Cigarete- kako prestati

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

Contessa Bg
Posts: 8
Joined: Sat Aug 31, 2019 11:14 pm

Cigarete- kako prestati

Post by Contessa Bg »

Pozz svima
Ne znam da li postoji tema,ali ja ne uspevam duze od 24h da ne zapalim cigaretu
Elektronske sam probala,pfff, nista
Probala postepeno smanjivanje opet nista
Pusim 4 godine ali mi uzasno smetaju i ide mi na nerve smrad , nervoza ako ih nemam pri ruci a najviše to što ne mogu da ih batalim. Jel neko probao one nikotinske flastere? Jel neko uspeo i kako?
Pozz svima:)
Butterfly and Hurrican
User avatar
StopBup
Posts: 3794
Joined: Tue May 21, 2019 1:52 pm

Re: Cigarete- kako prestati

Post by StopBup »

Contessa Bg wrote: Thu Sep 05, 2019 12:14 am Pozz svima
Ne znam da li postoji tema,ali ja ne uspevam duze od 24h da ne zapalim cigaretu
Elektronske sam probala,pfff, nista
Probala postepeno smanjivanje opet nista
Pusim 4 godine ali mi uzasno smetaju i ide mi na nerve smrad , nervoza ako ih nemam pri ruci a najviše to što ne mogu da ih batalim. Jel neko probao one nikotinske flastere? Jel neko uspeo i kako?
Pozz svima:)
Kakvi flasteri, smanjivanje i gluposti. Bitna je jaka volja i čvrsta odluka. Naročito kod tebe ne bi trebalo da bude većih problema, jer je staž od 4 godine jako mali u poređenju sa stažom većine pušača. Ja sam bio navučen ilegalno na buprenorfin oko 5 godina, iz trećeg pokušaja uspeo sam da ga se rešim, i čist sam više od 3 meseca. Buprenorfin je terapija za skidanje sa heroina, ali ako ga uzimaš kao drogu, a nisi bio na heroinu, kao što ja nisam, možeš da se navučeš kao svinja, kao što sam se ja navukao. :) Obajšnjavam ti ukratko šta je buprenorfin (bup), jer nekako mi deluje kao a nisi baš upućena u to, jer pušiš tek 4 godine. :)
Što se tiče cigara, ja sam ih bio ostavio na pola godine kad sam imao pušački staž 6 godina. Bilo je bez većih problema. Malo su mi se znojali dlanovi i jedno 5-6 noći sam se malo znojao u krevetu u toku sna. Kad sam ponovo propušio, više nisam pokušavao da ih ostavim. Sada imam 33 godine, počeo sam da palim pljuge kad sam imao 12 godina, a postao zavisan od njih kad sam imao 14. I ja planiram da ih ostavim, dok sam još mlad i zdrav, bolje sada nego kad primetim da mi smetaju. :) Nikad nisam pušio puno, do kutiju dnevno, ali ja pušim već 21-u godinu, skoro dve trećine dosadašnjeg života, i ima da ih ostavim uskoro, samo mi je još rano, jer sam tek nešto više od 3 meseca čist od bupa.
Ti sestro slatka možeš to ostavljanje da uradiš bez većih problema, ali naravno, moraš se naterati. Sve je teško kada se neće, a sve je prosto kada se hoće, nema tu puno filozofije. Dobrodošla na forum, pozdrav. :)
Izgovori su osnovna jedinica gradje i funkcije svake pi*ke od coveka.
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Cigarete- kako prestati

Post by zeleni »

Contessa Bg wrote: Thu Sep 05, 2019 12:14 am Pozz svima
Ne znam da li postoji tema,ali ja ne uspevam duze od 24h da ne zapalim cigaretu
Elektronske sam probala,pfff, nista
Probala postepeno smanjivanje opet nista
Pusim 4 godine ali mi uzasno smetaju i ide mi na nerve smrad , nervoza ako ih nemam pri ruci a najviše to što ne mogu da ih batalim. Jel neko probao one nikotinske flastere? Jel neko uspeo i kako?
Pozz svima:)
Flasteri su top. Pusti ove priče, kao, snaga volje i to, red, rad i disciplina, a pričaju ti aktivni pušači :mrgreen:

