Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
StopBup
Posts: 3794
Joined: Tue May 21, 2019 1:52 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by StopBup »

xxxana wrote: Fri Jun 28, 2019 4:12 pm
SB zavrsio si bitan posao,pa si se malo i opustio,pa si rekao ma daj to pivo :D dobro pivo i aj,
tako moze neka druga situacija da se namesti,treba paziti i ostati u takvim stavovima i razmisljanjima..Tu treba ispratiti malo sebe,sto obicno i ne bude slucaj..
Bez "ma", bilo je samo odlucno, "moze", a kada sam pitan:"Moze jos jedno?", isto je bilo samo odlucno:"Ne!" :!: To:"Jedno je dosta, a dva su malo!", vazi samo za alkohola pica! Bas mi je drago sto si pocela da ubacujes smajlije u postove. Cesto posle mojih postova, sto mi je posebno drago ako sam ja deo razloga zasto je neko postao raspolozeniji! :D
Izgovori su osnovna jedinica gradje i funkcije svake pi*ke od coveka.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

Ajde da se nadovezem malo..
Prvo , ja stvarno ne branim Bup..i odavno nisam ljubitelj opijata.. ako je to neko tako shvatio , pogresno je shvatio.
Ja sam sa Heroina presao na Buprenorfin, silom prilika , nisam ga uzeo jer sam cuo da dobro radi i da dugacko drzi..vec sam bio na dnu sa kog sam morao da ustanem da bih ziveo.
Da li sam kucu napravio na Bupu..jesam i to je fakat, ali to nije hvaljenje vec ja mislim da je to dobar argument.. ne za uzimanje Buprenorfina, vec za resavanje nekih zivotnih pitanja.
Postoje ljudi koji su usli u Buprenorfin, i zarobili su se..jer vise vremena provode opterecenjem kako se njega resiti..nego kako napraviti neki korak u zivotu unapred, i nadoknaditi malo sve ono izgubljeno..
Mene je taj lek vratio u normalu, i nisam jedini.. mnogo ljudi ima sa takvim iskustvom..
Mozda na samom forumu nema mnogo koji ce o tome da pricaju, ali u realnom zivotu ima prilicno.
To ne znaci da svi mi idemo linijom manjeg otpora, da smo slabi, kukavice itd..
Mnogi su to iskustvo sa Buprenorfinom iskoristili tako sto su se pozaposljavali, napravili porodice, izrodili decu itd..ja se svaki dan srecem sa takvim ljudima..prakticno su mi ovde u komsiluku.
Znaci mene ne moze da demantuje bilo ko na forumu, u odnosu na ono sto srecem svaki dan i gledam svojim ocima..
Sto se tice stetnosti buprenorfina, svaki lek je uglavnom stetan i niko od nas ne zna da li je stetniji Buprenorfin ili recimo neki antidepresiv, ili mozda neki lek za pritisak itd..
Ni jedan ne valja to je sigurno, ali koji je stvarno stetniji mi o tome imamo samo misljenje.
Inace ja ne potcenjujem niciju volju, i uopste volju coveka da pobedi razne bolesti..ali sam malo negde realan..i to mozda dolazi i sa godinama i iskustvom.
Primetno ja da ja vec dugo nisam ovde na forumu, a to je zato sto sam opterecen poslom, i zivotnim problemima i mislim da je to dobro, i bolje nego da budem opterecen doziranjem Buprenorfina..i svakom bih to isto preporucio.
Takodje me malo i zamorilo svakodnevno bavljenje samo sa tim...nekada sam imao slicnu volju kao neki da samo o tome vrtim..vise nemam jbg.
Mene taj 1 mg Buprenorfina drzi bez tih trzavica, i ja to priznajem.. svestan sam toga i zato to vreme koristim da ga pretvorim u rad, novac i nesto korisno..
I te price, kao Ziki se pomirio sa Buprenorfinom.. ali ja sebe ne vidim tako, ne mogu da se pomirim sa tim itd.. velika greska u razmisljanju, i opet taj stereotip..
Licno mislim da cu se i sa tog Bupa verovatno skinuti pre nekih koji tvrde kako sada vode borbu svog zivota..i kako ce posle neprospavanih noci bez bupa doci to jutro kada ce sve biti super.. nece, jer to ne ide tako..
Stvar je u licnom pristupu tome, neke stvari se rade sistematski u zivotu, i svaki period zivota nosi svoju zrtvu.
I nije uvek i samo problem Buprenorfin vec se treba suociti sa zivotom koji je tezak po definiciji.
Ja sam neko ko decenijama cita te neke kombinacije i pokusaje skidanja, pa prelasci sa Bupa na Trodon, ili prelasci na antidepresive ili sedative..i nikad nisam razumeo da neko moze da tako shvata taj problem..
Da ce prebacivanjem sa jednog opijata na drugi, navodno napraviti nesto izmedju... - Da se sa jednog leka skine, ali da se ne navuce na taj drugi lek..
Kao da je covek robot pa ce matematickom formulom to da se resi.
Ako Trodonu treba 4 dana da se navucem, ja cu da ga pijem 3 dana... a za to vreme ce me pustiti Bup, a na Trodon se necu navuci..i tako tom logikom..
Da zakljucim, nije nam kriv Buprenorfin ni vama ni meni.. sami smo krivi.
Mozda se ne treba baviti time da li je neko slab ili jak, i da se tako kategorisu ljudi jer to onda nije podrska..
To da li neko pije lek a neko ne, to ne znaci da je ovaj drugi mnogo jak a ovaj prvi slabic..
Svako ima neku svoju meru uspesnosti u zivotu, i da li je zadovoljan ili ne.
Ako se bavite ovim stvarima, na zalost i zbog svoje bolesti, onda ispratite malo i kako se to radi u nekim sredjenijim sistemima.. pohvatajte malo i neka tudja iskustva..
U svakom slucaju, podrska od mene i sve najbolje..
Ovo je samo moje misljenje i pogled na neke stvari.
...
User avatar
StopBup
Posts: 3794
Joined: Tue May 21, 2019 1:52 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by StopBup »

