Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Evoevo19
Posts: 11
Joined: Fri Apr 19, 2019 4:08 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Evoevo19 »

Ne znam da li ikoga zanima ovo sto pisem,ali mozda nekome pomogne. Meni je mnogo pomoglo iskustvo ljudi ovde,jer oko mene su ili oni koji nista ne znaju o drogama ili likovi na bupu,koji mi ga usput prodaju I naravno odg Im da se ne skinem. Dobro je pa su nabavili troxe da mi prodaju,jer inace bih umrla. Kazu ljudi prvih 2 ned fizicka kriza ne moze da se izbegne,a to nmgu da priustim sebi jer Sam u inostranstvu I ako odem na bolovanje,dobijem otkaz letim za Srbiju. :x 7. dan danas,za teske noge nema leka izgleda ako bas neces da se trujes lekovima. Buksne pogorsavaju simptome. Inace sam 8 meseci bila na bupu,4 mg mi je bilo najvise dnevno I to je trajalo mozda mesec Dana,pa sam odlucila da prestanem. Svaka cast devojci gore koja vec 2 meseca spusta,ja Sam izdrzala samo mesec. To je kriza svaki Dan :shock:
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

Ja ne znam kako vi osecate te promene prilikom smanjivanja ili menjanja doze Bupa..Ja vec vise od godinu dana uzimam otprilike izmedju pola mg i 1 mg.. jednom dnevno i ne osecam nikakve razlike..
Takodje sam par puta uzeo vise u nekoj nameri da ce mi prestati bolovi u ledjima od rintanja...i opet nikakvu razliku nisam osetio, tako da vise nikad nisam ni uzeo jace od tog parcenceta od kazi 1 mg..
Jedino sam osetio par puta kada sam zaboravio da ga uopste uzmem, pa tek uvece osetim da sam malo umorniji nego inace..i tek onda skapiram u cemu je stvar.
Znaci uzmem 5 kutija Bupa od 8 mg za celu godinu i uopste vise ne razmisljam o terapiji...
Sad sam vec maltene godinama na tom leku, skoro sam radio detaljni sistematski lekarski pregled zbog posla i nikakve promene nemam...i sto se tice krvne slike, pritiska, i ostalo...
Ne znam na sta ce sve to da ispadne sa tim Bupom, ali taj motiv da budem u funkciji i da mogu da radim kao magarac me drzi na tom leku..
Koja ce cena da bude na kraju i da li ce biti jbm li ga...
...
Evoevo19
Posts: 11
Joined: Fri Apr 19, 2019 4:08 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Evoevo19 »

Mislim da tebi nece ni trebati,ja Sam zbrzala jer ide Ramadan I Moram biti cista do 6 skroz. I idem uskoro u Tunis na 3 nedelje,a tamo nema sanse da bilo sta rokam. Idem Danas kod lekara pa cu videti sta mi kaze. Ok doca,zna da rokam na crno I podrzava da se skinem naravno. Nznm da li ce troxi pogorsati ista,Ali nece biti sigurno strasno kao da Sam na suvo. Ipak Sam ja brzo spustila,I na nos vukla vise nego pod jezik. Tako da svi smo mi prica za sebe. Pisem cisto jer mozda ce neko imati sl situaciju.
Ničija
Posts: 26
Joined: Fri Apr 05, 2019 6:14 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ničija »

ziki wrote:Ja ne znam kako vi osecate te promene prilikom smanjivanja ili menjanja doze Bupa..Ja vec vise od godinu dana uzimam otprilike izmedju pola mg i 1 mg.. jednom dnevno i ne osecam nikakve razlike..
Takodje sam par puta uzeo vise u nekoj nameri da ce mi prestati bolovi u ledjima od rintanja...i opet nikakvu razliku nisam osetio, tako da vise nikad nisam ni uzeo jace od tog parcenceta od kazi 1 mg..
Jedino sam osetio par puta kada sam zaboravio da ga uopste uzmem, pa tek uvece osetim da sam malo umorniji nego inace..i tek onda skapiram u cemu je stvar.
Znaci uzmem 5 kutija Bupa od 8 mg za celu godinu i uopste vise ne razmisljam o terapiji...
Sad sam vec maltene godinama na tom leku, skoro sam radio detaljni sistematski lekarski pregled zbog posla i nikakve promene nemam...i sto se tice krvne slike, pritiska, i ostalo...
Ne znam na sta ce sve to da ispadne sa tim Bupom, ali taj motiv da budem u funkciji i da mogu da radim kao magarac me drzi na tom leku..
Koja ce cena da bude na kraju i da li ce biti jbm li ga...
Ne razumeh...godinama si na 0,5 najviše 1mg ili više od god dana...šta je bilo pre te doze ako si godinama?
Svaka čast ako si više od god a tolerancija nije porasla kao što raste od bilo kog leka..Mislim da u dobrom delu stoji da godinama i godinama se taloži lek u organizmu, navikneš telo i psihu na neku količinu, otuda teskoba kad to kreneš da sabijaš tj smanjuješ..ja sam dugo bila ba takozvanoj plafon dozi, pa nisam ni osetila neke teskobe prevelike dok nidam došla do 2mg, još gore sa 1 pa niže...takođe pre dve možda tri god verovala sam da je kek čudo i razne pozitivne stvari uradila u životu...ali došao je momenat kad sam toliko otupela,zatvorila se, krenula depresija, osećaj kao da život prolazi a ja skrštenih ruku. Stoji da sam sve pripisala da je posledica leka..ali...
Evoevo19
Posts: 11
Joined: Fri Apr 19, 2019 4:08 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Evoevo19 »

