KAKO DA PRESTANEM DA BUDEM BESDKORISNA JEDINKA?

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

User avatar
Vječni student :)
Posts: 18
Joined: Tue Jul 17, 2007 7:54 pm

Post by Vječni student :) »

Ma to ti je sve neupućenost i neznanje spojeno s predrasudama..:-D Kad se otvarala komuna zajednice Cenacolo u Šarengradu došlo je do opće pobune... Prijetili su da će baciti bombe, išli u Đakovo kod biskupa molili da se zajednica otvori negdje dalje... Zbog prijetnji došli u komunu u pratnji policije, frka panika svećenici spavali u komuni s njima da smiruju ako dođe do nereda...
Sada nakon par godina savršeno funkcioniraju u mjestu, ljudi im pomažu, podupiru i nema nikakvih problema... Čak su spominjali da bi se zajednica preselila a isti oni koji su se bunili kod biskupa su spremni ići tražiti da se ne dira zajednicu :lol: .
To je relativno logična situacija-ljudi ne razumiju, s vremenom sve dođe na svoje
User avatar
Moonlight Hermit
Posts: 33
Joined: Sat Aug 05, 2006 5:53 pm
Location: House of Ptah..

Post by Moonlight Hermit »

Ispravka, 5 maloletne dece :)

Elem, pa vecina ljudi reaguje impulsivno, pogotovo kad je u pitanju tematika sa kojom nisu upoznati. Strah od nepoznatnog, strah od promene. To kad se spoji sa predrasudama i nekim nametnutim shvatanjima i "moralnim" standardima..
This is happening for your pleasure, at your leisure, use your evil, when you want
User avatar
cokapeace
Posts: 1669
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:06 pm

Post by cokapeace »

Ja sam tu ako ti zatrebaju članovi! :smt023
Andjeo
Posts: 3
Joined: Wed Jul 23, 2008 5:30 pm

Re: KAKO DA PRESTANEM DA BUDEM BESDKORISNA JEDINKA?

Post by Andjeo »

Ljudi nisu normalni , to je cinjenica . Ali i mi smo ljudi jbg :twisted:
debelana
Posts: 50
Joined: Fri Jul 18, 2008 3:11 am

Re: KAKO DA PRESTANEM DA BUDEM BESDKORISNA JEDINKA?

Post by debelana »

xexexexe i ja se pitam isto to shto je naslov teme...ali malo bukvalnije i na drugi nachin :mrgreen:
pa postavite neshto na stranici..mislim ima svashta kad chovek proshvrlja..AlI ukratko kao bonton ili tako neshto shto se ne odnosi samo na osobe u bliskoj vezi sa narkomanima vecj i za ostale...bez mogucjnosti da se histerishe i ostavljaju apsurdni i agresivni komentari
najvecji deo te diskriminacije i dolazi zbog neinformisanosti..treba malo i uputiti mlade ljude i roditelje kako da se ponashaju ukoliko oni sami nisu narkomani a neko u okolini jeste a da to ne bude diskriminishucje ali i da znaju kako da se odupru tome da sami uzmu gudru ako su mladi, i takodje nauchiti roditelje kako da ne zabranjuju deci uopshte bilo koju komunikaciju sa narkomanima .ponekad se ljudi ponashaju kao da su oni
neko ko prenosi zarazu a moze biti da dete podlegne uticaju lako...kako se odbraniti od toga..i kako da se oni i ako i moraju decu skloniti od toga trebaju ponashati prema ljudima koji su navucheni bez korishcjenja govora mrznje i otpisivanja tih lichnosti kao otpada etc.
A i za struchna lica znam ali ne bih da potenciram sjebano razmishljanje pa ne bih o tome...ali ako cje nekom biti lakshe i mama tadashnje najbolje drugarice jedne moje poznanice s mojim problemom(debljina) je rekla svojoj cjerki da se mane tih takvih luzera u zivotu kao shto smo mi, a po zanimanju je psihijatar.Ima njih idiota isto ali ne znachi da su svi oni zbog toga idioti.I izvinjavam se shto uvredih idiote jer nisu oni jadni krivi za to shto jesu dok su ovi neljudi itekako odgovorni za svoje postupke..tj svesno neodgovorni
Jednostavno ljudi mrze i iz straha za sopstvenu decu a time i za svoj opstanak...
A i ljudi jednostavno i ne vole ljude koji su kao slabi u odnosu na njih kobajagi jake..
Ljudi i ne mogu da budu agresivni ukoliko ne degradiraju zrtve svoje agresije..a informisanost u medijima moze uveliko da smanji mogucjnosti degradacije
Jbg. i shta vi tu sad mozete..
Napishite tu na vashoj stranici oblike ponashanja za ophodjenje (pleonazam valjda jbg) sa zavisnicima. Dolaze sigurno i tu ljudi da bi se informisali..istripovani roditelji i ostali...
U krajnjem sluchaju neki i samo traze razlog da ispolje agresiju..pa ne biraju i ne razmishljaju
Masa ljudi je i samo pod uticajem drushtva i to tako prihvata i ponavlja a da u stvarnosti on samnije ubedjen u to
Takvi se jednostavno osveste na prvi znak razuma
Pishe ovde svashta neshto..al mislim da odmah treba treba postaviti tako neshto na vidno mesto..
Mislim da bi i to nekako doprinelo smanjenju diskriminacije
A na kraju kada se neko ponasha diskriminatorno prema vama, treba mu i recji to i objasniti zashto je to tako..nekima je i to dovoljno da dodju k sebi.
User avatar
vela
Posts: 11
Joined: Mon Mar 17, 2008 3:22 pm
Location: Vinkovci HRVATSKA
Contact:

Re: KAKO DA PRESTANEM DA BUDEM BESDKORISNA JEDINKA?

Post by vela »

Nažalost to je realnost , taj otpor ljudi prema komunama i terapijskim zajednicama a razlog su strah i neznanje no ja ipak rekao da je to skoro normalno i očekivano . Sale je rekao baš to ; da mi se trebamo potruditi svagdje da ljudima objasnimo i razuvjerimo riječim a ponajviše djelima . Čak i vani u nekim razvijenim zemljama koje imaju dugi niz godina ili desetlječa problema sa ovisnosču , postoje neki otpori iako ne toliko kao kod nas . U Hrvatskoj gdje razne komune i zajednice postoje nekih 15 ili više godina postoje još uvijek neke sredine koje se protive oda se osnivaju komune unjihovo blizini . I onda kas se to ipak desi te sredine ccatu od sreče i pune su hvale i zahvalnosti što su eto ti momci ili cure u nihovoj blizini i čak im i pomognu u mnogim stvarima i ljudi ipak priznaju da su pogriješili.

Tako če vjerojatno biti i u Lazarevcu jednog dana. Ljudi su skloni pogreškam i lošim procijenama barem mi to dobro znamo :wink:
- SVE SRETNE OBITELJI SU ISTO SRETNE A SVAKA NESRETNA OBITELJ JE NESRETNA NA SVOJ NAĆIN -
Post Reply