Zapravo, aj da budem preciznija - meni su flasteri savršeno odradili posao. Tri meseca ne palim duvan. Prvih nedelju dana sam uzela električnu sa 0mg nikotina, čisto da neka cucla bude u opticaju. Sad žvaćem žvake. Od svih skidanja, nekako mi najveća panika bila od tog duvana. To kao nije neki problem, a jeste, nisam nikada imala nekih problema ala kašalj i slično, čak sam i trčala po 10km uz kutiju cigareta dnevno, dakle, nije nikakva nužda zdravstvena bila u pitanju, ali je jezivo glupa i smrdljiva navika. I nadam se da sam je se rešila. Prvo skidanje s duvana u 27 godina i upalilo je :)
Neko može i naglo da baci cigarete, meni je nervoza bila nepremostiv problem. Tu nije toliko problem ni ta nikotinska zavisnost, neš ti, dva dana ti pada pritisak i to je to. Nego to razuslovljavanje na držanje nešto u rukama, petljanje po ustima i slično. Tu mi je poslužila električna, sa 0mg. Ritual je kratko ostao, ali je toliko besmisleno da vučeš ono na suvo, da te brzo prodje volja.

Lepiš nedelju, dve dana one najjače. Pa idućih nedelju dana slabije... mislim da postoje tri jačine. 24, 14 i 7 mg. Ja sam imala love za tri nedelje flastera, a bilo bi idealno da ih lepiš tri meseca, čini mi se da tako predlažu. Nervoze nema. Ako si imalo motivisana da zaista batališ duvan - uspećeš.

Ako se bojiš da ćeš dobiti na težini, a hoćeš, jer nikotin je stimulator CNS-a i kao takav malo ubrzava metabolizam, a ti povećaj fizičku aktivnost da potrošiš tih 300-400 kalorija što ćeš imati suficita, i stvar u redu. A i da dobiješ koji kilogram, nije smak sveta.
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
User avatar
StopBup
Posts: 3794
Joined: Tue May 21, 2019 1:52 pm

Re: Cigarete- kako prestati

Post by StopBup »

zeleni wrote: Fri Sep 06, 2019 11:36 am
Contessa Bg wrote: Thu Sep 05, 2019 12:14 am Pozz svima
Ne znam da li postoji tema,ali ja ne uspevam duze od 24h da ne zapalim cigaretu
Elektronske sam probala,pfff, nista
Probala postepeno smanjivanje opet nista
Pusim 4 godine ali mi uzasno smetaju i ide mi na nerve smrad , nervoza ako ih nemam pri ruci a najviše to što ne mogu da ih batalim. Jel neko probao one nikotinske flastere? Jel neko uspeo i kako?
Pozz svima:)
Flasteri su top. Pusti ove priče, kao, snaga volje i to, red, rad i disciplina, a pričaju ti aktivni pušači :mrgreen:

Zapravo, aj da budem preciznija - meni su flasteri savršeno odradili posao. Tri meseca ne palim duvan. Prvih nedelju dana sam uzela električnu sa 0mg nikotina, čisto da neka cucla bude u opticaju. Sad žvaćem žvake. Od svih skidanja, nekako mi najveća panika bila od tog duvana. To kao nije neki problem, a jeste, nisam nikada imala nekih problema ala kašalj i slično, čak sam i trčala po 10km uz kutiju cigareta dnevno, dakle, nije nikakva nužda zdravstvena bila u pitanju, ali je jezivo glupa i smrdljiva navika. I nadam se da sam je se rešila. Prvo skidanje s duvana u 27 godina i upalilo je :)
Neko može i naglo da baci cigarete, meni je nervoza bila nepremostiv problem. Tu nije toliko problem ni ta nikotinska zavisnost, neš ti, dva dana ti pada pritisak i to je to. Nego to razuslovljavanje na držanje nešto u rukama, petljanje po ustima i slično. Tu mi je poslužila električna, sa 0mg. Ritual je kratko ostao, ali je toliko besmisleno da vučeš ono na suvo, da te brzo prodje volja.

