KAKVE VEZE IMA LJUBAV S TIM?

Diskusije o terapijskim zajednicama kao jednom od načina tretmana ovisnika. Ovdje možete saznati koji se programi rada primjenjuju u terapijskim zajednicama, kakav je proces prijema, način rada ...

Moderator: sanela

Tia
Posts: 70
Joined: Thu Mar 16, 2006 7:32 pm

Post by Tia »

Postujem napore komuna da na izvedu na pravi put....svaka cast tim ljudima koji daje sve od sebe, ali.....
Moje pitanje je ovo : zasto svaka komuna (cak i 12 step program) mora imati veze sa Bogom?
Da se razumijemo, postujem SVE vjere, ali sto je s nama koji smo ateisti ili agnostici?
Da li postoji ijedna komuna okja izljecenje ne povezuje s Bogom?
Ovo je pitanje s najbojlom namjerom, jer ja bih vec odavno isla u neku komunu da im vec treca rijec nije bog...........
Sorry ako sam nekoga uvrijedila, samo pitam..:)
User avatar
manson
Posts: 291
Joined: Wed Oct 26, 2005 2:51 am
Location: Sarajevo

Post by manson »

Tia wrote:Postujem napore komuna da na izvedu na pravi put....svaka cast tim ljudima koji daje sve od sebe, ali.....
Moje pitanje je ovo : zasto svaka komuna (cak i 12 step program) mora imati veze sa Bogom?
Da se razumijemo, postujem SVE vjere, ali sto je s nama koji smo ateisti ili agnostici?
Da li postoji ijedna komuna okja izljecenje ne povezuje s Bogom?
Ovo je pitanje s najbojlom namjerom, jer ja bih vec odavno isla u neku komunu da im vec treca rijec nije bog...........
Sorry ako sam nekoga uvrijedila, samo pitam..:)
Zato sto je problem toliko veliki da moras da vjerujes u nesto vece od sebe da bi uspjela da ga rjesis,do sada si(ste) pokusavali sami, pa sta bi? :wink:
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
Tia
Posts: 70
Joined: Thu Mar 16, 2006 7:32 pm

Post by Tia »

manson wrote:
Tia wrote:Postujem napore komuna da na izvedu na pravi put....svaka cast tim ljudima koji daje sve od sebe, ali.....
Moje pitanje je ovo : zasto svaka komuna (cak i 12 step program) mora imati veze sa Bogom?
Da se razumijemo, postujem SVE vjere, ali sto je s nama koji smo ateisti ili agnostici?
Da li postoji ijedna komuna okja izljecenje ne povezuje s Bogom?
Ovo je pitanje s najbojlom namjerom, jer ja bih vec odavno isla u neku komunu da im vec treca rijec nije bog...........
Sorry ako sam nekoga uvrijedila, samo pitam..:)
Zato sto je problem toliko veliki da moras da vjerujes u nesto vece od sebe da bi uspjela da ga rjesis,do sada si(ste) pokusavali sami, pa sta bi? :wink:
Vjerujem da nas je stvorio veliki prasak..jel to vece od mene? Hehe, naravno da je.
Ali, zasto je tako nemoguce stvoriti "normalnog" covjeka od junkija bez prisustva vjere u Boga - pazi ne velim
vjere u nista, nego u Boga....zasto se moramo odreci svega i postati vjerni samo Bogu da bi uspjeli?
Pa ljudi, , to je samo nova ovisnost......zar ne?
I zasto se, pobogu, vjera mora povezivati s vjerom u Boga....ima nas (rijetkih) koji pri spomenu vjere pomisle na razne stvari koje ne ukljucuju Boga....

No hard feelings , I hope.........:)
Tia
Posts: 70
Joined: Thu Mar 16, 2006 7:32 pm

Post by Tia »

I jos nesto...ti velis pokusavali sami, pa sto bi? Kaj ce mi "svemoguci" bog pomoc da se rijesim ovisnosti..pa. ljudi...ima toliko religija....
Zar se momentalno u svijetu ne vodi najvise ratova bas zbog religija...a ne teritorija....ma sve je to povezano...
Pliz nemojte se uvrijediti, vjernici, sve Vas postujem..............I vase religije..samo sam zbunjena....
User avatar
Spirit
Posts: 145
Joined: Wed Aug 17, 2005 4:42 am
Location: Beograd

Post by Spirit »