ziki wrote: Fri Jun 28, 2019 5:52 pm Ajde da se nadovezem malo..
Prvo , ja stvarno ne branim Bup..i odavno nisam ljubitelj opijata.. ako je to neko tako shvatio , pogresno je shvatio.
Ja sam sa Heroina presao na Buprenorfin, silom prilika , nisam ga uzeo jer sam cuo da dobro radi i da dugacko drzi..vec sam bio na dnu sa kog sam morao da ustanem da bih ziveo.
Da li sam kucu napravio na Bupu..jesam i to je fakat, ali to nije hvaljenje vec ja mislim da je to dobar argument.. ne za uzimanje Buprenorfina, vec za resavanje nekih zivotnih pitanja.
Postoje ljudi koji su usli u Buprenorfin, i zarobili su se..jer vise vremena provode opterecenjem kako se njega resiti..nego kako napraviti neki korak u zivotu unapred, i nadoknaditi malo sve ono izgubljeno..
Mene je taj lek vratio u normalu, i nisam jedini.. mnogo ljudi ima sa takvim iskustvom..
Mozda na samom forumu nema mnogo koji ce o tome da pricaju, ali u realnom zivotu ima prilicno.
To ne znaci da svi mi idemo linijom manjeg otpora, da smo slabi, kukavice itd..
Mnogi su to iskustvo sa Buprenorfinom iskoristili tako sto su se pozaposljavali, napravili porodice, izrodili decu itd..ja se svaki dan srecem sa takvim ljudima..prakticno su mi ovde u komsiluku.
Znaci mene ne moze da demantuje bilo ko na forumu, u odnosu na ono sto srecem svaki dan i gledam svojim ocima..
Sto se tice stetnosti buprenorfina, svaki lek je uglavnom stetan i niko od nas ne zna da li je stetniji Buprenorfin ili recimo neki antidepresiv, ili mozda neki lek za pritisak itd..
Ni jedan ne valja to je sigurno, ali koji je stvarno stetniji mi o tome imamo samo misljenje.
Inace ja ne potcenjujem niciju volju, i uopste volju coveka da pobedi razne bolesti..ali sam malo negde realan..i to mozda dolazi i sa godinama i iskustvom.
Primetno ja da ja vec dugo nisam ovde na forumu, a to je zato sto sam opterecen poslom, i zivotnim problemima i mislim da je to dobro, i bolje nego da budem opterecen doziranjem Buprenorfina..i svakom bih to isto preporucio.
Takodje me malo i zamorilo svakodnevno bavljenje samo sa tim...nekada sam imao slicnu volju kao neki da samo o tome vrtim..vise nemam jbg.
Mene taj 1 mg Buprenorfina drzi bez tih trzavica, i ja to priznajem.. svestan sam toga i zato to vreme koristim da ga pretvorim u rad, novac i nesto korisno..
I te price, kao Ziki se pomirio sa Buprenorfinom.. ali ja sebe ne vidim tako, ne mogu da se pomirim sa tim itd.. velika greska u razmisljanju, i opet taj stereotip..
