KAKO???!!!

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
vivid_84
Posts: 4
Joined: Thu Dec 21, 2006 2:46 pm

KAKO???!!!

Post by vivid_84 »

Kako, kako pomoci nekome do koga ti je stalo vise od zivota da ostavi to sranje od heroina???!!!
Moja prica je jako slicna ostalim pricama koje su pisane u delu suovisnici. Ovaj forum sam nasla krajnje slucajno u nadi da cu bolje razumeti kako narkoman razmislja, koje su sve varijante lecenja, gde su njihove slabe tacke i slicno, a nasla i sam i ovaj deo o suovisnicima, za koji mislim da je pun pogodak, jer, verujte mi, koliko je njima potrebna pomoc, toliko je i nama.
Moj, sada vec bivsi decko, ima problem sa heroinom, OPET!!! Zapravo, on je imao taj problem i ranije, i lecio se u Reto centru u Spaniji gde je proveo 2 godine i vratio se kuci sasvim normalan, sa normalnom kilazom, zaposlio se, krenuo sa normalnim zivotom. Ja sam ga tada i upoznala, kada sam otisla na letovanje u Slo, znala sam za njegovu proslost i bila sam spremna da mu pomognem da se ponovo vrati u drustvo i nastavi sa normalnim zivotom. On je jedna on najboljih osoba koje sam ikada upoznala, mnogo bolja od onih koji nikad nisu imali problema sa drogom... A sto je najgore, uglavnom takvi ljudi padaju u ruke djavolu. On sada vise nije osoba koju sam ja upoznala i koju sam zavolela, sto je i logicno, jer su mu u mozgu "kablovi" skroz prevezani! Volela sam ga vise od svega, a znam da je i on mene, zato mi nikako nije bio jasan razlog zasto je nasa prica krenula nekim skroz bolesnim tokom, odjednom! Medjutim, cak i dok smo mi bili zajedno je on krenuo malo sa kokainom, da bi dosao do heroina ponovo. I ne znam da li sam u pravu kada mislim da on ima neki psihicki problem koji njega muci. Jako je zatvoren i ne prica puno o tome ssto ga pritiska. Zelela sam da ga vodim na neke razgovore, medjutim odbijao je, ubedjen da on moze taj problem da resi sam. Uradila sam apsolutno sve da mu pomognem, verovatno kao i vecina ljudi koji se prvi put nadju u blizini nekog zavisnika, pricala sam njim puno, terala ga da mi se otvori, vodila ga na planinu, prezivljavala sa njim krize, i nista mi nije bilo tesko, jer je mogao da bira, ili droga ili ja. Odgovor je naravno bio "TI" ali dela su pokazala nesto drugo. Ja mozda tek sada razumem roditelje koji nekako ne prihvataju da njihova deca imaju problem sa drogom. I meni je dugo trebalo da vidim da je situacija krajnje ozbiljna, da se je ponovo navukao, sto, da se ne lazemo, je lecenom narkomanu lako... I, evo ga sada, vratio se u Slo (a preselio se u Srbiju pocetkom ove godine zbog mene), u stvari, pobegao je, jer se zaduzio, mene je ostavio sa tim dugovima... Ostao je bez para, bez mene, uzima novac od svoje majke krisom, i ta sramota zbog svojih postupaka koju oseca ga verovatno i tera da uzme i zaboravi na sve, bar na nekoliko sati. Ono sto ja mislim da je njemu falilo, je ta terminalna faza lecenja, koja je ujedno i najduza, rad na psihi... Mislim da nije resio taj neki problem, o kome nikad ne prica, ne znam ni da li je svastan toga, nije resio taj problem zbog koga je i prvi put upao u taj svet. On se jeste zalecio u komuni, ali samo fizicki... Sta sad?
Da li mi mozete reci KAKO da mu pomognem, kako da razgovaram sa njim, a verujte mi da sam sve probala? Sta Vi mislite na kakvu vrstu terapije bi on trebalo da ide, supstitucionu, psiho-terapiju ili ponovo u neku komunu koja je okrenuta veri? Probala bih da ga nagovorim da ide negde ali znam da ce to ici tesko zato sto i dalje zivi u iluziji da moze sam... Kako da ga ubedim da krene sa lecenjem? Jer vidim da je njega SRAMOTA i zao mu je sto je u sve to upao ponovo i tesko mu je da prizna prvo sam sebi, a onda i drugima da OPET ima taj problem.

Stvarno bi mi puno znacilo da mi date neki savet...
User avatar
Zona Sumraka
Posts: 1552
Joined: Fri Apr 15, 2005 10:50 pm
Location: SA/USA

Post by Zona Sumraka »

vivid, da bi neko postao narkoman nije potrebno uopste da ima neki prethodni problem u zivotu...ne kazem da ga tvoj decko nema, ali mozda bi trebala da razmislis i o toj varijanti...to sto je introvertan moze biti direktna posljedica gudriranja...uostalom nisi ti sad neki psiholog, pa da sa vrsenjem pritiska da ti se otvori mozes da rijesis sve njegove probleme...jer ne mozes...on mora sam da ih rijesi...
vivid_84
Posts: 4
Joined: Thu Dec 21, 2006 2:46 pm

Post by vivid_84 »

U pravu si, ne mogu ja resiti njegov problem niti je privlacno biti neciji psiholog jer nisam to.
ali ja zelim da mu pomognem, a ne znam kako, sto je najgore? Kako mu mogu pomoci?
Post Reply