Metadonska terapija

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
Baba Naca
Posts: 1263
Joined: Thu Dec 20, 2007 5:42 pm
Location: Beograd

Re: Metadonska terapija

Post by Baba Naca »

Draga Tuzna,

sssrrreeecccaaannn tttiii rrrooodjdjdjeeennndddaaannnaaac !!!

Neka ti barem danasnji dan bude srecan i veseo, :drinkers: :rock: :drinkers: :rock: :drinkers: :rock: :drinkers: :rock: :drinkers:
ljubi te Bakuta!!! :smt058 PDT_Love_23
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan!
User avatar
YugoStar
Posts: 757
Joined: Wed Mar 05, 2008 4:35 pm
Location: Evropa

Re: Metadonska terapija

Post by YugoStar »

Sretan ti Rodjendan !
:D
User avatar
Svire
Posts: 327
Joined: Fri Dec 28, 2007 12:15 am
Location: Pg

Re: Metadonska terapija

Post by Svire »

Srecan rodjendan...sestro :wink:
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Metadonska terapija

Post by sanela »

Sretan ti rođendan i sve najbolje!!! :D
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: Metadonska terapija

Post by heroinapg »

Srecan rodjendan! :D
Voyager93
Posts: 34
Joined: Thu Apr 17, 2008 8:41 pm

Re: Metadonska terapija

Post by Voyager93 »

Cisto sam svratio posle godinu dana da vidim da li je ovo i dalje tema u kojoj ucestvuju samo oni koji zele da se skinu i pljuju ljubitelje opioida ili su ovde ostali ipak samo ovisnici koji su na Metadonskom odrzavanju i oni koji su istinski ljubitelji Bozanske toplote opioida (ala serem:).

Mda...Bukelic znaci i dalje posle 3 godine od kad sam zadnji put bio kod njega radi po istom principu.
Skidanje Metadonom 12 dana, prosecna doza je bednih 90 kapi (30mg), pijes dva puta dnevno, ujutru i uvece, a posle toga ti da Heminevrin od koga gutas knedle, Ksalol u vecim dozama od koga zaboravis sta si jeo za dorucak, Lendormin za spavanje (to je doduse odlican moderan lek za spavanje) i ne BETA-blokatore, nego opioidne blokatore (opioidne antagoniste).

Beta blokatori su sasvim nesto drugo, nemojte molim vas !

No nadaj se da ce ti kada budes sisao na 0mg Metadona biti kriza samo 7 dana i to mala.
Doduse zavisi koliko si uzimao Heroina.
Ali gotovo da sam siguran da ces se veoma neprijatno iznenaditi koliko ces biti sjeban.
Kada sam ja zavrsio sa njegovim 12-odnevnim tretmanom (doduse meni je prepisao 180 kapi), toliko mi je bilo strasno, da nisam cist izdrzao ni ta 4 dana do ponedeljka kada sam trebao da pocnem da uzimam blokove, nego sam vec drugi dan poceo da se potpomazem Trodonima, a vec taj ponedeljak sam mu dosao u ordinaciju odradjen Heroinom i sve je bilo gotovo.
Nije mi jasno, on je bio cak i ljut na mene !
Pobogu, od takvog coveka koji se toliko bavi narkomanijom, ocekivao sam razumevanje, ocekivao sam da zna da postoje ljudi koji jednostavno ne mogu da se skinu u roku od 12 dana.
Ocekivao sam da me uputi na neko odrzavanje.
Ali eto on to izgleda ne "kupuje".
Stara garda, sta ces...
I nista, dzabe smo bacili 240 evra.
Njegov tretman je dosta staromodan, i funkcionise samo kod jako motivisanih osoba, kod onih kod kojih je zelja za skidanjem velika.
Sto samnom nije rec, jer ja ne zelim da se skidam.

