Bup i brzina navlake

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Bup i brzina navlake

Post by noel »

Ne brini se puno oko četiri mjeseca... kriza će biti, ali točno kakva to ti nitko ne može reći jer smo svi drugačiji.... ako ćemo nagađat, kazao bih da ti je nakon tjedan dana glava iznad vode... znači samo malo volje i strpljenja... Sretno!
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
motivation
Posts: 86
Joined: Fri Jan 23, 2015 10:23 pm

Re: Bup i brzina navlake

Post by motivation »

Forum je gostoljubiv po sebi, samo svako se o svom jadu zabavio :D Ocekuj 7-8 dana fizicke.. Maksimalno 10.. Ito moze biti u intervalima, periodicno u toku dana, da imas jeze 2-3 sata pa prodju na sat, za bolove u nogama i kostima uzmes neki voltaren, ja sam pila svakih 4 sata po 50 mg, i apaurin od 10 za psihu..Lose se spava, mozes uzet sanval nekoliko dana, bez pretjerivanja da ti poslije ne postane neophodan. poslije fizike, psihicka moze da potraje jos 10-15 dana individualno od osobe do osobe, odnosno kakav motiv ima, pogon koji te tjera da izdrzis.. Jest da ti nece bit do fizicke aktivnosti, ali ako uradis dobar trening dnevno da se dobro iscrpis, hemija u mozgu odradi svoje, pa ce ti biti lakse..U svakom slucaju, moral je najbitniji, volja i nada da ce i to proci, skretanje misli i paznje na neke druge aktivnosti koliko god je moguce.. sto bi znacilo, da se unaprijed isplaniras i organizujes cime si mozes zaokupirat paznju, naravno nista komplicirano, sto bi te psihicki izmorilo i vratilo u depresiju. Pomaze trening, teretana, neki kreativni rad i posebna preporuka da se pridruzis nekoj udruzi, organizaciji tipa AN odakle ces crpiti svu mogucu moralnu podrsku,bivsih ovisnika da nisi sam u tome, potporu onih koji su vec sve to prosli, i da znas to ti je jak vjetar u ledja. pa sretno
Vladati nad sobom najveća je vlast.
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Bup i brzina navlake

Post by Caty »

Ja fizicku.krizu nisam maltene ni osetila,.sve je to.u glavi najvise psiha, ono što je glavni problem.je.psihicka kriza. A kad kazem da fizicku nisam osetila mislim na neke bolove.. cak sam i spavala ok, ali psiha je ono najgore kad ostane ta praznina,.kad ne mozes da popraviš dan i raspolozenje tom tableticom nego moras sam nekako da nadjes snage i.volje za najbanalnije aktivnosti, od kupanja, spremanja jela, do izlaska napolje, setnje, vidjanja sa ljudima i slicno. Ali sve to dodje na.svoje vremenom prosto moras da budes strpljiv, uporan i resen u tom naumu. Velika.podrska je potrebna, neko ko ce biti uz tebe sve vreme i.ko ce ti braniti da uzmes, jer samo jedan recidiv te vraca na staro za cas bar mesec dana istrpeti i izdrzati, kalendar pa zaokruzuj dane , jedan za drugim dok ne prodje mesec i u medjuvremenu ces provaliti da ti je.bolje da se osećaš kao i.nekad na bupu, jer ni taj bup ne radi vecno i vremenom ga uzumas samo da nemas krizu a nikakvo zadovoljstvo ti ne pruža tako da uzimas nesto da bi bio kao sve strejt osobe je van pameti.
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Bup i brzina navlake

Post by Ninocka »

