Par pitanja o supstitucijskoj terapiji

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: Par pitanja o supstitucijskoj terapiji

Post by sunrise »

Pozdrav Charlie
Kao sto je vec nas motorista prije mene rekao....ides u Centar za Ovisnosti,lijepo ISKRENo popricas s doktorom o tvom problemu,od pocetka do kraja.Onda ce te testirati i on ce ti savjetovati koja ti je terapija najbolja za tvoj slucaj. Pretpostavljam da ce te staviti na subutex. Nemoj misliti da on nije dobar jer to nije tocno. terapija subom je jako dobra i ne padaj na price ljudi koje te pokusavaju uvjeriti u suprotno. Mozda su to rekli zato sto se uz sub ne mogu raditi dopom a preko hepa ide ko budali samar.
Nego,mene zanima kako se ti financijski snalazis za 20-25 hepa dnevno,to ispada 250kn,skoro 50E, i to dnevno? kako to odrzavas i kako ih nabavljas? kako ih uzimas?
koliko imas godina? pretpostavljam da si mladji? :cry:
to sto ces biti uveden u centar kao narkoman nema nikakve veze s sansama za job niti se to moze doci do tog poslodavca.

isto tako,jedino pametno ti je reci roditeljima i svima oko sebe o svom problemu tako da ti svi mogu pomoci i ukljuciti se u terapiju. Ne podcjenjuj snagu majke da bi imala zivcani slom.to iz tebe vjerovatno govori strah da mozda ne bi bili razocarani s tobom,sto je normalno,no isto tako,sam nemas ili imas jako male sanse.
isto tako ti nikako ne bi preporucila terapiju hepom.to je isto da se netko ko je navucen na dop zeli skinuti smanjivanjem dopa.

sve ostalo ce ti objasniti u centru gdje ces sto prije otici,nadam se

pozz Lijepoj Nasoj
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: Par pitanja o supstitucijskoj terapiji

Post by Modesty »

Sunris,pametnice naša,potpisujem sve što si potpisala.
Charlie
Posts: 5
Joined: Sat May 10, 2008 5:57 pm

Re: Par pitanja o supstitucijskoj terapiji

Post by Charlie »

Pozdrav svima, i hvala na savjetima. poceo sam smanjivat polako, jer sam skontao da onako ne ide, kao sto je omar rekao... sada pijem 15 vec drugi dan, pa cu polako smanjivat. uglavnom, ne izlazim pretjerano van, kuci ucim i gledam filmove tako da izbjegavam ovo moje drustvo (osim kad idem kupit). vidjam se samo sa par prijatelja koji se ne drogiraju, mada su i ta druzenja svedena na minimum... kupio sam si na recept normabele od 5 mg, pa njih pijem 1-2 dnevno. uglavnom, zadao sam si posla i plan i zasad ga se uspjesno drzim, i jako sam zadovoljan sto mi to uspjeva... Mislim da covjek moze uspijeti sve sto si zada ako se oko toga stvarno potrudi... I da, kako ih kupujem? znam jednog lika koji je na terapiji, ne radi, treba pare itd. i kupujem od njega tablu po 60kn, rijesavam ih drugoj ekipi po 100kn, pa tako nekako iskombiniram da imam hepove i neki mali profit. naravno, nekad dobijem love od posla nekog, ili drzanja instrukcija, itd. Hvala na savjetima, pozdrav!
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: Par pitanja o supstitucijskoj terapiji

Post by Modesty »

Poslušaj ljude sa iskustvom charli i ne kupuj i ne prodaji....dok si god u takvom điru biće ti teže....super je to što imaš plan ali to si ipak stvari koje trebaju biti pod nadzorom lječnika jer nije matadon taj koji pomaže i liječi psihu a ovisnicima je jako bitan i taj segment.
User avatar
yellowmonkey
Posts: 8
Joined: Thu May 29, 2008 12:50 am

Re: Par pitanja o supstitucijskoj terapiji

Post by yellowmonkey »

preporucam ti da se prijavis u centar za prevenciju gdje ces dobit strucnu pomoc, koja ti zaista treba. napisi barem iz kojeg si grada, ja sam takoder iz hrvatske. i ja sam mislila da mogu sama i da ce me starci izbacit iz kuce i odreci me se ako doznaju, no, vjeruj mi, zaista nije tako. oni te vole, pa njihovo si dijete i sigurno ce ti pomoci. nije to problem koji mozes rijesit sam i preko noci. ako si toliko uvjeren u to da oni nece shvatiti (mada ja ne vjerujem u to, al opet, sto ljudi sto cudi), tvoje prijavljivanje bit ce evidentirano samo u centru, a tamo nisu neki balavci koji ce ti nazvat roditelje protiv tvoje volje. svaka ti cast sto si nasao neke zanimacije pa ne mislis toliko na to, koliko god bilo moguce ne misliti. al ipak sumnjam da ces uspjeti ovako sam. kriza od heptanona je jaca od heroinske i sama jacina krize puno puta nadjaca tebe samog. i ako se uspijes skinut, velike su sanse da ces past u depresiju i da ce te pratit sva ziva i neziva psihicka sranja, da ih nazovem tako. slazem se s ovim sta ti je modesty napisala u potpunosti, slusaj one koji su to vec prosli da tebi bude lakse.
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: Par pitanja o supstitucijskoj terapiji

Post by Modesty »

Dobro nam došla yellow,nadam se da ćemo se lijepo družiti,da si ti sad dobro i da ćeš nam pisati o sebi i svojim iskustvima.
Jako lijepo si napisala predhodni post,konačno neko trubi isto što i ja,već sam se umorila :D
User avatar
yellowmonkey
Posts: 8
Joined: Thu May 29, 2008 12:50 am

Re: Par pitanja o supstitucijskoj terapiji

Post by yellowmonkey »

hvala modesty, i ja se nadam ;). ne mogu reci bas da sam dobro, al krenulo je, trudim se. citamo se u sljedecim postovima. p.s. - slazem se sa tvojim nacinom razmisljanja. imamo mnogo slicnosti :!:
User avatar
oMcHo D
Posts: 56
Joined: Fri Apr 04, 2008 2:04 pm

Re: Par pitanja o supstitucijskoj terapiji

Post by oMcHo D »

Drug,kako si ???? Jel sve OK ????.Nadam se da si dobro i da se dobro drzis,NE DAJ SE ,JAK SI TI I TI TO MOZES!!!!
Svakog cuva neka sila, a ja imam JABUKU!!!
Post Reply