PREDLOZI TEMU

Na ovom forumu ćete moći čitati stručne tekstove u vezi narkomanije, tretmana i drugih srodnih tema. Korisnici foruma neće imati mogućnost komentarisanja tekstova.
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

PREDLOZI TEMU

Post by mustafa »

PREDLOZI TEMU
Bilo bi mi drago da predlozite teme koje vas zanimaju kada je u pitanju ovisnistvo i slicno. Ja cu pokusati napisati tekst osnovan na zeljenoj temi koliko je to u mojoj moci i podrucju znanja.

p.s. Greskom nisam upisao svoje ime kao pokretac ove teme- izvinjavam se
Last edited by mustafa on Tue May 16, 2006 8:59 pm, edited 1 time in total.
M. Sarkic
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

Post by mustafa »

SAMANTA JE NAPISALA

Povecana vrijednost CK u krvi 20X. Da li je neko imao to iskustvo za vrijeme aktivnog koristenja recimo heroina ili methadona? Da li je to uopste razlog za ovakvo povecanje?
Ne treba mi medicinsko objasnjenje nego samo iskustveno.
Hvala, Samantha
M. Sarkic
User avatar
sanella
Posts: 50
Joined: Thu Feb 02, 2006 4:08 pm
Location: Zagreb

catapresan

Post by sanella »

da li mi itko moze reci da li catapresan stvara ovisnost?
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Kako prekinuti svadju izmedju ovisnika i bivsih ovisnika ! Mislim da tim svadjama nista necemo postici osim inata ( a obicno iz tog inata ljudi prave gluposti ) Postoji tema da li je moguce prijateljstvo izmedju ovisnika i ovih sto nisu ovisnici ali mene zanima da li je moguce da se prekine svadje izmedju ljudi koji imaju isti problem a opet se svadjaju..
Kako pomoci njboljem prijatelju na koji nacin a da se to opet ne zavrsi nekom svadjom...itd.
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

ne ne stvara...
ja sam ga uzimala vishe od godinu i po. Neki dan sam prestala...Nista! On nije narkotik...i samim tim ne stvara ovisnost. Pitala sam oba doktora ...i obojica su potvrdili da je to istina.
U vezi subutexa....ne znam. meni je zivot spasio. bila sam i na metadonu.....skoro 2 godine.. Od toga sam 1.5 bila cista(dop/koka...ostalo nisam ni uzimala)....onda sam pocela brljati...i na kraju zavrsila na sve 3. onda nadjem subutex...i eto uspijem. Nije mi dop ni pao na pamet u zadnjih 11 mjeseci... Sa subom sam prestala prije nekih 7 8 mjeseci...
eto.
pisi cao
" You must be the change you wish to see in the world." M. Gandhi
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

Moje pitanje bi bilo:
U razgovorima sa psihologicom sam se pocela otvarati i ispricala sam joj jedan dio trauma i sokova koje sam dozivjela u ranoj mladosti. Nekih dijelova se ne mogu sjetiti, nema sanse da ih izvucem van iz mene. No, iako je proslo dosta godina od svega, sve je to i dalje jako prisutno u meni. Znima me, kako cu uspjeti zavrsiti to poglavlje svog zivota? Kada cu znati da je to zavrseno i uistinu ostavljeno iza mene? Koji je najbolji nacin da odradim sve to? Kako se nositi sa probudjenom boli koju sam 10 godina potiskivala heroinom?
Mi mozes predloziti neku knjigu na tu temu?
Hvala unaprijed
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
Josephine
Posts: 172
Joined: Tue Dec 13, 2005 7:11 pm

Post by Josephine »

...ja imam u suštini isto pitanje kao i sunrise.... ?????????
makedonac
Posts: 2
Joined: Tue Feb 13, 2007 8:22 pm

Post by makedonac »

hello!

ja sam miodrag iz makedonije...

interesuje me jeli narkomanija bolest?

cekam odgovore sto brzije, zasto ovo mi je jako vazno i hitno..

unapred hvala vam

pozdrav iz makedonije
Maya
Posts: 20
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:41 pm

Post by Maya »

sunrise wrote:Moje pitanje bi bilo:
U razgovorima sa psihologicom sam se pocela otvarati i ispricala sam joj jedan dio trauma i sokova koje sam dozivjela u ranoj mladosti. Nekih dijelova se ne mogu sjetiti, nema sanse da ih izvucem van iz mene. No, iako je proslo dosta godina od svega, sve je to i dalje jako prisutno u meni. Znima me, kako cu uspjeti zavrsiti to poglavlje svog zivota? Kada cu znati da je to zavrseno i uistinu ostavljeno iza mene? Koji je najbolji nacin da odradim sve to? Kako se nositi sa probudjenom boli koju sam 10 godina potiskivala heroinom?
Mi mozes predloziti neku knjigu na tu temu?
Hvala unaprijed
Nekih delova neces nikada ni da se setish, i neka, bolje je tako. Neka je proshlost u proshlosti, ne opterecuj se time, zivi sada. I ja sam kao isla na neke psihoterapije ali sam ukapirala da me to strasno smara, ne zelim uopste da razmisljam o tome sta je bilo. Mozda je ovo plitko i verovatno nije najispravniji pristup zivotu ali ja nemam vremena da filozofiram i povezujem stvari iz proslosti sa mojim delanjem u sadasnjosti, zasto da se smaram time? Zasto jednostavno ne preshltash mozak, zasto ne pocnesh da zivis i osecas se kao zdrava osoba, zasto jednostavno ne zavrsis sa time?! Ne moze bre niko da mi pricha da je skidanje toliki bauk jer ja sam bila najgora, dno dna, skoro svi su me otpisali a eto vidis, ja sam se skinula i zivim skroz normalno. Ne razmisljam preterano o tome, ne idem na psihoterapije, ne koristim lekove, fizichki sam potpuno ozdravila, bavim se sportom, radim, imam dete...dok sam bila na dopu, mrzela sam gras najvise na svetu. Secam se svoje prve prave krize, nisam imala pojma o tome..izduvam dzok, kao da se smirim...hehe, napravila mi vutra takvu paranoju, da sam se tresla i znojila i umirala od bolova i na kraju odjurila da zavrsim dop da se spustim...ali tek od kad sam chista kapiram koliko je vutra dobra stvar...sad me gandza tako fino opusti i oraspolozi..neko pivce uz to i meni je hiljadu puta bolje nego u mrtvachkom stondu. Stisni muda malo i zivi normalno, kad si prezivela dop mozes da prezivis sve :D
Maya
Posts: 20
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:41 pm

Post by Maya »

@ Makedonac, narkomanije jeste bolest koja moze da se izlechi. Pozz
Post Reply