A zasto je staromodno, pa zato.
Skidanje Metadonom se sve vise i vise izbacuje iz upotrebe jer je Metadonska kriza izuzetno nezgodna i dugotrajna, a pogotovo teska psihicki.
U modernim zemljama detox se radi ili sa Subutexom ili sa Tramadolom, Dekstropropoksifenom, Hidrokodonom ili Dihidrokodeinom.
U Americi u zadnje vreme sa Oksikodonom.

I mali update, nasa zemlja je sve blize i blize modernijem nacinu odrzavanja u kome cemo osim Metadona imati dostupan i Buprenorfin i Morfiin ili Hidromorfon.

Pozdrav za sve ovisnike u Srbiji, a svi vi koji ste na ovom forumu naisli na neprijatnosti i bljuvotine kao ja, od strane ljudi koji su ograniceni i ne mogu da skontaju neke stvari, dodjite na pravi "narko" internacionalni forum Opiophile.
Tamo sam napokon nasao predivne i jako prijatne ljude sa kojima mogu normalno da razgovaram, a koji takodje veoma puno znaju o opioidima i ovisnosti i farmakoinformatici, hemiji, modernim metodama skidanja, odrzavanja, itd.

Pozdrav jos jednom !
--------------------------------
"Throw it on the line,
Let your heart break down,
Know that at the right time,
Love is gonna come around !
Open up your soul and,
Let the moment hold you,
Don't push it away !
Oh, I know you know,
You belong in the Sun,
Your day will come !

Wynonna Judd
User avatar
rhinocervs
Posts: 56
Joined: Thu Apr 03, 2008 2:26 pm
Location: EU

Re: Metadonska terapija

Post by rhinocervs »

voy,

jasno je meni da si ti odusevljen opijatima, ali moras da razumes da je preterana "ljubav" prema njima isto sto i satanizacija, znaci - ekstrem, koji nije okej;
prosto hocu da ti kazem da verujem da znas dosta toga, i da si mahom u pravu, samo sto si na zalos' ostrascen do te mere da ispada da si nepopravljivi junkie, sto u sustini- nisi (jer u krajnju ruku- ne promovises opijat najgori, heroin, vec supstituciju)
jos krace - nemoj da odustajes od forumasenja ovde, ali isto tako nemoj da dozvolis sebi (a i drugima) da uleces u polemiku koja je beskorisna, jer ces time skrenuti paznju s onoga sto je bitno na potpuno irelevantne stvari.

a ono sto jeste bitno je, ovo-
Skidanje Metadonom se sve vise i vise izbacuje iz upotrebe jer je Metadonska kriza izuzetno nezgodna i dugotrajna, a pogotovo teska psihicki.
U modernim zemljama detox se radi ili sa Subutexom ili sa Tramadolom, Dekstropropoksifenom, Hidrokodonom ili Dihidrokodeinom.
U Americi u zadnje vreme sa Oksikodonom.
+
I mali update, nasa zemlja je sve blize i blize modernijem nacinu odrzavanja u kome cemo osim Metadona imati dostupan i Buprenorfin i Morfiin ili Hidromorfon.
tj. cinjenica da kaskamo daleko iza ne samo amerike/evrope, vec i zemalja u regionu
veruj mi, cak i kada se subutex pojavi ovde, postojace lekari koji ce ga satanizovati, isto kao sto su do juce (a i dan danas) mnogi satanizovali metadon. pa, posto je tema-metadon, evo zanimljivosti- (neuro)psihijatri u svim domovima zdravlja grada beograda nisu nikad u zivotu sproveli terapiju metadonom, ni na jednom pacijentu! sve su ih slali u drajzerovu, sto i dan danas rade, s tim sto je drajzerova 'olabavila' svoju politiku stavljanja ljudi na metadon (pa tako danas vise ne moras da imas HIV i HEC da bi dobio terapiju koja ti sleduje bez obzira na ta dva virusa)

u svakom slucaju - treba podrzati te ljude koji se bore za to da se supstitucija razvije. ali, treba ih i podrzavati kada do toga dodje, jer ce uvek postojati oni koji se odupiru razvoju necega sto podrazumeva upotrebu opijatskih lekova, s tezom da je 'sve to - droga, a narkomanima treba to da budu "cisti", skroz' <- takvih ce uvek biti, nadam se, samo- da sudbina svih nas nece jos dugo zavisiti upravo od njih :(
Voyager93
Posts: 34
Joined: Thu Apr 17, 2008 8:41 pm

