KONTEMPLACIJE O BESMISLU

Ovo je mjesto na kojem možete slobodno otvoriti svoju dušu i podijeliti svoje emocije s nama.

Moderator: sanela

User avatar
simon_says
Posts: 566
Joined: Thu Aug 21, 2008 12:14 am
Location: Beograd

Re: KONTEMPLACIJE O BESMISLU

Post by simon_says »

Glupost je opasniji neprijatelj dobra nego što je zlo. Protiv zla možemo da se bunimo, ono se može razotkriti, u slučaju nužde i sprečiti silom; zlo uvek u sebi nosi i klicu sopstvenog uništenja zato što kod ljudi makar izaziva neprijatnost. Protiv gluposti smo nemoćni. Tu ne možemo ništa da postignemo protestima ili silom; argumenti ne vrede, u činjenice koje govore protiv prethodno oformljenih mišljenja jednostavno niko ne veruje – u takvim slučajevima je glupak čak i kritičan...

Osim toga glupak je, za razliku od zlikovca, u potpunosti zadovoljan samim sobom: da, on je čak i opasan zato što se lako razdraži i prelazi u napad. Stoga moramo biti obazriviji sa glupakom nego sa zlim čovekom. Nikada više ne treba da pokušavamo da glupaka ubedimo argumentima, to je besmisleno i opasno.

Da bismo znali kako da izađemo na kraj s glupošću, moramo da pokušamo da shvatimo njenu suštinu. Jedno je sigurno: ona u suštini nije defekt intelekta, nego ljudskosti. Ima ljudi intelektualno veoma dobro opremljenih, koji su glupi, i intelektualno usporenih koji su sve samo ne glupi. To, na vlastito iznenađenje, otkrivamo u određenim situacijama.

Utisak da je glupost urođena slabost nije tako jak kao onaj da ljude u određenim situacijama načine glupima, tj. da sami dopuštaju da budu zaglupljeni.

I možemo da vidimo da ljudi koji žive odvojeno od ostalih, usamljeni, tu manu ređe poseduju nego ljudi ili grupe ljudi koji imaju potrebu za druženjem ili su na to upućeni.

Čini se, dakle, da je glupost više sociološki nego psihološki problem. Ona je rezultat delovanja izvesnih istorijskih okolnosti na čoveka, psihološki fenomen koji prati određene spoljašnje prilike.

Ako to razmotrimo malo detaljnije, pokazuje se da svaki jak spoljašnji razvoj sile političkog ili verskog tipa pogađa veliki broj ljudi glupošću. Da, to gotovo zvuči kao neki socio-psihološki zakon. Moć jednih zavisi od gluposti drugih. Nikada, međutim, neke ljudske sposobnosti, na primer intelektualne, ne bivaju umanjene niti nestaju, već preovlađujući utisak koji razvoj moći ostavlja na određene ljude oduzima njihovu samostalnost – oni, manje ili više nesvesno, odustaju od samostalnosti u situaciji u kojoj se nalaze.

Činjenica da je glupak često i tvrdoglav, ne sme da nas zavede da poverujemo da je samostalan. Već u razgovoru s njim primećujemo da nemamo posla s njim lično, već sa sloganima, parolama itd. koji su ga poptuno zarobili. On je zaposednut, zaslepljen, zloupotrebljen i zlostavljan u čitavom svom biću. On je pretvoren u instrument bez volje i tako je u stanju da čini sve moguće zlo, a istovremeno nije u stanju da ga spozna kao zlo. Ovde leži opasnost od demonske zloupotrebe, koja čoveka može zauvek da uništi.
ANONYMOUS does not forgive
User avatar
anfakabl
Posts: 898
Joined: Thu Jul 30, 2009 2:07 pm

Re: KONTEMPLACIJE O BESMISLU

Post by anfakabl »

8)
all that I want is to play
User avatar
preispitivac
Posts: 479
Joined: Thu Dec 17, 2009 1:42 pm

Re: KONTEMPLACIJE O BESMISLU

Post by preispitivac »

Ohohohoho, Sajmone reci nam :D. Dobar tekstic
Jurim rep
User avatar
simon_says
Posts: 566
Joined: Thu Aug 21, 2008 12:14 am
Location: Beograd

Re: KONTEMPLACIJE O BESMISLU

Post by simon_says »

Srecna Vam Nova godina....

