SUBUTEX-najuspesniji nacin skidanja sa dopa i metadona

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

astrid
Posts: 132
Joined: Fri Jan 02, 2009 5:22 pm

Re: SUBUTEX-najuspesniji nacin skidanja sa dopa i metadona

Post by astrid »

sagi jako pametno pises. decko je vjerojatno sretan i ushicen sto si je uspio pomoci, i ja sam u pocetku svima koji su me vidjeli pa ono krene wow kak dobro izgledas, kak to , pa ja pocnem to ti je sub, spasio me, ono super je, i dalje to tvrdim 3 godine kasnije. ok ja znam da sam malo pretjerala, ali takva je bila situacija u obitelji, roditelji su isto mislili da je to carobni stapic, pa mi nisu dali da prestanem piti, pa ga vec 3 god pijem. ali da me spasio je, ni komuna ni hep, ni ulica nisu pomogli, i od kada sam njega otkrila evo nisam vise ni jednom uzela dop od kada sam ga pocela piti uz nadzor ljuecnika, jesam ja i prije ali to je bilo na moju ruku, pa od toga nis.
inace da dobro si rekao, sub je samo nesto sto ce ti pomoci u onom dijelu dopa, ali uzrok drogiranja ostaje, ono nesto zbog cega smo poceli, a svi imamo neki razlog, koji kuzimo ili ne.
i potrebno je rijesavati i taj uzrok, inace si samo maknuo dop, a svi problemi, strahovi itd ostaju, i koce napredak. ovisnost je zeznuta i nije dovoljno rijestit samo posljedicu nego i uzrok.

ovo sto sasa kaze da si uraden, to vijerojatno kod vas znaci uslagiran, to je tipicno razmisljanje osobe koja nije uzimala sub. sub te uopce ne slagira, pogotovo nakon nekog vremena, nema taj sastav, a na listi opijata je samo zato sto ima nesto u sebi sto po njima spada pod opiijate, ali nije bas tako, crno bijelo.
ti na osobi koja uzima sub, uopce ne vidis da nesto uzima, nije kao na hepu. sasa jesi kada upoznao nekoga, vidio ga uzivo ko uzima sub, ne kao se puca sa njime, nego ono normalno ga uzima? dali je ta osoba izgledala uradeno? ako nisi vidio nemoj suditi o necemu o cemu neznas.

a sto se tice sakomana, ja sa nijme imam jako ruzna iskustva, i sa tim odijelom opcenito, ali to je samo moje iskustvo, i nikako mi se ne svida sto je pricao o dini dvorniku kada je umro, mislim sta on ima pricati o njemu kako je ovaj dolazio i neznam sto, pa ipak on kao ljecnik nesmije o tome, iako je ovaj umro, i onda isto to sa ninom moric. tak da ja kod njega nebi isla za nis. inace sam misljenja da u zagrebu nema dobrih doktora za ovisnost, mene je spasila doktorica u puli, ane ovi tu u zgu, oni su mi samo rekli da meni nema spasa, da se mogu ubiti, da si olaksam muke, to je bilo prije jedno 6 godina, a vidi me sada, cista 3 godine, nisu bas pogodili iako su kao psiholozi.

sretno ovom decku novom i curi njegovoj, zelim vam da uspijete, i nemojte slusati price da narkomanski parovi nemogu uspijeti skupa, evo ja i moj decko smo cisti primjer da te price ne drze vodu, ali normalno svatko je razlicit.
sretno
pejaaa
Posts: 55
Joined: Fri Jan 16, 2009 3:22 pm

Re: SUBUTEX-najuspesniji nacin skidanja sa dopa i metadona

Post by pejaaa »

[quote="astrid"]nema taj sastav, a na listi opijata je samo zato sto ima nesto u sebi sto po njima spada pod opiijate, ali nije bas tako, crno bijelo.[/quote

opioidni analgetici - oripavini - diprenorfin i buprenorfin (1000x)
BUPRENORFIN(1000x)-ili ti SUBUTEX- znaci da je 1000x jaci od morfina!
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: SUBUTEX-najuspesniji nacin skidanja sa dopa i metadona

