Vrata Nade - Breza

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

User avatar
elviratz
Posts: 95
Joined: Mon Mar 03, 2008 6:37 pm

Vrata Nade - Breza

Post by elviratz »

na forumu nisam nigdje pročitala o kršćanskom centru Vrata nade koja se nalazi u Brezi i pripada Evanđeoskoj crkvi BiH.....dali neko iz Sarajeva može nešto napisati o tom centru....možda neko koje bio tamo.............
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Re: Vrata Nade - Breza

Post by davor »

Vrata nade su ti u sklopu evadeoske crkve BiH i postoje nekih par godina,nisam siguran koliko tacno jer kad sam se ja vratio iz komune oni su vec bili aktivni..
U principu i oni su komuna samo malo mozda manjeg tipa jer nemaju veliki kapacitet..Trenutno oni imaju oko (sad cu bubnuti) oko 10 sticenika koji zive i rade u vratima nade..
Momci koji udu u vrata nade da se lijece moraju prihvatiti program i pravila centra i pridrzavati ih se dok se nalaze unutra..
Njihova lokacija je pored grada Breze tacnije na jednom brdu pored breze te na taj nacin momci imaju svoju privatnost i mir koji im ne bi mogli imati da se nalaze negdje u gradu..Jednom rijecju lokacija je super ,kad bi ja otvarao komunu i ja bi izabrao istu lokaciju,steta sto nemamo slike pa da vidite..
Pored radnog dijela koji je svakodnevan momci imaju i duhovni dio na kojem rade svaki dan tako sto imaju jutarnju molitvu i sastanke vjerskog sadrzaja..Vodic im je biblija i trude se da slijede njene upute i rade i zive onako kako u njoj pise..
Radni dio im je standardan kao i manje vise u svakoj komuni ,okopavaju vrtove,hrane zivotinje ,siju razno voce i povrce,pospremaju kucu itd..
Kao sto sam rekao vrata nade komuna je malog kapiciteta tako da je vrlo tesko uci kod njih na lijecenje jer je kapacitet mjesta uvijek pun..
Eto toliko nadam se da sam bar malo objasnio..
Najbolje stvari u zivotu su besplatne!
User avatar
elviratz
Posts: 95
Joined: Mon Mar 03, 2008 6:37 pm

Re: Vrata Nade - Breza

Post by elviratz »

hvala ti Davore..drago mi je sta si napisao ovo sve ukratko...neznam dali imam neke slike od Vrata nade ali pokušaću naći...i ako mozes neki broj telefona ili kontakt osobu ako neko zeli da ide...hvala
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Re: Vrata Nade - Breza

Post by davor »

Hajd"vazi..Elvira jeli ti iko reko ikad da si legenda?
Najbolje stvari u zivotu su besplatne!
User avatar
elviratz
Posts: 95
Joined: Mon Mar 03, 2008 6:37 pm

Re: Vrata Nade - Breza

Post by elviratz »

niko nikad do tebe..hahahha..hvala
amos
Posts: 12
Joined: Thu Mar 05, 2009 1:56 pm

Re: Vrata Nade - Breza

Post by amos »

E ja sam cuo za taj centar i licno poznajem osobu koja vodi taj centar.Inace Vrata Nade je kao i Teen Challenge, reto, i ostale komune koje se zasnivaju na biblijskim principima u pomaganju ljudima.Dakle Boziji pogled na palog coveka i Boziji nacini resavanja tog problema.Proveo sam neko vreme tamo kao gost i imao sam priliku da licno vidim kako je tamo, i preporucujem svakom ko se bori sa zavisnoscu da ode i primi izlecenje.Licno nisam bio na lecenju u V.N ali znam ljude koji su bili i sada su izasli i zive slobodni.Nazalost kapaciteti tog centra nisu preveliki, a potreba je ogromna tako da sam ja otisao u reto Zagreb i na tom mestu mi je Gospod pomogao da dodjem do svoje slobode.
Ono sto bih zeleo da kazem da je svaka Hriscanska komuna mesto koje je dobro za coveka da se izoluje neko vreme, ali da konacno izlecenje i sloboda je od Boga, i jedino kroz razvijanje odnosa sa Isusom je moguce imati reultate.Mozda ce zbog ovih reci se naci neko ko ce mi skociti u oci, ali licno sam uveren u to.Ali dobro je to znati pre nego odlucim da idem u Hriscansku komunu na lecenje, jer ako nisam nacisto sa tim, uzalud mi sav trud.Samo onaj koji je istrosio sve nade ,i nema vise iluzija po pitanju svojih mogucnosti da resi problem.Ako je tako, Hrist siri svoje ruke i poziva sve koji zele, ali On je Bog i On odredjuje pravila igre, ne mi.Samo tako moze i znam da je to prst u oko ponosu coveka, ali to je istina ma kako zuljala.
Nikome nije lako da trpi da mu neko stoji nad glavom i govori kako da vodi zivot, ali meni je Gospod pokazao da kako sam ga sam vodio, vidi gde sam stigao.I sada slusam Njega i zahvalan sam mu svaki dan na svemu.
Samo hrabro ima nade :smt041 , nekom je to Vrata Nade, nekom reto, nekom Teen Challeng, nekom Rskrsce, ali svima je nada i u svemu Hrist.
Neka se ime Isus proslavi medju narodima kroz Njegovu crkvu, kroz one koji su spremni svega da se odreknu radi Njegovog imena.
User avatar
selma
Posts: 807
Joined: Thu Oct 11, 2007 2:52 pm
Location: Beograd