Da li si ustala rano? Zašto da ustanem rano? To je dobro. Zašto je dobro? Da li si jela voće? Da li si popila dovoljno vode? Kada ćeš da prestaneš da pušiš? Zašto? Duže ćeš da živiš. Zašto da živim duže? Zbog dece. Da li deca znaju da treba duže? Da li ćeš da prestaneš da piješ? Zašto da prestanem? Nije dobro za tebe. Zašto nije dobro za mene? Osećaćeš se bolje. Otkud znaš? Biće ti bolje? Šta će da mi bude bolje? Sve. Šta je to sve? Izgledaćeš lepše. Zašto da izgledam lepše? Pa to je super. Kome je super? Pa tebi. Otkud znaš? Treba da radiš puno. Zašto treba da radim puno? Pa da bi mogla da živiš bolje. Zašto da živim bolje? Biće svima bolje. Kome svima? Bićeš ponosna na sebe. Zašto da budem ponosna na sebe? Moći ćeš i da kupiš nešto što želiš? Šta ću da želim da kupim? Onu haljinu. Šta će mi haljina? Pa treba nekad da izgledaš lepo u haljini. Zašto da izgledam lepo? Izgledaćeš mlađe. Zašto da izgledam mlađe? Da li se si se javila komšiji jutros? Zašto da mu se javim? Pa to je kulturno. Zašto? Pa tako treba. Zašto tako treba? Bitni su odnosi. Kakvi odnosi? Odnosi sa ljudima. Sa kojim ljudima? Sa bliskim ljudima. Sa kojim bliskim ljudima? Sa onima koji te vole. Ko me voli? Sa onima koji su ti pomogli. Ko mi je pomogao? Piši. Zašto da pišem? Ljudi vole da čitaju. Šta? To što pišeš. Koji ljudi? Nemoj da budeš neprijatna. Zašto? To nije u redu. Zašto to nije u redu? To ljudi ne vole. Šta? Kad je neko neprijatan. Koji ljudi? Budi fina prema njima. Prihvatiće te. Ko će da me prihvati? Svi. Nemoj da lažeš. Zašto da ne lažem? Sve će da se sazna. Šta će da se sazna? Pričaj samo istinu svima. Kome? Svima oko tebe. Zašto? Zato što je bolje. Šta je bolje? Istina. Zašto? Veruj u sebe. U koga? U sebe. Zašto? To je suština. Kakva suština? Suština tvog života. Kog života? Plači. Zašto da plačem? Biće ti lakše. Šta će da bude lakše? Sve. Šta sve? Treba ti neko. Ko? Neko da te voli. Kako da me voli? Za ceo život. Koji život?
ANONYMOUS does not forgive
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: KONTEMPLACIJE O BESMISLU

Post by Akkasha Come Back »

simon_says wrote: Thu Aug 21, 2008 11:05 am Zrtva Konja

Kažu da je prilikom spaljivanja na lomači velikog češkog religijskog mislioca, filozofa i reformatora, Jana Husa, jedna pobožna starica prišla i požurila da na već zapaljenu lomaču doda još koji suvarak. Jan Hus je na ovo samo odgovorio sacra simplicitas, sveta prostoto.

