Metadon ili Heptanon

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

Dragi Omare
znam koliko znacikad ti neko po prvi put u zivotu odgovori sa toplotom i iskrenosti u rijecima..i menije ovaj site pomogao puno-jos prije 2 godine..ako imas priliku idi na stari forum i procitaj neke postove od prije 2 god...mnogo prica slicnih tebi -pa i mrni. Moj savjet ti je da ides u komunu-znas zasto? zato sto ces biti okruzen ljudima koji razumiju,osjecas se dobrodoslo,voljeno,zasticeno...naucices kako daponovo budes jak i pripremit ce te za normalan zivot tj povratak...plus dzabe je...reci cu ti ovo-skoro svi koji su bili u komuni duze i dan danas su ok...ipak te komune postoje s razlogom...raspitaj se nadji onu koja tebi odgovara...sta imas da izgubis? ti ces se oporaviti, a i seka i tata...to je jedan veliki razlog sto mije krivo sto sam ovdje i ne mogu priustiti komunu jer npr-15 dana je oko 3000$...a sta je 15dana..nista..idi na counseling-nadji terapistu i idi na razgovore-isprazni dusu-nee mozes sam kroz to sve prolaziti...nemoj posustati-onda ces se jos vise sjebati...pisi....
sleepless
the b
Posts: 15
Joined: Tue Apr 19, 2005 1:16 pm
Location: sarajevo

Post by the b »

e moja luna da su kod nas komune kao u usa.......ja sam samo ,kako se ono kaze, bila suovisnik,pa postadoh i ovosnik na 3 mjeseca samo da bih kao bolje shvatila u cemu je stos.i jesam i sada znak odnosno mogu si malko bolje predociti u cemu je stos i sta da vam kazem .ebeno je teskoi havala na ovom sajtu i korisnicima istog i molim vladu da nastavi pricuuuu.......omare izadji na sunce i prosetaj,kroz ljude kroz grad kroz sumu i nemoj da mislis na trenutak,slusaj sipstveni dah i kreci se u ritmu sopstvenog srca,pokusaj da osjetis mir i reci sebi,:`sad omare otvori oci i u borbu bez kraja`.neznam sta drugo da ti kazem,suosjecam s tobom i zelim ti svako dobro.
User avatar
Fanatik
Posts: 1216
Joined: Sun Apr 17, 2005 12:29 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Fanatik »

Da ovo sa komunom stoji i to je tacno ali vidi nije sudbina igra niti je slagalica.Eva ja mislim da THE B ovaj iz Sarajeva zna Rizvu koji je bio u Zagrebu 5 god. dosao kuci i nakon 3 mjeseca umro od MOŽDANOG UDARA.Sve je to sudbina, ja mogu otici u komunu ali te komune na ovim prostorima vise se baziraju na RELIGIJI,bio sam ja u Puli u komuni i kad sam izvadio "ILMIHAL" to je jedna knjiga koja eto nekima pomaže u vjeri, oni su mi to bacili i rekli ovo ti ne treba.Ja sam isti taj dan sjeo u auto u kojima oni nose-donose hranu iz Pule i vratio se na Autobusku stanicu i bez prebijene pare i sa ogromnom krizom vratio se u Sarajevo.Ne znam sta da mislim, ne znam sta da kazem malo mi fali da napravim recidiv, juce mi je tako malo falilo i svaki dan mi sve manje i manje fali.Uzasno se osjecam, valjda zato što u ovom gradu nema covjeka koji te može razumjeti.Svaki mi je dan nova borba, ako ce mi tako biti čitav život pa čemu onda sve ovo, cemu lijecenje ,cemu život.Vidite, mnogi od vas imaju roditelje ,bracu, sestre, mnogi nisu bili u ratu, nisu pucali i sta ja znam vise.Uzasno mi je zato sto se nekad budim sav u znoju sanjam mog druga u rukama. I kome ja da se obratim, kome da ispričam ovo, sta da kazem.Vidite, sve ovo sto sam napisao to mi se desava ,ja kad sam doktorici ispricao sta sanjam i da mi se to nije desavalo godinu poslije mamine pogibije jer je moja majka izdahnula na mojim rukama.Ona kaze, PA TO JE NORMALNO!!!! JE... ti doktora i sve.Ali mogu vam samo reci ovo da nije bilo METADONA I TERAPIJE JA BI BIO MRTAV I SVIH OVIH 148 PACIJENATA NA "CRNOM VRHU" KOD NAS U SARAJEVU.Ja cu jednu noć potruditi da napišem moju ispovjest i da vam ispricam sve jer JEDINO VAMA OVDE MOGU VJEROVATI.PUNO VAS POZDRAVLJA I VAS FANATIK-OMAR :cry: :cry: :cry: :cry:
tamara
Posts: 13
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:58 pm

