Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

Prosla su 3 dana na ad tek ali nemam nikakve nuspojave pa kontam da ih nece ni biti dok sam na ovoj maloj dozi a mozda i posle.
Hope ja sam recimo čitala da ljudi od zolofta u pocetku nemaju apetit dok se ne naviknu na lek mnogi i smrsaju.. sad ako je i taj tvoj ad na isti fazon mozda je od njega. Meni se sa smanjenjem bupa uzasno povecao apetit pa sam se i 3kg ugojila no posto sam bila previše mrsava sad sam taman ali meni to izgleda debelo jer nisam navikla. Nadam se samo da se necu jos vise gojiti.
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Predji odmah na 100 kad vec kontas

Jbt pitas za neke stvari i javno i preko mailova i onda opet kontas nesto deseto.
Istu stvar si uradila i sa bupom jer si kontala i kontala pa si se opekla...
Ne citaj previse okolo jer je svakome drugacije
Ja sam se jednom osusila od zolofta, zqpravo ne od zolofta nego od situacije u kojoj sam bila pa sam pocela sa zoloftom, a jednom sam se dobro popravila.
Zato slusaj svoje telo i promene ces sama primetiti.
I ne kontaj previse nego go with the flow i ne ocekuj reakcije preterane to je i Ninocka napisala
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

Ninocka wrote: Ja sam pocela sa cetvrtinom zolofta od 50 mg. Da bi izbjegla sve te nuspojave koje mogu da slijede pri navikavanju na lijek. Tako da sam prvih nekoliko dana lagano uzimala po malo , nakon nekih sedam dana sam pocela piti pola tablete to 25 mg nakon mjesec sa presla na cijelu tabletu 50 mg. Kad sam spustila bup negdje na 0.50 uslijedile su nenormalne histerije , vika , dreka, tjeskoba nenornalna, tuga, melanholija... I ostalo. Sas nije zoloft cudotvorac da sve to lijepo pocisti , ali vjeruj mi jako pomaze . Npr poslije nekih 20 dana sam osjetila da nemam onaj gadni osjecaj u stomaku ( opisujem ga kao tremu) , polalo je nestao i onaj pritisak u plucima, nisam vise histerisala i vratila mi se volja da ustanem fino ujutru , zavrsim obaveze... Prije nego je krenuo djelovati imala sam ono stanje, masu se ovdje o njemu pisalo na forumu, kad sjetis satima i sve te mrzi. E kad krene zoloft, intezitet te bezvoljnosti se smanji , i moze se reci da kreces normalno funkcionisati. Opet ponavljam , ne treba previse ni od njega ocekivati, to cesto i Kati govorim.. Jako je bitno ostati realan po pitanju lijeka, inace ces upasti u trip " sta je bre ovo, ne djeluje uopste " itd.Psihijatar mi je nekoliko puta podvukao nemoj piti zoloft i svaki dan iscekivati njegovo djelovanje ,popijem ga ujutru posliej dorucka i zaboravim.
Najbitnija stvar koju vezujem za zoloft je MIR!! Nevjeroatno koliko sam mirna, stalozena( inace sam veoma veoma inpulsivna i prije bupa bila)
Hiljdau sam puta osjetila koliko neke situacije dje bi skakala i vadila oci druguma , lagano iskuliram i okrenem glavu. A sa drue strane nije me otupio i lisio emocija, sto je jako bitno i desava se od AD!! Radujem se, smijem , placem.. Sve kao i prije.Ja vjerujem da je meni cak taj lijek pomogao oko poteskoca sa nesanicom, mada sve je individualno. Uglavnom pijem ga sad ce 5 mjesec sad sam na 100 mg i zaista nemam ni jednu losu stvar o njemu da kazem. Ubijedjena sam da nikad ovo ne bi uspjela bez zolofta, sto ne znaci da sad pvdje propagiram lijek, prosto moje iskustvo je tako.
I Kati sam rekla, nadam se da ce me poslusati da se mane neta i cackanja i trazenja info. O zloftu jer ce zaista naici na svakakve price, a realnost je sasvim drugacija. Znaci ja ga uzimam po preporuci psihijatra kod kojeg redovno idem i zaista je bilo sve onako kako mi je dr rekao.
Mnogo je bitno shvatiti da to nije tableta koja trenutno popravi raspolozenje , tipa popijes je i ce bude super!! Od jedne , dvije , tri pa cak i deset tableta na pocetku nikakvu promjenu ne mozes osjetit, sve to ide lagano i postepeno.
Rekoh da sam neku promjenu osjetila nakon 2o dana tj dejstvo, ali bas pravu funkciju lijeka mozda tek kada sam presla na 100mg .. Tako da AD zaista treba dati vremena!!!
E pa hvala Ninocka.
Poznato mi je to da sa AD ne treba ocekivati neke brze promene, vec to konkretno pocnes da osecas nakon par nedelja, mesec dana..
To je vec stvar u podizanju nivoa hormona itd.
Meni je nekada davno ukljucen neki antidepresiv, zaboravio sam koji..jer nisam istrajao i prekinuo posle par dana.
Prepisala mi je neka tada nova doktorka koja je to pisala svakom drugom pacijentu, a ja sam joj se obratio iz nekih sasvim drugih razloga.
Poznat mi je na primer Prozak jer se provlaci po tim americkim filmovima kao lek koji ti promeni zivot, u smislu postanes raspolozeniji i srecniji itd..izvadis se iz depresije.
Ja to pitam informativno, jer nikad se ne zna..prolazilo mi je kroz glavu da kada budem ukidao Bup da se pripomognem nekim lekom.
...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

