Samo za Danas (Just for today)

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
meki
Posts: 403
Joined: Tue Oct 21, 2008 7:56 pm
Location: London
Contact:

Samo za Danas (Just for today)

Post by meki »

October 22

Look who’s talking

“Our disease is so cunning that it can get us into impossible situations.”
Basic Text, p. 80
––––=––––
Some of us say, “My disease is talking to me.” Others say, “My head won’t turn off.” Still others refer to “the committee in my mind” or “the monkey on my back.” Let’s face it. We suffer from an incurable malady that continues to affect us, even in recovery. Our disease gives us warped information about what’s going on in our lives. It tells us not to look at ourselves because what we’ll see is too scary. Sometimes it tells us we’re not responsible for ourselves and our actions; other times, it tells us that everything wrong with the world is our fault. Our disease tricks us into trusting it.
The NA program provides us with many voices that counter our addiction, voices we can trust. We can call our sponsor for a reality check. We can listen to the voice of an addict trying to get clean. The ultimate solution is to work the steps and draw on the strength of a Higher Power. That will get us through those times when “our disease is talking.”
––––=––––
Just for today: I will ignore the “voice” of my addiction. I will listen to the voice of my program and a Power greater than myself.

Copyright © 1991-2008 by Narcotics Anonymous World Services, Inc. All Rights Reserved
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by MANS0N »

I ti njima na engleskom ovo stavio?Pa nece,jedan ne bio,da citaju na nasem,a ne da se jos zlopate na tom strasnom stranom jeziku. :)
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
meki
Posts: 403
Joined: Tue Oct 21, 2008 7:56 pm
Location: London
Contact:

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by meki »

neka malo treninga nece skoditi. uostalom moze ovo da bude kutak za ucenje/obnavljanje engleskog jezika, a ako se i nesto korisno procita/razume mozda i pomogne nekome.

pozz,
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by joesspappa »

MANS0N wrote:I ti njima na engleskom ovo stavio?Pa nece,jedan ne bio,da citaju na nasem,a ne da se jos zlopate na tom strasnom stranom jeziku. :)
ja bih dodao na okupatorskom...
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by heroinapg »

ja bih dodao na okupatorskom...
Potpisujem, mada razumijem....
Elem, na ove lewslettere se mozete subscribovati na
http://www.jftna.org/jft/index.php .
Prastajte ako vec znate, samo primjecujem...A na aassrbija sam stavila kako bismo okupili i te okupatore.Jer, kako meni neko drag davno rece..Nije bitno koje si nacionalnosti, zavisnik je zavisnk :wink: Taj neko mi nedostaje i puno mi je znacila i znaci svaka njegova rijecc..
Pozz!
User avatar
meki
Posts: 403
Joined: Tue Oct 21, 2008 7:56 pm
Location: London
Contact:

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by meki »

neka, ipak cu da ih stavljam ovde. cisto ono kao imam nesto da radim.

pozz,
User avatar
meki
Posts: 403
Joined: Tue Oct 21, 2008 7:56 pm
Location: London
Contact:

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by meki »

October 23

Surrender

“By surrendering control, we gain a far greater power.”
Basic Text, p. 43
––––=––––
When we were using, we did everything we could to run things our way. We used every scheme imaginable to bring our world under control. When we got what we wanted, we felt powerful, invincible; when we didn’t, we felt vulnerable, defeated. But that didn’t stop us—it only led to more efforts to control and manipulate our lives into a manageable state.
Scheming was our way of denying our powerlessness. As long as we could distract ourselves with our plans, we could put off accepting that we were out of control. Only gradually did we realize that our lives had become unmanageable and that all the conning and manipulating in the world was not going to put our lives back in order.
When we admit our powerlessness, we stop trying to control and manage our way to a better life—we surrender. Lacking sufficient power of our own, we seek a Power greater than ourselves; needing support and guidance, we ask that Power to care for our will and our lives. We ask others in recovery to share their experience with living the NA program instead of trying to program our own lives. The power and direction we seek is all around us; we need only turn away from self to find it.
––––=––––
Just for today: I will not try to scheme and manipulate my way to a manageable life. Through the NA program, I will surrender myself to my Higher Power’s care.

Copyright © 1991-2008 by Narcotics Anonymous World Services, Inc. All Rights Reserved
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by heroinapg »

24 Oktobar
Odgovornost

“Nismo odgovorni za sopstvenu bolest, samo za sopstveni oporavak. Kako počnemo da primjenjujemo ono što učimo, životi počinju da nam se mijenjaju nabolje”


Osnovni tekst, str. 88

Što više odmičemo u sopstvenom oporavku, to manje izbjegavamo sopstvenu odgovornost za sebe i svoje postupke. Primjenjivanjem pricipa programa Anonimnih Narkomana, u moguċnosti smo da promijenimo sopstveni život. Kako preuzimamo odgovornost, kao i slobodu primjenjivanja istog, naše postojanje dobija novo značenje. Oporavak nam se ne dodjeljuje bez našeg učinka.

Preuzimamo odgovornost za sopstveni oporavak prorađujuċi “12 koraka” sa organizatorom. Redovno idemo na sastanke is a novopridošlim članovima dijelimo ono što je nama darovano: dar oporavka. Uključeni smo u sopstvenu matičnu grupu i preuzimamo odgovornost za učešce u prikazivanju dara oporavka za zavisnike koji i dalje pate. Kakos mo naučili kako da efektivno primjenjujemo duhovna načela u svim sferam sopstvenih života, kvalitet naših života se poboljšava.


Samo (Za) danas : Koristeċi duhovna načela i oruđa koje sam stekao tokom oporavka, želim i u moguċnosti sam da napravim pouzdane izbore (i da stanem iza istih).


Cekamo englesku verziju-meki, Ovo je najbolja namjera..No offence?!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by MANS0N »

Eh super sto si se ukljucila.Sanela,hajd sad,ako moze,da ubacis ove moje Just for today izmedju,ili kako vec idu.Vidjeces po datumima.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: Samo za Danas (Just for today)

Post by heroinapg »

meki..Ti si zacetnim topica. Neka bude da smo mi prvi :wink: Engleska verzija je tvoja "duznosst"
Post Reply