Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

Luka718 wrote:
Ninocka wrote:Vidji Luka,jedno je sigurno poslije 4 5 mjeseci se lakse dise!!To sigurno
Koliko je kod tebe vremena proslo?
Pitam jer ja moram biti ok do februara kako znam...
A trenutno je ok,ide na bolje čak i spavanje..stim sto svakih 3-4-5 dana imam neki nalet frke.Traje samo taj jedan dan i posle opet ok.
Ali bas imam osecaj da fino napredujem..pocelo je da mi se dešava da zaspem i probudim se zato sto sam gladan:))
Sto mi je posebno bitno.
Jer msm da sto se pre dovede u neko normalno stanje spavanje i apetit,sve ostalo će mnogo lakše i brze doći na svoje mesto.
Nadam se da si shvatio da sam malo ironicna bila...Jedno je sigurno da se sa bupom nikad ne zna!!
Cista sam vec 4 puna mjeseca gazim peti!!Brez recidiva i bilo kakvih "pomagala".Iskreno ja nikakvih velikih fizickih kriza nisam imala ,sto se sa te strane tice ,tu sam zaista ok prosla ali psiha...eh da me nesto boljelo u zamjenu za ovo drugo!! Znaci poslije mjesec dana mogu reci da sam prodisala,tek.Jbg to moze zvucati obeshrabrujuce ali tako je.Ja sam prvih mjesec dana bila kao u nekom vakumu u nekoj rupi,kao neka Alisa u zemlji cuda, pisala sam o tom stanju pa me sad mrzi opet vrtjet pricu u krug.E poslije mjesec stvari su pocele da se vracaju na svoje mjesto ali ne preko noci nego lagano i moze se reci da je zivot krenuo starim dobrim tokom.Ali do skoro sam ja imala povremenu zelju za bupom i tim radom...Od tud moja pisanja da se i dalje borrim i dalje i da nije lako jer brate znas i sam da to nije mala stvar.Sad sam vec skroz ona stara.Eto to ti je ukratko...Mene spasila velika mrznja i strah od bupa...Ja sam se bas istraumirala od ove djavolje tabletice i da nije tako bilo ja bih sigurno kiksala !! Znaci ako se uzmem ja za primjer ta neka psiho kriza traje mjesec minimum.Ja sam hiljadu puta pisala da se treba odje pisati o lijepim stvarima i davati ljudima nadu da ovo nije nemoguca misija ali ne letjeti previsoko nego ostati realan.Zao mi je ako sam te smorila, ovo je sve individualno,ali uvijek cijenim surovu istinu i ljude koji su reaaaalniii!!Sve ti ovo mozes i uspjeces ako dobro upoznas " neprijatelja" ne podcjenjujes ga ...Vidis da je opasan pa tako o imas nas 4 mozda pet koji su i dalje dosljedni prici... Misli o tome srecno!!!
Luka718
Posts: 161
Joined: Tue Nov 21, 2017 9:05 am

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Luka718 »