Caty wrote:
@Ziki sta je sa tobom?!?!?!?
Nista Caty, kod mene je ta rutina..posao, kuca, posao, kuca..
I sad sam malo bolestan nesto pa sam uzeo par slobodnih dana.
To me malo zabrinulo sto kazes da ni kod tebe sada nema Bup od 8mg, ista situacija je bila i kod mene tako da me to malo ono...
Ne znam sada kakva je situacija jer sam po lekove bio pre dve nedelje otprilike.
Drzava ne verujem da ce da se pretrgne bas i ako dodje do nestasice, i ako bi trebalo odmah da se nabavi od drugog proizvodjaca..kod nas samo Alkaloid ima kao da je on jedini.
Ne bih bas voleo da me ta nestasica uhvati nespremnog, a jednom cu svakako i ja da prekinem sa Bupom.
...
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

ziki nadam se da ces brzo ozdraviti pa osmice su nesteale u ponedeljak i kao ne znaju kad ce ih opet biti, no daju svima dvojke sto opet mozda moze dovesti do nestasice dvojki, ja sam na maloj dozi a uskoro i skidanju tako da meni licno nije frka ali se brinem za muza pa je i on mislio da smanjuje u slucaju da dodje do neke nestasice bar da je na manjoj dozi.... ti svakako mozes da uzimas dvoojke one su meni cak i dosta bolje od osmica.
Sto se tice ad ja nemam iskustva mislim ako su u pitanju manje doze i neki manji period uzimanja da se prestaje bez problema to sam cak i citala da uopste ne stvara zavisnost i da su mnogi prekinuli sa njim apsolutno bez ikakvih problema, sa druge strane neki ljudi koji su ga godinama koristili pa onda prestali, upali su u tesku depresiju i morali da se vrate opet na zoloft. tako da ja licno ne planiram na tome da se zadrzavam dugo, nego samo da me pogura prvih meseci nakon skidanja sa bupa, i to sto manja doza.
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Treba uvek uzeti u obzir zasto neko pocinje da pije zoloft ili bilo koji ad. Ako neko godinama se bori sa depresijom i prestane da pije ad velika je verovatnoca da ce se vratiti.
Kod nas je drugi problem u pitanju i zato ga treba koristiti godinu max dve dok se ne stabilizujemo i onda caos

Ja sam nekih 15 meseci na njemu ali vecinom na minimalnoj dozi od 25 mg, ali uzmi u obzir i moj staz na subu.
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