Post by Sagitarius »

pejaaa wrote:
astrid wrote:nema taj sastav, a na listi opijata je samo zato sto ima nesto u sebi sto po njima spada pod opiijate, ali nije bas tako, crno bijelo.[/quote

opioidni analgetici - oripavini - diprenorfin i buprenorfin (1000x)
BUPRENORFIN(1000x)-ili ti SUBUTEX- znaci da je 1000x jaci od morfina!
Nije to ona "jačina" na koju ti misliš.
To je jačina vezivanja na receptore,naime toliko je jak,da ga čak i nalorex(blokator za povratak iz overa),skoro pa ne može "izgurat".
Narko-hipnotičko djelovanje,tj. "šlagiranje" mu je vjerovatno najslabije među agonistima.
User avatar
lizard
Posts: 347
Joined: Thu Dec 06, 2007 7:50 pm

Re: SUBUTEX-najuspesniji nacin skidanja sa dopa i metadona

Post by lizard »

Nažalost, Subutexa nema na listi odobrenih ljekova u BiH za 2008godinu. Jedini novitet među opijatima je Krkin 10ml. Metadon.
Dobro je Sagi opisao euforiju "novim" načinom ljećenja. Sjaćam se svoje prve bočice hepa i krize odnešene "Božijom rukom". Prošlo je dosta godina... Ali nisam odustao od hepa do zadnjeg šuta. Jednostavno je bilo nešto u tom substitutu. O subu ne mogu da sudim zato što ga nisam probao, malo je falilo, bukvalno su me dva dana djelila od terapije. To potvrđuje činjenicu da nije bitno hoćeš li jesti govna, hepove, subove, tramale, razne bletice ili pit čaj od maka, kamilice, majčine dušice...kad se odlučiš skinut!

Za Subutex govori par činjenica:
1. Cijena (kao polu prirodni opijat mnogo je skuplji od metadona)
2. Heroinska blokada (postiže se sa mnogo mnogo manje miligrama nego kod metadona)
3. Način izdavanja ljeka (Daje se na odgovornost korisniku, koji se tom "odgovornošću" sklanja sa narko scene. Siguran sam da ne postoji mjesto gdje je lakše zavriš dop od centra za izdavanje hepa.)


Astrid wrote: inace da dobro si rekao, sub je samo nesto sto ce ti pomoci u onom dijelu dopa, ali uzrok drogiranja ostaje, ono nesto zbog cega smo poceli, a svi imamo neki razlog, koji kuzimo ili ne.
i potrebno je rijesavati i taj uzrok, inace si samo maknuo dop, a svi problemi, strahovi itd ostaju, i koce napredak. ovisnost je zeznuta i nije dovoljno rijestit samo posljedicu nego i uzrok.

ovo sto sasa kaze da si uraden, to vijerojatno kod vas znaci uslagiran, to je tipicno razmisljanje osobe koja nije uzimala sub. sub te uopce ne slagira, pogotovo nakon nekog vremena, nema taj sastav, a na listi opijata je samo zato sto ima nesto u sebi sto po njima spada pod opiijate, ali nije bas tako, crno bijelo.
ti na osobi koja uzima sub, uopce ne vidis da nesto uzima, nije kao na hepu. sasa jesi kada upoznao nekoga, vidio ga uzivo ko uzima sub, ne kao se puca sa njime, nego ono normalno ga uzima? dali je ta osoba izgledala uradeno? ako nisi vidio nemoj suditi o necemu o cemu neznas.
Ovo je slatko :)
Kad vidim druga na 18hepova nebi nikad rekao da je urađen, fakat je tako dok ne popije par piva. Još se kune kako dop nije vidio 2 godine.
Kad nekom ćistom da frtalj svoje terapije to izgleda baš "cute".
Nedavno sam na kafi sreo par omladinaca koji se kunu u sub kao party gudru, a ja, nisu baš izgledali ne urađeno. Ali ako Astrid kaže da sub ne puca, onda ne puca. Za Heroin oni sa malo većom tolerancijom kažu isto, još dodaju kako je smeće i da je nekad bio puno bolji ali eto pomogne kod krize. Da ne zaboravim one na blokatorima, njih Heroin nikako ne puca :)
Nisam probao ali sam vidio:P Jedno mogu sa sigurnošću potvrdit: Vrijeme ljeći sigurno, pri tom mislim na vrijeme apstinencije. Ispod dvije godine nema šanse da ispravno prepoznaš uzrok. Toliko...sad moram učit :wink:

Pozdrav!
BAŠ SVE TI DAJEMO I OPET MALO KOLIKO TE VOLIMO...
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: SUBUTEX-najuspesniji nacin skidanja sa dopa i metadona

Post by saša-ex »

Urađen znači sređen. Od dopa nisam bio odvaljen sigurno posledenje tri godine svog drogiranja. Samo sam bio "normalan"...
SAMO CEO ŽIVOT...
astrid
Posts: 132
Joined: Fri Jan 02, 2009 5:22 pm

Re: SUBUTEX-najuspesniji nacin skidanja sa dopa i metadona

Post by astrid »

lizard neznam sto sam krivo napisala, brijem da je sve sto sam napisala istina. tako da eto to je moje misljenje. a i ti pricas o hepu, a ja o subu. a ja ne usporedujem sub i hep, jer nisu za usporediti, jer pila sam oboje, pa znam i vidjela sam razliku, tako da to mi nitko nemoze osporiti

sasa nasa razmisljanja se totalno razlikuju, i ti imas svoje videnje ja svoje. postujem tvoje ali se ne slazem s tim.
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: SUBUTEX-najuspesniji nacin skidanja sa dopa i metadona

Post by Sagitarius »

Osobe koje nisu uzimale,experimentirale,bile ovisne o dopu,ili apstiniraju dosta dugo vremena(1-2 godine),se doslovno "razvale" sa 0,5mg(1/4tablete) suba.U hrvatskim zatvorima,je skuplji i traženiji od dopa,hepta ili tramala među zatvorenicima.
Ali,bilo tko s iole jačom tolerancijom na opijate(npr. netko tko je navučen na 1-2 "piza" dopa),taj "rad" osjeti vrlo slabo,prvih 4-5 dana od početka uzimanja.
Meni recimo,u početku terapije,kad ne bi popio sub,javila bi mi se psihička želja za heroinom,ne za subutexom,i to je ono što taj supstitut čini drukčijim od hepta npr.
Kritični su ti prvi dani sa subom(bar u mom slučaju su bili).Pokrije krizu,ali odjednom se stvori neki čudan osjećaj "normale" u glavi,pa se dešava ono,što se ljudima inače desi nakon 5-6 mjeseci apstinencije,provale emocija,grižnja savjesti,onaj osjećaj tupila,jer nema više dana ispunjenih "trčanjem" za dopom
Baš mi je moja dr. pričala,kako mnogi ne izdrže,naročito stariji i jače navučeni ovisnici,pa se vrate dopu.
Sad je nova "taktika" da se prvo počne s metadonom,kod takvih.
Eto,tako to ide kod nas u HR.
Fali ljudi,terapeuta,grupnih psiho-terapija,na jednog dr. dođe po 50-60 ovisnika,pa se i njima teško posvetit svakome,ali su dovoljno iskusni da prepoznaju tko je motiviran,a tko ne,pa tako i razdjeljuju svoje vrijeme.
I stalno je prisutna lagana netrpeljivost između Zavoda i Terapijskih zajednica,koja je više,čini mi se uzrokovana osobnim ambicijama nekih pojedinaca s obje "strane".
Primjer,po meni,korisne udruge je "Help",volonterska udruga,kod kojih se dolazi po pribor,daju i kondome,rade besplatno testove na AIDS,hepatitis,čak i za trudnoću,i stalno su u kontaktu s RETOm,REMARom i još nekim komunama,te ako netko izrazi želju za odlazak na liječenje u komunu,učine sve da ga se što prije "otpremi".Ljudi preko njih,uđu u komunu s ulice,doslovno u roku 48h.
Ali,ako ne želiš,nitko te tamo ne "pila",kako moraš da se liječiš,bla,bla,bla...
Jako su samozatajni,nema ih ppuno po novinama,za razliku od nekekvih opskurnih udruga,savjetovališta,gdje sjede kojekakvi pojedinci,plaćeni od države,kojima se cijela priča svodi na kontakt s roditeljima ovisnika-i ono "Izbacite ga iz kuće,on mora u komunu".
Eto,raspisao se ja,ovo je neko moje viđenje situacije,u najdražem mi gradu,u vezi narkomanije.
pejaaa
Posts: 55
Joined: Fri Jan 16, 2009 3:22 pm