Tia wrote: Zar se momentalno u svijetu ne vodi najvise ratova bas zbog religija...a ne teritorija....ma sve je to povezano...
Pliz nemojte se uvrijediti, vjernici, sve Vas postujem..............I vase religije..samo sam zbunjena....
E stvarno mi je vise muka. Hoce li neko da mi objasni, kako posle 60 godina komunizma i fanaticnog ateizma i nebrojeno mnogo generacija odgajenih u tom duhu, mi sa teritorije EX Juge postajemo dobri vernici. O cemu se ovde raspravlja? Posle tolikih godina u ateizmu, valjda je logicnije da nam takav pristup vise smeta nego da ga prihvatamo. Ili je to mozda IN???Bas volim ove nove pravoslavce, o njima mogu jer po nekom rodjenju i sama tome pripadam, koji ne umeju ni cestito da se prekrste, ali im vec samo izjasnjavanje o tome daje pravo da pljunu sve ostale koji to ne prihvataju. Svi smo postali, koje god vere bili, "veci katolici od pape". To se takodje moze nazvati verskim fanatizmom. Da, uglavnom sve komune su na verskoj bazi i sve primenjuju odredjen veci ili manji pritisak u tom smeru. Sve danasnje crkve su u stvari preduzeca i naravno da sa povecanjem pastve (valjda se to tako kaze, a mogla bih i drugaciji izraz da upotrebim ali ne bi bilo lepo) povecava se i prihod. Vera je nesto sasvim drugo.

Katarina, molila bih te da mi kazes gde je taj otac Bane. Koja je to emisija bila i na kojoj TV? Cula sam neku monstruoznu pricu i htela bih da mi je ili potvrdis ili demantujes.
User avatar
dinela
Posts: 303
Joined: Wed Dec 07, 2005 12:37 pm

Post by dinela »

draga Tia, ama bas niko na svijetu te ne tjera da vjerujes u Boga. Vec si rekla da vjerujes u Big bang i to je ok. Smatras da je to puno vece i nadmocnije od tebe. Sama si kreiras silu koja bi ti mogla pomoci. Mislim da se to radi iz razloga jer narkomani u periodu skidanja,.. Pa ti vjerovatno bolje od mene znas kakav je to osjecaj. Kada su sami, nikakvi, sjebani, kad imaju osjecaj da ih ama bas niko ne shvata i samo im je jedna stvar u glavi:"Kako uraditi shemu". I vjerovatno da vjera u visu silu (bili to Bog ili mitoloski bogovi, totemi ili Big Bang...), u nekog ko u tom trenutku najbolje zna kako se osjecaju... Ma sta ja to pisem, u komunama (a izaberes koju hoces, za ljude poput tebe mislim najbolje AN), ako ti vec naturaju visu silu, pa vjeruj u sebe. Vjeruj u svoju volju, u to kako nista ama bas nista nije jace od tvog karaktera i zacrtas si da neces. Milim da mozes birati. Izaberes si sebe. Vazno je pronaci snagu, a u kikirukiju i kokicama :D , tesko da ces uspjeti. u pitanju je duhovno, jer najveca i jeste duhovna (mozes slobodno prevesti psihicka, jer su oboje neopipljivi) ovisnot.
Glupo je raspravljati o komunama. Da ili ne. Mislim Tia iskreno da je veci broj onih sto su se skinuli u komunama nego na ulici. Nista naravno nije iskljucivo, ljudi uspjevaju na razne nacine.


Majda,.. Mozda sam pogresno shvatila, nije vazno. Nemoj se previse brinuti oko toga, pitas fino Mansona ili Ime... imaju li djevojke i da li ih je komuna naucila da trebaju samo voljeti boga i nikog i nista vise? Vidis da nam se Vodolija fino udala, dakle nije vjerski fanatik, ali joj njena vjera daje snagu. Ja iskreno mislim, da je tvoj momak samo malo pogresno procijenio ili shvatio cijelu situaciju. Ali vidjeces, doci ce to na svoje.
Puno, puno srece.
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

ni ja nisam neki veliki vjernik ali neka veca sila postoji. Zovite je kako zelite...A religija i to sve se pojavljuje tokom oporavka zato sto nam treba nesto. nesto jace i vece od nas ...da nam da snagu i nadu koju smo izgubili. To je razlog. Jer moramo vjerovati u nesto....bilo sta. Tako jedino mozemo uspjeti. Jer kad izgubish nadu i vjeru u sve.....zar mislish da ces imati snage i volje da prestanes s drogom? ne bih rekla....
poz
" You must be the change you wish to see in the world." M. Gandhi
Tia
Posts: 70
Joined: Thu Mar 16, 2006 7:32 pm

