Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by heroinapg »

Kada bi svi roditelji zeleli da vide tako...
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by heroinapg »

Magi je bila i jeste nesto vishe. I licno ja, ne volim kad se takvi ljudi stavljaju u ravan koja sve izjednacava
Zena je sama priznala da ideologija koju su zastupali je opasna i da nepreporucije ljudima da bas zive u pesmama
mAGEI NIJE BILA OBICNA!!!Al, zeljela sam da traje...ali...Aneztezija i DUM DUM
Timba
Posts: 18
Joined: Tue May 13, 2008 9:17 pm

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by Timba »

Iskreno ja sebe ne dozivljavam ko narkomana nego uzmem eto mozda jedan ekstazi jednom u mjesecu ili cak jedan u 2 mjeseca.
Odrasto sam u kvartu sa momcima koji su sada na heroinu, gledao kako smrcu, kako se bodu, puse al to nikad nisam radio. Kad su mi poceli nuditi shvatio sam neke stvari i odmako se od njih. Jeste dusmanski al nisam imao drugog izlaza.

Odmako sam se od teme :D
Uglavnom kad god uzmem bobicu vjerovali ili ne mama zna. Jednostavno kazem sta cu uraditi i to je to. Imam 19 godina, jesam jos djete ali mislim da je bolje reci pa ako nedaj Boze bude neki problem da zna.
Logicno da zeni nije normalno da joj sin uzima ekstazi al nakon sto smo pricali i nakon sto sam joj objasnio da ja to ne radim svaki dan nego s vremena na vrijeme, nekako joj je lakse.
I mislim da bi svako trebao imati odnos sa mamom. Al jbg kod mene je slucaj malo poseban jer smo mnogo vezani, rano sam ostao bez oca tako da njoj sve kaze kao i ona meni :D
User avatar
bojanol
Posts: 2268
Joined: Sat Jan 20, 2007 11:16 am
Location: V O J V O D I N A
Contact:

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by bojanol »

Jadna ti majka dječače. Verovatno misliš da ćeš i kad budeš prešao na pajdo imati razumevanje svoje majke. Možda, neko vreme, ali sinak...
Čupaj se dok možeš, inače... Ode ti u tri lepe.
Timba
Posts: 18
Joined: Tue May 13, 2008 9:17 pm

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by Timba »

bojanol wrote:Jadna ti majka dječače. Verovatno misliš da ćeš i kad budeš prešao na pajdo imati razumevanje svoje majke. Možda, neko vreme, ali sinak...
Čupaj se dok možeš, inače... Ode ti u tri lepe.
Vjeruj mi da sam htio mogao sam sve. Al jednostavno ja sam decko koji ne pusi cigare koji se bavi sportom, znaci droga je skroz na zadnjem mjestu. Uzmem jednostavno radi neke zajebancije a ne potrebe. Zadnji put sam uzeo prije mjesec i po...
Join probao jednom u zivotu prije godinu i po i nikad vise nisam iako mi svi drogovi silje...
ma cudan sam ja, znam da necu nista drugo jer se jednostavno i bojim svega drugog. Cak i speed sam probao davnooo i nikad vise...
User avatar
bojanol
Posts: 2268
Joined: Sat Jan 20, 2007 11:16 am
Location: V O J V O D I N A
Contact:

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by bojanol »

Pa svi smo mi uzeli radi zajebancije. Ne iz potrebe. Potreba dođe kasnije. A to "nikad više", to niko ne može da kaže.
Čuvaj se i batali tu ekipu što šilji.
Pozdrav.
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by Modesty »

več sam pisala na forumu jedan poznati Splitski grafit koji glasi:

NISAM U KRIZI(PSIHIČKOJ),DOSADNO MI JE!
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by klara60 »

Draga djeco, evo jos jedne zabrinute majke koja iscitava vase odgovore i pokusava sama sebi skinuti povez s ociju da odgonetne da li se njena 19-god.kcerka drogira i ako da, u kojoj je fazi, na cemu je, te kako reagovati.Nadam se da cete mi pomoci.Mogu reci da sam Mirinu postu preplakala, jer mi se majke razumijemo i saosjecamo...Da ne duzim za prvi put...Iznijet cu vam neke znakove kod kcerke zbog kojih osjecam ogroman strah. 1. Vec u gimnaziji ulazi u starije drustvo,kao prerasla je svoju generaciju-tu crna boja omiljena,farbanje kose u sve moguce boje i sl.Ja sam to pravdala pubertetskim bubicama. 2. Drustvo u koje je usla je siroko (niko pravi i stalni prijatelj) a svi lice-slabo obrazovanje, ne zele raditi za malu lovu,gluvarenje,isti stil oblacenja i sl. 3. Mladic s kojim je u vezi oko godinu dana,a stalno prekidaju i mire se, totalno neobrazovan, 6.mjeseci zatvora zbog droge,pod prismotrom policije (po saznanju ovih cinjenica muz i ja branimo tu vezu-a znamo da se zabranama slabo sta moze uciniti) 4. postoji jedan iskren prijatelj iz srednje skole i ja ga drzim kao malo vode na dlanu,a on ne pripada tom njenom drustvu. 5. jos u ranijem periodu (sad je prestala) imala je obicaj sebi nanositi bol sjeckajuci se po rukama i nogama 6. tad sam je vodila psihijatru a ona se razocarala jer joj je on rekao da se okrene vjeri i Bogu,a ona je ateista 6. Ponekad mi se cini da u njoj ima i andjeo i djavo pa sta u kom trenutku prevagne, jer zna biti dobra,razumna,osjecajna, puna ljubavi prema meni, a onda odjednom mrzi me, vrijedja,bezvoljna je i sl. 7.prva je godina fakulteta,dala je dva ispita i sad uci i ne uci za junski rok.Ne voli fax.ali kaza da je svjesna da ga treba zavrsiti 8.puno jede a mrsava je 9.novac ne moze da se zadrzi kod nje 10.par puta (ne znam tacno koliko) dosla je kuci,poslije 7-8 sati lunjanja,da ja ne znam gdje je bila (iskljuci i mobilni) vesela, puna energije,oci se sjaje, prica bez prestanka, radi po kuci, rasprema itd. i onda nakon toga dva dana prespava 11.neki dan je u takvom stanju dovela tzv. novu prijateljicu kod koje sam primjetila tablete lexilijum (zabranila sam joj da je vise dovodi) 12. prvi put kad sam je htjela testirati na drogu, razbrazila je mokracu vodom i taj dan mi je pobjegla od kuce,objasnjavajuci to kasnije buntom sto je ponizavam 13.ipak sam je dva dana nakon toga testirala u ambulanti i bila je cista.....
Ja svasta nabrojah, a vi mi sad, molim vas pomozite svojim odgovorima kako bih mogla reagovati na vrijeme, jer sam ocajna. Forum je divan, samo bih vas savjetovala da uradite i neki "bukvar za roditelje" tj.da nam objasnite neke rijeci,pojmove, fraze koje vi koristite, a mi stariji to, normalno ne mozemo naci u Vujakliji.
Timba
Posts: 18
Joined: Tue May 13, 2008 9:17 pm