Re: SUBUTEX-najuspesniji nacin skidanja sa dopa i metadona

Post by pejaaa »

sagitarius, ko je navucen dobro na dop on slabo oseti i rad dopa! to jest rad u odnosu na kolicinu koju je uzeo. trba porediti 0.5mg suba i 0.5mg heroina. i naravno nacin na koji se uzima, igla,nos,ispod jezika... jel mozda znas kako radi subutex kad se uzme na venu? razlika je i sto je heroin ful agonista a sub delom i antagonista. delovanje zavisi na koje se receptore vezuju, mi-kapa-delta-sigma. sporedni efekti su gotovo isti, stim sto se vremenom naravno ne osecaju (npr. cesanje na dopu-na pocetku se cesas ko manjak na pola tera a vremenom se malo cesnes na 2gr)... ko je navucen na 2gr dopa( to mu otprilike dodje 200mg "dobre" robe-ne one voyagerove :D ) naravno da ga nece sljakati 4 ili 8mg subutexa. sam si rekao da se ljudi koji se rade a nisu dobro navuceni mogu da se odvale od 0.5mg suba. dal mogu od 0.5mg 6acetilmorfina ili ti horsa(cistog naravno bez secke)?
User avatar
simon_says
Posts: 566
Joined: Thu Aug 21, 2008 12:14 am
Location: Beograd

Re: SUBUTEX-najuspesniji nacin skidanja sa dopa i metadona

Post by simon_says »

pejaaa wrote:o kojoj dimenziji bi nam voyager pisao da ostane bez metadona 3-4 dana? :D :shock: :cry: :twisted:
kad smo kod voyagera.. uredno postuje kako po svim mogucim nasim forumima tako i stranim. :-D
Jedina novost koju sam procitao u njegovim postovima je to da je probao 100% cisti engleski heroin i da je dosao do zakljucka da je najbolji nacin da se neko skine sa metaxe subutex.
Mozda sam taj deo propustio ovde..ali ne secam se da je o tome ovde pisao..! :-D
ANONYMOUS does not forgive
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: SUBUTEX-najuspesniji nacin skidanja sa dopa i metadona

Post by Sagitarius »

sam si rekao da se ljudi koji se rade a nisu dobro navuceni mogu da se odvale od 0.5mg suba.
ljudi koji se NE RADE(tj. koji su čisti bar 6mj.-godinu).Nisam ni ja znao za to "šlagiranje" subom,nisam to nikad osjetio,pričali mi ljudi izašli iz zatvora,tamo je traženiji i skuplji i od dopa i od hepta(2mg-200kn).
Ja sam sa 1.-1.5g dopa u venu,počeo sa subom,8,pa 16mg,trebalo je dobrih 4-5 dana,da me potpuno "pokrije".
Post Reply