12 AN koraka

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
Lucid
Posts: 2
Joined: Thu Jul 28, 2005 8:17 pm
Location: Subotica

Post by Lucid »

Verujem u sebe, svoju porodicu, ono sto radim. Realista sam. Napomenucu: nisam IV ovisnik, niti sam to ikada radio, zakacen sam oralno oko 9-10 godina uglavnom na razne sinteticke/ne sinteticke opijate i zna se, sve manje teske droge. Nisam sebi dozvolio NIKADA da probam iglu!!! Tu bog nema nikakvu ulogu. Cista svest i samospoznaja, samokontrola, jer ZNAM da bih nastavio... A mogao sam se uraditi u venu auuuuuu puta... Ne, radije sam krizirao, spustao se i funkcionisao na poslu, radio pored svega. Napredak mi je cilj (a skoro uvek znam kojim putem bih trebao poci do pobede), boga nemam, samo zelim da iskoristim zivot maximalno. U stvari lazem!!! Moj Bog je pokojni Dimeg Darrell, gitarista Pantere! :-D Kako li je samo taj covek svirao gitaru... brrrrr..... najezih se!!!
Koliko ja znam, bog samo osudjuje preterivanje u bilo cemu. Isusova krv=vino. Alkohol=droga. By the way, od svih religija, koja je uopste u 'pravu'? Samo stvaraju zabunu. To sto propagiraju 'svoje' vekovima ne znaci nista. Zasto su ljude besili jer su tvrdili da je zemlja okrugla? Smatram da je vera PREKO potrebna SVAKOME, ali budimo realni i otvorenih umova.
Evo, palim joyus u ime nauke! ;-)

Hoce neko dimcic?
tamara
Posts: 13
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:58 pm

Post by tamara »

Od svih religija koja je u pravu? Ni jedna, rekla bih. Vjera je strogo osobna stvar, mozda najosobnija od svih i strogo individualna. Cim vjera postane religija nesto ne stima. Jer, tada, to je nametanje svoje vjere drugome sto je nedopustivo i tada dolazi do lomaca, inkvizicija, progona vjestica i paljenja knjiga, svetih ratova i ostalih cudesa. Moje je misljenje da se o tome ne bi trebalo govoriti. Kao sto, simbolicki, zidovi nisu smjeli izgovoriti bozje ime. Odnosno, kao sto vec rekoh, strogo osobna stvar.
User avatar
john doe
Posts: 7
Joined: Sun Jul 24, 2005 11:07 am
Location: Novi Sad

Popovi su lopovi

Post by john doe »

Stvar je vrlo jasna. Bog ne postoji. Postoji ljudska nada, vera da će se nešto dogoditi na našu korist, da će neko da nam pomogne samo zato što patimo. He, he... Ma daj, nismo deca! Neko ima muda, neko ne, da se suoči sa svim problemima. Život je borba, bez samosažaljenja, brutalna, ali ne u smislu samo ja - niko drugi. Naprotiv, sebe treba postaviti na pravo mesto, mesto koje zaslužuješ. Jednom rečenicom rečeno, stvari na koje ne možeš da utičeš, poput smrti, vremena itd. treba što pre prihvatiti, pomiriti se sa njima, dok nešto je u tvom rukohvatu, delokrugu, učini to najbolje što možeš, besprekorno. Sve ostalo su izgovori. Delanje, rad, učinak, to je bitno. Put srca, iskreno, bez straha. Nema laži, sebe samo lažeš i druge, naravno. Što se tiče Boga, svako ima svoju viziju ali stvar je u suštini ista, širom sveta. Ne želim da nekom rušim njegova ubeđenja, ali ako taj samo kenja a ništa ne radi to je demagogija. Dosta je i ove priče. Inače, tri godine na igli, hep C, blokatori, antidepresivi, psihoterapija, interferoni, recidivi, hrabrost, poniženja, izvinjenja, tri godine straight, novi život, crknite narkomani! SVIMA NAJBOLJE!!!
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

Kazu higher power-veca sila....ne mora biti bog nego nesto sto je vece od tebe. Puno ljudi koristi NA kao tu vecu silu u pocetku dok ne nadju svoju pravu...
NA i AA odakle 12koraka i potice specificno kazu da je to nesto u sta cemo mi vjerovati, cemu mozemo predati svoju slabost i prepustiti se toj vecoj sili za pomoc...moja veca sila je trenutno NA....konekciju sa God cu imati ali kao sto kazu...kad bude pravo vrijeme ...znaces i osjetices...
ali poenta je da cjerujemo...jer smo izgubili nadu i volju...dakle vjerom u nesto vece od nas samih cemo biti uspjesniji u oporavku....moramo priznati da smo nemocni i onda traziti pomoc ..i prihvatiti je ...jer sami ne mozemo
samo vjeruj...u sta god hoces..samo da je vece od tebe :wink:
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

Post by mustafa »

Divno i za pohvalu John Doe. Ispricaj nam kako si se ti izvukla .Zasto nisi prihvatila stanje kakvo jeste i predala se gorkoj sudbini,kao sto drugim preporucujes.
M. Sarkic
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

svaka cast...i ja sam bila u tom filmu....ali me popustilo. Na zalost!!!
Steta ..da si barem stigla malo ranije...pa da nam se pridruzis u koracima....al' pitaj sarkica da li se mozes naknadno prijaviti...mislim kad ti vec tako prija....
sve najbolje!!!
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Post by sanela »

Luna,

Vidim svima preporučuješ da se naknadno priključe razrađivanju koraka, ali ja još ne vidjeh tamo tvoje odgovore.

Pozdrav,

Sanela
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

ImageImage
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Post by sanela »

Ali, rok je istekao jučer u 17:00 sati da se daju odgovori na pitanja, tako da više nećeš moći prisustvovati ni ti.

Pozdrav,

Sanela
M4j4
Posts: 596
Joined: Tue Aug 23, 2005 10:29 pm
Location: ucmala sredina smor-city

Re: Popovi su lopovi

Post by M4j4 »

[quote="john doe"]Stvar je vrlo jasna. Bog ne postoji. Postoji ljudska nada, vera da će se neÅ¡to dogoditi na naÅ¡u korist, da će neko da nam pomogne samo zato Å¡to patimo. He, he... Ma daj, nismo deca! Neko ima muda, neko ne, da se suoÄ
Image
Post Reply