Sloboda nije Bozje sjeme pa da ti ga neko da....

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
Dracula
Posts: 99
Joined: Wed Jul 20, 2005 6:09 am
Location: Transilvania

Sloboda nije Bozje sjeme pa da ti ga neko da....

Post by Dracula »

...sloboda nije zahvalnica procitana abecednim redom... (Johny B.Stulic)

Razmisljam nesto... jelte... kao bivsi djanki...

Moze li djanki biti slobodan? Ne bih bas rekao.... Mislim da niko ne moze biti slobodan, a djanki moze biti samo manje slobodniji od ostalih...

Sta uopste znaci uopste biti slobodan???

Ja ne razumem bas znacenje te reci..".SLOBODA"..., s' obzirom na to da smo svi mi robovi drzave, ideologije,vere.... ali... neki i droge...
Za nas obicne ljude je verovatno bolje da ne razmisljamo o drzavi, nacionalnim interesima, vec da se potrudimo da budemo sto normalniji, posto nas vec Bog nije dao "normalnima"... ne bi li nam uspelo da budemo delimicno slobodni...

Tesko da se bilo ko moze sloziti sa danasnjim i bilo kakvim merilima vrednosti i zivota... svako ima neku svoju istinu... istina i nije bas fixna stvar... postoje razne istine i sve zavisi od toga ko ih prezentuje. Dakle postoje opste prihvacene istine... i istine... i istene... i istine jos istinitije od istine... Istine obicno namecu pobednici, a opet, sve zavisi od toga ko je i u kom ratu pobedio i da li je to bas ono sto je zeleo... i "pobeda" je stvar koja se moze tumaciti na vise nacina...

U celoj prici, kakva god ona bila, jedna od prvih stvari koju narkoman izgubi jeste ona najosnovnija ljudska sloboda.
Dakle, ne moze biti slobodan ni onoliko koliko je to "dozvoljeno" nama obicnim ljudima... A zivot je samo jedan i kraci je nego sto mnogi misle... Lete godine... nemilosrdno, ali... lete...

Neko zivi u Srbiji, neko u Bosni, neko u Hrvatskoj...bili su ratovi koje niko ne moze obrisati.... nekome su "Hrvati" ubili oca, nekome "Srbi" ubili majku, nekome "Muslimani" ubili decu.... svaka strana ima svoju "ISTINU"... svi se mi manje, ili vise identifikujemo sa okolinom, nacijom, progutamo, manje, ili vise ono sto nam TV dnevnik kaze... Hteli smo da budemo Srbi, Hrvati, Muslimani...sad hocemo da budemo Evropa po svaku cenu... i (pazi vraga) vec nismo slobodni... dakle, zamka, upali smo u shablon... Ostavljene su nam samo najosnovnije ljudske slobode, malene i eto... tek tolike da mozemo da se zakunemo u to da svoj zivot krojimo sami, a ne bih bas rekao da ga sami krojimo.

"Slobodan" covek prihvata merila drustva u kome zivi... onaj koji digne glas, gubi i to sto mu se daje. Nema tu borbe... Ko hoce nesto vise, neka saceka jos koji vek, ako do tada neko ne sprzi planetu... Dakle, imas krug iz kojeg ne mozes dalje, tu si, gde si, uklopi se sto lepse i budi dobar inace ce ti slomiti i ruke i noge (o krilima da ne pricam).

Sta radi narkoman? Krug svede na jednu tacku! Skrati svoj vek, izgubi i tu dozvoljenu slobodu, veze sebi ruke i napravi od sebe klasican nusprodukt drustva... Ko hoce da se bori za neke vece vrednosti, postoje za to bolji nacini... Kao sto rece, mislim Morrison(nisam siguran), "ako zelis da menjas svet, skini prvo svoje gace"...

Sve sto covek radikalno zeli da uradi... iz petnih zila... stigne na kraju samo od sebe, a trud ispadne glup i nistavan. Hipici su hteli seksualnu revoluciju i ona je kroz manje od 20 godina dosla sama od sebe... bez toga da neko pravi komune....
Narkomanija...hmmmm.... nekad je mozda imala smisla, ali 70-te su davno prosle... Drustvo ima metode odbrane protiv metoda slobodnog sveta iz 70-ih... Ako ces da rusis system vrednosti drustva, moras biti bitan faktor upravo u tom drustvu da bi to imalo imalo smisla i energiju (ko ima takav motiv) treba usmeriti na tako nesto. Pa ni banke se vise ne pljackaju sachmarom :-)...