Lepiš nedelju, dve dana one najjače. Pa idućih nedelju dana slabije... mislim da postoje tri jačine. 24, 14 i 7 mg. Ja sam imala love za tri nedelje flastera, a bilo bi idealno da ih lepiš tri meseca, čini mi se da tako predlažu. Nervoze nema. Ako si imalo motivisana da zaista batališ duvan - uspećeš.

Ako se bojiš da ćeš dobiti na težini, a hoćeš, jer nikotin je stimulator CNS-a i kao takav malo ubrzava metabolizam, a ti povećaj fizičku aktivnost da potrošiš tih 300-400 kalorija što ćeš imati suficita, i stvar u redu. A i da dobiješ koji kilogram, nije smak sveta.
Ma ja ću na suvo, ne volim te supstitucije, tačnije ne volim nikakve supstitucije, a na jednu sam se prilično opekao. :mrgreen:
Moj brat je 'ladno ostavio duvan posle 19 godina staža, na suvo.
Dobro, svako treba da nađe svoj način.
Baš me zanima kako će ti biti kad batališ i te žvake, ako ne nađeš neku drugu supstituciju nakon njih, tipa burmut. :mrgreen:
Izgovori su osnovna jedinica gradje i funkcije svake pi*ke od coveka.
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Cigarete- kako prestati

Post by zeleni »

StopBup wrote: Fri Sep 06, 2019 12:54 pm Ma ja ću na suvo, ne volim te supstitucije, tačnije ne volim nikakve supstitucije, a na jednu sam se prilično opekao. :mrgreen:
Moj brat je 'ladno ostavio duvan posle 19 godina staža, na suvo.
Dobro, svako treba da nađe svoj način.
Baš me zanima kako će ti biti kad batališ i te žvake, ako ne nađeš neku drugu supstituciju nakon njih, tipa burmut. :mrgreen:
e i ja se pitam šta posle žvaka. spuštam se orbitom trenutno 8-)

ma gledaj, neko bi to verovatno odradio za dva dana, ali meni je to ostavljanje cigareta zaista predstavljalo ozbiljan problem i htela sam da uspem pošto poto. zato žvake, zato pomalo spuštanje i sl. koliko god idiotski zvučalo, teže sam se odlučila na ovo nego na neka druga, mnogo grđa skidanja, je l.
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
User avatar
StopBup
Posts: 3794
Joined: Tue May 21, 2019 1:52 pm

Re: Cigarete- kako prestati

Post by StopBup »

zeleni wrote: Fri Sep 06, 2019 5:05 pm
e i ja se pitam šta posle žvaka. spuštam se orbitom trenutno 8-)