Re: Vrata Nade - Breza

Post by selma »

amos wrote:E ja sam cuo za taj centar i licno poznajem osobu koja vodi taj centar.Inace Vrata Nade je kao i Teen Challenge, reto, i ostale komune koje se zasnivaju na biblijskim principima u pomaganju ljudima.Dakle Boziji pogled na palog coveka i Boziji nacini resavanja tog problema.Proveo sam neko vreme tamo kao gost i imao sam priliku da licno vidim kako je tamo, i preporucujem svakom ko se bori sa zavisnoscu da ode i primi izlecenje.Licno nisam bio na lecenju u V.N ali znam ljude koji su bili i sada su izasli i zive slobodni.Nazalost kapaciteti tog centra nisu preveliki, a potreba je ogromna tako da sam ja otisao u reto Zagreb i na tom mestu mi je Gospod pomogao da dodjem do svoje slobode.
Ono sto bih zeleo da kazem da je svaka Hriscanska komuna mesto koje je dobro za coveka da se izoluje neko vreme, ali da konacno izlecenje i sloboda je od Boga, i jedino kroz razvijanje odnosa sa Isusom je moguce imati reultate.Mozda ce zbog ovih reci se naci neko ko ce mi skociti u oci, ali licno sam uveren u to.Ali dobro je to znati pre nego odlucim da idem u Hriscansku komunu na lecenje, jer ako nisam nacisto sa tim, uzalud mi sav trud.Samo onaj koji je istrosio sve nade ,i nema vise iluzija po pitanju svojih mogucnosti da resi problem.Ako je tako, Hrist siri svoje ruke i poziva sve koji zele, ali On je Bog i On odredjuje pravila igre, ne mi.Samo tako moze i znam da je to prst u oko ponosu coveka, ali to je istina ma kako zuljala.
Nikome nije lako da trpi da mu neko stoji nad glavom i govori kako da vodi zivot, ali meni je Gospod pokazao da kako sam ga sam vodio, vidi gde sam stigao.I sada slusam Njega i zahvalan sam mu svaki dan na svemu.
Samo hrabro ima nade :smt041 , nekom je to Vrata Nade, nekom reto, nekom Teen Challeng, nekom Rskrsce, ali svima je nada i u svemu Hrist.
I gdje si sad?Sta sad radis i cime se bavis?
Pozdrav ti zelim
Grad razoren bez zidina, takav je čovjek koji nema vlasti nad sobom.
amos
Posts: 12
Joined: Thu Mar 05, 2009 1:56 pm

Re: Vrata Nade - Breza

Post by amos »

Kuci sam , trenutno status nezaposlen ali trazim svoje mesto polako.Deo sam crkve kod mene u gradu polako gradim poverenje sa ljudima iz moje okoline, puno je to posla.Mislim licno nemam nekih problema sa okolinom, ali nije to ono sto zelim.Zelim da u potpunosti ispravim odnose i stetu koju sam naneo dok sam se drogirao.Puno lazi, prevara koje se trudim sada polako da ocistim.Inace uglavnom sam u kuci zima je,gde da idem, na netu sam, dosta citam ,posto sam i pre nego cu ici na lecenje bio deo crkve poznajem puno brace i sestara iz drugih crkvi i odem tamo, pricam kako mi je Gospod pomogao.Ali u biti ok sam, prosao sam ono najzesce kada sam se vratio, sok ljudi i njihove razlicite reakcije.Od dragosti pa do nepoverenja.Ali gledam ono sto mi je Gospod dao da koristim koliko god mogu i guram napred.Posto nisam zaposlen preuzeo sam odgovornost za kucu, perem, cistim, kuvam , peglam, pa sve ono sto se po kuci radi.Zelim da ponovo postanem deo zajednice(crkve) u potpunosti, posto sam i tu narusio poverenje, ali polako strpljivo , uzivam u svakom koraku koji pravim, pa makar bio i najmanji, i svaki dan vidim Bozija cuda u mom zivotu.To je onako u kratkim crtama sto sada zivim, nije nesto mnogo, ali je stvarno i verujem da je ovaj put na dobrom temelju.Ja dajem svoj deo, a Isus daje da raste.Ponekad me opere neki crnjak, ali slava Gospodu za Reto, tamo sam naucio da se oduprem crnjaku i on mora da pobegne.Vodim racuna o tome kako zivim, sta gledaju moje oci, slusaju moje usi i prica moj jezik.I kada je srce cisto , ono je zadovoljno.To nisam menjao nista u odnosu na moj zivot u Retu, shvatio sam da je to dobro za mene i zivim idalje tako kao da imam odgovornog pored sebe.
Eto nesto malo o meni, jako sam zadovoljan i nijednog trenutka mi nije dosadno.Isus je ispunio moj zivot!
Neka se ime Isus proslavi medju narodima kroz Njegovu crkvu, kroz one koji su spremni svega da se odreknu radi Njegovog imena.
rika
Posts: 3
Joined: Thu Mar 05, 2009 2:32 pm