Torima wrote:Dolazim do zakljucka da redovni forumasi i nisu nesto posebno gostoprimljivi. Ako je ovo forum za podrsku i pomoc pri odvikavanju zasto onda danima cekam na odgovor koji moze da se spakuje u dve recenice? Znam ja odlicno da su volja i resenost dva najbitnija faktora prilikom odvikavanja ali bih zeleo da znam sta me ceka, ako vec imam koga da pitam. Treci mi je dan bez bupa i osecam blagu smorenost i veliku nezainteresovanost za bilo sta ili koga oko mene, tj. slabo sta moze da mi odrzi paznju. Cak pocinje i da mi smeta sve oko mene. Bup sam uzimao cetiri - cetiri i po meseca, negde krajem avgusta sam krenuo sa tim. Pitao bih jos jedom, da li da ocekujem visenedeljnu krizu kao sto pojedini kazu ili ce to krace trajati posto nisam nesto posebno dugo konzumirao? Jos jednom, hvala unapred.
Ja sam bila oko sedam mjeseci na bupu,na nos sam ga uzimala.Cijelo skidanje sam pisala na Noelovoj temi,pa procitaj.Ovo cu kratko napisati.Odradila sam to pomocu tabele spustanjem miligrazr od 2 mg do o i to je ukupno trajalo 35 dana.Kad sam uzela poslednju dozu 0.13 sledeca noc je bila malo teska,nervoza u nogama ,jedini simptom.Dan skroz ok i opet naredna noc isto zlo sa nogama!! Znaci fizicka kriza bukvalno neosjetna,nesanicu nisam imala,ali psiha me zezala skoro mjesec!! Znaci bup zaista nema neku fizicku krizu ali mjesec poslijr traje godinu.Ako mislis naglo da prekines naravno da ces imati blage bolove,blagu prehladu jezu preznojavanje ,nesanicu pa sigurno minimum 10 dana.
Torima
Posts: 15
Joined: Sat Sep 02, 2017 7:48 pm

Re: Bup i brzina navlake

Post by Torima »

Ne znam vise nista, ni sta da kazem, ni sta da mislim. Totalni raspad sistema koji traje danima. Tome ko je izmislio ovo sr**e od bupa zelim sve najgore u zivotu. Bolje se sa dopa skidati na suvo nego upasti u ovaj pakao zvani bup!!!
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Bup i brzina navlake

Post by Ninocka »

Torima wrote:Ne znam vise nista, ni sta da kazem, ni sta da mislim. Totalni raspad sistema koji traje danima. Tome ko je izmislio ovo sr**e od bupa zelim sve najgore u zivotu. Bolje se sa dopa skidati na suvo nego upasti u ovaj pakao zvani bup!!!
Ja nikad nisam bila na dopu,bup mi je prva zavisnost i jedva sam se skinula.Najvece zlo koje sam upoznala,opet ponavljam ne znam kako se skidati sa dopa ali ovo je bila ozbiljna borba.Cista sam skroz pola godine i dalje mi nije jasno kako medicinski radnici ovo zlo daju ljudima duze od deset dana ( ajde ako dok se skinu sa dopa i cao)
Torima
Posts: 15
Joined: Sat Sep 02, 2017 7:48 pm

Re: Bup i brzina navlake

Post by Torima »

Ninocka wrote:
Torima wrote:Ne znam vise nista, ni sta da kazem, ni sta da mislim. Totalni raspad sistema koji traje danima. Tome ko je izmislio ovo sr**e od bupa zelim sve najgore u zivotu. Bolje se sa dopa skidati na suvo nego upasti u ovaj pakao zvani bup!!!
Ja nikad nisam bila na dopu,bup mi je prva zavisnost i jedva sam se skinula.Najvece zlo koje sam upoznala,opet ponavljam ne znam kako se skidati sa dopa ali ovo je bila ozbiljna borba.Cista sam skroz pola godine i dalje mi nije jasno kako medicinski radnici ovo zlo daju ljudima duze od deset dana ( ajde ako dok se skinu sa dopa i cao)
Ti si sestro slatka tek prica za sebe. Kako ti se to desilo? Bas me interesuje sta ti je napricao taj neko ko ti je ovu muku poturio i koju je nameru imao? Nas koji smo u zelji da se spasimo od dopa poceli da uzimamo jos vece zlo nekakoi razumem ali tvoja situacija je bas bzvz. Drago mi je da si uspela da se spasis.
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Bup i brzina navlake

Post by Ninocka »

