Koncentracija!?

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

Locked
Shone
Posts: 87
Joined: Fri Jun 10, 2005 6:28 pm
Location: beograd

Koncentracija!?

Post by Shone »

Zanima me, jer primecujem da puno ljudi na forumu ili studira ili su vec zavrsili nesto sta je sa pamcenjem??
Evo ja se bas trudim da dam neki ispit ali jednostavno ne mogu da se koncentrisem da nesto naucim.
Juce sam pao na ispitu a puno bi mi znacilo da sad u ovom periodu polozim ispit (oko 1 g, nisam polozio nista).
Jer ste i vi imali ovakvih problema??
Sad ide oktobar opet ispitni rok i ako sad ne polozim nesto odustajem definitivno. Ne mogu vise da se nerviram jer kad sam nervozan dop mi je non stop u glavi,a samopouzdanje svakim danom opada.

Pozdrav svima!
oxo
Posts: 339
Joined: Sun Apr 17, 2005 4:41 am
Location: Beograd

Post by oxo »

ma pusti i ja imam istih problema :x
Argentina
Posts: 18
Joined: Fri Apr 15, 2005 8:26 pm
Location: Lugano- CH

Post by Argentina »

Nasa doktorica svima savjetuje krizaljke, krzaljke, krizaljke..........kaze da je to najbolji nacin da opet istreniras koncentraciju
A isto tako savjetuje autogeni trening pomocu kojeg se mogu bolje kontrolisati fizioloske reakcije koje poticu iz odredjenih psiholoskih situacija konfliktne prirode. To ti na kraju jednostavnije receno dodje kao tehnika za relaksaciju koja moze da ljeci organske i psiholoske poremecaje u tvom slucaju i nervozu koju osjecas.
Mozda su u tom trenutku ispiti ipak malo previse za tebe, pa ti savjetujem da umjesto frustracije zbog nepolozenog ispita koja te onda priblizava dopu upises neki neobvezni kurs, koji je ipak vezan za tvoj faks ili mozda i hobi (recimo jezici, koji uvjek dobro dodju), ali da biras kurs koji ima na kraju polaganje ispita, recimo kod engleskog imas First Certificate ako se ne varam. To ce ti pomoci da se suocis sa odgovornoscom vezanom za polaganje ispita na blazi nacin bez ociglednog pritiska koji osjecas sada i koji ti vjerovatno negativno utice na sposobnost koncentracije. A i pozitivno e uticati na tvoje samopouzdanje koje se trenutno nalazi negdje u podrumu, sto je sasvim razumljivo.
Vjerovatno si pod uticajem droge polagao bez problema ispite, pa ti je zbog toga droga non stop u mislima. Cinjenica je da ti je droga davala sigurnost koje sada vise ne osjecas i zbog toga se osjecas izgubljeno, sto opet negativno utice na koncentraciju. Pokusaj malo da spustis "level" cilja koje imas ispred sebe. Zadaj si neke koji su ti u tom trenutku blizi i cije postizanje u tom tenutku ne predstavlja za tebe samo stres nego i uzitak.
Ako mislis da ces zbog toga razocarati tvoje roditelje, pokusaj to da im objasnis. Objasni im kako se osjcas, kako ne mozes da se koncentrises i kako bi mogao na taj nacin malo da istreniras svoju koncentraciju. Uzmi si tih sest mjeseci i na kraju analiziraj rezultate a to je:
- uradio si nesto (odlucio) na osnovu svojih potreba/zelja
- osjecas se bolje jer si postigao jedan rezultat (polozio recimo First Certificate)
- dokazao sam sebi da se ipak mozes koncentrisati
- dali ti je taj period pomogao kao dobar trening za tvoju koncentraciju
- dali se je "stepen" nervoze koju si osjecao smanjio, samim tim istpen frustracije i dali si manje razmisljao o drogi dok si se spremao na ispit
Ne kazem da je to jedini nacin, ti me slobodno ispravi ako se ne slazes samnom......
User avatar
pepeljuga84
Posts: 1057
Joined: Mon May 09, 2005 10:07 am
Location: Beograd

Post by pepeljuga84 »

