Catapresan(Clonidine)???

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
Raziel
Posts: 3
Joined: Sun Nov 18, 2007 1:36 am
Location: Makedonia-Skopje
Contact:

Catapresan(Clonidine)???

Post by Raziel »

Zdravo svima !
Ja sam Razi iz Makedonije !
Ovisnik sam na heroin i uzimam ga na nos oko 8 meseca i doslo je vreme da prekinem fazu drogiranje i da predjem u onu drugu(bolju) koja pocinje sa krizom(neizbeznu).
Ovo je drugi put kako se skidam sa heroin.Prvi put sam to uradio bez nikakvih tableta ili slicno,zakljucan u sobu i 10 dana pakao.Cuo sam za Subutex da je odlican za skidanje ali to nema po apotekama u Makedoniju tako da jedva sam nasao tablete CATAPRESAN(Clonidine) za koje sam cuo da su isto tako djelotvorne u krizu.Kupio sam i Diazepam,Prazine,Tramadol i tablete za spavanje Sanval.
Molim onoga ko zna kako ovaj lek(Catapresan)deluje i sa cime moze da se kombinira u tjekom kriznih dana da mi da neku shemu uzimanje i doziranje(osim shto sam cuo da ovaj lek je djelotvoran u krizu nista drugo neznam o njemu jer cak i uputstvo koje ide sa pakovanje je na grcki jezik a ja grcki nazalost neznam :( :D Spreman sam da trpim i njesra u tjekom krize ali sve medikamente koje mogu da se uzimaju zajedno sa Catapresanom su dobrodosle,tako da ako neko zna bilo shta neka pise !
Zelim zdravlje svima,pozdrav Razi !!!
A friend in need,is a friend indeed !!!
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Catapresan(Clonidine)???

Post by saša-ex »

Toa ti e lek za pritisok i mislam deka ne mozes da go zemas vo kombinacija so site ovie drugi apcinja. Zosto ne odis kaj nekoj doktor?
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
Raziel
Posts: 3
Joined: Sun Nov 18, 2007 1:36 am
Location: Makedonia-Skopje
Contact:

Re: Catapresan(Clonidine)???

Post by Raziel »

Pozdrav Sasha !
Apcinjava prv pat gi probav vcera,bev u kriza i se napiv edno apce i me iznenadi kako mi deluvashe.Nosot prestana da mi tece,jezata ja snema,ednostavno me smiri.Znam deka se za krven pritisok ali valjda u kriza pritisokot ne ti e u redu taka da apcevo ti go regulira i nekoi simptomi gi ublazuva.Najdov edna shema od internet od bivsi zavisnik koj gi pominal krizite so Subutex,Catapresan i apcinja za spienje,ali problemot e vo toa sto vo Makedonija nema Subutex ni pod drvo ni pod kamen,proveriv vo site mozni apteki i vo 95% od niv ne ni cule za Subutex,taka da ke moram da gi iskombiniram so nesto drugo a na doktor ne odam poradi toa sto nasive doktori poveke od Metadon neznaat koga stanuva zbor za pacient zavisnik,a ja Metadon nesakam.Dovolno primeri imam od lugje koi od heroin probale da se lecat so metadon i sega se vo mnooooogu podlaboki lajnai nieden se nema izleceno.Mnogu mi e zal sto Subutex nema ovde i ali od druga strana pa i sakam da osetam malce kriza,zvuci mazohisticki no nema bolje filing od onoj koga ke ja pretrpis celata frka i organizmot ke pocne da se budi i ti se bistrat mislite.
Uste ednas pozdrav do tebe i site na forumov !!!
A friend in need,is a friend indeed !!!
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Catapresan(Clonidine)???

Post by saša-ex »

Taka e so site raboti, Makedonija sekogas kasni...Sto mislis da odis vo komuna, Reto centar e otvoren i vo Skopje...
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Re: Catapresan(Clonidine)???

Post by Luna »

ne znam jbg sta vi to pricate :-D ...no da ti kazem ...meni je katapresan spasio zivot. Ubije krizu...spusti pritisak..nema jezenja, zime, vrucine. Nije narkotik..dakle ne stvara veliku ovisnost. Meni nije stvorio nikakvu. no bez njega ne bih nikada uspjela. Ja sam bila na H 2 godine...onda 1.5 na metadonu(fuj fuj)..i onda posto se nikako nisam mogla skinuti s prokletog metadona..predjem na subutex terapiju i uspijem subutex sa clonidine je extra terapija i svakome je preporucujem. uzimash clonidine i nakon sto se skinesh sa subutexa...cisto radi sigurnosti...da te kriza ne bi navela da uzmesh. i onda prestanesh i sve je ok. znam da zvuci lako...ali i jeste. drzite se sto dalje od metadona .....to je nesto najgore na svijetu.
" You must be the change you wish to see in the world." M. Gandhi
Post Reply