Uvek mi je bivalo interesantno kako ljudi imaju tu osobinu da žrtvuju one koji različito misle od njih. Po defaultu ti žrtvovani predstavljaju one koji misle napredno, drugačije od ustaljenog. Potpuno je fascinantno ovakvo ponašanje, i usudio bih se reći da su ljudi u svetu prirode jedinstveni u ovome. Jer nije racionalno uništavati druge zato što su drugačiji, a pri tome još i predstavljaju "ljude budućnosti", najkvalitetnije što imaš. Ovo je evoluciono neopravdano ponašanje, jer ako ubiješ one čije vreme tek dolazi i koji razmišljaju na način koji će tek doći, onda su ubio i svoju budućnost. Međutim, iako ovo nije racionalno, potpuno je očekivano imajući u vidu kakvi smo. Zatucani, priglupi, kratkovidi, uskogrudi, sitne duše. Možda ipak Mika Antić nije bio u pravu. Zapravo uopšte nije lako biti drugačiji među istima. Jer kad si drugačiji, onda štrčiš. A kad štrčiš treba te potkresati.

Međutim, vredi porazmisliti i o drugom akteru te priče, o onom koji biva spaljen, koji biva žrtvovan zarad svojih ideala, zarad toga što drugi njega ne razumeju premda on njih savršeno razume. Nije li nerazumno dopustiti da te neko uništi samo zato da bi tim činom dokazao svima da si dosledan? Da se ne odričeš svojih verovanja? Koga zabole za tvoja verovanja kad više nemaš prilike da ih javno izneseš, da ih braniš od napada. Nije dosta što bivaš žrtvovan od strane drugih nego još ne umeš da budeš žrtvovan kao top ili kraljica, nego kao jedan običan konj.

E zato konju, i treba da odeš konjski. Živeo si kao konj, radio si kao konj, pa red je da konjski i umreš. U mortadelu, pod blatnu zemlju negde na kraju dvorišta, kako god. Biraj.
Last edited by Akkasha Come Back on Tue Mar 30, 2021 10:45 pm, edited 1 time in total.
Annaiva
Posts: 7
Joined: Mon Dec 07, 2020 9:43 pm

Re: KONTEMPLACIJE O BESMISLU

Post by Annaiva »

Nisi ti normalna
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: KONTEMPLACIJE O BESMISLU

Post by Akkasha Come Back »

Annaiva wrote: Mon Jan 04, 2021 6:03 pm Nisi ti normalna
A gde je granica između "normalnog" i "nenormalnog"?
Ova pesma koju sam napisala jeste strašna ali ja sam se tada tako osećala.
Roditelji su mi jako patrijarhalni i mnogo puta u životu su mi iz najbolje namere "odsekli krila".
Rodbina još gora a morala sam ih viđati do punoletstva.
Evo ti si žensko i zamisli život jedne jako pametne devojčice kojoj se skoro svi u okolini obraćaju sa "Šta će to tebi? Ti si žensko! Ti treba da naučiš kuvati, prati , peglati a ne pitati šta je to astronomija, pusti muškarce da misle, tvoje je da slušaš!"
U tom smislu.

Najjadnije je što sam tek kao odrasla osoba ukapirala da na većinu pitanja nisu znali da odgovore pa su me spuštali na nivo veš mašine zbog sramote sopstvenog neznanja.
Ali ja to tada nisam znala.
Ja sam sa 5 godina pitala majku "U čemu je smisao života?"
A sa 6 pokušala da pobegnem od kuće u Beograd, jer sam videla na TVu da tamo postoji Dom za nezbrinutu decu, pa sam zaključila da je bolje da im se pojavim na vratima lažući da nemam roditelje, nego da ostanem u "vukojebini" sa roditeljima i ujacima kojima sam samo pokretni inkubator za rađanje.