Jooooooj :!: :!: :!: Nemoj molim te,samo nemoj o fakultetu :!: To mi je najgora noćna mora trenutno...ni ja ne znam šta da radim,veruj mi,tako da stvarno nisam kompetentna da ti dam neki savet.
User avatar
Vlado_M
Posts: 1456
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:42 pm
Location: SFRJ

Post by Vlado_M »

I ja sam imao isti problem. Godinama sam na dopu ucio i polagao ispite i poslije nije bilo sanse da otvorim knjigu i citam je duze od sat - dva... Sjecam se da sam jednog ljeta bio cist dva mjeseca, nista nisam mogao da ucim i izgubio septembar i oktobar. Kasnije sam se ponovo nakacio i ponovo polagao ispite, mada sam ih spremao u nemogucim uslovima, bio ilegalac u domu i selio se iz sobe u sobu, ganjao pare i seme itd...

Mislim da je potrebno mnogo vremena da se sredi to sranje sa koncentracijom... Sad sam cist 3 sedmice i jedva uspijevam da procitam sportski zurnal :), pravim po 2-3 pauze. Mucim se i da sastavim tiket...

U bolnici su nas bas tjerali da ispunjavamo ukrstenice i igramo neke igre za pamcenje i koncentraciju, nesto sa kartama... neko kinesko sranje. Ali fakat pomaze.

Shone, samo lakapo... Uzmi prvo najlaksi ispit, nesto sto se tesko pada... Probaj poloziti na kvarno, muvaj se po faksu.

I nemoj da odustajes. Jebes jednu godinu.
Shone
Posts: 87
Joined: Fri Jun 10, 2005 6:28 pm
Location: beograd

Post by Shone »

Ma ne odustajem nikako! To sam napisao jer sam taj dan bas bio nervozan al sad mi je lakse.
Uh znaci svi skoro su prosli kroz taj period, ma nek puknem i godinu samo da ne napravim recidiv!!
Hvala svima na savetima i ove obecavam samo zbog Pepeljuge ne otvaram vise teme vezane za faks!

Pozdrav!!
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

bravo shone...to je odlican odgovor....jebo godinu samo nek' si ti cist!!! a citav zivot je pred tobom....samo polako.....
ja sam uspjela da zavrsim skolu...iako sam pocela u zadnjoj godini pred kraj...sa drogom mislim. I sve sto mogu da kazem je hvala Bogu da sam uspjela....
a sada ...pa sada ne mogu ni recenicu da zavrsim do kraja...skacem sa teme na temu...ne mogu sama sebe da uhvatim...kad pricam...konfizna sam i nemam koncentracije....cesto pomislim da nemam ADD-attention deficit disorder....al' onda ga svi imamo :-D ...sto je nemoguce....i proci ce...
jedva cekam
User avatar
Jelena
Posts: 122
Joined: Sun May 08, 2005 2:09 pm

Post by Jelena »

da, da, koncentracija je uvijek bila malo problematicna ;) proci ce i to :) Ja sam na dopu uspjela zavrsili gimnaziju, upisati fax ( od kojeg sam poslje odustala ) i to sve salom. Kada sam ponovno odlucila vratiti se na skolovanje imala sam jebenih trenutaka, ali sada, nekoliko godina apstinencije ( sa povremenim recidivima ) imam i nekoliko diploma vise :) imala bi i vise da nisam radila te recidive jer mi se nakon toga koncentracija opet vrati na nulu pa treba poceti sve iz pocetka. Zato pamet u glavu, puno strpljenja i volje i vjeruj da TI TO MOZES ! :):)
Zivot je lijep kada se zivjeti zna..
User avatar
pepeljuga84
Posts: 1057
Joined: Mon May 09, 2005 10:07 am
Location: Beograd

Post by pepeljuga84 »

He he...Šone baš si srce :oops:
Ma ne smeta meni samo mi je to takav problem,i onda se izbedačim,ali ako je tebi lakše da pišeš o tome...ti piši :smt049
User avatar
Ramona
Posts: 846
Joined: Mon Apr 18, 2005 9:18 pm
Location: ee da je znat di je Ramona...

Post by Ramona »

I ja sam završila faks na dopu - ko da je to greda, pih - šalim se - nije to lako - ali nije lako ni 'vako ni 'nako, pa eto :wink:
Locked