Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Nedogledija
Posts: 49
Joined: Sun Mar 25, 2018 7:03 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Nedogledija »

Zato kazem da nije to neki rigorozni okvir, nego kako organizam nalozi. Ipak, taj jedan deo se mora pregurati, a sad da li ce ga ciniti pojacana anksioznost i nesanica ili samo smusenost i neke lakse podnosljive stvari, to je individualno. Pisala sam o onim skidanjima na suvo i da kontam da, ako sam tad izdrzala te fizicke simptome, verujem da cu i s minijaturnih doza kad sidjem pregurati.
Na bupu sam od avgusta 2016. Nije dugo, eto ni dve godine cele. Ali, meni je dosta. Nema vise nikakvog smisla. Odradio je svoje. Pisala sam na 195. strani cini mi se malo duze o tome kako je do toga doslo. Da, zaboravih da kazem- naravno pre tog zvanicnog programiranja u avgustu (krajem avgusta, pamtim te datume kao slon, 25og izadjoh iz bolnice) uzimala sam tri meseca otprilike na svoju ruku, sto bi se reklo. Bila sam vec navucena. Tko da eto, ipak bismo mogli zaokruziti na dve godine ukupno sa tim.

Ti si trenutno na 0, 20 jel?
VitaJana
Posts: 383
Joined: Sun Feb 11, 2018 1:26 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by VitaJana »

Još danas pa sam sutra planirala smanjiti.
Radim do kraja tjedna pa sam nakon toga mislila stati uzimati i praviti se bolesna. Pretrpiti doma, i nadam se da ću do kraja mjeseca biti sposobna za put.
Misliš da će mi biti dovoljno 15 dana da dođem sebi?
Nedogledija
Posts: 49
Joined: Sun Mar 25, 2018 7:03 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Nedogledija »

Uh, mislim da pitas pogresnu osobu, ja jos nikad u ove dve godine nisam bila cista od svega duze od upravo toliko- 15 dana. E sad, mozes videti iz iskustava ovde. Iskreno, ja mislim da hoces biti sposobna za put, a isto tako mislim i da je dobro krenuti na promene bez obzira sto nismo naviknuti na to novo stanje jer tako se valjda i navikavamo, suocavamo sa stvarima cisti.
Dobro je sto imas lufta da se zabijes na kratko u kucu, a ako mogu da pomognem, tj. podsetim- tu pauzu na poslu uzmi od treceg dana nakon sto stignes do nule jer ce te simptomi tad stici, to nemoj da zaboravis. U tih 15 ili 12 dana organizam ce se iscistiti, mozda i sasvim (negde kazu da se bup zadrzava do 14 dana, neki kazu da moze i do 21, mozda neko ovde zna bolje), u svakom slucaju iscistice se i najgore ce biti iza tebe, bar kad je o fizickom delu rec, tj. onome sto ovde nazivamo krizom. O psihickom tesko da ista sa sigurnoscu moze da se tvrdi kad se o intenzitetu i trajanju radi. Koliko vidim, vecina posle koristi neki AD, anksiolitik ili vec nesto, sto znaci da se u toj fazi mozemo posmatrati prosto kao anksiozne osobe..bar sam ja pocela to tako da gledam, kao na oporavak.
Kako god bilo, podupiracemo se ovde. Kako se osecas danas, na koliko si smanjila? Nisam te pitala, koliko si ti na bupu i na koliko si bila?

Kod mene je po planu, 1mg...u cetvrtak smanjujem na 0,5 da vidimo kako ce ici. Primetila sam da su dlanovi poceli da mi se znoje, evo i sada dok tipkam ovo. S tim sam inace jos pre gudre imala problema, doduse samo kad bi me pukli nemiri i panike...ali stalno su me pucali. :D Dobro je dok nema lupanja srca i tih pizdarija, bogami je pri naglim prekidima drmalo samo tako, vec sam se i sama bila uplasila..

Kako je ostatak ekipe? Jel se krenulo na plivanje? :)
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

[quote="VitaJana"]Još danas pa sam sutra planirala smanjiti.
Radim do kraja tjedna pa sam nakon toga mislila stati uzimati i praviti se bolesna. Pretrpiti doma, i nadam se da ću do kraja mjeseca biti sposobna za put.
Misliš da će mi biti dovoljno 15 dana da dođem sebi?[/quote sad si na 0. 20 jel i sa te doze pokusavas da stanes?
VitaJana
Posts: 383
Joined: Sun Feb 11, 2018 1:26 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by VitaJana »

Ne Ninocka. Danas sam smanjila još malo. Sad više ne znam procijeniti jel to 0,15 ili 0,13 ili 0,10. Uglavnom ispod 0,20.
Dan je protekao u punom pogonu i ok, što ne znači da me neće skrpati 3 ili 4 dan... Pokušat ću svaki dan uzeti mrvicu manje i tako do nedjelje pa onda na nulu.

Nedogledija, mislim da opet žuris. 0,50 je duplo manje od 1 mg a to je puno kad je sub u pitanju. Ja bih ti predložila barem 0,75.
Ja sam ti dugo na subu. Od samog početka kad se pojavio u Hr. Mislim oko 13 godina. Ali uvijek na 2 mg i pod jezik
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

