Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Amin:)


Jako je tesko docarati ljudima sta je zapravo bup.
Jeste on ludilo za bezbolno skidanje sa dopa, ali ako ces ti da se vratis tom istom dopu nakon 2 nedelje ( a svi smo se vracali) onda je bolje da ostanes neko vreme na njemu, a i te “dozice” od 1 mg cine cuda u odrzavanju.
Zamisli manman ustanes ujutru, stavis bup pod jezik, popusis pljugu, pa kafu, pa te nista ne boli, pa imas volje za sve, za drustvo, za posao, za devojku/decka :) ne zameri
E to je bup... pocnu da te nerviraju smaraci jer baljezgaju budalastine dok su na gudri, pa krenes traziti kvalitetnije drustvo koje ne prica o gudri, nego o normalnim stvarima u zivotu, jer te to vise ne interesuje bup je to sanirao. Ne zato sto bezis od njih nego nemas potrebu za tim. Kvalitet zivota skoci u nebesa.

Ja sam uspevala pratiti sve moje prijatelje, aktivnosti poslove i ziveti zivot na bupu. Stabilizovao me do tih razmera da mi je ubio onaj osecaj u stomaku ( a znamo ga vrlo dobro) kada te oblije neka vrucina i adrenalin skoci samo kada pomislis na dop ili bilo koju gudru, u tvom slucaju smrkanje bupa. Eto to je bup, sad sam bas slikovito objasnila

Mrzecete me zbog toga ali izlizah tastaturu na telefonu ponavljanjem da se njegova dobrobit moze osetiti samo ako se uzima onako kako je predvidjen.

Manman ja kada tebe citam, kao da vidim sebe na dopu, nemoj pogresno da me shvatis, ali ti bolovi, jurnjava, treba mi veca doza zbog intervjua za posao ili zbog neke svadbe blablabl to je sve isto kao i dok si na dopu.
Bup u sebi blokira tu zelju da se uradis i da posezes za drugim opijatima jer ti sedne na sve receptore.

Ako nemas volju nesto da promenis, a tako deluje, onda ti dzabe skidanje.
Nesa_neske_01
Posts: 816
Joined: Sun Mar 04, 2018 4:07 am

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Nesa_neske_01 »

.
Last edited by Nesa_neske_01 on Sat May 26, 2018 5:25 pm, edited 1 time in total.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

Ninocka, kada bi Heroin recimo bio legalan hipoteticki govoreci...i kada bi se izdavao u apoteci, pa verovatno da bi se ta masa ljudi koja je sklona tome ustalila ne njemu kao mozda sada na Bupu..
Ali to znaci da bi on bio onda drustveno prihvatljiv, a mi ljudi smo slabe prirode..i ono sto nam drustvo nametne kao nesto normalno, mi to prihvatamo.
Medjutim, opet dodjemo do te paralele kao mozda sa metadonom..to jednostavno nisu iste stvari,jer efekat nije isti.
Sta heroin napravi od coveka i njegove licnosti,i koja bi to produktivnost bila kada je covek ustondiran na dopu..i prepusta se onim "uzivanjima" koje on donosi..flesevi i stanja euforije, nirvana.
I to samo dok se ne navuces, jer posle i heroin postaje samo sredstvo da mozes da funkcionises, i postaje dosadan..
Ja se slazem sa tobom da covek ako moze treba sto krace da bude na bupu, i da mu to posluzi samo kao prelaz sa heroina..ako moze..
A ja bih recimo tebe i druge isto pitao, sta tebe u stvari muci u vezi buprenorfina..kada stvarno zaviris u dubinu duse, ali iskreno,,,
Jel imas u moralnom smislu mozda odbojnost prema njemu, smatras to narkomanskom upotrebom , ili se plasis mozda da ce da ti napravi neke zdravstvene probleme kao posledicu, ili se plasis da ce da ti mozda promeni licnost itd itd...
Ili mozda nista od toga, ili sve po malo..ljudi nemaju iste razloge i odnos prema njemu.
Ja imam jednog rodjaka koji sigurno preko 15 godina koristi morfijum, prvo je koristio tablete u pocetku a zatim flastere..koje i dan danas koristi, i to sve legalno, zivi u svajcarskoj..a uzrok tome je neka povreda kicme u saobracajci..
I to su neke doze koje su sigurno jace od ovi nasih buprenorfinskih..znam da ponekad spava po 18 sati, a nekad je budan toliko..
Sa tom upotrebom morfijuma nekako je uspeo da postane i zavisnik od cokolade, bukvalno jede svaki dan po ko zna koliko komada..
Znaci to kod njega je zdravstveni problem, i ja tako posmatram i mene na Buprenorfinu.
Ja nemogu sebe da dozivljavam kao narkomana, jer jednostavno i ne zelim vise..i te neke moralne dileme koje su mi se javljale dugo vremena..vise ne zelim da im robujem.
Ja sam nekada toliko bio opterecen da sam cak i sa svestenikom pricao sta da radim, kako da se pricestim na primer kada uzimam opijat u vidu tog buprenorfina..medjutim dobio sam odgovor da je kod mene bolest i da ja isto moram da se lecim kao i svi ljudi..
Ponekad je to malo tesko prihvatiti ali mi smo bolesni od te zavisnosti..to treba da se prihvati..
Kako god da je ona nastala, nasom voljom ili nepromisljenim potezima to je tako..
Ne treba meni opravdanje da bih uzimao drogu, u vidu neke legalne tablete..ja ako budem hteo da je uzimam i uzivam u njoj ja cu to da uradim..meni niko ne moze to da zabrani.
Ovo stvarno posmatram kao bolest, i buprenorfin gledam kao lecenje..bilo kratkotrajno, dugotrajno, svejedno je..
Na kraju krajeva ja stvarno nisam nikada nisam ni uspeo da se nadrogiram sa njim, i da uzmem sada da izmrvim i usmrknem 5 tableta svi znamo da mi nece biti nista..
Ako racunamo to sto sam normalan kada uzmem Bup, i to sto malo osetim da mi je opustio i zagrejao misice na nogama ili u ledjima..ako to racunamo da sam se ja sada Uradio..onda super.. gde bi mi bio kraj da su mi celog zivota bili takvi apetiti.
Buprenorfin nije zlo..na njemu nisi opijen u smislu da povredjujes sebe i druge, da radis neke nekontrolisane stvari..ili da ne znas sta radis itd.
Pa valjda svi sami znamo kako se osecamo kad ga pijemo, osecamo se normalno, da mozemo da zivimo, da radimo..zar je to greh..
Jel nas neko osudjuje zbog toga..niko...
Opusteno ljudi, pozz..