Post by tamara »

pa mozda je bolje da si nekim lijekovima nego da se dzabe mucis. Kada ih koristis pravilno, u pravilnoj dozi tablete su lijek koji pomaze, sasvim je druga stvar sto smo svi mi skloni da ih zloupotrebljavamo...
oxo
Posts: 339
Joined: Sun Apr 17, 2005 4:41 am
Location: Beograd

Post by oxo »

tamara wrote:pa mozda je bolje da si nekim lijekovima nego da se dzabe mucis. Kada ih koristis pravilno, u pravilnoj dozi tablete su lijek koji pomaze

slazem se...
User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

Gde si?

Post by katarinadimedici »

Svakom je svoja muka najveća!Nema te dva-tri dana,a mislim da je to što pišeš ovde i ''pričaš'' sa ljudima,delotvornije od svake terapije.Ako bude napravljen i chat,pravi pogodak!Bez obzira,baš kad si u frci,postoji messenger,pa možeš pozvati bilo koga od ljudi aktivnih na ovom sajtu,svi će rado popričati.Nije isto kao kad ti prijatelj sedi preko puta tebe,ali je možda i bolje.Ja lično verujem u tebe,ako si uspeo da završiš faks pored svih sranja koja su ti se desila,ima u tebi snage još koliko!Nisi pokleknuo kada ti je bilo mnogo teže u životu,nećeš ni sada.Sve ima svoje zašto i kako!Onaj Tvorac tamo gore ima plan za svakog od nas,treba biti strpljiv...Svi ponekad izgubimo veru u ljude,ali se nađe onaj ko nam je povrati.Biće tako i sa tobom,sigurna sam da negde i tebe čeka ljubav tvog života.To najmanje treba da te zabrinjava,iako te je ta devojka što kažeš izneverila,naći će se ona prava ili one prave svejedno.Moraš da skupiš snagu i pokušaš,mlad si,život je tek pred tobom.
Ja sam hiper aktivna na ovom forumu,jer mi je to neka vrsta ventila,probaj i ti,ništa ne boli,a i ne košta.Meni se čini da je tebi usamljenost glavni problem,e pa sad znaš da nisi više usamljen,imaš prijatelje,makar i na ''daljinski''.Ako želiš,poslaću ti svoj messenger,tako da možeš da me cimneš kad god zaželiš,umem ja pažljivo da slušam,a kao starija mogu i neki savet da ti udelim.Dve glave su pametnije od jedne!
Pozdrav od Katarine i javi se
User avatar
Fanatik
Posts: 1216
Joined: Sun Apr 17, 2005 12:29 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Fanatik »

Nevjerovatn je kad neko kaze da može da cita čovjeku kroz dusu i citati ono sto on misli.To je ljudi tacno.Nema me vec 3-4 dana,povukao sam se u sebe jer sta ja znam valjda tako dođe.Pomirio sam se ja da sam ovisnik i da se borim sa bolesti koju sam ja izazvao.Sve ja to znam,ali isto znam da sam preziveo ono sto svi ovde znaju,jer svi ovde imaju iole slicnu pricu kao i ja.I zato svako ko je bio u ovom i ko je jos na ovom ZNA ŠTA ZNAČI POJAM "PRIJATELJ-DRUG-BRAT".Zato Katarina kad mi neko pruzi ruku i ja je pruzim.Šta cu takav sam covjek.Nije me bilo,hodo sam po Vilsonovom sreo neke face,umalo da napravim glupost ali nisam,popio sam neke lexiliume sta ja znam malo me to smirilo.Ali svaki dan mi je sve gori i gori.Sve sam dobro napravio,Poso,stan,Diplomski sve,sve,sve ali ti snovi,košmari,ratne scene itd.itd Ja ljudi kontam da ludim.Pizdim,li pizdim,odem doktorima oni mi kazu evo ti "Oxetin" samo njemu treba 4 nedelje da proradi,ejjjjjjjjj ja bijel,ljudi dragi evo Katarine sta da radim.Dobro je da se još smijem,da se borim i da se nadam,ČUVAJ NADU DA JE BOG NE UBIJE. :( :( :(
User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

TU SI?