Licno mislim da cu se i sa tog Bupa verovatno skinuti pre nekih koji tvrde kako sada vode borbu svog zivota..i kako ce posle neprospavanih noci bez bupa doci to jutro kada ce sve biti super.. nece, jer to ne ide tako..
Stvar je u licnom pristupu tome, neke stvari se rade sistematski u zivotu, i svaki period zivota nosi svoju zrtvu.
I nije uvek i samo problem Buprenorfin vec se treba suociti sa zivotom koji je tezak po definiciji.
Ja sam neko ko decenijama cita te neke kombinacije i pokusaje skidanja, pa prelasci sa Bupa na Trodon, ili prelasci na antidepresive ili sedative..i nikad nisam razumeo da neko moze da tako shvata taj problem..
Da ce prebacivanjem sa jednog opijata na drugi, navodno napraviti nesto izmedju... - Da se sa jednog leka skine, ali da se ne navuce na taj drugi lek..
Kao da je covek robot pa ce matematickom formulom to da se resi.
Ako Trodonu treba 4 dana da se navucem, ja cu da ga pijem 3 dana... a za to vreme ce me pustiti Bup, a na Trodon se necu navuci..i tako tom logikom..
Da zakljucim, nije nam kriv Buprenorfin ni vama ni meni.. sami smo krivi.
Mozda se ne treba baviti time da li je neko slab ili jak, i da se tako kategorisu ljudi jer to onda nije podrska..
To da li neko pije lek a neko ne, to ne znaci da je ovaj drugi mnogo jak a ovaj prvi slabic..
Svako ima neku svoju meru uspesnosti u zivotu, i da li je zadovoljan ili ne.
Ako se bavite ovim stvarima, na zalost i zbog svoje bolesti, onda ispratite malo i kako se to radi u nekim sredjenijim sistemima.. pohvatajte malo i neka tudja iskustva..
U svakom slucaju, podrska od mene i sve najbolje..
Ovo je samo moje misljenje i pogled na neke stvari.
Bas mi je drago ako si poceo da razmisljas o skidanju. Ja sam mislio da si ti skoro beznadezan slucaj, sto se tice skidanja sa buprenorfina, zato sto sam video neki tvoj post koji je glasio otprilike ovako:"Sta posle buprenorfina, kako upumpavati zivotnu energiju u sebe? ", onda si isto bio napisao nesto ovako za buprenorfin:"Dajte nam to parce hleba, ne dirajte nam to od cega mozemo da finkcionisemo kao ljudi! ", onda si na Noelov post gde je on rekao sta je nabavio od pomocne farmakologije za skidanje napisao:"Ako cu buprenorfin da zamenim sakom drugih lekova, onda cu pre ostati na buprenorfinu. ", ne pomislivsi uopste da je to privremena varijanta za Noela, a ne da hoce tako da ostane... To su one stvari cega sam se setio odmah sada sta si pisao, ali ima toga jos. Zato sam mislio da ne vidis sebe bez bupa i strejt, ako se to promenilo, izuzetno mi je drago!
Izgovori su osnovna jedinica gradje i funkcije svake pi*ke od coveka.
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by yasujirozu »