Re: Metadonska terapija

Post by Voyager93 »

Ma nisam ja odusevljen opijatima, proslo je to vreme.
Ako tako izgleda, zaista se izvinjavam (a sta ima i da se izvinjavam).
No, jeste, moji pocetni postovi ovde pre skoro godinu dana su bili malo previse nego sto ovdasnji mentalitet moze da proguta, ali tada sam bio u nekom malo "posebnom" fazonu, neka moja prica teranja inata, da sada ne ulazim u to, bio sam isprovociran nekim stvarima iz mog okruzenja, ne vezano za ljude na ovom forumu, pa eto...
No, nisam ja ostrascen, kako ti kazes. Mozda malo.
Ja sam samo sebi rekao da zelim da zivim na opijatima do kraja zivota, jer je to moje ljudsko pravo.
Ima li tu neceg ekstremnog ? Naravno da ima, za nase usi, ali kada o tome pricam sa ljudima iz modernih zemalja, to je kao dobar dan i ima ih na hiljade koji su doneli istu odluku kao i ja.
Ja samo promovisem slobodu izbora. Slobodu da zivim sa necim sto mi daje zelju za smehom, sto mi omogucava da osecam, bez cega imam veliku praznu rupu u dusi. Slobodu da dobijem supstancu pomocu koje najbolje funkcionisem.
Nema tu niceg ekstremnog, niti moje izjave te vrste mogu da skode ikome ovde.
Ja sam samo borac za slobodu, da tako definisem.
I nisu opioidi jedina stvar za koju se borim, no to je vec neka druga prica i tema i mesto joj je najverovatnije na nekom ezotericnom forumu...
No !
Ako je tako, onda je tako, a to je da sam ja nepopravljivi narkoman.
Ali na ovom internacionalnom forumu gde aktivno ucestvujem od kada sam ovde bio ispljuvan, imamo mnogo lepsi izraz za takve ljude kao sto sam ja, a to je - Opiofil.

Ja promovisem liberalizaciju supstitucijskog tretmana. Znaci da se ovisnicima omoguci malo vece pravo na izbor na koju ce supstancu biti prebaceni posto napuste svoj omiljeni opioid (kod nas u Srbiji je to samo Heroin i vecina ovisnika ovde ne zna dalje od toga, no u modernijim zemljama koje sam posetio postoje i Morfin, Oksikodon, Hidromorfon, Fentanil, Meperidin, Oksimorfon, Dihidrokodein i jos mnogi opioidi, tako da su i vrste zavisnosti u tim zemljama raznovrsne).
Potrebno je imati barem 3 opcije, barem 3 supstitucijska opioida.
Znaci jos dva pored Metadona.
Jedan za motivisaniju grupu ovisnika kao sto je Buprenorfin, Metadon kao opioid druge linije za nemotivisane ovisnike, a za one kako vi kazete "nepopravljive junkie" i za one koji ne tolerisu Metadon najbolje i kod kojih Metadon izaziva jake nezeljene efekte neki opioid poput Morfina ili Hidromorfona.
Metadon je kod manjeg broja ovisnika veoma tezak za podneti i veoma je poznat po svojim brojnim nezeljenim efektima kod otprilike 10% ovisnika na supstitucijskom tretmanu.
Recimo godinu dana posto su ga Nacisti u Nemackoj sintetizovali za svoje vojnike, ti isti Nacisti su napustili upotrebu Metadona upravo zbog tih brojnih nezeljenih efekata i nasli novu rutu za uvoz opijuma iz koga su sintetizovali Morfin. Recimo, tokom bitke, mnogim ranjenicima bi bio davan Metadon, no kod odredjenog broja vojnika bio je sledeci problem.
Ukoliko nisu bili tesko ranjeni, posle primene Morfina, ti isti vojnici bi nastavili da se bore, cak bi im Morfin dao dodatnu snagu (opioid reinforcment). No, kada su presli na Metadon, mnogi vojnici koji su bili lakse ranjeni, kada bi im se aplikovao Metadon, postali bi totalno nesposobni da nastave bitku.
Naravno, opet govorim, ne svi, ali dobar deo, taman dovoljno da recimo vojna operacija propadne.
Tako da su posle manje od godinu dana nasli drugu rutu za uvoz opijuma za dobijanje Morfina, a Metadon je potpuno napusten do tamo 50-tih godina, kada je otkriveno da je povoljan za odrzavanje opioidnih ovisnika zbog njegovog dugotrajnog i intenzivnog dejstva, specificne farmakodinamike i sposobnosti da ne stvara toleranciju brzo i intenzivno kao vecina ostalih opioida.
Te je eto postao hit u odrzavanju.

