Otac

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

astrid
Posts: 132
Joined: Fri Jan 02, 2009 5:22 pm

Re: Otac

Post by astrid »

amyna to je vjerojatno onaj test koji sam ja spominjala, onaj kada se uzme kosa, i ti se onda sve vidi, u korijenu kose droge ostaju jako dugo ne sam marihuana nego sve droge, godinama, postoji jos test na urin, tu ostaju najvise do 2 tj, ovisi koja droga, ali moze se i varati na tom testu ako pijes puno vode, dop moze otici i za 3 dana, znam probala sam. ali moras stvarno piti u enormnim kolicinama. i postoji test na krv u njemu se nesto duze vide droge nego u urinu. postoji i na slinu to je kao i urin samo ga nemozes varati kao urin. eto to su testovi koji u danasnje vrijeme postoje na droge. neznam o kojem ti pricas ali vjerojatno ovaj na kosu
User avatar
Otac
Posts: 319
Joined: Thu Jan 01, 2009 10:07 pm
Location: EU - ne mojom krivicom

Re: Otac

Post by Otac »

Mislio sam na test u urinu i krvi koji rade u savjetovalistu za ovisnike...Test u kosi dokazat ce mi ono sto vec znam, da je duze vrijeme uzimao drogu,meni je vazno da mi dokaze da je barem mjesec dana ne uzima nista.... Bio je maloprije , dosao je po novcanik, kartice mu trebaju, kaze nasao je stan u susjednom gradu, spojenom sa gradom u kojem zivimo, i dosao bi po stvari i ako moze kompjutor.... Rekao sam mu da cu mu dovesti stvari gdje on kaze , a da u stan nemoze, kompjuter ne moze dobiti... pitao je zasto? rekao sam mu zato jer je vecinu el.uredjaja sto je imao prodao i da kompjutor nedam, trazio je 10 eura da nesto pojede , jer je gladan... nisam mu dao,rekao sam mu da novac od mene vise ne trazi jer ga nece dobiti... srce mi se kida.... i suprugi... ali ustrajat cemo...
KO NE POKUŠA 100% NEĆE USPJETI!
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: Otac

Post by jana »

Tesko je ostati dosljedan u jednoj takvoj situaciji,ali je to jedini moguci izlaz iz agonije manipulacije.Ako je odlucio zaista da se skida,ima strucnu pomoc na dohvat ruke,bit ce zbrinut u elementarnim dijelovima potreba,a ostalo je na njemu.
Ostanite jaki i dosljedni.
astrid
Posts: 132
Joined: Fri Jan 02, 2009 5:22 pm

Re: Otac

Post by astrid »

gosp. otac test u kosi pokazuje sto je sve ikada uzeo, i kada je zadnji puta uzeo i sto, ja mislim da bi taj test bio najbolji za vasu situaciju prvo zato sto bi znali na cemu ste, dali je u igri nesto vise znaci i hors jer ako je, onda se to mora rijesiti po hitnom postupku, jer ipak je dop najopasniji, a i drugo jer vam to daje mogucnost da on nemora pristati na to, a posto nemozete napraviti test jer on ne pristaje , ovo vam je opcija, jer cula sam da moze biti i dlaka sa cetke.

ja na vasem mjestu mu nebi dala ni robu, nista mu nebi dala da uzme, a pogotovo ne ono sto ste vi kupili, ok ono sto je on sam od svojih novaca kupio bi mu dala, da vidi sto on ustvari posjeduje i ima, das e osvjesti malo, jer ako mu date robu, rekli ste prije da ima skupu robu, to isto moze prodati i kupiti drogu. na placu se sve moze prodati, vjerujte mi.... ali odluka je na vama, ovo je samo prijedlog

sretno, ostanite jaki
User avatar
PROČITAJ ME
Posts: 865
Joined: Tue Sep 25, 2007 8:46 pm
Location: bosna

Re: Otac

Post by PROČITAJ ME »

veliki pozdrav, evo pročitah vašu priču, zaista ste hrabri, nekako se obično javljaju majke, vi ste izuzetak i divim vam se kao i vašoj ženi.... nego prije što odem u komunu da vam zaželim sve najbolje za vas i vašeg sina..... da istrajete u ovoj teškoj borbi.... vidim kako se moji teško nose samnom...... nekako sam imala potrebu da vam napišem barem par riječi.... ja vam zaista ne mogu reći ništa pametno, jer ni sama ne znam kud bih sa sobom.... samo riječi podrške... od Jace..... sve najbolje...
Između izvjesnog i neizvjesnog - postoji tanak led.
User avatar
Otac
Posts: 319
Joined: Thu Jan 01, 2009 10:07 pm
Location: EU - ne mojom krivicom

Re: Otac

Post by Otac »

