Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
azraaa
Posts: 407
Joined: Sun Apr 08, 2007 8:40 pm

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by azraaa »

Moja generacija i te kako jke znala da postoji to ZLO,ali nikome nije padalo na pamet da o tome razgovara-prosto jer to je bilo ZLO.Nesto sto ne valja,sto nije dobro.A svi smo imali probleme kao i Vi,pa nismo trazili stimulativna sredstva da ih resavamo.U tome je problem.
tad je postojala pravna drzava i za dilanje droge se je moglo platiti glavom. zato niko nije stisno i dilao. isto to mislim i za konzumente. danas se dileri ne kaznjavaju adekvatno, kad kazem adekvatno, neki ljudi cekaju da odu u zatvor...smijesno. pogledajte malo oko sebe po balkanu i otvorite oci. sve sto nam se desava je postalo normalno. sve dok nas same ne pogodi.
mislim da je post malo "apstraktan", jer niko ne zna dok ne dozivi. mislim da bi svako kome je stalo do svog dijeta, uradio sve dok ne bi pronasao nesto sto bi pomoglo.
PDT_Love_07
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

DA SI RODITELJ, A DA SAZNAS DA TI SE DIJETE DROGIRA

Post by heroinapg »

Ajmo ovako, al cu kratko, jer moram spit-postojace dileri, postojace, zavisnici, rakomani.."Najace svjetske sile" se ne mogu izboriti sa NARKOMAFIJOM-trgovinom!zestokom..Trgovinom-prodavanjem-davanjem DJAVOLA
mislim da je post malo "apstraktan", jer niko ne zna dok ne dozivi. mislim da bi svako kome je stalo do svog dijeta, uradio sve dok ne bi pronasao nesto sto bi pomoglo.
Ok-post jeste apsttraktan-ali pitanje stoji-pogledajte gore!-ukolikoo niste spremni/ ne znate odgovor....PITANJE STOJI-jaukom-vikom
User avatar
miratesman
Posts: 126
Joined: Sat Dec 01, 2007 12:30 pm
Location: Srbija

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by miratesman »

E draga moja viola,ja moju decu nisam nikada udarila-nije bilo potrebe,bili su dobri djaci,dobra deca-uspesna.Mala smo porodica.Samo njih imamo.Pruzali smo im sve .Razumevanje,podrsku,,pa su opet u "zrelim" godinama to uradili.
Kada sam saznala pokusala sam sve,apsolutno sve da ih izlecima.Nisam ih osudjivala,naprotiv uvek sam trazila krivca u drugom ili u sebi-ponovo greska.Iz navedenih razloga mislim da sam trebala biti strozija,trebalo je da osete muku i borbu za zivot - mozda tada ne bi imali vremena da eksperimentisu sa tim ZLOM. Tako mislim.Mozda nisam u pravu ali nemam drugo objasnjenje,ili ne postoje reci kojima bi ih iskazala.
Iz dobrog okruzenja,gde se ceo svet vrteo oko njega ,kao daje sunce,kao ozenjen covek,zaposlen,zavrsene skole u svojoj 25.god.poceti da se drogiras je van svake pameti.Zar ne? a eto to je moj sin uradio.Sada je u komuni u nedodjiji-surovoj i zadovoljan je .Dobro izgleda,zdravo rezonuje i zeli da produzi ostanak. Ne znam u cemu je fora?? Koliko mogu da udjem u problem Vas i moje dece ,moje iskustvo govori da sam trebala biti strozija,bezkompromisna,i td.Sta vi mislite???
BUDALE I PAMETNI LJUDI JEDNAKO SU BEZAZLENI.NAJOPASNIJI SU POLULUDI I POLUMUDRI
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by Modesty »

definitivno nema nekog pravila niti modela,to je kad dvoje djece istih roditelja ima isti tretman i jedno se počne drogirati a drugo ne.....svakom biću(djetetu) prilikom njegovog sazrijevanja treba osluškivati bilo.....treptaje duše.....posmatrati,razgovarati.....to ne znači dati SVE,NIKAD NE ISTUĆI ILI NE KAZNITI.aKO SE NEKO POČEO DROGIRATI SA 25(BAREM JA TAKO VJERUJEM) nije iz dosade i iz radoznalosti,to čine klinci...ispravite me ako griješim....neko nezadovoljstvo,neka frustracija se taložila i na kraju je došlo do eksplozije.
Moja sestra je bila komunikativna a ja sam bila povučena...ostavljali su me u tom mom svijetu..na razne načine sam počela skrećati pozornost na sebe,čudnim oblačenjem,sjeckanjem vena(krajnje bezazleno) ali to su bili ogromni APELI....HELP...na koje se niko ozbiljno nije osvrnu...ma to je pubertet,pročiće je i bla,bla......posmatrajte svoju djecu.....saznajte kuda im pogled luta kad ne rade ništa.....djeca se vaspitaju od rođenja a ne u 15-16-17gtad su već na sebi svojjstven način zrela.
Roditelji uglavnom pominju kako su im djeca bila poslušna,uspješna,dobra a reciti vi meni,koliko puta ste vi sda njima sjedili na tepihu i igrali se,koliko puta trčali livadama,koliko puta šutali loptu ili igrali odbojku...jesteli se ikad sa svojim djetetom popeli na drvo...........ili ste im se približavali u trenucima svog oskudnog vremena raznoraznim teorijama kakvi trebaju da budu i šta se od njih očekuje???
Andrijana
Posts: 123
Joined: Thu May 03, 2007 10:56 pm
Location: Kragujevac
Contact:

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by Andrijana »

Iz dobrog okruzenja,gde se ceo svet vrteo oko njega
Draga Miro,

mislim da nikako nije dobro okruzenje za decu ako se ceo svet vrti oko njih.U takvom okruzenju deca nemogu da imaju realne poglede na svet, silna su i ponasaju se bahato prema zivotnim vrednostima.Mislim da nije potrebno deci dati sve, nego ih nauciti da je sastavni deo zivota i radost i problem i da postoju nacin da se problemi prevazidju.Deca su male licnosti i razliciti su, neka rade i kao odrasli neke stvari koje se od njih ocekuju, a unutra im se talozi nezadovoljsto i neispunjenje zbog svega toga.Mislim da je kod roditelja (ovde ubrajam i sebe) najveci problem sto misle da mogu neke stvari raditi umesto dece i sto u glavi nemogu da prihvate cinjenicu da u nekom momentu treba da budu svoji, bolji ili gori, uspesni ili neuspesni, ali svoj
Sada je u komuni u nedodjiji-surovoj i zadovoljan je .
Mozda je fora upravo u tome sto se se previse trudili razmisljajuci i radeci stvari "koje su najbolje za njega",a da niste primetili da on drugacije zeli ,razmislja...Mozda tamo gde je oseca da nesto radi sam i da nesto moze sam(pri ovom sam mislim bez Vase pomoci)


pozdrav,

Andrijana
User avatar
miratesman
Posts: 126
Joined: Sat Dec 01, 2007 12:30 pm
Location: Srbija

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by miratesman »

Hvala na odgovorima.Mnogo toga shvatam sada ali sa zakasnjenjem.
Sigurno nisam imala vremena da se igram sa svojom decom,jer mi to posao noije dozvoljavao-nisam imala vremena.Ali posto su ostali bez oca-umro je,morala sam biti otac i majka,morala sam zaradjivati za zivot.Sa njima su bili baba i deda najvise.Nista vise ne znam.Da sam pogresila to je tacno,ali se plasim da ponovo ne pogresim.Zato sam ovde.
BUDALE I PAMETNI LJUDI JEDNAKO SU BEZAZLENI.NAJOPASNIJI SU POLULUDI I POLUMUDRI
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by Modesty »

Stotinu puta sam vam rekla da u ovakvim trenucima nisu bitni krivci i žrtve,svi su žrtve..................vi definitvno morate da se posvetite sebi i da malo oladite od tog svega.....toliko savjeta,toliko pokušaja...zar ne uviđate....pa ako več neko mora propasti,ne moraju svi.
User avatar
miratesman
Posts: 126
Joined: Sat Dec 01, 2007 12:30 pm
Location: Srbija

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by miratesman »

O draga moja modesti veliko HVALA. Sta drugo da radim osim da se nadam.Valjda ce biti bolje,a vec je bolje kako je bilo u pocetku.
Jos jednom hvala na podrsci.
BUDALE I PAMETNI LJUDI JEDNAKO SU BEZAZLENI.NAJOPASNIJI SU POLULUDI I POLUMUDRI
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

DA SI RODITELJ, A DA SAZNAS DA TI SE DIJETE DROGIRA

Post by heroinapg »

Svi smo mi grijesili i grijesicemo, pa rodjeni smo greshni. Ja Vjerujem da nec/u/cete pogrijeshiti
Andrijana
Posts: 123
Joined: Thu May 03, 2007 10:56 pm
Location: Kragujevac
Contact:

Re: Da si roditelj, a da saznas da ti je dijete drogira?!

Post by Andrijana »

Mislim da treba da prihvatite cinjenicu da gotovo nista ne zavisi od Vas, sto se tice njihove zavisnosti i da mozete pomoci SAMO u slucaju ako oni (mislim uopsteno na zavisnike)od Vas traze pomoc i to ne pruzati je na prvi mig, jer to moze biti i ispitivanje terena.

A sto se straha tice, bar kad sam ja u pitanju osecala sam veliki strah, a nisam znala njegov uzrok.Nakon nekog vremena sam otkrila da se podsvesno bojim da cu otkriti neku strasnu istinu, nesto sto grcevito prikrivam....ustvari ja sam zavisnost oca moje dece dozivljavala kao svoj licni neuspeh i propust i to sam pored njegove zavisnosti isto tako opsesivno pokusavala da sakrijem od ostalih.....ali to su greske draga moja.Strah je suvisan, nemoze biti od pomoci!

Zavisnost je tu...pored nas, sto pre je prihvatimo tako, bez osvrtanja na juce i na sta je moglo biti , kao i bez planova za sutra, pre cemo moci raditi na sebi, jer po mom misljenju samo sebe i svoj odnos prema drugima i mozemo menjati.

pozdrav

A.
Post Reply