I meni je prvih par meseci bilo ok,skontala posao,sve sredila,al kada sam dosla do 4mg skontala sam da ne vredi vise. Pre svega ovoga izgubila Sam bebu,pa sad hocu da se sredim I da pokusavam opet. Svaka cast ako ne uzimas vise od mg. Samo sto bih ja volela da Sam znala za to smanjivanje I sve Jos kada Sam pocela. Jer Sam ovo probala prvi put kada Sam se skidala sa dopa I nisam razmisljala da cu se navuci I da ce toliko trajati.
tratinčica78
Posts: 3
Joined: Sat Apr 27, 2019 1:53 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by tratinčica78 »

Ja sam već dva puta želio da se u potpunosti skinem sa buprenofina, kasnije subotexa, ovisnik sam od 96 g, kad je napokon došao u Hr. uspio sam se sa teškom mukom prebaciti sa dopa, hepova na sub. E sad bio sam jedno dvije tri godine na bupu. pa mi se dogodila rastava, pošto je bivša svu krivicu željela prebaciti na bup otišao sam na odjel i zatražio da me skinu, kad smo došli na dva miligrama dr mi je rekla da je najbolje da ostanem na toj dozi i da se bar za sada ne skidam na nulu (bio sam na 12 milig. i do 4milig.sam bez beda dogurao) pošto mi u životu nisu sve stvari sređene pa da ne puknem na nuli, uglavnom, od tada sam na 4 milig. subotexa jer su rekli da ne vide razlog da pijem nešto drugo pošto više nema opasnosti od dopa?? sad nakon skoro 5g subotexa dolazim u bolnicu da opet pitam da se skinem na nulu, jer što svi ovdje pišu, definitivno ostavlja velike posljedice
tratinčica78
Posts: 3
Joined: Sat Apr 27, 2019 1:53 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by tratinčica78 »

Nastavak, ne želim biti naporan al mislim da je bitno detaljno opisati, dakle posljedice dugog uzimanja subotexa neznaju niti doktori a onaj ko je duže na njemu mora osjetiti, motivacija u svim segmentima života drastično opada nakon par godina, cuga i sub =kaos nakon dužeg vremena, itd, logična stvar je da ako tako jako djeluje na receptore sigurno ih uništava, da ne duljim dr. koji je ajmo reći vodeći u Hr. za tu tematiku mi na kraju govori da nema niti jednog pacijenta koji je tak dugo na subu. pa me nema sa kim usporediti (ako ovdje ima volio bi čuti njegovo iskustvo) i onda mi kaže da se nikako ne mićem od suba jer ima njih par sa približim stažom koji su probali i nije nikako završilo, a za posljedice mi nezna ništa reći, pa ako neko zna nešto više nek javi, tnx!
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

Ničija wrote:
ziki wrote:Ja ne znam kako vi osecate te promene prilikom smanjivanja ili menjanja doze Bupa..Ja vec vise od godinu dana uzimam otprilike izmedju pola mg i 1 mg.. jednom dnevno i ne osecam nikakve razlike..
Takodje sam par puta uzeo vise u nekoj nameri da ce mi prestati bolovi u ledjima od rintanja...i opet nikakvu razliku nisam osetio, tako da vise nikad nisam ni uzeo jace od tog parcenceta od kazi 1 mg..
Jedino sam osetio par puta kada sam zaboravio da ga uopste uzmem, pa tek uvece osetim da sam malo umorniji nego inace..i tek onda skapiram u cemu je stvar.
Znaci uzmem 5 kutija Bupa od 8 mg za celu godinu i uopste vise ne razmisljam o terapiji...
Sad sam vec maltene godinama na tom leku, skoro sam radio detaljni sistematski lekarski pregled zbog posla i nikakve promene nemam...i sto se tice krvne slike, pritiska, i ostalo...
Ne znam na sta ce sve to da ispadne sa tim Bupom, ali taj motiv da budem u funkciji i da mogu da radim kao magarac me drzi na tom leku..
Koja ce cena da bude na kraju i da li ce biti jbm li ga...
Ne razumeh...godinama si na 0,5 najviše 1mg ili više od god dana...šta je bilo pre te doze ako si godinama?
Svaka čast ako si više od god a tolerancija nije porasla kao što raste od bilo kog leka..Mislim da u dobrom delu stoji da godinama i godinama se taloži lek u organizmu, navikneš telo i psihu na neku količinu, otuda teskoba kad to kreneš da sabijaš tj smanjuješ..ja sam dugo bila ba takozvanoj plafon dozi, pa nisam ni osetila neke teskobe prevelike dok nidam došla do 2mg, još gore sa 1 pa niže...takođe pre dve možda tri god verovala sam da je kek čudo i razne pozitivne stvari uradila u životu...ali došao je momenat kad sam toliko otupela,zatvorila se, krenula depresija, osećaj kao da život prolazi a ja skrštenih ruku. Stoji da sam sve pripisala da je posledica leka..ali...
Vise od godinu dana sam na toj dozi od 1 mg otprilike.. a krenuo sam sa 4 mg i to sada vec prilicno davno..
Ono sto sam hteo da kazem je da uopste ne osecam da mi raste tolerancija..niti osecam da mi je potrebno da povecavam dozu, znaci ne osecam potrebu ni fizicki ni psihicki..
To najozbiljnije govorim, i upravo to je ono sto ja mislim da je pozitivno kod Bup-a..
Sa svakim drugim lekovima ili sa ne daj boze drogama je sve bilo kratkog roka, i kad tad sam osetio potrebu da moram da podignem dozu, a sa ovim nista.. cak mi je to malo i iznenadjujuce..
Mozda se kod mene tako primilo, a da nije kod svakoga.. to ne mogu da tvrdim, pricam za sebe..