PROČITAJ ME wrote:veliki pozdrav, evo pročitah vašu priču, zaista ste hrabri, nekako se obično javljaju majke, vi ste izuzetak i divim vam se kao i vašoj ženi.... nego prije što odem u komunu da vam zaželim sve najbolje za vas i vašeg sina..... da istrajete u ovoj teškoj borbi.... vidim kako se moji teško nose samnom...... nekako sam imala potrebu da vam napišem barem par riječi.... ja vam zaista ne mogu reći ništa pametno, jer ni sama ne znam kud bih sa sobom.... samo riječi podrške... od Jace..... sve najbolje...
Hvala ti puno na rijecima podrske... One su nam signal da smo na pravom putu... Ja i supruga zajedno smo na forumu, zajedno pratimo postove i razlicite sudbine... Zelimo ti sve najbolje, da izdrzis u komuni, pobijedis bolest i vratis se ZDRAVA!!!Tvojim roditeljima zelimo puno snage da istraju i da konacno budu sretni i ponosni na svoje dijete... Zasluzili su to... i ti i oni..:smt023 :smt023
KO NE POKUŠA 100% NEĆE USPJETI!
fridriceva
Posts: 90
Joined: Tue Dec 23, 2008 11:00 pm

Re: Otac

Post by fridriceva »

Jaco, nadam se da mi Otac, a ni ostali, nece zamjeriti sto sam upala ovako.

Raduje me sto ides u komunu... Raduje me sto ces imati vremena da razmisljas u miru. Moras da budes jaka! Ne znam da li si apstinirala... kako god, ne odustaj! Sta god da osjetis, ne odustaj! Ako krene da te zove, razgovaraj sa nekim o tome... Ne odustaj! Prodje moja Jaco, sve to brzo! Samo treba stisnuti zube i biti Heroj! Sve sto budes radila tamo, radi srcem, do kraja. Ako osjetis da nisi spremna za neki od programa u tom trenutku, reci nekom, potrazi pomoc! Nemoj tamo biti da bi ispostovala pravila, budi tamo da bi se izborila za sebe!

Kad god je moj brat osjetio usamljenost, nestabilnost, nemoc... kako mi je rekao, "hvatao se za Nebo"!

Upoznaces tamo mnogo ljudi, prijace ti razgovori sa njima... O svemu... o najvecim strahovima, patnjama... ali i o suncu, zaljubljivanju... Sve to cini zivot!

Ne lijecis se da bi utjesila svoju porodicu, zacepila usta radoznalim komsijama... Lijecis se jer si ti ona djevojcica koju je majka rodila, ucila prvim koracima... slovima... Koja zasluzuje da bude svjesna zivota i svega onog sto on nosi sa sobom!

Ja ti zelim svu srecu! Ponosim se tobom jer si krenula... !!! Ponosi se cio svijet i tvoja porodica, naravno! Znam da razumijes i njih i znam da te razumiju!
Yesenia1
Posts: 2
Joined: Sun Jan 25, 2009 12:29 am

Re: Otac

Post by Yesenia1 »

Hi Mama & Tata

Majka sam dvoje odrasle dece, cure i decka..nisu narkomani, ..ja sam narkoman..cista sam skoro 20 godina. Poslednjih 10 godina nisam cak ni dzoint sapusila( mnogo goji 

Ne znam , pravo da vam kazem, zasto vam pisem. Ustvari, samo sam htela da vam kazem, da nije bilo mojih roditelja danas ne bih bila ziva. Nisu digli ruke od mene kada bi svaki normalan covek to uradio. Prosli su kroz pakao koji je, verujte mi, bez obzira na religiju, bas pakao!

Smestili su me u instituciju, jer su shvatili da ne mogu vise da se bore, bez obzira koliko su me voleli..zato sto su me voleli, nekako su skupili snage i poslali su me tamo..prvih dana sam vristala i proklinjala dan kada su me rodili, bacala sve oko sebe, bacala sebe, mrzela roditelje, zamisljala da su mrtvi pa cu izaci odatle. Oni su istrajali, nekako, uz pomoc psihijatrijskih terapija..nije bilo lako, verujte mi..

Mnogo je to bio mucan period i za njih i za mene. Ja sam imala time kada sam bila totalno tupa, kao zombie, moja majka se cak premisljala da me izvadi odatle..posto je institucija bila u drugoj drzavi nisu bas mogli da me posecuju cesto i kada dodju jednom u pola godine, nekako nisu mogli da me prepoznaju..ne mislim fizicki..

