali i pobjedjujemo...To mi je uvijek na umu, nikad ne odustati, nikad ne baciti rucnik u ring, a ne trebamo ni sebe zapostaviti i dozvoliti da nasa ljubav (i neznanje) pomazu ovisniku da se dalje drogira, a nas (obitelj) potpuno razore... Neka nam svima Bog pomogne! Pozz!
KO NE POKUŠA 100% NEĆE USPJETI!
User avatar
majka
Posts: 58
Joined: Wed Feb 25, 2009 3:49 pm

Re: Jani i ocu

Post by majka »

Hvala vam!
eksica

Re: Majka

Post by eksica »

Po svjetskoj zdravstvenoj organizaciji,narkomanija nije hronična bolset.
NARKOMANIJA JE IZLJEČIVA BOLEST!

Ja sam izlječena od iste ali samo zato što moji roditelji nisi mnogo polagali na emocije nego na razum i imali su petlju da me šutno kao pseto ako ne pristanem na SVE UVJETE.
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: Majka

Post by jana »

Mislim da se nisi izlijecila samo zato sto su te tvoji roditelji «sutnuli«.Bilo je jos razumnih roditelja koji su sagledavali problem i dali odgovarajuce ponasanje,ali su djeca i dalje neizlijecana.Bio je to recimo sretan splet okolnosti i reci,hvala Onom gore,da se sve dobro zavrsilo.
User avatar
Otac
Posts: 319
Joined: Thu Jan 01, 2009 10:07 pm
Location: EU - ne mojom krivicom

Re: Majka

Post by Otac »

eksica wrote:Po svjetskoj zdravstvenoj organizaciji,narkomanija nije hronična bolset.
NARKOMANIJA JE IZLJEČIVA BOLEST!

Ja sam izlječena od iste ali samo zato što moji roditelji nisi mnogo polagali na emocije nego na razum i imali su petlju da me šutno kao pseto ako ne pristanem na SVE UVJETE.
Mislio sa na dugotrajna kad sam napisao kronicna, sorry (kronicna bolest se ne moze izlijeciti nego samo zalijeciti ili drzati pod kontrolom) Iako po broju izlijecenih i zalijecenih nazalost tezi da se proglasi kronicnom. Svima nam je naravno draza definicija WHO ....ali to je samo definicija grupe strucnjaka napravljena za stolom, a mnogi od vas (nas) znaju neupuredivo vise o narkomaniji....opet nazalost za vecinu...
KO NE POKUŠA 100% NEĆE USPJETI!
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Majka

Post by Sagitarius »

Ako ćemo baš definiciju:

Kronično recidivirajuće stanje(ne bolest!)
eksica

Re: Majka

Post by eksica »

jana wrote:Mislim da se nisi izlijecila samo zato sto su te tvoji roditelji «sutnuli«.Bilo je jos razumnih roditelja koji su sagledavali problem i dali odgovarajuce ponasanje,ali su djeca i dalje neizlijecana.Bio je to recimo sretan splet okolnosti i reci,hvala Onom gore,da se sve dobro zavrsilo.

Nikad me niko nije šutno jer si taj luksuz nisam dozvolila a i bila sam 1000% sigurna da nema šanse da bi mi i čašu vode dali da sam prekršila uvjete.Roditelje u 99% slučaja pokleknu,ponadaju se,povjeruju i tu da prostite svi popuše.

Sigi,nije to definicija svjetske zdravstvene org.
To su ti neke zastarjele informacije....stanje ili bolest,bili kako nazvao,znači da je nezalječivo .
NARKOMANIJA JE IZLJEČIVA BOLEST.
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Majka

Post by Sagitarius »

Sigi,nije to definicija svjetske zdravstvene org.
To su ti neke zastarjele informacije....stanje ili bolest,bili kako nazvao,znači da je nezalječivo .
NARKOMANIJA JE IZLJEČIVA BOLEST.
Je,u pravu si.
Post Reply