Ninocka wrote:
Luka718 wrote:
Ninocka wrote:Vidji Luka,jedno je sigurno poslije 4 5 mjeseci se lakse dise!!To sigurno
Koliko je kod tebe vremena proslo?
Pitam jer ja moram biti ok do februara kako znam...
A trenutno je ok,ide na bolje čak i spavanje..stim sto svakih 3-4-5 dana imam neki nalet frke.Traje samo taj jedan dan i posle opet ok.
Ali bas imam osecaj da fino napredujem..pocelo je da mi se dešava da zaspem i probudim se zato sto sam gladan:))
Sto mi je posebno bitno.
Jer msm da sto se pre dovede u neko normalno stanje spavanje i apetit,sve ostalo će mnogo lakše i brze doći na svoje mesto.
Nadam se da si shvatio da sam malo ironicna bila...Jedno je sigurno da se sa bupom nikad ne zna!!
Cista sam vec 4 puna mjeseca gazim peti!!Brez recidiva i bilo kakvih "pomagala".Iskreno ja nikakvih velikih fizickih kriza nisam imala ,sto se sa te strane tice ,tu sam zaista ok prosla ali psiha...eh da me nesto boljelo u zamjenu za ovo drugo!! Znaci poslije mjesec dana mogu reci da sam prodisala,tek.Jbg to moze zvucati obeshrabrujuce ali tako je.Ja sam prvih mjesec dana bila kao u nekom vakumu u nekoj rupi,kao neka Alisa u zemlji cuda, pisala sam o tom stanju pa me sad mrzi opet vrtjet pricu u krug.E poslije mjesec stvari su pocele da se vracaju na svoje mjesto ali ne preko noci nego lagano i moze se reci da je zivot krenuo starim dobrim tokom.Ali do skoro sam ja imala povremenu zelju za bupom i tim radom...Od tud moja pisanja da se i dalje borrim i dalje i da nije lako jer brate znas i sam da to nije mala stvar.Sad sam vec skroz ona stara.Eto to ti je ukratko...Mene spasila velika mrznja i strah od bupa...Ja sam se bas istraumirala od ove djavolje tabletice i da nije tako bilo ja bih sigurno kiksala !! Znaci ako se uzmem ja za primjer ta neka psiho kriza traje mjesec minimum.Ja sam hiljadu puta pisala da se treba odje pisati o lijepim stvarima i davati ljudima nadu da ovo nije nemoguca misija ali ne letjeti previsoko nego ostati realan.Zao mi je ako sam te smorila, ovo je sve individualno,ali uvijek cijenim surovu istinu i ljude koji su reaaaalniii!!Sve ti ovo mozes i uspjeces ako dobro upoznas " neprijatelja" ne podcjenjujes ga ...Vidis da je opasan pa tako o imas nas 4 mozda pet koji su i dalje dosljedni prici... Misli o tome srecno!!!
Ma kapiram bre..
Nisi me smorila,to je to.Ja nmg reci da imam želju da uzmem bup-nemam i to je super.Fizicka frka-ista priča kao kod tebe.Samo ono sto sam već rekao:3-4 dana je sve ok,a onda me jedan dan sastavi sve u glavu..pa opet par dana ok,i tako u krug.
Ali nisam ni očekivao da će sve nestati za 10-15 dana.U stvari sam na startu imao ideju da “progledam” do kraja godine,i nadam se da će biti tako-da ću u januaru moći da kažem kako sam odradio veći deo posla.
Trenutno- sve je blaže nego ono na šta sam se spremao!
I to je poenta mog pisanja ovde,u paketu...da se nadovežem na ono sto si rekla-imam utisak da se čovek ovde može preplasiti žešće,bez obzira na sve korisne informacije koje se mogu pronaći.Ja sam se isparanoisao čitajući..pre nego sam postao član,pre nego sam počeo sa skidanjem uopšte.Hocu da kažem da je moje samaranje ovde dobrim delom zbog toga da ljudi,koji su tu ili će tek doći,mogu videti da nije bas takav horor.
Zajebano jeste..ali koje skidanje nije?
A,ako se ja mogu nasaliti,nasmejati,raditi neko vratilo ili propadanje,šta god...stvarno mislim da nije u redu da dodjem ovde i samo kukam,kukam,kukam...
Mislim da treba da budem srećan sto celo ovo sranje nije onoliko koliko sam očekivao.
Možda sam ovo malo nepovezano iznabadao,ali može se shvatiti:) Umoran sam,spava mi se.
Hvala ti
Laku noc)
User avatar
Jajajajaisamoja
Posts: 79
Joined: Sun Jan 22, 2017 3:17 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Jajajajaisamoja »

skidanje je jedini pravilni nacin.
Kad sve što droge, bolesti ovisnosti uključujući i nove tehnologije daju i uzimaju, sabereš i oduzmeš na kraju dobiješ da izabereš ON i OFF
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Luka isparanoisali ste se jer ste citali moje i Noelovo skidanje ali uvek podvlacim da sam ja bila 9 godina na bupu a Noel nesto malo manje! To je ludilo jbt, mislim da bi umrla da sam skocila sa 0.2 mg jer je i samo spustanje na tu dozu bila opasna igranka.
Najbitnije od svega je da si ti odlucio da se resis bupa na bilo koji nacin. A vidi se da imas cvrstu volju kao i Ninocka sto je imala. Automatski ti skidanje pada mnogo lakse.
Potreban je taj kik u glavi da se desi i kreces u napad... Taj kik svi cekamo i kad naidje onda je prava stvar, ja sam ga budala cekala 9 godina i kad je naisao ni teretni voz me nije mogao smetnuti sa puta
Ako sam ja mogla posle 9 godina da ga izbacim onda moze svako! Jest da sam ga usitnila ali to je bio moj nacin i svako neka bira sebi najlaksi. Ninocka je rekla odlicno- treba upoznati neprijatelja, kako deluje i sta mozes ocekivati od njega i na to budes spreman.
Secam se da sam i ja imala te cudne faze posle skidanja, naleti tako jednom dva puta u mesecu dan zvani magla u glavi! Drugacije receno budem kao biljka, ali i to je retko bilo i sutradan vec procvetam. Ali Svesna sam bila da je od bupa i zivot ide dalje... ali nemoj da te to prestrasi to su samo ta cudna stanja koja brzo prodju i kako dani prolaze sve redje se pojavljuju, a koliko dugo ce se pojavljivati to verovatno zavisi od nacina na koji se skidamo i terapije ako je imamo.
Luka718
Posts: 161
Joined: Tue Nov 21, 2017 9:05 am