No, prodje i to..posle par meseci sam pocela da jacam..polako, da nisam ni primecivala..pocela sam da upoznajem sebe..mnogo teska stvar..ali gotivna na neki nacin..i pocela da prastam, prvenstveno svojim roditeljima..i oni meni..na neki nacin, ako kapirate..
Ipak mi je bilo najteze sama sa sobom..to mi je jos uvek mnogoooo teskooo..
Verovatno ce uvek biti..kao i svima, valjda..
Sada se drzim neke maxime : ne radi drugima ono sto neces da drugi rade tebi, to mi je nekako najjednostavnije..
Dragi Mama & Tata,
Pre dve nedelje sam operisala oko ( katarakta, doktori se pitaju odakle?  mama mi donosi da jedem, deca se odjednom angazovala da spreme kucu, drugarice idu u pet shop da kupe hranu za zivotinje , sta da vam kazem, bolesna a sve normalno 

Nemojte da odustajete od svog deteta,.molim vas..vi ste mu roditelji, nikoga blizeg nema, niti ce imati ..ne ostavljajte ga..borite se..

Da malo popricate sa onim g.M? da ga pitate za savet? Kako i sta?

Izvinite ako sam bila konfuzna , nadam se ste ukapirali sta sam htela da kazem..kisss za Gdju Mamu i Gdina Tatu
User avatar
Otac
Posts: 319
Joined: Thu Jan 01, 2009 10:07 pm
Location: EU - ne mojom krivicom

Re: Otac

Post by Otac »

Sa gospodinom M. smo stalno u kontaktu... Upravo on je savjetovao da se nas sin mora izseliti... Rekao nam je da ce se on uvijek oslonjati na nasu pomoc, ima hranu , pice, krevet, toplu sobu , a radi sta hoce.... To mu odgovara i tako ce tjerati do kraja... njegovog ili naseg... Medjutim mi smo odlucili stati tome na kraj.... Odlucili smo (nakon dugog lomljenja i razmisljanja) napraviti ono sto nam je savjetovao gospodin M.covjek koji godinama radi sa ovisnicima, isto nam je savjetovao i njegov lijecnik, a vidim da vecina forumasa ovdje imaju isto misljenje.... Necemo mi nikada nasega sina napustiti niti zaboraviti, ali nismo vise spremni nasom dobrotom , nasom ljubavlju i na kraju nasom naivnoscu potpomagti njegovu ovisnost.Dokle god smo mi ovakvi njemu je dobro... mi ne priicamo s njim i ljuti smo...super za njega ...odlazi i dolazi kad hoce , niko ga ne gnjavi. Sad je gladan i nema novaca.... stize ga realni zivot, bez tatae sa punim novcanikom koji ce sinu svaku zelju ispuniti bez pogovora, bez mame koja ce trcati za njim i ponavljati :sine ajd pojedi nesto.... Godinama dolazi kuci pogleda u kuhinju i okrece broj Pizzerije ili nekog fast-fooda i narucuje sebi hranu, kaz liferant pozvoni , tata otvara vrata i placa, godinama tata ustaje u 7 i vozi ga u skolu da ne zakasni.... Kad ode u McDonalds njegovi racuni su toliki da se moze u vrlo pristojnom restoranu rucati za taj novac...E pa sine moj voljeni ta vremena su prosla, doslo je i tati iz guzice u glavu, konacno...Volimo te ko Boga i upravo zato cinimo sve ovo, upravo zato te pustamo da gladujes i da se smrzavas...
KO NE POKUŠA 100% NEĆE USPJETI!
User avatar
PsyTechGirl
Posts: 2083
Joined: Sat Dec 27, 2008 10:36 pm
Location: U tri p.m. ...

Re: Otac

Post by PsyTechGirl »

Swaka Wam chast.. Ne postoje rechi kojima bih mogla da iskazem diwljenje koje osecam prema Wama !! Da je bar wishe takwih rroditelja.. Nadam se da sada i neki od njih owo chitaju, ne moraju da pishu i da uspewaju swaki put po malo da neshto nauche od Was .. jer postoji mnogo toga!!
Samo tako nastawite.. Ustrajte u swemu shto ste zapocheli, jer ste na prawom putu.. Samo hrabro i snazno korachajte, i uwek imajte u glawi da RADITE PRAWU STWAR ZA WASHEG SINA..
Inache, ewo i Wama da kazem da sam i ja juche zwala Reto centar i trebala bih za 10ak-15 dana da idem za Split, u komunu.. Imam pasosh, samo josh treba da izwadim neke nalaze chujem se i widim sa dotichnom gospodjom i to je to.. Sao ne znam dali je to prawa stwar.. Samo razmishljam o tome, dali sam mozda mogla da nadjem nachina to swwe da pokusham i od kuce.. ?
Nishta, necu sad da dawim o tome i na owoj temi, wec pisala na mojoj dosta.. I owde cu se zahwaliti swima shto mi izlaze u susret sa swim sawetima iskrenim i dwnimzeljama..
Otac, zelim Wam swe naj bolje i puno mislim na Was .. SWE NAJBOLJE !!!
Allways look at the bright side of Life!! There's allways Sunshine after the rain..
Post Reply