Pisem ovo zbog onih koji zele nesto drugo, koji nisu lopovi-narkomani, vec su nusprodukt modernog zivota... ljudi koji se osecaju kao robovi, zatocenici laznih istina, nametnutih vrednosti i zele nesto vishe... samo ono sto im i pripada...

Dakle, prvo afirmisati sebe, uzeti minimalnu slobodu i kao slobodan covek krenuti dalje...
Droge? Svaka droga je kapitulacija pred problemima modernog zivota, nemogucnost za nalazenje nekog od modusa opstanka... najlepse vole druge oni koji umeju da vole sebe... onaj ko nekoga ume da voli, taj ume da bude i nesebichan, a onaj ko poseze za dop-om (i drugim drogama tamnicama) je sebican i ne ume da voli ni sebe, a kamo li drugog...

Niko od nas ne moze nista da promeni... ali dovoljno je 10%... od nase generacije i svet ce biti lepsi... neka iduca generacija da jos 10%...

Mozda sve ovo nekome deluje bezveze, ali... ima smisla i to neki znaju...
Oni koji se pronadju u ovome, barem deo njih... neka napravi od sebe nesto za respekt... neka budu ljudi koji ce imati autoritet i cija ce rec imati tezinu. Kao narkomani, sebi ne mogu pomoci, a kao slobodnjaci mogu pomoci svima....
User avatar
Fanatik
Posts: 1216
Joined: Sun Apr 17, 2005 12:29 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Fanatik »

Neču da komentarišem jer nisam ovde sa tom namjerom.
Naime ŽELIM DA POZDRAVIM MOG DRUGA DRACULU, VELIKI POZDRAV OD TVOG DRUGA OMARA!!!!
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

Pozdrav Dracula!!!!
extra..... ovo je jedan od rijetkih postova koje sam potanko(cuj potanko heh) procitala.....i razmisljala o svakoj recenici posebno. Ma znash sta zelim da kazem.....
a ono u vezi jedne tacke i "slobode" .....to je to! zelimo neku slobodu...ne zelimo biti robovi.....zelimo biti drugaciji.....slobodni! i onda se upetljamo u paukovu mrezu....Koprcamo se.....strah nas je....ali se sve vishe i vishe upetljavamo. Trepcemo......to je jedino kretanje nasheg tijela.....Treptaj!!!!
Buljimo u jednu tacku.....Ali onda se nesto desi....mi prestajemo treptati....i mreza sve manje steze...davi.......!!! U tom momentu postajemo svjesni da smo izgubili i najmanji dio slobode. Nema je. postali smo najveci robovi......zivimo iza zidina Alkatraza.....zelimo nestati.
da da Dracula....divna stvar!!
Omare pozdrav cobra... : :wink:
" You must be the change you wish to see in the world." M. Gandhi
MILA
Posts: 24
Joined: Thu Jan 19, 2006 3:19 am
Location: CANADA

Post by MILA »

Ovo je jedna od vecitih filozofskih tema o kojoj se moze mnogo pricati jer si dotako mnogo stvari u tvom postu. Odlicno da malo upotrebimo mozdane celije . I ja sam kao i Luna procital pazljivo svaku recenicu i bice interesantno cuti sta ljudi misle. Da, ako ne zivis kao jedinka nisi slobodan jer te nevidljivi lanci sputavaju, ali covek valjda i ne treba da zivi kao samotnjak nego je to oduvek bilo u nekoj zajednici(coporu) pa onda se ta zajednica uredjuvala na razne nacine i ogranicavala licnu slobodu. Onda ima nesto sto se zove sloboda duha, i open mind, ma moglo bi se otvoriti mnogo diskusija na tu temu...
Odlican post,
pozdrav svima
MILA
Posts: 24
Joined: Thu Jan 19, 2006 3:19 am
Location: CANADA