.
...
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

Ja nemam nikakav problem sa Bupom, odavno. Imam nekih drugih problema, koji su dosli poslije njega, ali nema te teme na forumu pa sam i dalje ovdje :D
Ono sto je meni napravila sa psihom, rekla bi da je opaka tabletica i da se ne treba duze druzit sa njom.
I mislim da se ljudi koji su dugo ma bupu, ne plase da ce se po prestanku vratiti na dop, nego se plase skidanja sa bupa, jer vidite da je to naucna fantastika... Man man ovi zadnji postovi su jako iskreni, cini mi se po prvi put da si se otvorio. Samo tako nastavi.
VitaJana
Posts: 383
Joined: Sun Feb 11, 2018 1:26 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by VitaJana »

Ninocka mislim da se prvi put ne mogu složiti s tobom. Suludo je uspoređivati bup i dop.
Samo ću navesti primjer tolerancije. Ja 13 god nisam povećavala dozu bupa, a piz dopa ti neće biti dovoljan već treći dan. O ostalim razlikama mi se ne da. Ne želim se ni sjećati dopa.

Inače, i ovo skidanje sa bupa je od osobe do osobe, odnosno stanje psihe. Naravno, bitan je i način skidanja. Ja sam sretna što sam izabrala ovaj način koji ste pratili.
Jučer je prošlo 3 tjedna otkad ga ne uzimam i mogu reći da sam odlično. Čak sam počela opet trčati i vježbati.
Igrom slučaja imam priliku živjeti s poznanicom i njenim suprugom.
Ti ljudi drogu u životu nisu probali, a po čitav dan se s kauča ne miču. Nemaju volje ni do trgovine otići.
Tupilo totalno...
I onda usporedim sebe s njima. Pa ja sam raketa, jbt...
Perem, čistim, trčim... Sve bez muke i teškoća.
Nije to ljudi teško ako ste čvrsti u svom naumu da se skinete i ako ga na pravi način skidate.
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

Vita ti si ga pravilno koristila, kao i Frajla.Ali nazalost ja takvih ljudi malo poznajem, i onda je to sasvim neka druga prica..
VitaJana
Posts: 383
Joined: Sun Feb 11, 2018 1:26 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by VitaJana »

Ninocka wrote:Vita ti si ga pravilno koristila, kao i Frajla.Ali nazalost ja takvih ljudi malo poznajem, i onda je to sasvim neka druga prica..
To su ljudi koji su tjerali rad i koji nisu načistu žele li biti normalni ili drogirani.
Skinuli bi se, ali ne bi.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

Treba dosta vremena posle Buprenorfina, da bi se ti receptori postepeno oporavili i hormoni povratili na taj neki nivo, gde se covek oseca sposobnim da normalno funkcionise..bez tog hronicnog umora, i bez bolova..
Naravno to nikad nemoze da bude ni blizu onome kako se covek oseca dok je na Bup-u..jer ih on gura iznad te prosecne granice.
Malo se zbuni mozak..prvo sa drogama, zatim sa lekovima..
Dosta vremena treba, i dosta napora.
Onoliko vremena da mozak prosto zaboravi na tu stimulaciju, i da zaboravi i bup i druge opijate, vec sam da radi ono sto mu je posao.
Mada to ostaje negde u memoriji, i sa tim mora da se zivi jer drugi nacin ne postoji.
Osecaj kao kada iz jednog tela koje te sluzi onako dosta dobro, predjes u drugo bolesljivo u kome se bas i ne osecas dobro..onako vrlo plasticno opisana situacija..
...
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Ziki ako se pozabavimo malo sa oporavkom posle bupa, sve legne na svoje. Samo od sebe- nece.

Nakon svega isplati se itekako!

Ziki ti si kukavica cini mi se:) vidim da ti je dobro tu i necu vise da te ganjam da se manes tog zla....
VitaJana
Posts: 383
Joined: Sun Feb 11, 2018 1:26 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by VitaJana »

Pitam se da li je taj umor posljedica bupa ili je bup otklanjao prirodan umor koji osjeća svaki čovjek...
Sjećam se svog života i rada prije dopa. Išla na posao umorna, na poslu umorna, nakon posla umorna. Uzmem dop prvi put u životu i idem pjevajući na posao. Odradim smjenu, i imam dojam da bih odradila još 3 takve smjene.
Naravno da mi se svidjelo takvo stanje.
Ali poanta je da sam bila umorna i prije problema s drogom i to je glavni razlog zašto sam nastavila s drogiranjem
Locked