Vita, nema razloga vise za strah, vjeruj mi. Ovo o cemu se iznad prica u postu vazi samo za skok sa vece doze. Ako sad lijepo odradis tu 0.13 jedno sedam dana vjeruj mi neke fizicke krize nece biti. Moci ces sve da obavljas i funkcionises, e sad kako ces sa glavom to sve zavisi od tebe. Vjeruj mi bices spremna za put. Samo ne zuri to koliko imas vremena sve fino odradi po planu i vidjeces nece biti nekih vecih teskoca.
Nedogledija, drago mi je sto si poslusala , jer savjeti svih su dobronamjerni. Naravno, covjek uvijek na kraju sam odluci.Kako si odlucila ti sama da se manes preskakanje dana, tako i sad sama vidi kako ces dalje.Samo imaj u vidu da su veliki skokovi sa miligraze poprilicno teski. Niko ne kaze da ne moze, sve zavisi koliko si spremna da se patis. Ovo sto se ovdje propagira , manjie smanjivanje ne vise od 25% od doze, je za one koji zele manje muke.Mozda ti je dosta savjeta, ali opet cu ti preporuciti da sve odradis polako, dje zuris? Kuda?
Znam sve koliko smori tabela i kako je iscrpna ali vjeruj mi na kraju se isplati.
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

Luka718 wrote:VitaJana

Nemoj se prepadas))
Polako, strpi se još nekoliko dana i bićeš cool na to 0.2...
Pa kad bude to planiraj šta i kako dalje))
Samo polako.
Od starta si išla fino, lagano... tako da-strpi se sad još malo, znaces sama kad je vreme za sl korak.
Luka, kako si?
Nedogledija
Posts: 49
Joined: Sun Mar 25, 2018 7:03 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Nedogledija »

VitaJana wrote:
Nedogledija, mislim da opet žuris. 0,50 je duplo manje od 1 mg a to je puno kad je sub u pitanju. Ja bih ti predložila barem 0,75.
Ja sam ti dugo na subu. Od samog početka kad se pojavio u Hr. Mislim oko 13 godina. Ali uvijek na 2 mg i pod jezik
Ihahaj, pa svaka cast stvarno posle toliko godina!
Ovde u Srbiji je Bup popularan tek poslednjih par godina (poslednje dve je postalo kriticno prebukirano u mom gradu), a prvi put sam za njega cula, tacnije za Subotex, 2010. kad ga je lik iz kraja doneo iz Hr. U metadonskom su ga poceli deliti 2014. tek... i upravo zbog toga je za mene ovaj forum dragocen jer u svojoj okolini jos nikog skinutog nema. Ovde su se tek zaukali... A demotivisuca prica "nemoguce je sa bupa se skinuti" je jos uvek popularna, a da ne govorim koliko njih uzima umesto horsa, a nisu na programu i pri tom su totalno neupuceni, a banalizuju problem cak i onda kad citavu platu na njega daju da bi uopste mogli da je zarade. Zacarani krug.

Sto se tice ovog zesceg smanjivanja, razumem zasto mi govorite, da ne zbrzam pa upropastim kad me nadvlada... P.S Ninocka, ne oklevaj sa savetima, nikad ih nije previse, samo opleti(te) ! :)
Ali, iskreno da vam kazem ja se okej osecam sad na 1mg, danas je evo 3. dan. Relativno brzo sam spustila sa 2 na 1,6 i to je trajalo nekoliko dana- ja mislim 7- i onda na 1mg. Medjutim, kontam da sa onim dozama ispod 0,5 moram usporiti. E tu kontam da ne smem brzati. Mozda i odradim malo sporije, ali ne znam kako bih delila na 1, 7 jer imam osmice. Sa onim ludacima u dispanzeru ne bih da se konsultujem, od njih nema pomoci ni podrske, samo odgovaranja od cele akcije.
Videcu sutra kako cu se osecati jer ipak je danas treci dan, pa u zavisnosti od toga cu usporiti ili nastaviti ovako do 0,5.
VitaJana
Posts: 383
Joined: Sun Feb 11, 2018 1:26 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by VitaJana »

Da bar Ninocka, da bar...
Nedogledija
Posts: 49
Joined: Sun Mar 25, 2018 7:03 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Nedogledija »

Ninocka wrote: dje zuris? Kuda?
Znam sve koliko smori tabela i kako je iscrpna ali vjeruj mi na kraju se isplati.
E, moram na ovo da odgovorim. Osim sto mi se smucilo, kao i svima nama ovde, primetila sam za vreme svog tzv. epizodnog skidanja, da mi se lice iscisti vec cetvrtog dana bez bupa, a inace je od njega koza suva ubi boze, cak i na ovim manjim dozama. Mozda je nekome to sad smesno, banalno, ali mene muka uhvati kad pipnem obraz jer znam da je bup kriv za to. Moram priznati da sam postala malo hipohondricna otkad mi nalaz krvi nije bio u redu, sto se desilo prvi put otkad znam za sebe pa ispadne da mi ni heroin nije tako remetio organizam. Odjednom kontrolisem sve zivo: idi kod koznog, umivaj se sa tri specijalna sapuna, analiziraj ovo, analiziraj ono, pa mi otvore zub koji skroz ok izgleda, a ono zivac pojeden pa to operisi, popravljaj, jebavaj. Ni kad sam 45 kila sa zimskom odecom imala nije mi toliko toga sjebandisano bilo, koliko je u ove dve godine uspelo da se sjebe. Uz to da napomenem da infektivnih nemam nikakvih.
Eto, i ta tiha strepnja od pomisli na neispitanost ove carobne tablete me navodi da prestanem, sto je naravno dobro u sustini. Tako sam i lekove prestala piti, iako neki ni posle godinu dana od poslednjeg rivotrila ne mogu da veruju da je to istina s obzirom na moju tabletomansku proslost. E to ne umem da objasnim, tu natprosecno naglu zgadjenost i bacanje u kantu svega sto sam u kuci nasla. I tako...sad se i na flormidal premisljam (a trebace za san verovatno, videcemo)..

Vita, javljaj kako ide! :) Ti ces pre mene i do nule stici pa ako budes fizicki okej, najverovatnije cu onda i ja tim sporijim tempom ici.

Svima pozdrrrrr :D
Locked