ma gledaj, neko bi to verovatno odradio za dva dana, ali meni je to ostavljanje cigareta zaista predstavljalo ozbiljan problem i htela sam da uspem pošto poto. zato žvake, zato pomalo spuštanje i sl. koliko god idiotski zvučalo, teže sam se odlučila na ovo nego na neka druga, mnogo grđa skidanja, je l.
Ne zvuči u opšte idiotski, cigare su od svega najmanji problem, ali nije da nisu problem, i treba ih ostaviti! To je većini prva zavisnost, i to većina koja hoće i toga da se reši, ostavlja za kraj, neki ostave, a neki se odluče da će pušiti dok su živi. Treba ostaviti, dok je čovek još mlad i u punoj snazi. Kasnija ostavljanja, kad se napuni 55-60 i više godina, mogu da budu rizična po zdravlje. Ma ostavićeš ti i te žvake, samo polako. Bitno je hteti i pronaći neki svoj sistem. Ušla si i u fazon sporta, to isto puno znači. Sve se može kad se hoće, naravno u domenu realnog. :) Evo imaš sad i ovu temu da pišeš o tome. Ovaj forum je mama, meni je puno pomoglo čitanje foruma i komunikacija sa ljudima ovde. Meni je još rano za ostavljanje duvana, još mi se mozak oporavlja od bupa, tako da bih sada napravio nepotreban haos u glavi kad bih prestao da pušim.
Što se tiče Grofice, stvarno mislim da može da odradi bacanje cigara bež većih problema, 4 godine je po meni mali staž, jedino ako se ne vošti sa 3-4 kutije dnevno, to bi već moglo značajno da poveća problem...
Izgovori su osnovna jedinica gradje i funkcije svake pi*ke od coveka.
Contessa Bg
Posts: 8
Joined: Sat Aug 31, 2019 11:14 pm

Re: Cigarete- kako prestati

Post by Contessa Bg »

zeleni wrote: Fri Sep 06, 2019 11:36 am
Contessa Bg wrote: Thu Sep 05, 2019 12:14 am Pozz svima
Ne znam da li postoji tema,ali ja ne uspevam duze od 24h da ne zapalim cigaretu
Elektronske sam probala,pfff, nista
Probala postepeno smanjivanje opet nista
Pusim 4 godine ali mi uzasno smetaju i ide mi na nerve smrad , nervoza ako ih nemam pri ruci a najviše to što ne mogu da ih batalim. Jel neko probao one nikotinske flastere? Jel neko uspeo i kako?
Pozz svima:)
Flasteri su top. Pusti ove priče, kao, snaga volje i to, red, rad i disciplina, a pričaju ti aktivni pušači :mrgreen:

Zapravo, aj da budem preciznija - meni su flasteri savršeno odradili posao. Tri meseca ne palim duvan. Prvih nedelju dana sam uzela električnu sa 0mg nikotina, čisto da neka cucla bude u opticaju. Sad žvaćem žvake. Od svih skidanja, nekako mi najveća panika bila od tog duvana. To kao nije neki problem, a jeste, nisam nikada imala nekih problema ala kašalj i slično, čak sam i trčala po 10km uz kutiju cigareta dnevno, dakle, nije nikakva nužda zdravstvena bila u pitanju, ali je jezivo glupa i smrdljiva navika. I nadam se da sam je se rešila. Prvo skidanje s duvana u 27 godina i upalilo je :)
Neko može i naglo da baci cigarete, meni je nervoza bila nepremostiv problem. Tu nije toliko problem ni ta nikotinska zavisnost, neš ti, dva dana ti pada pritisak i to je to. Nego to razuslovljavanje na držanje nešto u rukama, petljanje po ustima i slično. Tu mi je poslužila električna, sa 0mg. Ritual je kratko ostao, ali je toliko besmisleno da vučeš ono na suvo, da te brzo prodje volja.

Lepiš nedelju, dve dana one najjače. Pa idućih nedelju dana slabije... mislim da postoje tri jačine. 24, 14 i 7 mg. Ja sam imala love za tri nedelje flastera, a bilo bi idealno da ih lepiš tri meseca, čini mi se da tako predlažu. Nervoze nema. Ako si imalo motivisana da zaista batališ duvan - uspećeš.