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Luka718 »

Da,da... 9 godina je je...o mnogo.
Nisam mislio direktno na tebe i Noela,za koji god problem potražiš rešenje na netu postoji verovatnoća da se zaledis))
Najtacnija i najbolja stvar ovde rečena jeste taj,kako ti kažeš,Kik:) Ništa bez toga...džaba sve!
I dalje nema mnogo filozofije-ako si dobar sa svojom odlukom i voljom,resices stvar.Ako nisi..verovatno ćeš morati pokušati neki drugi put,jbg..
Sto se mene lično tiče nema,ne postoji drugi završetak ove priče sem uspešnog.Mozda je malo bzv i rano tako govoriti...ali to dam zacrtao i nema drugog scenarija.
Ovi naleti frke koje spominjem neće uticati na tu odluku jer msm da je svaki novi napad sve slabiji sto mi daje dodatna krila da svesno sačekam sledeći,koji će biti još slabiji:))
Biće sve slabiji,redji..i na kraju će nestati)))
Tako da.. :)

Još jedna stvar samo
Terapija posle ovoga ili tako nešto.. Opet je ovo individualna stvar,ja licno ću pokušati usput sve da izbacim.Tako sam sa xl prešao na bromaz. Koji takodje gledam sto manje da jedem i sto pre da ga bacim skroz.
Pozz
Hope83
Posts: 139
Joined: Fri Jul 21, 2017 12:20 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Hope83 »

Pozdrav svima nisam odavno ulazio na forum preokupiran obavezama i zivotom...
Trenutno sam na godisnjem,ali ipak nedam sebi odmora guram dalje prvi mjesec je prosao i 13 dana drugog mjeseca dani ide,vrijeme leti bilo je borbe,ali vrijedilo je.....Budite ok....
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

Jedna stvar me malo baca u neku dilemu...
Da li stvarno na Buprenorfin moze da se gleda samo kao na zlo..?
Mislim narocito na one koji su se uz pomoc njega oslobodili heroina, i vremenom dosli do te situacije da sami donesu odluku da se skinu potpuno, pa cak i da izaberu taktiku koja im najvise odgovara.. da li je to postepeno smanjivanje, ili kroz neku vrstu fizicke aktivnosti itd..
Da li neki ljudi zaboravljaju da na heroinu nisu bas imali neki izbor,skoro nikakav , vec su bili potpuno zarobljeni i sa velikim sansama da potpuno upropaste zivot,pa cak i da ga izgube...
Ja razumem one kojima je Bup bio prva droga, nisu bili na dopu ali su se navukli na Bup iz nekih razloga.
Ne branim Bup niti nekom savetujem da bude na njemu, savet od mene je skidanje kao sto i svi misle naravno.
Ali da li ste se nekad zapitali sta bi bilo da nije bilo njega, na koga se takodje navucete ali se daleko lakse posle skinete, i cak sami dodjete do te odluke.
Da li ste razmisljali o tom putu da uopste dodjete u tu situaciju da se sami odlucite za skidanje...jer ipak podsvesno znate da to nije TOLIKO strasno,i ako je daleko od lakog..
Koliko god danas imao prezira prema opijatima, ja ne mogu a da ne kazem da je meni Bup spasao i promenio zivot.
Taj zadnji potez koji podrazumeva da se i sa njega skinemo je jedna mala muka u odnosu na sav pakao koji smo prosli.
Pitam se ponekad sta bi bilo da sam bio prepusten samo heroinu, i da se sa 5 ili sa 2 grama skidam na suvo..i takodje se pitam zasto na heroinu nismo isto tako donosili odluke e sad cu da se skinem, vec smo se na sve nacine snalazili samo kako da dodjemo do para da kupimo heroin.
Pogotovo kad upadnemo u krizu, ko je mogao da nas ubedi da ne uzmemo ponovo vec da se skinemo..znaci Niko.
Nismo imali cak ni toliko snage da kazemo DOSTA.
Hocu da kazem, Buprenorfinu ne treba dizati spomenik ali mislim da mnoogi bez njega ne bi imali mozda nikakvu sansu...
Znaci on nije samo zlo, jeste on i droga i opijat..ali heroin se izgleda pobedjuje samo tako..drogom koja zauzme njegovo mesto, pokrije krizu a njega izbaci iz upotrebe.
Interesantno je takodje da mnogi kada se prebace na Bup izgube zelju za heroinom..a to je mozda presudna stvar.
...
Alessandro
Posts: 51
Joined: Mon Oct 09, 2017 9:36 am