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by Timba »

Vidjeh vas post (zabrinuta mama) iako nisam iskusan pokusat cu odgovorit mada ima i imnogo pametinijih i iskusniji ovde pa ako zelite, vi procitajte!!!

Mislim da to sto se djevojka oblaci u crno ne mora nista da znaci. Mozda je samo u nekom EMO fazonu, bas radi toga sto sjece veze i slicne gluposti...
U svakom slucaju od tog decka je treba nekako odvojiti ako je to ikako moguce.
Pokusajte je odvesti na test, jer ipak to je najpouzdanije...
Pozdrav, i nadam se da sam vam bar malo pomogao...
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by klara60 »

Nije samo to sto se ona voli tu crnu boju nego sto je njeno ponasanje sve vise crnjak.Ja sam u prvom postu pokusala biti sto kraca, pa nisam detaljisala o toj crnoj strani.Muz je uvjeren da se ona drogira, zbog njenih promjena raspolozenja.Nekoliko puta je bjezala od kuce.Sve cesce laze i uplice se sama u te lazi, a otkada smo vise obratili paznju na novac skontali smo da nas muva-fol uplatila ovjeru semestra, pa onda pod pritiskom prizna, kroz mjesec dana da nije,pa novac za knjige,a nigdje knjiga i kad ja izvrsim pritisak donese se neka jeftina knjiga i sl.Saznala sam da uzamljuje novac od onog jedinog druga i nekad mu vrati a nekad ne.Kad izadje iz kuce nema je po 8 sati i nece da kaze gdje je bila .Nedavno je razbila mobilni zato sto sam je zivkala.I kad ga ima,ne vrijedi mi ili se ne javlja, ili ga iskljuci a u najboljem slucaju kad se javi onda samo odbrusi da ce doci i spusti slusalicu.Upravo sam imala takav razgovor gdje mi je zaprijetila ako je i dalje zovem da se nece ni vratiti kuci.O prethodnom vaspitanju mislim da nemam potrebe puno da pisem,jer ste i sami rekli "da se to samo desi"da nema pravila.Imam sina godinu mladjeg koji je gotovo idealno dijete (ne pusi,ne pije,ne pravi probleme).Ja sam sebe vidjela u Miri-omladinka iz Titova doba (radne akcije,izvidjaci,mangup u srednjoj skoli,a na fakultetu i sada na radnom mjestu odgovorna_muz slican).Jako razumjemo omladinu, pokusavamo da uspostavimo kontakt s mladima (i kcerka cesto kaze kad je dobre volje:"Jao mama sto se ti svidjas svim mojim drugarima,kazu da si "raja" isl").I na poslu se susrecem s mladima i obicno postanem neki njihov uzor.Njeno ponasanje me izludjuje.Izgubila sam sav autoritet kod nje, a muz sporo reaguje,sve u stilu popricat cu ja s njom,a kad ??? Ona iskoristava moju dobrotu. To sto je zivkam (sinu to ne radim) je zato sto sam izgubila povjerenje u nju. Od tog momka ne mogu da je odvojim,uvijek mi govori da nije vise s njim (laze me), a i veza je cudna,ne vide se po nekoliko dana iako su i istom gradu.Biti sa dilerom u vezi godinu dana a ne uzeti droge_ne vjerujem.Pouzdano znam da je travu uzela u novembru i to u mojoj kuci (bila je neka festa) ,tada je i taj momak bio tu i tada smo poceli odmotavati klupko i na sve vise motriti.Ja od tada jednostavno ne mogu da funcionisem normalno...Svaki mi je savjet, svaki dan, trenutak dragocjen u kome mi mogla da nadjem rjesenje ovog problema. Ovaj forum mi se u ovom trenutku cini kao spas, a dok citam vase ispovjesti i sl.uspanicim se i bojim se tog pakla kroz koji eventualno treba proci(a skupit cu snage i ako treba zajedno s njom sve proci samo da njoj bude dobro).Ona je primjetila da citam na ovom forumu i ismijava me zbog toga, a ja bih tako zeljela da i ona iscita sve ovo.To sa testom i sama mislim da bih trebalo da ga imam u kuci, pa kad posumnjam da ga i iskoristim.
Post Reply