Post by MILA »

uh, vidim da sam neka slova progutala gore kucajuci brzo, nisam nepismena i nikad ne kazem dotako nego dotakao, naravno
User avatar
E A
Posts: 49
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:49 pm

Post by E A »

SLOBO, SLOBODO! :-D
User avatar
Dracula
Posts: 99
Joined: Wed Jul 20, 2005 6:09 am
Location: Transilvania

Post by Dracula »

Fanatik wrote:Neču da komentarišem jer nisam ovde sa tom namjerom.
Naime ŽELIM DA POZDRAVIM MOG DRUGA DRACULU, VELIKI POZDRAV OD TVOG DRUGA OMARA!!!!
-Omare, koristim i ja priliku da pozdravim tebe...
Velika mi je cast i zadovoljstvo sto znam nekog poput tebe...
Nadam se da si O.K. :wink: Spremaj taj CD, pa da cestitam na izdanju 8) :D

@Luna
@Mila

-Drago mi je sto ste me ispravno razumele... moj post je mozda malo konfuzan, jer dotice niz vrlo ozbiljnih tema o kojima bi se moglo napisati par stotina stranica... U svakom slucaju, drago mi je da nisam pisao bezveze, a razmisljao sam da li treba uopste da bilo sta kazem na tu temu.

Obimno je, a i tesko prihvatljivo

Ljudi vise vole hvalospeve, tapsanje po ramenu, nego susret sa cinjenicama koje nekada mogu biti surove i bolne.
Svaki narkoman treba da zna da nije slobodan covek. Ne samo da kaze "pa dobro, ja to znam...", vec da dobro razmisli na tu temu... onda mozda nesto i uradi, nebi li povratio svoju slobodu, a ako krene da je vraca, treba da zna kolika ona moze biti, da nebi na kraju bio razocharan.

Nije bas lako biti slobodan u neslobodnom svetu...
User avatar
KatarinaS
Posts: 85
Joined: Mon Jul 18, 2005 6:52 am

O LJUBAVI, DJAVOLU, MATRIKSU, FROMU...

Post by KatarinaS »

najlepse vole druge oni koji umeju da vole sebe... onaj ko nekoga ume da voli, taj ume da bude i nesebichan, a onaj ko poseze za dop-om (i drugim drogama tamnicama) je sebican i ne ume da voli ni sebe, a kamo li drugog...

Lepo receno...i tacno.
I Biblija tako kaze.. "Voli bliznjeg svoga kao sebe samog".
Uvek sam kapirala da je tu, zapravo, akcenat tj. poenta na ljubavi prema samom sebi, a ne prema bliznjem svom.
To podrazumeva da prvo moras sebe da volis. Cak se smatra i grehom ako se ne volis tj. ako ne cenis taj veliki Dar od Boga - Zivot: Slobodu (i fizicku, ali i slobodu misljenja, govora, odabira, odluka...). A narocito ako se prema njemu odnosis sa nipodastavanjem, bahato, oholo i destruktivno.
Uzimanje bilo kakvih sredstava koji umrtvljuju i odvajaju coveka od realnosti ovog dragocenog Dara (koji smo zasluzili...ne znam kako i zasto), a narocito hard core narkomanija, koja potpuno eliminise sve tragove normalnog zivota, ukida slobodu, ukida mogucnost izbora...a ukida i Ljubav. Prema svima, a najvise prema samom sebi.
Ne samo da ukida, vec stvara i otpor, mrznju, budi najgore u coveku, a gasi cak i najjace ljudske impulse - instinkt za samoodrzanjem, volju za zivotom itd.
Velika je nesreca narkomanija. Strasna bolest i velika nesreca.
Zato osecam da treba biti zahvalan i na tome sto nam je i tu Bog, ili neka Kosmicka Sila, dala mogucnost izbora i otvorila tanusna vratanca, da pobegnemo od zla.
Iako je ekstremno smrtonosna (pitanje je samo kakvi su prospekti tj. koliko nam vremena u tom paklu preostaje), kao kancer ili aids... za ovu strasnu bolest ipak ima leka. Moguce je pobediti je.
Budimo zahvalni na tome sto nam je ostavljena mogucnost da ozdravimo. I iskoristimo tu mogucnost, dok nije kasno.

