Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

justme
Posts: 119
Joined: Sat Apr 12, 2008 10:56 am

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by justme »

i ja sam mirotvorac :rolleyes: (salim se )
i ja mislim da je upravo to bila modesty-na namjena.
(jos jedna u nizu koja od mod trazi pomoc na PP :-D :-D
i meni je lakse da "vjerujem " u sarene laze koje mi govori moj decko,od onog sto kaze mod ili onog sto procitam kao iskustva drugih,jer je tako i moj svijet podnosljiviji,manje me boli.
na srecu u mom slucaju se promjene desavaju expanzivno,pa se nisu desile godine produzetka agonije, da bih ja zauzela cvrsci stav.
i jos nesto mislim..svi smo skloni biti blagi prema sebi,ukazati povjerenje svojim bliznjima,razumjeti njihove uspone,razumjeti njihove prolazne faze,lose dane itd,ali smo isto tako kadri osuditi pojedince na ovom forumu,napadati,omalozavati, vrijedjati,ne nastojati da ih razumijemo.
sonja,modesty,sasa,boban,joseppapa,su ljudi koji su mnogo propatili u zivotu,a opet ljudi koji svoje vrijeme trose da bi nama ukazali na nase greske,na greske koje su radili oni,njihovi roditelji,momci djevojke..
ja cu traziti od cijelog svijeta da me pusti na miru kad imam svoje lose dane,nista mi ne daje pravo da kritikujem bilo koga,ako prije toga nisam nastojala da tog nekog razumijem.
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by joesspappa »

justme wrote: i jos nesto mislim..svi smo skloni biti blagi prema sebi,ukazati povjerenje svojim bliznjima,razumjeti njihove uspone,razumjeti njihove prolazne faze,lose dane itd,ali smo isto tako kadri osuditi pojedince na ovom forumu,napadati,omalozavati, vrijedjati,ne nastojati da ih razumijemo.
sonja,modesty,sasa,boban,joseppapa,su ljudi koji su mnogo propatili u zivotu,a opet ljudi koji svoje vrijeme trose da bi nama ukazali na nase greske,na greske koje su radili oni,njihovi roditelji,momci djevojke..
ja cu traziti od cijelog svijeta da me pusti na miru kad imam svoje lose dane,nista mi ne daje pravo da kritikujem bilo koga,ako prije toga nisam nastojala da tog nekog razumijem.
Prvo bih rekao nesto nevezano za ovo gore... Joesspappa je nick koji oznacava Oca Joeovog, tj mene. Tako da je iluzorno pravdati se kog sam pola. No prija kad otkrijem da u meni postoji i neznija strana... hahaha :)

Svrha mog bivstvovanja na forumu, a i uopste kroz razgovore sa drugim zavisnicima, je kako sebicna, tako i plemenita. Propatio jesam, mnogo, platio cenu i jos placam cenu za svoje aktivno stanje bolesti zavisnosti. Ali tome se vidi kraj. Tom placanju. Opet sa druge strane, pomazuci nekom ko je u problemu, ja prvenstveno pomazem sebi. Jedini cilj mi je da prenesem poruku i pokazem da je oporavak moguc. Nijedan zavisnik ne mora da umre. Nijedan ne mora da prodje kroz neko moje iskustvo. Ja ovde pisem u svoje ime. Nisam tu da delim savete, ili da trazim od nekog da nesto uradi. Svako ima pravo na svoj izbor. Ja samo, ponavljam, zelim da pokazem da je moguce lepo ziveti bez gudre, alkohola i ostalih postapalica... A ako pricam o suovisnicima, opet moje iskustvo govori da sta god vi uradili, vasi dragi nece prestati da se drogiraju ili piju ako to sami ne odluce. Na vama je da pomognete sebi, da shvatite koliko ste nemocni pred bilo kakvom zavisnoscu. I da nastavite da zivite. Sa njima ili bez njih. To je opet na vama, zar ne!?
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by Modesty »

iako sam se poprilično stabilizirala i dobro se osječam isto tako osječam koliko sam još slaba i nemoćna pred drogom...ne osjećam se moćno ni u jednom pogledu...napredujem zato što imam određenu količinu želje da uspijem i zato što imam izuzetnog saradnika tj. moju majku.
Smatram da nema potrebe i da nikom dobro ne donosi da pišem kako sam se drogirala,mislim da to isuviše dobro znamo,odlični smo u tome....sve što napišem se svodi na moja loša iskustva,na zamke na koje sam ja padala i ne greške koje su činili moji roditelji iz najboljih namjera.....želim to prenjeti drugima jer ako među 10 posluša barem jedno,dal roditelj ili suovisnik,pa ne prođe svojom glavom kroz zid...to je po meni veliki uspjeh i moja lična sadisfakcija.
a ujedno svaki put kad se prisjetim,tj. kad pišem o vlastitim greškama i zabludama(manipulacijama) otvaraju mi se oči ,prisjetim se svog jada i znam kako ne želim više,što znači da mi ovo pisanje na forumu pomaže.
To što nekom moje pisanje zvuči pretenciozno...stvarno sorry,ja neznam drugačije,to je moj temperament....ne pišem poeziju nego golu istinu jer istina oslobađa i neću da je uvijam u šarene papiriće i stavljam mašnice.
lidija
Posts: 8
Joined: Mon Jul 14, 2008 6:06 pm

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by lidija »

evo ja sam ovdje po prvi put .suovisnica sam i jako se tesko borim sa time..muče me nevjerojatni strahovi i nadam se da cu ovdje naci neke odgovore na svoja pitanja...
justme
Posts: 119
Joined: Sat Apr 12, 2008 10:56 am

