Zajednica Cenacolo

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
Noop
Posts: 47
Joined: Fri Oct 21, 2022 4:46 pm
Contact:

Zajednica Cenacolo

Post by Noop »

Pozdrav, danas sam bila na prvom razgovoru za ulazak u zajednicu Cenacolo, tri godine sam ovisnik sto o kokainu sto o heroinu zadnjih godinu dana. Zanima me svaka informacija o Cenacolu, nema farbanja kose, moraju se nositi suknje čujem pa tko će sve to izdržati?? Je li bolje sam prekinuti ako se može, čista sam preko 20 dana nakon detoxa u bolnici.
•da li znam kako želim da se nađem...•
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Zajednica Cenacolo

Post by sanela »

Mislim da si napravila pravu odluku sto si se odlucila za zajednicu Cenakolo. Prestanak koristenja droge ne znaci niata ako ne napravis korjenitu promjenu svog zivota. Nemoj na ta prelavila u zajednici gledati kap na nesto sto moras izdrzati, jer ces izaci za mjesec i neces nista napraviti od svog zivota.
Gledaj na boravak u zajednici kao na ucenje novog zivota, sticanje novih navika koje su dobre za tebe, savladavanje svega sto si propustila dok si bila dijete, postivanju autoriteta, sve sto ti se tamo kaze ce ti imati smisla nakon nekog vremena, znaces zasto su to trazili od tebe.
Nemoj racunati koliko vremena je proslo da si tamo, jer ces izaci ista kakva si usla, a vrijeme ce ti proci.
Udji tamo sa zeljom da promijenis svoj zivot i to sto ces tamo nauciti ce biti tvoj novi zivot. I tu zapravo pocinje ostatak tvog zivota, od tada se racuna tvoj novi, zdrav i ispunjeniji zivot.
Sretno, strpljivo i korak po korak.
User avatar
Noop
Posts: 47
Joined: Fri Oct 21, 2022 4:46 pm
Contact:

Re: Zajednica Cenacolo

Post by Noop »

Bila kao sto si rekla mjesec i pol, nista nisam napravila, spremili me kuci da skinem dva apaurina sto sam pila jedan ujutro jedan navecer od 5 mg s izgovorom kako sam tuzna i depresivna i da je bolje da me djeca takvu ne gledaju, djeca majki ovisnica koja su s njima u komuni i da se kao vratim za mjesec dana bez kolokvija. Ali ja sam naravno pala, preko 20 dana konzumiram s tri dana da sam pokusala stati ali psiha me ubila. Sad trebam u Marjanovac a nisam cista. Kako da prekinem ovo, glava mi je problem najveci. I prije sam bolovala od depresije, anksioznog, panicnih, ptsp pa se kao lijecila na svoju ruku. Dobila sam i terapiju ali ja ne znam stati, kad dodje kriza ubila bih za dop. Nemam bas razumijevanje i podrsku od svojih, nisam ju nikad ni imala, sestra ne prica sa mnom, dva brata zive svoj zivot, svi su preko 20 godina stariji od mene, ja trenutno sama sa starijom i bolesnom majkom. Kako se sad izvuci. Da bar odem do druge zajednice, da se ocistim. S druge strane ako nekom treba kojih informacija o Cenacolu neka slobodno pita. Mnogo ljudi tu zaista izgleda i mislim da jest sretno nakon nekog vremena. Sto ce biti kad izidju ne znam. Kako izgleda dan, pravila sto vas zanima mozete pitati. Ja sam bila u Vrbovcu, 40 ak km od Zagreba. Pozdrav svima.
•da li znam kako želim da se nađem...•
User avatar
Noop
Posts: 47
Joined: Fri Oct 21, 2022 4:46 pm
Contact:

Re: Zajednica Cenacolo

Post by Noop »