Razmisljam sada... i ne mogu da se setim ni jedne situacije, stanja ili bolesti.. koja je mracnija, podmuklija, strasnija od ovog zla.
Razmisljam.... kada bih morala da opisem dop, ceo fazon dopa, nekome ko o tome ne zna nista, shvatila sam da bi taj opis mogao da se primeni i na samog satanu.
Daleko od toga da sam neki regligiozni fanatik ili bilo sta slicno.
Ali duboko verujem.
U Kosmicku Pravdu. U tu veliku Silu o kojoj, u stvari, mi nista ne znamo.
U ekvilibrijum, u Dobro i Zlo...
I kada razmisljam o tom Otrovu... o samom startu, kada deluje tako nestvarno dobro... kada nas zavodi brze i jace od najprivlacnije osobe na svetu... kada nas neko vreme pusta da mi kontrolisemo... da mislimo da ga mi kontrolisemo...a sve brze i sve jace steze svoje smrdljive kandze oko nas... odsecajuci nas od realnost, od ZIvota... eliminisuci sve nase dobre osobine, eliminisuci NAS kao osobe... i budeci u nama sve najgore... stavljajuci u prvi plan, kao odlike karaktera sve nase mane, uvelicane milion puta.. i cineci da se jave i nove... da pocnemo da mislimo i cinimo ono i onako kako nikada nismo... kako nikada ne bismo...
A sve vreme, u stanju te opijenosti, obamrlosti i lazne opustenosti, laznog svega... oslepljuje nas da ne vidimo, trezvenim ocima, sta radimo, u sta se pretvaramo...
Cini da vise ne osecamo. Preuzima nasa tela, razboljeva ih, slabi i unistava, cupa nam srca, da ne osecamo, da nas ne bole suze nasih bliznjih, i brise nase duse, nasu savest prvu...zaslepljuje nam oci... i cini da "sami" sebe unistavamo...sto jace...sto brze... a da sve vreme mislimo kako nam je dobro. Do samog kraja. A obicno, kada se nekako, iz dubine, javi glas razuma i savesti (ono malo sto preostane, ako jos nije eliminisano), uglavnom bude kasno.
Ono sto jesmo, kao narkomani, ono sto mislimo da jesmo, zapravo je potpuna suprotnost onome sto zaista jesmo, u realnom zivotu.

Kao narkomani, zapravo, zivimo u potpunom Matriksu sve vreme. Najcrnjem, smrtonosnom Matriksu.
Ja to tako osecam.
Dop, opis dopa, istovetan je sa opisom djavola.
A zivot narkomana, potpuni je strasni Matriks.

A dat nam je tako dragocen, potpuno neverovatan Dar...i Sloboda da njime, po svojoj savesti, raspolazemo... i Mogucnosti...Pravo na IZBOR!

Cime smo mi takav Dar uopste zasluzili?
Kako smemo da pljunemo na njega?
Kako smemo??

Jos uvek pokusavam da nadjem neke odgovore na neka velika pitanja....
I danas, nakon crnih godina sopstvenog Matriksa, osecam ogromnu zahvalnost...na Daru...i na datoj sansi da ozdravim i opet izgradim normalan, Dobrar Zivot, da osetim radost i ljubav... da zavolim sebe i da volim druge...

Katarina S.

P.S.
Da li je, mozda, neko citao knjigu velikog Eriha Froma - "Umece Ljubavi"?
Drakula, neki delovi iz tvog posta su me jako podsetili na tu knjigu.
To je, inace, jedna od mojih omiljenih knjiga, koja mi je stalno pored kreveta i koju, vec petnaestak godina, iscitavam s nesmanjenom radoscu i ushicenjem, svake godine, makar par puta.
Ako je ne znate, toplo vam svima preporucujem da je procitate, pisana je vrlo jednostavnim jezikom, ne zamara, nije dugacka (ko radi i ima porodicu...tesko nalazi vreme za citanje, znam), a objasnjava i govori o fenomenu ljubavi, o svim vrstama i oblicima ljubavi, i to sa razlicitih aspekata, na potpuno i ekstremno inspirativan nacin.
Javite, ako je neko citao knjigu, bas me interesuju i drugi komentari i utisci o njoj!
Sve naj vam zeli

:smt061
k.
Post Reply