StopBup wrote: Fri Jun 28, 2019 6:56 pm Bas mi je drago ako si poceo da razmisljas o skidanju.
u pitanju je bio, moj je utisak, (konotirani) kondicional: "kada bih se želio riješit bupa, ja bih to-i-to, i tako-i-tako", a ne kak on o tome trenutačno razmišlja

treba, ako ni zbog čega drugoga, a ono zarad elementarne uljudnosti, prihvatit kak je netkima bup there to stay - tj. snažna odluka, da ni pod kojim uslovima, nema vraćanja na dop (i čitav life-style koji on nosi), pa makar to značilo kak će i doživotno primat terapiju, te mi se taj strah koji su razvili od heroina, plus život koji su ponovno izgradili prijelaskom na buprenorfin, na koncu čini i te kako pozitivnim

e sad, zikijevu kontinuiranu usporedbu svog stanja, s ljudima koji su na insulinu, treba prihvatit s prstohvatom soli - dijabetičari, a za razliku od bupetičara, će odista umrijet ako prestanu uzimat svoj lijek

pozdrav borneanskom, soon to be saudijskom, ličaninu ;)
User avatar
Jurke
Posts: 1467
Joined: Sun Jun 23, 2019 7:03 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Jurke »

Nov sam na forumu, pa nikako da mi se usklade postovi sa vašim... Sve kasne po dan dva, a nisam ni imao bog zna sta ni pametno da napišem. :mrgreen:
Izdrzah četiri dana na trecini dvojke, ali sam se nakon toga opet dva dana vratio na 1mg. Nisam izdrzao, polakomio sam se, ali zato cu danas, a nadam se i sutra da probam da ne uzmem uopšte. Za kaznu, hehe... A ona u ponedeljak nadam se da startujem opet ali sa 0,3. ;)
Radim naporan i odgovoran posao tako da mi je i to pored funkcionisanje u petočlanoj porodici jedan od brojnih izgovora koji me često poremeti...
Crno vino, crne žene i "masno pečenje" , doći će mi glave.... :D
User avatar
Jurke
Posts: 1467
Joined: Sun Jun 23, 2019 7:03 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Jurke »

Da, skontao sam da sam ranije pisao da sam se spustio sa 1mg na 0,3, ali to sam ni sam neznam kako sebe ubedio... Greška u koracima... :twisted:
Trecinu dvojke sam uzimao, što mu dodje negde oko 0,7. Lepo je zvučalo u glavi to 0,3 valjda :oops: , neznam ni sam, ali dobro bice i to...
Crno vino, crne žene i "masno pečenje" , doći će mi glave.... :D
User avatar
Jurke
Posts: 1467
Joined: Sun Jun 23, 2019 7:03 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Jurke »

Vidim da mnogi pišu o tome da je psiha veliki problem nakon dugotrajnog uzimanja bupa. Znam to i sam, nazalost! Iskusio sam kako izgleda to nakon svakodnevnog vozanja sa 16, a često i 24 i 32mg. Pakao jedan, vegetiranje maratonsko... :evil: Zato sam i rešio da se spustim na minimalnu dozu pre nego sto ga isključim skroz... Znam da nece to samo od sebe nestati, borba je to sa samim sobom, a i zivotom...
Crno vino, crne žene i "masno pečenje" , doći će mi glave.... :D
xxxana
Posts: 2195
Joined: Sun Mar 19, 2017 5:36 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by xxxana »

SB danas mi je vec lakse,opet sam spavala u sustini samo me to i zajebava,sve ostalo mi ne pada tesko..

Opterecenje-posvecenje,nazovi ga kako hoces Ziki,ono se mora odigrati da bi se problem resio,tebi je ok na bupu,doneo ti je neke dobre stvari,ok ja to razumem,tu se negde i uklapa sto pustas da stvari idu spontano,samo sto tako ne mozes da znas na cemu si uopste,ni kad ce to spontano da te dovede u situaciju da uradis nesto,niti je to proces resavanja bilo cega..
Mi ovde o sredjenijim sistemima mozemo samo da mastamo,neki sredjeniji sistemi imaju citavu proceduru skidanja sa buprenorfina bez ikakvih lekova i nastavak procedure-suocavanje sa zivotom posle,kao i posvecenje pojedincu..
Tako da oni imaju svoje strucnjake i uopste ne moraju ni sa cim da se opterecuju..Kod nasih strucnjaka je sve to ustvari jednako saci raznih medikamenata,pa naravno da moramo da kupimo info sa drugih izvora,sto bi se nazvalo opterecenjem..
xxxana
Posts: 2195
Joined: Sun Mar 19, 2017 5:36 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by xxxana »

Jurke,ne razumem zasto bi to radio,pokusao si,nije uspelo,sta sad,samo iskusavas sebe bezveze,a ne moras..
Prelistaj malo forum,ako ti vec ne ide..Da sam na tvom mestu,ostala bih na tom kecu,pa razmislila malo,bez zurbe..Ovako samo variras i opet na kraju dodjes na isto..
User avatar
Jurke
Posts: 1467
Joined: Sun Jun 23, 2019 7:03 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Jurke »

Xxxana, znam da si u pravu i sam sam toga svestan. Prosto sam se razočarao u svoju volju i istrajnost po ko zna koji put... Kontam nesto, ako danas i eventualno sutra izguram bez da ce mi lakše leci u ponedeljak manja doza pred posao i da cu sa njom samo opet pregurati dan. I dalje nisam siguran u to smem li se usuditi u to da se uputim u par dana pokrivanja sa po jednom ili dve lirike bez bupa... Prosto neznam koliko ona brzo utiče na toleranciju. Čini mi se da sam Ličanina čitao nesto da je pisao po tom pitanju...
Crno vino, crne žene i "masno pečenje" , doći će mi glave.... :D
Locked