12 AN koraka

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

User avatar
Jelena
Posts: 122
Joined: Sun May 08, 2005 2:09 pm

12 AN koraka

Post by Jelena »

Bilo bi ljepo kada bi netko ovdje postao svih 12 koraka programa, ako ih ima, ja imam samo prvih 5.
Mozda bi mogli izmjeniti iskustva, tko je do kuda dosao, tko je gdje zaglavio...
User avatar
LuLu
Posts: 77
Joined: Tue Apr 19, 2005 3:57 pm
Location: ZemljaCuda

Post by LuLu »

A kojih to 12 koraka? Ajde ti prva :) a mi cemo da slijedimo :)!
Pozdrav
**I'm playing the game, the one that'll take me to my END, I'm waiting for the rain, to wash who I am!**

*U svijetu tajni, mi nismo sami!*
User avatar
Jelena
Posts: 122
Joined: Sun May 08, 2005 2:09 pm

Post by Jelena »

program anonimnih narkomana se temelji na 12 jedinstvenih koraka. Svaki korak moras obraditi kako treba, i onda ti gotovo garantiraju da ces kada dodjes do 12 biti izljecen dozivotno.
Koraci su sljedeci.

Dvanaest Koraka Anonimnih Narkomana


1. Priznali smo da smo nemoćni pred našom ovisnošću i da ne možemo upravljati našim životima.

2. Uvidjeli smo da Sila veća od nas može da nas vrati razumu.

3. Odlučili smo da predamo našu volju i naše živote Bogu, onako kako ga mi doživljavamo.

4. Preispitat ćemo svoje moralne vrijednosti i postupke.

5. Priznali smo Bogu, nama samim i drugima ličnu prirodu naših greška.

6. Potpuno smo spremni da Bog otkloni sve naše karakterne nedostatke.

7. Ponizno Ga molimo da otkloni naše mane.

8. Napravili smo listu ljudi kojima smo naudili i voljni smo da im sve nadoknadimo.

9. Sve ćemo lično nadoknaditi tim ljudima, osim ako bi to povrijedilo njih ili druge.

10. Nastavit ćemo voditi računa o svojim postupcima i kada pogriješimo odmah ćemo to priznati.

11. Molit ćemo se i meditirati kako bismo poboljšali naš svjesni kontakt sa Bogom, onako kako ga mi shvatamo, moleći se samo da Njegova volja bude s nama i da nam dadne snage da izdržimo.

12. Nakon što se spiritualno probudimo uz pomoć ovih koraka, trudićemo se da ovu poruku prenesemo drugima i da primjenjujemo ove principe u poslovima koje obavljamo.

Uz svaki od ovih koraka dolazi poduzi tekst o kojem trebas razmisliti. Izgledaju jednostavni na prvi korak, ali su u biti dosta teski. Meni su dosta pomogli, ali nisam bila dosljedna pa sam zablokirala na 4. koraku... Sada pokusavam skupiti snage da opet krenem od onog prvog.

U biti, voljela bi kada bi mi netko odgovorio ;dali ako napravim recidiv idem natrag na prvi korak ili pocinjem tamo di sam stala?
User avatar
Džoni
Posts: 12
Joined: Fri Apr 15, 2005 1:16 pm
Location: Twilight Zone

Post by Džoni »

Ovi tvoji anonimni narkomani su poprilicno religiozni, jel to neka crkvena organizacija :shock:
:wink:
User avatar
Jelena
Posts: 122
Joined: Sun May 08, 2005 2:09 pm

Post by Jelena »

nisu to moji AN, to je univerzalni program, ovo je prepisano sa prijasnjeg foruma narkomanija.org
User avatar
Džoni
Posts: 12
Joined: Fri Apr 15, 2005 1:16 pm
Location: Twilight Zone

Post by Džoni »

Ma to je bullshit ba
:wink:
User avatar
Jelena
Posts: 122
Joined: Sun May 08, 2005 2:09 pm

Post by Jelena »

bolje to nego da pocnes vrtiti kombinacije u glavi.
Pomaze u onom periodu kada se skines i onda si totalno izgubljen, najednom ne moras sredjivati, nalaziti pare, imas masu vremena i nemas pojma sta bi s njim.
User avatar
Ramona
Posts: 846
Joined: Mon Apr 18, 2005 9:18 pm
Location: ee da je znat di je Ramona...

Post by Ramona »

Pa će ti molitva istjerat :twisted: kombinacije iz glave? Mislim, blago onom kome to dihta (beehe-hee :prayer: beeee)
User avatar
Jelena
Posts: 122
Joined: Sun May 08, 2005 2:09 pm

Post by Jelena »

sta god ti istjera kombinacije je dobro., ako ce ti molitva pomoci; samo naprijed! Bilo sta, sto bilo tko od nas koristi kako bi se maknuo od dopa je pozitivno, i nije bas neki trip smijati se tome.

Sta ti radis kada zelis izbaciti kombinaciju iz glave i jesi li to ikada uspjela? Ja jesam, i ponekada molitva pomaze.
Kada si tako navucen da se pucas i molis Boga da te uzme, jer vise nemas snage., zasto onda ne moliti Boga da ti pomogne da ne uzmes uopce?
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

Post by mustafa »

Jelena ti znas u potpunosti o cemu pricas. Uvjeren sam da ti je program 12 koraka pomogao ali vjeruj mi da se ne vrijedi prepirati o djelotvornosti ove terapije sa osobama koje su aktivne ili vide opasnost u svemu sto ih moze otkloniti od glavne "ljubavi"- Narkotike. Onaj cas kada uvide da ih sopstveni napori vode samo dublje i dublje u mocvare ovisnosti i to priznaju, pa zamole i za pomoc-tek onda je moguce pruziti neku konkretnu pomoc.
Tebi zelim sve najbolje i cujemo se [/b]
M. Sarkic
Post Reply