Post by katarinadimedici »

Dobro je da si tu sa nama!Pripazi sa lekovima,koliko pomognu,toliko znaju i da te sjebu,naročito neuroleptici,što pretpostavljam da je i taj ''oxetin'' koji si tražio,zar ne?Oni nisu svemogući,ali mogu čoveka za tili čas pretvoriti u biljku!Svi imamo svoje minus faze,protiv snova se ne možeš boriti,zato se protiv mora koje te proganjaju,bori u svesnom stanjuVerujem da si doživeo mnoge užase,moraš ih prihvatiti kao deo svoje prošlosti,nešto što se desilo i verovatno je moralo da se desi,a da nije ništa zavisilo od tebe,ništa nisi mogao da sprečiš.Suoči se sa svojim užasima,piši o njima,podeli ih s' nama,naravno u onoj formi u kojoj si u stanju da to uradiš.Ovo je zaista jedna vrsta terapijske zajednice,po meni mnogo delotvornija od hemije.Oživi svoj strah,da bi mogli svi zajedno da se borimo protiv njega,ukoliko ga držiš u sebi,grišće te iznutra,kao što te sad grize!

SVE ONO ŠTO ME NE UBIJE,ČINI ME JOŠ JAČOM!
User avatar
Fanatik
Posts: 1216
Joined: Sun Apr 17, 2005 12:29 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Fanatik »

Ej moja Katarina ,pa snovi sami dolaze i kao da nas sami proganjaju.Ne znam kako ali mislim da mi je svaki dan teze i teže, nije normalno da nakon ne znam 2 godine i nesto ne uzmem heroin i onda se pojavi želja nakon toliko vremena da ga uzmem.Kad bi to rekao ljekarima mojim na terapiji metadonskoj oni bi mi odmah digli terapiju jer se plase recidiva.Ali vidi ja se bukvalno stalno sanjima svadjam oko toga da hoću da odem ,da me spuste jednom sam to uradio i srusio se ko Bugarska skupština heheh.Ma sta da ti kazem malo sam sa tim lexiliumima pretjerao, pijem ih svaku noc ima 5 dana i pocinjem polako da zavisim ali ne smijem i to sad da radim,zapalim ja Joint to ja priznajem i to svi znaju ali kako bez toga,kako bez svega Katarina.E to je kako bez svega,kako živjeti kao kad smo bili mali.Puno vas pozdravljam i Tebe KATARINA puno lijepih cm0oka iz PRELIJEPOG SARAJEVA :) :)
User avatar
Fanatik
Posts: 1216
Joined: Sun Apr 17, 2005 12:29 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Fanatik »

Evo vidjevsi da me niko nije ni trazio, odlucio sam da se ja vama javim.Kako da krenem ,kako da pocnem.Kako vrijeme prolazi sve vise i vise razmisljam sta da radim,sta da uzmem a da mi bude lakse i makar malo smirenije.Pricajuci sa mojim drugom koji je u istom problemu poceo sam da kontam da li za nas ovisnike ima nade i ima li ikadad izljecenja.Znam neki ce reci "Komuna",neki jaka volja itd.Ali mi mozemo samo nagađati i kontati koliki je ustvari nas problem,ja npr. ovih 4-6 dana ne prestajem da mislim o recidivu i to o onom zadnjem "ZLATNIM".evo zasto,zato sto sam sve dobre ljude iznevjerio,zato sto sam sve prevario,zato sto sam narkoman i stalno cu biti degradiran.Znaci nema izlaza,koja ce cura poci ili imati decka koji je na metadonu ili se lijeci od heroina,nece ni jedna.U ova zadnja 2-3 dana sam vidio da covjek sa istim problemom i na terapiji me je uspio nagovoriti da se ne spucamo ili da napravimo recidiv.Ja imam oca koji je hajde reci osao mu dobro ide,moja sestra vozi najbolja auta i ima 3-soban stan,stari također a ja imam stan koji mi je ostavila mati koja je poginula.Ja sam zavrsio FAXi umjesto da radim ,ja to ne cinim a zasto?.Zato sto je bolje imati povjerenja u osobu koja nije u tom krugu (moju sestru) negoli ja koji je napisao mnogo textova i cak radio sa mnogim muzicarima.Ostace uvijek tako,ja cu biti nepovjerljiva osoba koja je bila sklona narkoticima i ja sam vjecno obiljezen i vjecno utefteren, za mene i slicnih meni ja ne vidim perspektivu, ne vidim zivot.Zato bi zelio da vam kazem tj. napišem da imam na umu da prodan jedan jako skup portret "ulje na platnu" Slikara Maria Mikulica za koju mogu dobiti 2000eura kao sa poslom.Razmišljam i tome sam bliži, sutra cu je prodat,napisat oproštajno pismo i pa-pa.
Ako se ponovo javim, to znaci da me dobra vila ponovo spasila ,mada sada mislim da je kasno,kasno je za sve.
"SVAKOG ČUVA NEKA SILA,A JA IMAM JABUKU" Puno vas pozdravlja i cijeni vaš drug Fanatik-Omar
Locked