Torima wrote:
Ninocka wrote:
Torima wrote:Ne znam vise nista, ni sta da kazem, ni sta da mislim. Totalni raspad sistema koji traje danima. Tome ko je izmislio ovo sr**e od bupa zelim sve najgore u zivotu. Bolje se sa dopa skidati na suvo nego upasti u ovaj pakao zvani bup!!!
Ja nikad nisam bila na dopu,bup mi je prva zavisnost i jedva sam se skinula.Najvece zlo koje sam upoznala,opet ponavljam ne znam kako se skidati sa dopa ali ovo je bila ozbiljna borba.Cista sam skroz pola godine i dalje mi nije jasno kako medicinski radnici ovo zlo daju ljudima duze od deset dana ( ajde ako dok se skinu sa dopa i cao)
Ti si sestro slatka tek prica za sebe. Kako ti se to desilo? Bas me interesuje sta ti je napricao taj neko ko ti je ovu muku poturio i koju je nameru imao? Nas koji smo u zelji da se spasimo od dopa poceli da uzimamo jos vece zlo nekakoi razumem ali tvoja situacija je bas bzvz. Drago mi je da si uspela da se spasis.
Pa znas kako ja sam ljude koje sam dugo gledala na samom dnu,odjednom vidjela zdrave prave ,rade kuce prave...Sve uz pomoc magicne tabletice.Zapala sam u probleme velike,i drugarica mi ponudi uzmi cetvrtinu vidjeces kako ces se opustit i cao samnom.Meni je bup bas zivot sjebao.Deset kg sam smrslal,opis mi se promijenio. Najgore od svega kad sam vidjela sta sam napravila i krenuoa da trazim pomoc niko nista ne znam.Veliki grad,i ne mogu naci nikog ko se skinuo.Onda sam posla kod psihijatra ,usla na ovaj forum i eto !! I dalje ne vjerujem da se sve zavrsilo. Eto ja mozda mogu bit nekakav experiment da vidite sta bup uradi strejt osobi,tako bi svima bilo jasno sta je to zapravo. A da ne pricam kako sam ga kupovala na crno,kakve su mi sve cijene lupali i itd.
User avatar
motivation
Posts: 86
Joined: Fri Jan 23, 2015 10:23 pm

Re: Bup i brzina navlake

Post by motivation »

A jeste i vi cudni, oko percipiranja bupa kao lijeka ili kao gudre.. Na kraju krajeva ostane cinjenica da je Buprenorfin suptitucijska/zamjensska terapja dopu kojom te drzava sklanja sa ulice od kriminala,i crnog trzisita kako bi bio sto manja steta po zajednicu i stavlja te pood (legalno) drogiranje pod medicinskim nadzorom..Bupom.. droga ovo droga ono..nakraju krajeva bup se smatra narkotikom, medicinski supstitucije tj zamjene heroinu i morfinu, a na samoj kutiji imas znak crveno duplo "S" sa strelicom gore, sto znaci - OPOJNA DROGA. na kraju opce je poznato da se BUP i MTD smatraju sintetickim heroinom..To sto ga oni nazivaju "lijek" ima dvosmisleno znacenje..Kao "lijek" osigurace finacijski znacaj farmaceutskoj industriji, u nekim slucajevima, jeste lijek socijalnog stanja i stausa, gdje vise nisi prijetnja po zajednicu, ti si funkcionalan sve dok te drze na pozitivi, u solidno drogiranom stanju, ( a i na dopu si isto funkcionalan u svakom smislu,do vecernje razvaljotike, kad si sam poovecas dozu) uglavnom si u kontroliranim uvjetima. A skidanje je vecini poznato i sa dopa i sa bupa.. tako da gudra i jedno i drugo..
Vladati nad sobom najveća je vlast.
VitaJana
Posts: 383
Joined: Sun Feb 11, 2018 1:26 pm

Re: Bup i brzina navlake

Post by VitaJana »

Bup je navlakuša ko i većina lijekova. Pa ljudi se i na steroide navuku. Na sve se možes navući ako koristiš dugo vremena.
Koliko god da mi je učinio štete, toliko mu mogu zahvaliti što sam danas još živa ili što nisam završila negdje na robiji. Možda bih i bez djeteta ostala.
Ovako, na njemu, funkcioniram ko i svaka druga normalna osoba.
Radim, brinem se za obitelj, nitko me ne povezuje sa narko ekipom. Ni po čemu se ne vidi da sam nekad bila ono što sam bila.
Dakle, sub mi je donio više koristi nego štete.

E sad... To što sam ja odužila terapiju je druga priča... I što sam dozvolila da se navučem toliko na njega.
Post Reply