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by justme »

pitaj draga:)
ja sam suovisnica koja je ovdje dosla po neka pitanja...mnogo toga sam naucila ovdje...mnoge savjete nisam poslusala....na kraju sam ( vrlo brzo )i sama dosla do svega onog sto su mi ljudi ovdje govorili:)
mama.king
Posts: 40
Joined: Wed Aug 06, 2008 4:47 pm

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by mama.king »

Pozdrav-pocela sam citati Heroininu ispovest i stigla do pete stranice-naime celo vreme se proteze prica kako bi ko i kako hm trebalo da zastiti svoje dete!Necu ni ja dati neki pametan odgovor ali cu napisati sta se meni desilo i moju reakciju- Vece je,sedim u kuci dok moj sin spava i verovatno je bio u besvesnom stanju,cerka uci, zvono na vratima!Dosla osoba koju dugo nisam videla a uz to smo daaaaaljaaaaa rodbina.Kako je,sta ima,sta radis itd.itd....pita za mog sina i kao on dosao da me pita znam li ja sta on radi-srce mi ubrzano kuca-ruke mi se tresu i ja pitam njega A sta-Jel ti znas da se on drogira-Ja znam a otkud ti znas-Bio je kod mene sa X dilerom sto kupuje od mene pa radi dalje iznenadio sam se-aha avidis ja znam sa kim je bio(imenujem)-Hoces da ga ja prebijem.ja sam to vec radio!-slusaj ti mene-Ja rodila i samo ja imam pravo da bijem i niko vise na svetu nemoj da mu zafali dlaka na glavi a ti kad me vidis bilo gde predji na drugu stranu ulice da nebi tebi sta zafalilo!-naravno izbacujem ga iz kuce ostajem sa svojim bolom i svojom tugom uplakana! Naravno neke stvari covek nemoze spreciti koliko god zeli ,moj sin je mnogo kasnije dosao kuci polumrtav i uplakan aja sam saznala i ko je to uradio ali moj sin je na lecenju i ja sad znam gde je!Ali kad-tad -SRESCEMO SE-!Pa vi dragi moji sad ocenite sami -samo znam da bi ja za svoje dete zivot dala da mogu i mozak bi mu svoj poklonila a ako je to jedino resenje za izlecenje ja sam tu za svoje dete. Lep pozdrav za sve i borite se jer Vi to mozete Vi ste jaci od svakog zla na svetu samo treba da nadjete tu snagu u sebi aona ceka na vas klik-opcija -snaga ! P.S. Ja sam najveci gad sto hara kroz grad i najvece zlo sto gazi tlo !
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

POzdrav

Post by heroinapg »

Mama king...
pomozitedaskontam
Posts: 3
Joined: Mon Oct 20, 2008 3:42 pm

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by pomozitedaskontam »

Pozdrav svima.Veoma cijenim sve što ste napisali.Mislim da je svako pisao po svom i sa svima se slažem jer svako piše svoju istinu.Ja sam jedna veoma uspaničena mama.Hiljade pitanje u mojoj glavi bez odgovora.Koga da pitam???Mislim da mogu vas.Jedva tipkam koliko mi se ruke tresu od strahova u meni.Ne,ništa konkretno nisam primjetila kod svog sina.Razmišljam da kupim test i da ga testiram kući.Kada sam pitala stručnu osobu da mi da svoje mišljenje o tome rekla je da bi time uništila povjerenje koje imam.On ,moj sin nije nikada bio pričljiv i uglavnom imam vrlo oskudne informacije o njegovim izlascima i društvu-oduvjek.Šta da radim??????????
Ubiće me ova sumnja.
Šta me navelo da posumnjam-neznam.
Već dugo pokušavam uspostaviti bliskiji odnos s njim ali ne uspjevam.
Molila bih za što više odgovora.
Ima 17 godina.
User avatar
misty
Posts: 201
Joined: Thu Feb 21, 2008 9:02 am
Location: Srbija
Contact:

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by misty »

Pozdrav pomozitemidaskontam!
Uh, šta bih vam rekla...Vaš sin je sada u najrizičnijim godinama (pubertet i sve ostalo) kada bi posebno trebali da obratite pažnju na njega.
Možda i nemate razlog za sumnju ali čim ste nešto posumnjali...mislim da bi trebalo to i da proverite...Znate već, majčinski instikt ne treba zanemariti...
Možda i nemate nikakav razlog za paniku ali mislim da je mnogo bolje da ipak te vaše sumnje proverite.Što se kaže, bolje sprečiti nego lečiti.
A to oko poverenja, pa on i ne mora da zna da ste ga testirali, odnosno imate ovde na forumu mnogo načina objašnjenih kako da uradite test bez njegovog znanja.
Nadam se da sam vam bar malo pomogla.Sa srećom!
pomozitedaskontam
Posts: 3
Joined: Mon Oct 20, 2008 3:42 pm

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by pomozitedaskontam »

O Misty divna si .Hvala na odgovoru.Pročitala sam ono za vodokotlić ! Jel može stvarno tako???To bih najviše voljela.Bez nepotrebne panike da provjerim.Puno ti zahvaljujem
Ja pitala u apoteci možw li to kako bez njegovog znanja da se obavi a ona kaže da je nemoguće.Nadam se da će upaliti.Ako neko zna još neki način nek mi kaže.On je pametan,nebih baš nešto providno.Hvala svima.
Post Reply