Re: Vrata Nade - Breza

Post by rika »

amose, ja sam od onih za koje kazes da ce da ti skoce u oci. Ali se uz jedno apsolutno slazem da je bitno pre odlaska u komunu prihvatiti hriscanstvo. Reci mi da li si verovao u Hrista pre odlaska u Zagreb?
Da ti pojasnim, bila sam u Medjugorju, krenula kao ateista i ostala ateista i naravno komuna mi nije odgovarala jer nisam mogla da prihvatim taj nacin zivota cisto kao izolaciju uz stalne molitve, jednostavno nije islo, za mene je to ispiranje mozga.
amos
Posts: 12
Joined: Thu Mar 05, 2009 1:56 pm

Re: Vrata Nade - Breza

Post by amos »

rika wrote:amose, ja sam od onih za koje kazes da ce da ti skoce u oci. Ali se uz jedno apsolutno slazem da je bitno pre odlaska u komunu prihvatiti hriscanstvo. Reci mi da li si verovao u Hrista pre odlaska u Zagreb?
Da ti pojasnim, bila sam u Medjugorju, krenula kao ateista i ostala ateista i naravno komuna mi nije odgovarala jer nisam mogla da prihvatim taj nacin zivota cisto kao izolaciju uz stalne molitve, jednostavno nije islo, za mene je to ispiranje mozga.
E pa cuj, ja sam pripadao vec protestanskoj crkvi pre nego sto cu otici u reto, i za mene to nije bilo ni cudno ni strano.Ali smatram da to i nije vazno, tamo su isli ljudi iz razlicitih pozadina, bilo ih je i koji su bili izrazito protiv Hrista.A sto se tice ispiranja mozga neznam sta po tom pitanju da ti kazem, ja sam i krenuo tamo da mi isperu mozak.Shvatio sam da vise ovako nemogu da zivim, informisao sam se o cemu se tamo radi i stisnuo zube i krenuo.Vidis covek moze da zadrzi svoje ja, ali ono je inficirano drogom i ako nisi zelela da promenis zivot, onda je Hriscanska komuna pogresno mesto za ici.Ali ako zelis promeniti svoj zivot, ne popraviti , nego u potpunosti zapoceti nov zivot, onda je Hriscanska komuna pravo mesto za tebe.U jednoj prici iz biblije Isus se obraca svojim ucenicima i kaze:
Luka 14.28 Tko od vas, nakan graditi kulu, neće prije sjesti i proračunati troškove ima li čime dovršiti: 29 da ga ne bi - pošto već postavi temelj, a ne mogne dovršiti - počeli ismjehivati svi koji to vide: 30 'Ovaj čovjek poče graditi, a ne može dovršiti!'
I ja sam se i izracunao, pogledao sam sta zivim, nije mi se svidelo nikako.Pogledao sam kako je bilo dok sam slusao samo sebe, opet ne valja.I onda sam presavio tabak i otisao da me nauce nesto novo.I poslusao sam Isusa, i On me je izveo iz svega i da mi opet novi pocetak, i naucio sam vaznu lekciju, ali ti necu reci koju, jer moras sama da do nje dodjes.
Dali se sada drogiras ili si cista?
Mislim da je ljudski ponos najveci problem, nema narkoman sta da izgubi.Narkoman je vec sve izgubio kada je postao to sto jeste.I Isus moze samo nesto da mu da, a ne da mu uzme, jer sta ima.Samo strah, bol, i laz.I to je sve.
I nisam mislio da pre odlaska u komunu mora prihvatiti Hriscanstvo, nego prihvatiti da je komuna Hriscanska.Velika je to razlika, jer onda bi u komunu isli samo Hriscani, a narkoman nikako nemoze da bude Hriscanin.To ne ide zajedno nikako.Droga i Hrist nemaju nikakvih dodirnih tacaka.Niti narkoman i Hrist.Ja sam bio deo zajednice, ali sam otpao i poceo da se drogiram.Ne otpao od zajednice, vec od Isusa.Ali On je dobar i milostiv i nasao me i spasao ponovo.
Neka se ime Isus proslavi medju narodima kroz Njegovu crkvu, kroz one koji su spremni svega da se odreknu radi Njegovog imena.
Post Reply