Srećom, sa 15 sam otišla u srednju školu i odvojila se od njih.
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: KONTEMPLACIJE O BESMISLU

Post by Akkasha Come Back »

simon_says wrote: Thu Oct 04, 2012 1:40 pm Glupost je opasniji neprijatelj dobra nego što je zlo. Protiv zla možemo da se bunimo, ono se može razotkriti, u slučaju nužde i sprečiti silom; zlo uvek u sebi nosi i klicu sopstvenog uništenja zato što kod ljudi makar izaziva neprijatnost. Protiv gluposti smo nemoćni. Tu ne možemo ništa da postignemo protestima ili silom; argumenti ne vrede, u činjenice koje govore protiv prethodno oformljenih mišljenja jednostavno niko ne veruje – u takvim slučajevima je glupak čak i kritičan...

Apsolutno se slažem.
Nemoguće je boriti se, jedini način je otići, beži, što dalje...
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: KONTEMPLACIJE O BESMISLU

Post by Akkasha Come Back »

simon_says wrote: Fri Aug 22, 2008 7:57 pm Kako vreme odmiče, sve više verujem u filozofiju koja kaže da je uzrok svih naših problema - želja. Prosto, kratko i jasno. Želja. Kada ne bismo večito nešto želeli, nikada ne bismo ni patili zbog toga što ga nemamo. Uvek ono: želim da živim u normalnoj zemlji, želim da Velja ne postoji, želim novi Sony lcd screen, želim da jedem, želim da krešem, želim da... Sve to ja neprestano ŽELIM. I tu nastane problem. Jer postoji jasan raskorak između mojih želja i mojih mogućnosti. Normalna zemlja - ne ide. Velja - opet ne ide. Sony - za to bi mi tata (ili možda ja) morao biti ili mafijaš ili narodni poslanik, što ruku na srce, kod nas ni nije velika razlika.
I tada postane očigledno. Bez želja nema ni patnje, nema nemira, nema bola. Nema ničega. Samo tama, mir i spokoj.
Nemojte ništa želeti. Neka Vam to bude poslednja želja.
Nemojte želeti ni dan da osvane.
To neće biti prizivanje smrti. Jer da bi bilo smrti, pre nje mora biti i života. Nemojte želeti ni život.
Samo smiraj.
Tačku bez prostora i vremena, bez ljudi, bez smisla, bez ičega.
Tačku bez tačke.
U njoj ćete jedino pronaći mir.
Koliko je ovo DOBRO! Zasluženo da se "povampiri"!
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: KONTEMPLACIJE O BESMISLU

Post by Akkasha Come Back »

Akkasha Come Back wrote: Tue Mar 30, 2021 10:44 pm
simon_says wrote: Fri Aug 22, 2008 7:57 pm Kako vreme odmiče, sve više verujem u filozofiju koja kaže da je uzrok svih naših problema - želja. Prosto, kratko i jasno. Želja. Kada ne bismo večito nešto želeli, nikada ne bismo ni patili zbog toga što ga nemamo. Uvek ono: želim da živim u normalnoj zemlji, želim da Velja ne postoji, želim novi Sony lcd screen, želim da jedem, želim da krešem, želim da... Sve to ja neprestano ŽELIM. I tu nastane problem. Jer postoji jasan raskorak između mojih želja i mojih mogućnosti. Normalna zemlja - ne ide. Velja - opet ne ide. Sony - za to bi mi tata (ili možda ja) morao biti ili mafijaš ili narodni poslanik, što ruku na srce, kod nas ni nije velika razlika.
I tada postane očigledno. Bez želja nema ni patnje, nema nemira, nema bola. Nema ničega. Samo tama, mir i spokoj.
Nemojte ništa želeti. Neka Vam to bude poslednja želja.
Nemojte želeti ni dan da osvane.
To neće biti prizivanje smrti. Jer da bi bilo smrti, pre nje mora biti i života. Nemojte želeti ni život.
Samo smiraj.
Tačku bez prostora i vremena, bez ljudi, bez smisla, bez ičega.
Tačku bez tačke.
U njoj ćete jedino pronaći mir.
Koliko je ovo DOBRO! Zasluženo da se "povampiri"!
Čitajte ovog čoveka od početka.
Post Reply