Reci cu ukratko, dan pocinje u 6 h budjenjem nekog od clanova tko ima odgovornost za dorucak, ulazak u sobe i paljenje svijetla s recenimama, dobro jutro, zivot je dar, zivot je lijep, veselo izgovarajuci na talijanskom. Zatim se ima 15 min da se spremis i obavis higijenu, puno nas je u malo prostora, te se trci u kapelu na prvu krunicu. Poslije prve krunice slijedi jos neki program od pola sata, do 7 ipo ukupno, znaci sat prije dorucka program. Jos je bio mrak. Zatim silazimo na dorucak za kojeg se ima 20 ak min jer se u 8 mora krenuti s poslom. Za doruckom se procita raspored tko je s kim i sto svatko treba raditi. Bili smo na minus 18 vani. Tu nije biti da li je kisa, snijeg mrak, presvlacis se u radno i ides raditi sto te spreme. Ciscenje, okopavanje, spremanje neke prostorije vani, kokosi, pranje kamenja, pravljenje ograde...15 do 12 h zvoni zvono za poziv na presvlacenje za rucak. Rucak traje od 12 i zavrsava malo prije 1 da se do 13:30 mogu oprati sudi, pomesti, pobrisati tj.obaviti servicio, zatim najcesce ide jedna ili dvije (nedjeljom obavezno dvije) hodajuce krunice, gdje se ide u koloni po okolnom putevima. Kada se vratimo ide buon lavoro. Vracamo se na posao, uvijek se radi, tj.ne smije se ni minuta provesti prazna. Ni stati, ni sjesti, osim kad jedes ili si na kratko u wc u. Ni nasloniti se ni nista. Pravila. Radi se do 15 do 18 h s tim da imas jedno osobno klanjanje od pola sata u kapeli i pranje od 5 min. Kad je tus 15 min. Pon, sri, sub idu tusevi a ostalim danima pranje. Uvijek smo u paru i uvijek se zuri jer se ne smije kasniti na posao. 15 do 18 h je presvlacenje za program. Opet krunica u kapeli, mole se klececi pa jos neki program, kateheze, trcanje tj.gimnastika, geste tj.plesanje pokreta do vecere u 7. Poslije vecere radi se servicio, tj pranje i ciscenje i tko ima sta podijeliti s nekim podijeli. Ako ima vremena za kakvu djecju igru igra se u vecoj grupi. Ne daju da se cita, zatvara u sebe. To vrijeme poslije vecere obicno koristimo za pranje tzv.bjankerije tj.svoga vesa i sto ti je potrebno na ruke. Ves se pere na ruke. Djevojke nose suknje, nema depilacije i cupanja obrva. Ne smije se nositi britvica ni pinceta. Nema tableta, u smislu da te boli glava ili dobijes, toga nema. Osim tri klasicna jela, kuha se uglavnom od onoga sto ima i ostataka, nista se ne baca imaju dvije marende, u 10 h i u 16 h po 5 min, jabuka ili nesto koja se pojede stojecki u radnoj odjeci. Znam da sam jednom krenula da se naslonim na zid dok sam jela, odmah su me upozorili, mora se pravo stajati. Za dorucak uglavnom bude marmelada sama na kruhu i bijela kava ili caj, rucak pasta ili jos nesto, vecera sto se napravi jednostavno.
•da li znam kako želim da se nađem...•
User avatar
Noop
Posts: 47
Joined: Fri Oct 21, 2022 4:46 pm
Contact:

Re: Zajednica Cenacolo

Post by Noop »

Ide se spavati u 21 h. Tj. U 21 h idemo kratko na tzv. Zavrsetak dana. Tu se kratko pomolimo, zahvalimo za dan i ide se spavati, gase se svijetla. Sve sto se radi treba raditi kako treba i do kraja. Bilo nas je do 20, 15 ak cura i koje dijete. Nikog se ne odbija, cesto dolaze na kraca ili duza iskustva ili radne dane. Spava se i s dusecima po podu. Dva puta tjedno je sv.misa. imas posebnu odjecu za misu koju ti oni odluce. Nista ne smije biti usko ni crno. Nemas dara u pocetku za pricest ni ispovijed. Ides prekrizenih ruku na ramenima pred svecenika samo da ti da blagoslov. Do okoprilike 5 mjeseca zajednice ne smijes sam na wc. Onda ti dodje netko i kaze da si dobio taj dar. Budu sretni kao djeca. Ono sto ti se servira za objed moras pojesti, nema zaljenja niti smijes ostaviti. U pocetku ako ne mozes jede tvoj andjeo cuvar za tebe, kasnije moras sam ili mozes javno zamoliti nekoga da ti pomogne sto bas nije cesto. Nema cigareta ni price o drogi. Uglavnom ne znas zasto je netko drugi tu. Toga sam se zasad sjetila. Ako koga zanima neka slobodno pita. Meni je najvise falilo slatko, cigarete posto nemas vremena za sebe da bar na necem das oduska i minut slobodnog vremena da se presaberem. Mrzila sam rad na hladnoci, ubijanje pilica, uzgajali smo za prodaju pa kad se ubijalo ubije se preko 50 dnevno i ocisti, hodajuce krunice i jutarnje budjenje kad ti nije ni do zivota ili kad si gladan ali moras klececi i bos na krunici i ostatak programa. Da neki izgledaju oporavljeno, jesu.
•da li znam kako želim da se nađem...•
Post Reply