Ali u Engleskoj, Nemackoj, Kanadi, Austriji, Australiji i jos nekim evropskim zemljama odlucili su se za ni manje ni vise vec za - cist Diamorfin HCL (Heroin), kao supstitut zadnje linije. U Engleskoj u stvari od kada ga je Bayer bacio u prodaju, Diamorfin nikada nije ni izbacen iz upotrebe i od tih dana pa sve do danas se koristi i kao opioid zadnje linije za bolesnike u terminalnim stadijumima malignih oboljenja i kao supstitut za najteze ovisnike.

Naravno, ne govorim sada ja ovde da bismo svi trebali kao i te zemlje da legalizujemo Heroin i da ga dajemo ovisnicima kao supstitut i super, svi se lepo legalno fiksamo Heroinom, to se ovde u Srbiji nece desiti verovatno ni u sledecih 30 godina, ne kazem ni da treba, ali treba nam barem nesto sto je blisko Diamorfinu, a najbolji kandidati su Morfin i Hidromorfon.
Skoro sve zemlje koje nas okruzuju su ispostovale taj postulat od 3 opioida kao izbor za supstitut.
U Hrvatskoj (Buprenorfin, Metadon, Morfin), u Bugarskoj (Buprenorfin, Metadon, Morfin), u Sloveniji (Buprenorfin, Metadon, Morfin i kao poslednja linija u zadnje vreme Hidromorfon), u Austriji (Buprenorfin, Metadon, Tilidin/Nalokson kombinacija, Morfin i Hidromorfon), itd..

I da sada ne ulazim u nebitne detalje kako ti kazes.
Znaci eto, to sam ja. Samo borac za kvalitetniji zivot ovisnika koji ne mogu da se skinu.
Strast za tu borbu dobijam iz sopstvene bolesti zavisnosti.
Nije opsesija opijatima, drugaciji bih ja bio tada, bio bih lud.
No ja nisam lud, kapiras...ali nisam bas ni sasvim normalan.
Radio sam detaljan psiho test prilikom prijema u MMT i taj psiho test je rekao da imam veoma visoku inteligenciju, ali da imam blagi oblik impulsivnog poremecaja.
Na popravljanju tog dela moje licnosti radim od tada.
Ta impulsivnost se najvise pokaze kada me neko isprovocira i kaze mi nesto o meni ili meni nekoj bitnoj stvari za sta ja pouzdano znam da nije istina i onda se ubijem da objasnim sta je istina.
A sve vise kapiram da je cesto nepotrebno boriti se da nekome otvoris oci i objasnis mu istinu, jer taj neko ima neku svoju istinu i ne zeli da zivi u tudjoj istini, tako da sam u zadnjih godinu dana poprilicno "splasnuo" po tom pitanju i sve se vise i vise trudim da slusam istine drugih ljudi pa da onda probiram sta je od toga zaista jestivo za mene, a sta nije.
To je takodje bio i razlog mog odlaska sa ovog foruma.
Ali nisam prestajao da pratim sta se desava u ovom topic-u.

