Posledica ovisnosti ili karakter

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
ništaneznam
Posts: 5
Joined: Mon Aug 15, 2022 6:05 am

Posledica ovisnosti ili karakter

Post by ništaneznam »

Odakle da počnem... Previše je toga pa ću ovako.

Ovisnik dugi niz godina, Nisam znala na početku. Upoznali smo se nakon što je bio na lečenju. U toku naše veze je znao da zloupotrebljava terapiju.

- laganje, ponekad o glupostima
- hvalisanje prilikama sa drugim ženama, pogotovo ako bi iskazala nezadovoljstvo nečim u vezi ili da mi kaže koliko mu je stalo da me ne vara, a može
- škrtost- ne mislim na skupe stvari, ali to sam opravdavala neimanjem para, ali i kad bi imao nešto/škrtost
- rođendan - ostavio me nekoliko dana pre, rekao je da mu je veza dosadna i prilično grubo se ponašao pa se želeo da vrati
- odlasci i žaljenje
- toliko me jako privlačiš, hoću budućnost sa tobom, zaljubljen sam u tebe do nikad te nisam voleo do...zaljubljen sam u tebe
- velika defanzivnost, a čak i kada bi uradio nešto što me jako povredi, on bi se često uspeo naljutiti
- nakon što me ostavio jer sam izgubila živce i molila ga za poštovanje/slanje poruka i kritikovanje mene, mog života, da su lepe stvari rekle tablete, a ne on, da mu je lepše bez mene, da je uspeo sa terapijom (iako nisam ništa pitala)...
- pa promena za 180 stepeni... da je to radio da me udalji od sebe zbog problema sa tabletama


Bila sam tako zbunjena i izgubljena u svemu. Kao dve potpuno različite osobe!
Npr. Dva dana bi bilo super/nežan, razumevanje, sloga, a onda je došao i prigovarao kako on ne voli nešto, svađa iz bukvalnom ničega, povlačenje neko vreme, ... Druga osoba. Kao dve osobe! Nekad i u istom danu.
Pokušavala sam da imam razumevanja jer sam znala da mu nije nimalo lako. Bilo je lepih trenutaka, lepih dana...samo sada ni ne znam koliko s bili stvarni.


Teško mi je pisati o ovome pa sam pokušala nekako kraće. Hvala vam unapred, zaista bi cenila bilo kakav odgovor.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Posledica ovisnosti ili karakter

Post by sanela »

Draga, on je bolestan i treba mu lijecenje. Odmakni se od njega i zastiti sebe. Sve drugo sto uradis njemu nece pomoci, a tebi ce nastetiti emocionalno i mentalno. Ako ti bude tesko, potrazi psihoterapeuta da ti pomogne da sagledas siru sliku i da sacuvas sebe. Nije lako, ali je jedino ispravno sto mozes za sebe napraviti. On nije tvoja odgovornost. Sretno i dan po dan.
ništaneznam
Posts: 5
Joined: Mon Aug 15, 2022 6:05 am

Re: Posledica ovisnosti ili karakter

Post by ništaneznam »

Draga Sanela, hvala ti na odgovoru.
To sam i napravila nedavno. :( Nisam mogla više. Pokušala sam i pre par meseci se odvojiti, ali bez obzira na sve, osećala sam to kao da mu okrećem leđa i nisam mogla. :( Ide kod lekara redovno, pomoglo je samo donekle.
Napisala sam neke poruke, da sam stvarno verovala da će biti drugačije (...jer smo imali neke razgovore nedavno) i prekinula svaki kontakt. Nisam ga blokirala, ali sam ugasila telefon na neko vreme. Znam da zvuči dramatično, ali nisam se mogla nositi s njegovim porukama ili pozivom.
Misliš li da sam tako dobro uradila?
User avatar
StopBup
Posts: 3794
Joined: Tue May 21, 2019 1:52 pm

Re: Posledica ovisnosti ili karakter

Post by StopBup »

z
Last edited by StopBup on Tue Aug 16, 2022 2:50 pm, edited 1 time in total.
Izgovori su osnovna jedinica gradje i funkcije svake pi*ke od coveka.
ništaneznam
Posts: 5
Joined: Mon Aug 15, 2022 6:05 am

Re: Posledica ovisnosti ili karakter

Post by ništaneznam »

Hvala ti puno. Želim ti da ustraješ i po ovome što si napisao, verujem i da hoćeš.
Ne krivim sebe za njegovu ovisnost, ali znam da sam ponekad, vlastitom glupošću, gurala glavu u pesak i da sam nekad bila ono što nisam smela biti, a to je "pomagati" u tome i kroz neke sitnice npr. znala sam da mu kuvam, dopustila sam i da bude ovde i kad nije bio "čist", nisam postavila bolje granice... Uvideo je neke stvari, ali ne dovoljno. :( Misliš li da i moje udaljavanje pomaže njemu?
Jako mi je bilo teško okrenuti mu leđa, ali zbog tog neopoštovanja i velikih oscilacija, samo sam pukla, a i inače sam prilično osetljiva osoba.
Ove neke stvari koje sam nabrojala, deluje li to kao i kararakter ili može sve da bude posledica utjecaja?
ništaneznam
Posts: 5
Joined: Mon Aug 15, 2022 6:05 am

Re: Posledica ovisnosti ili karakter

Post by ništaneznam »

Pitam zato jer neki ljudi oko mene misle da me samo trebao/za društvo, sex, ostale pogodnosti i da mi je svesno lagao i da nije bila stvar samo u ovisnosti, nego da je on takav i čovek. Ja sam mnoga njegova ponašanja pravdala tim velikim problemom s kojim se bori. Znao je da mi napiše stvari koje su bilo duboko bolne, ponašao se nekad kao potpuni, bešćutni stranac.
Uril DJ
Posts: 39
Joined: Fri Mar 18, 2022 1:39 pm

Re: Posledica ovisnosti ili karakter

Post by Uril DJ »

Karakter.
ništaneznam
Posts: 5
Joined: Mon Aug 15, 2022 6:05 am

Re: Posledica ovisnosti ili karakter

Post by ništaneznam »

Hvala ti na odgovoru Uril DJ. Kratak i jasan.
Na ovo me delomično navelo jer sam neki dan gledala video na YouTubu o odlikama narcisa. Netko je u komentarima napisao da se tako slično ponašao dok je bio aktivan ovisnik.
Dvoje dragih ljudi koje sam poznavala i koji su bili ovisnici i kojih nažalost više nema tu, nisu pokazivali baš ovakvo ponašanje prema partnerima.
Ali opet, na svakog može drugačije da utiče.
Ostala sam s tim nekim pitanjima u svojoj glavi.
Post Reply