Ako se bojiš da ćeš dobiti na težini, a hoćeš, jer nikotin je stimulator CNS-a i kao takav malo ubrzava metabolizam, a ti povećaj fizičku aktivnost da potrošiš tih 300-400 kalorija što ćeš imati suficita, i stvar u redu. A i da dobiješ koji kilogram, nije smak sveta.
Zmaci,ipak flasteri. I ja sam primetila tu manuelnu zavisnost,ono moram nesto da drzim u ruci.
U poneldeljak kupujem i krecem :) drzte mi palceve
Hvala svima
Butterfly and Hurrican
xxxana
Posts: 2195
Joined: Sun Mar 19, 2017 5:36 pm

Re: Cigarete- kako prestati

Post by xxxana »

Zeleni - Zelena, izvini,ali gresis
Pusenje se ostavlja odjednom, ako je cilj eliminisati problem u potpunosti,nikotinska kriza nije jaka, skoro da je neosetna ,jaka je borba sa psiholoskom stranom gde dolazi do pomenute nervoze..
Cak i sama pominjes flastere, zvake, klince - palce i jedino sto postizes sve vreme je odrzavanje navike,kao i svakom zamenom za cigare ili bilo sta po sredi da je - zavisnost je zavisnost i najbitnije je promeniti naviku, koju ti sve vreme odrzavas,a smatras se nepusacem i jos gore, savetujes pogresno, dok mozak i ne pravi neku razliku dal je cigara ili zvaka - bombona - najbanalnija glupost,tako da ti i dalje imas problem sa pusenjem - prihvatila to ili ne..
Pokusaj mesec dana da nemas nikakve zamene, tad ces moci da pricas sa druge strane i navika ce poceti da bledi i stvari ce prosto postati lakse
Gojenje nakon cigara je potpuno ista stvar kao i zamene, ljudi nesto moraju,ne mogu da kontrolisu psiholosku stranu problema, osecaj je slican gladi,pa to nadoknadjuju hranom ili cime god - nebitno je, mozak i dalje ne pravi razlike ;)
Jaka odluka i samokontrola u periodu od mesec dana minimum ucinice vec nesto konkretno
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Cigarete- kako prestati

Post by Frajla »

Auu evo moje teme:)

Ja sam zavrsila na psihoterapijama upravo zbog naglog prekida pre par meseci, jer sam se obratila doktorki za pomoc nakon mesec dana nepusenja. Ali uopste mi nije bilo dobro, koliko god da je moja volja o zelja bila jaka, tolika sam i bila “prsla” nakon tih mesec dana, gde me dr posavetovala da pod hitno kupim cigare. Pa sam se slogirala kada sam videla koje je to zlo i sta moze izazvati. Dobro ja pusim 20 godina i verovatno je to sve izarzenije nego kod nekog ko pusi 4 godine.

Dr mi je prepisala flastere ali neke od 10 mg jer sam joj rekla da pusim 20 cigareta na dan, i dogovor je da smanjim pusemje na 10 cigara za pocetak, medjutim pocela sam da brojim koliko popusim na dan kad ono 13 komada, pa kapiram da bi mi trebali slabiji flasteri.
Jos nisam pocela sa tim, ali se polako pripremam i nadam se da cu poceti od “ponedeljka”
Flastere koriste doktori u svojoj praksi i to im se pokazalo kao najbolji nacin za ostavljenje pusenja, bar ovde gde ja zivim
User avatar
StopBup
Posts: 3794
Joined: Tue May 21, 2019 1:52 pm

Re: Cigarete- kako prestati

Post by StopBup »

Meni je bliža Xxxanina teorija, ja ću tako pa kako bude, kako god bude, proći će. Ima nešto i u tom odvikavanju od samog dimljenja, uvlačenja dima u sebe, paljenja cigara uz kafu, posle jela, itd, ali je glavna stvar zavisnost od nikotina, tako da ja neću ni probati nikakve zamene. Dobro, ako stvarno možete da se disciplinujete sa tim zamenama, pa da stvarno postepeno ukidate nikotin, a ne da svirate ku**u, i presipate iz šupljeg u prazno, onda podržavam i takav način...
Izgovori su osnovna jedinica gradje i funkcije svake pi*ke od coveka.
Post Reply