Znas, dosta mi je toga da mi ljudi govore kako "treba da me neko spasi", kako treba "da se izlecim".
Kada mi neki stari "drugari" koje nisam video godinu ili vise dana prilikom naseg novog susreta posle par minuta kazu "a, jos nisi zavrsio s' tim sranjem", ili "i dalje se bavis glupostima", ili "znaci ti si zaista nepopravljiv", itd.
Znas, kad to cujem, kao da me je neko uboo iglicom u onaj gornji deo dupeta, onaj repni deo gde su nervni zavrsetci, pa poskocim kao oparen.
Jer toliko tesko shvatiti to ?
Da kada imam opijat u svom sistemu ja sam zdrav...i spasen...i izlecen.

Ali anti-supstitucijski lobi u Srbiji je i dalje jak i znam o cemu pricas.
No, za to sto u Drajzerovoj sada daju Metadon svima koji ga stvarno trebaju i zato sto ce uskoro svaka bolnica u svakom vecem gradu davati Metadon ili neki drugi supstitut kada bude odobren, kao sto je Buprenorfin ili Morfin, za sve to najvise zahvalite samo jednom coveku - Profesoru Doktoru Nikoli Vuckovicu.
Profesoru Doktoru, koji je tokom zadnjih godina morao u Srbiji da trpi da biva satanizovan, da biva ispljuvan, da se o njemu u novinama pricaju lazi kako ucenjuje svoje pacijente i svasta jos, da mu biva preceno, coveku koji je zrtvovao svoj status kako bi ovisnici u Srbiji imali kvalitetniji zivot, coveku koji je radio i i dalje radi na tome da se u Srbiji covek ovisnik vise ne tretira kao socijalni ispljuvak, vec kao osoba sa svojim unikatnim kosmosom i sto je najvaznije sa svojim ljudskim pravom na izbor.
Imao sam priliku da upoznam Doktora Nikolu.
I mislim da bi svi uticajniji politicari, psihijatri, doktori u Srbiji trebali da cuju sta taj covek ima da kaze.
...da ga pazljivo saslusaju...

Toplo Vas Sve Pozdravljam !
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Metadonska terapija

Post by sanela »

Vidim da ti je pravo stalo do ove teme čim si napisao ovoliki post.Ali, pišeš o svojoj ljubavi... pa je to i razumljivo.
Ne mogu da ne citiram neke stvari:
Znaci eto, to sam ja. Samo borac za kvalitetniji zivot ovisnika koji ne mogu da se skinu.
Jedno je ne moći se skinuti, a drugo je ne željeti se skinuti, jer si još fasciniran drogom koju koristiš.
Da kada imam opijat u svom sistemu ja sam zdrav...i spasen...i izlecen.
Ovo je tolika zabluda u kojoj živiš da mi te prosto žao. Samo me molim te nemoj pitati jesam li osjetila šta znači imati opijat u svom sistemu... nisam. Ali vidim svaki dan momke koji jesu i koliko se koprcaju i bore svaki da ostanu čisti i budu zdravi i spašeni i izliječeni. I ja njima kažem svaka čast. A tebi.... hm...
Ja sam samo borac za slobodu, da tako definisem.
Kakvu crnu slobodu kad si ovisan o svom 'dragom opijatu'. Sloboda i ovisnost su dvije krajnosti dragi moj...

Eto to su neke stvari koje su mi stvarno bole oči i koje sam morala prokomentarisati.
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Metadonska terapija

Post by saša-ex »

Jedna od najvecih zabluda koje droge stvaraju su taj privid normalnog zivota i normalnosti. U tvom zivotu nista nije normalno i ti si zarobljen. Cela tvoja prica je zalosna i mene je potreslo da neko moze da bude u takvoj magli. A koraci koje se sprovode u Evropi nisu nikakav dokaz njihove naprednosti nego jednostavno politika predaje i nemoci pred narkomanijom.
SAMO CEO ŽIVOT...
Locked