Post by Tia »

dinela wrote:draga Tia, ama bas niko na svijetu te ne tjera da vjerujes u Boga. Vec si rekla da vjerujes u Big bang i to je ok. Smatras da je to puno vece i nadmocnije od tebe. Sama si kreiras silu koja bi ti mogla pomoci. Mislim da se to radi iz razloga jer narkomani u periodu skidanja,.. Pa ti vjerovatno bolje od mene znas kakav je to osjecaj. Kada su sami, nikakvi, sjebani, kad imaju osjecaj da ih ama bas niko ne shvata i samo im je jedna stvar u glavi:"Kako uraditi shemu". I vjerovatno da vjera u visu silu (bili to Bog ili mitoloski bogovi, totemi ili Big Bang...), u nekog ko u tom trenutku najbolje zna kako se osjecaju... Ma sta ja to pisem, u komunama (a izaberes koju hoces, za ljude poput tebe mislim najbolje AN), ako ti vec naturaju visu silu, pa vjeruj u sebe. Vjeruj u svoju volju, u to kako nista ama bas nista nije jace od tvog karaktera i zacrtas si da neces. Milim da mozes birati. Izaberes si sebe. Vazno je pronaci snagu, a u kikirukiju i kokicama :D , tesko da ces uspjeti. u pitanju je duhovno, jer najveca i jeste duhovna (mozes slobodno prevesti psihicka, jer su oboje neopipljivi) ovisnot.
Glupo je raspravljati o komunama. Da ili ne. Mislim Tia iskreno da je veci broj onih sto su se skinuli u komunama nego na ulici. Nista naravno nije iskljucivo, ljudi uspjevaju na razne nacine.


Majda,.. Mozda sam pogresno shvatila, nije vazno. Nemoj se previse brinuti oko toga, pitas fino Mansona ili Ime... imaju li djevojke i da li ih je komuna naucila da trebaju samo voljeti boga i nikog i nista vise? Vidis da nam se Vodolija fino udala, dakle nije vjerski fanatik, ali joj njena vjera daje snagu. Ja iskreno mislim, da je tvoj momak samo malo pogresno procijenio ili shvatio cijelu situaciju. Ali vidjeces, doci ce to na svoje.
Puno, puno srece.
Hvala na lijepim, ohrabrujucim rijecima...ja bi samo htjela bez imao svetogrdja, da netko vise shvati da vjera nije nuzno vezana za Boga, neku religiju........svima pusa i Hvala!
User avatar
Spirit
Posts: 145
Joined: Wed Aug 17, 2005 4:42 am
Location: Beograd

Post by Spirit »

Za pocetak, mogli bi da pocnemo da verujemo u sebe i sopstvene snage, ali stvarno da verujemo. Da prestanemo da trazimo podupirac ili oslonac u nekom ili necem drugom. Najlakse je tako, oslanjati se na religiju i verovati da ce nam bog ili neko cudo resiti probleme. Nece. Za sve, ma sta to bilo, potrebna je sostvena snaga. Borba sa zivotom jeste teska, ali moze se.
User avatar
manson
Posts: 291
Joined: Wed Oct 26, 2005 2:51 am
Location: Sarajevo

Post by manson »

Tia wrote:I jos nesto...ti velis pokusavali sami, pa sto bi? Kaj ce mi "svemoguci" bog pomoc da se rijesim ovisnosti..pa. ljudi...ima toliko religija....
Zar se momentalno u svijetu ne vodi najvise ratova bas zbog religija...a ne teritorija....ma sve je to povezano...
Pliz nemojte se uvrijediti, vjernici, sve Vas postujem..............I vase religije..samo sam zbunjena....

Ovako,ja bas i pricam o vjeri ,a ne o religiji.To su dva razlicita pojma.Ja kao musliman uopste ne mislim da je ovaj Reis u Bosni ok cova,cak stavise ,mislim da je lopov i licemjer (kao i ostali uostalom),a takvi ljudi predstavljaju religiju.I ja u sustini vjerujem da je Bog nesto velicanstveno i da nema nista zajednicko sa svojim predstavnicima na Zemlji...
Vjera u Boga ili neki ekvivalent istome je ono sto nam pomaze da pobjedimo svoju ovisnost .Mi vjerujuci u Boga ustvari vjerujemo da on vjeruje u nas,i to nas jako ojacava...jer prije je taj Bog bio droga...malo nepovezano ,ali svasta nesto radim...
:D
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
Post Reply