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Alessandro »

yasujirozu wrote:ja tebe čitam godinam, pih godinama, desetljećima, alessandro

evo nisam loše, kružim vektorima nihilističke autoceste, ti?

no možda se meni nisi ni obratio što bi me skrhalo, tak da to ne smijem ni pomislit
Nisam se tebi obratio naravno,ali nastavi da me citas....I nemoj biti skrhkan,samo nastavi da budes saljivdzija :ugeek:
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by yasujirozu »

ziki wrote:Da li stvarno na Buprenorfin moze da se gleda samo kao na zlo..?
onaj tko takvo što tvrdi, hm, hajde da budem blag, nije u pravu, ali, ali: bup je stvorjen kao prijelaz od konja ka normalnom životu, a ne za dugoročnu uporabu što se da vidjet i iz narativa na ovom forumu, jer poslije godinu i višer korišćenja, skidanje postaje iznimno komplicirano/teško, i tu je kvaka
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

Tesko je skidanje sa svih droga, pogotovo ako su to godine koriscenja...
Razlika koja je mozda pozitivna je ta sto na Buprenorfinu covek sam dolazi do te neke odluke, resava da se skine itd..i to se vidi i na ovom forumu zadnjih nekoliko godina.
Na neki nacin on nas priblizava razmisljanju o normalnom zivotu, i dovodi nas do te odluke da se ocistimo skroz.
Jos se nije pojavio neko ko je recimo na heroinu, i onda resava da se skine i sada kaze e danas sam uzeo samo pola grama, sutra cu kvoter , prekosutra cu samo jednu crtu da povucem i skidam se itd..toga nema.
Na heroinu smo daleko od takve odluke i taktiziranja , vec nam je glavna misao kako doci do para i glavni cilj je heroin.
Medjutim Ipak najveci problem kod svih droga je kako se izboriti posle, jer posle svih ostaje ta jedna velika psihicka rupcaga koju treba popuniti normalnim i nekim relativno srecnim zivotom.
Znaci volja za zivotom, aktivnost, socijalni zivot..a ovamo imamo pad motivacije, i blokadu te energije koja nam je potrebna da nas pogura svaki dan..
Sto se tice skidanja ponekad stvarno deluje da je lakse skinuti se sa heroina, izdrhtis 5 dana i resen problem...
Ali sa druge strane heroin je mnogo intenzivniji, i koliko god se mozda brze fizicki skines sa njega, isto tako ce se pre pojaviti zudnja za njim koju treba savladati..
Ne valja ni ovako ni onako, zato je ovaj problem toliko tezak i komplikovan i zahteva mnogo jaku volju i vrlo tesku i dugotrajnu borbu.
Pogresan korak napravljen u proslosti i tesko je vratiti se.
Kad sve sagledamo shvatimo da je ipak glavni je problem kako posle, a ne u samom fizickom odvikavanju.
A duzina koriscenja jeste stvarno jedna prilicno otezavajuca okolnost.
Ja sam bas preterano dugo na tim opijatima, od trodona, heroina, pa do buprenorfina..
Bolje da ne racunam godine...
Sreca je da ipak nisam sebi dozvolio da budem u onoj fazi da se bas raskucim i da rasprodam sve da bih kupio drogu, mada je ponekad malo falilo da skliznem cak i u tom pravcu..
Takodje sacuvao sam sve zube i to fizicko zdravlje, bar se ja nadam da sam ga sacuvao..jer za sada funkcionisem, radim, nisam potonuo hvala bogu..
U zadnje vreme je upravo to ona stvar koja me mozda najvise i interesuje..znaci posledice dugogodisnjeg uzimanja opijata a pogotovo Buprenorfina.
Buprenorfin je ipak kod nas relativno nov, i retko ko je proveo na njemu vise od 5,6,7 godina..sto je mnogo naravno..ali jos niko ne moze da posvedoci o nekim njegovim konkretnim i tezim posledicama po zdravlje.
Ja se nadam da niko i nece da potvrdi neke velike probleme nastale uzimanjem Buprenorfina, a ako neka ima bilo bi dobro da ovde napise nesto o tome..
O tome na zalost kod nas ni doktori ne znaju bas mnogo, odnosno ne znaju nista..kao ni o samom Buprenorfinu.
Ostaje nam samo iskustvo na sopstvenoj kozi.
...
Locked