Inace sto se tice kasnije te depresije, otupelosti itd..ja sam shvatio da za mene Bup ima smisla jedino ako paralelno sa njim imam i normalne zivotne aktivnosti, bilo da je posao u pitanju, ili cak neki sport itd..
Ja se na njemu najbolje osecam kada radim, uprkos fizickom umoru.. psihicki osecam prilicno rasterecenje..
Kada god sam sedeo neki malo duzi period bez posla, on mi bas nije prijao nesto narocito..i cak sam vise tada padao u iskusenje da povecavam dozu itd..
Mada realno govoreci sa tom depresijom se vecina ljudi bori, pa i ja..
Prestao sam da sva resenja trazim u tom Bupu..mislim da mi on najvise pomaze u tom fizickom smislu..a sva ta osecanja depresije, otupelosti, tuge i sta ti ja znam..to pokusavam da potiskujem kao i inace..sa ili bez terapije.
Nisam vise pametan..sve je to jedna velika zajebancija.. ja to guram nekako kako umem..a vreme prolazi i tako...
...
Evoevo19
Posts: 11
Joined: Fri Apr 19, 2019 4:08 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Evoevo19 »

Blago tebi ako stvarno nemas zelju da povecavas. Ja Sam npr povecavala jer ustanem u 5 uzmem I onda posao I kad dodje Pauza za rucak Sam smorena pa dodam,onda dok stignem kuci vec opet nema rada,pa dodam da isfunkcionisem da sredim I po kuci sta treba,skuvam I to. Msm da mi je to samo u glavi bilo,fizicki nisam imala potrebu. Nego puno obaveza I davao mi je energiju. Ali kasnije mi se samo spavalo,bukvalno Sam mogla u svakom momentu I mestu da zaspim, a I promene raspolozenja,smrsala sam 15 kg,sto od posla,sto od leka. 9 dan Danas, uzela pola troxa pre spavanje,cisto da me ne boli nista. Nisam normalna sto ih Jos uvek uzimam,al nemam Jos puno sreca. Usadili su mi te price u glavu da Moram 10 Dana do 14 da uzimam I bojim se zikre. Da Sam musko mozda ga ne bih ni ostavila, Ali hocu bebe,a izgubila Sam vec 2 dok Sam bila Cista I ne zelim da rizikujem,iako kazu da su radjale na bupu.
edy
Posts: 197
Joined: Sat Dec 05, 2009 11:45 pm
Location: mala kuća 2 sa 2

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by edy »

Opcepoznata stvar kod bupa je da on nema "rad", malo na pocetku dok se organizam ne navikne na supestancu, ali kasnije nema tog klasicnog opijatskog rada kao npr. kod metadona.

Eh sad onaj ko juri "rad" sa bupom na pogresnoj je adresi, ako hoces rad onda uzimaj metadon, koji svakodnevnim uzimanjem navikava receptore na tu kolicinu i kasnije da bi se osjetilo dejstvo, tj. da bi se uradio moras uzeti vise i tako raste tolerancija, ili se pucaj dopom ako vec hoces da se drogiras, jer bup nije za to.

Bup jednostavno pokrije receptore, ili u Zikijevom slucaju dio receptora, posto je on na stvarno maloj dozi, koja i ne pokrive sve, nego samo dio receptora, ali ko ima samokontrolu, poput Zikija njemu je daj 1 mg sasvim dovoljan da bi on normalno funkcionisao kroz zivot i obavljao svoje svakodnevne obaveze, kao svaki "normalan" covjek.

Ako to znaci da ce on cjeli svoj zivot biti na bupu, ne vidim tu problem, ako njemu odgovara i ne pravi probleme drugima, sta onda koga birga hoce li se Ziki i kad skinuti sa bupa.
nije sramota pasti,sramota je ne ustati..
Locked