Nema potrebe toliko ni pricati o tom zoloftu, vjerujte mi mnogo ce vam bolje " pasti " kad zaboravite na njega.
Ne razmisljam kad cu ga izbaciti. Realno imam problem. Sa 30 i nesto godina, divnom porodicom koju sam stvorila, ja sam se navukla ba bup!! Postoji problem , nije samo bup!! Tako da trenutno sad to rjesavam, o bupu i ne mislim!!
A pokusavam da se lijecim i dalje uoravo da mi se vise ovakve exkurzije ne bi desavale..
Imam dijagnozu anksioznost pa nesto na latinskom , ne mogu sad da trazim izvjestaj. Generalno, cesto me hvataju "bezrazlozni " strahovi , panike..Zato mi se tako nenormalno bup i svidjeo , jer je sve strahove pocistio.
marushica
Posts: 1
Joined: Fri Oct 13, 2017 10:53 am

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by marushica »

jao tooo....nema straha! Isti slucaj i sa mnom. Ali toliko mi je loše posle godinu dana na bupu, da ne znam kako da se izborim. Toliko me mlati telo, da sam pomislila da bolujem od raka kostiju ili reumatoidnog artritisa, a tek psiha! Žao mi ukućana da me gledaju tako beživotnu, a ja sam i majka i žena i službenik. Spolja gledano potpuno ,,normalna,,
Nego moje dvoumljenje se zapravo odnosi na to da li je neophodno uzimati neki AD, da bi mi se stabilizovalo stanje bez bupa? Ja sam zapravo sa Elice prešla na bup. I sad vidim da me je, pored telesnih muka, ščepao takav nesnošljiv down, da bukvalno mislim da ću poludeti.
Odem kod reumatologa, ne bi li utvrdila dijagnozu mojih bolnih misica, zglobova, i svega ostalog, i ona mi da Lyricu, za neuropatski bol. Pogledam u nuspojave, kad ono gore od bupa! i pitam se sada, piti ili ne piti? bar neko vreme čisto da mi se otklone bolovi. Ima li neko iskustva s tim, ali ono, baš da je hteo da se skroz svuče sa svega i nastavi normalno da živi?
Hope83
Posts: 139
Joined: Fri Jul 21, 2017 12:20 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Hope83 »

Imam jedan problemcic koji me muci vec duze vrijeme,stvar je intimna pa nisam htio o tome da pisem ali evo ipak sam se odlucio da podjwlim to s vama pa ako neko ima neki savjet,licno iskustvo ili misljenje neka napise.Ovako zadnji par sedmica nemam volju uopste za sex iz cisto muskog ega jer kad imam odnos s suprugom to je kratko nemogu jednostavno minuta i gotovo i poslije satima se osjecam bezveze i padam u depresiju mada nemam razloga za to jer me supruga podrzava i razumije u svemu.Dali je to od smanjenja doze ili neznam cega jednostavno nisam imao prije problem s tim.
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

Hope83 wrote:Imam jedan problemcic koji me muci vec duze vrijeme,stvar je intimna pa nisam htio o tome da pisem ali evo ipak sam se odlucio da podjwlim to s vama pa ako neko ima neki savjet,licno iskustvo ili misljenje neka napise.Ovako zadnji par sedmica nemam volju uopste za sex iz cisto muskog ega jer kad imam odnos s suprugom to je kratko nemogu jednostavno minuta i gotovo i poslije satima se osjecam bezveze i padam u depresiju mada nemam razloga za to jer me supruga podrzava i razumije u svemu.Dali je to od smanjenja doze ili neznam cega jednostavno nisam imao prije problem s tim.
Nazalost, jeste od bupa. I ja sam imala problema , zelja za sexom nije postojala , i kad se i desi nesto orgazam sam mogla da sanjam.
Kod muskaraca se produzava odnos ...
Ne znam sto ji ti tu rekla sem da se ne nerviras , vjeruj mi da je tvojoj partnerki milije da si ti zdrav, nego da imate neki duzi odnos koji je vjestacki. Mada to je sad na pocetku tako , kasnije ce bolje biti. Mozda bi ti bolje to neki muskarac objasnio.
Nista ako te toliko to potresa napravite pauzu , pa onda opet , a i postoje hiljadu nacina drugih kojima mozes nju ucinit zadovoljnom, samo malo maste .
Uglavnom kazem ti kao zena, to mi uopste ne bi smetalo, mnogo bi bila srecna samom cinjenicom sa mi he partner konacno odlucio biti zdrav, i ciste glave. To bi mi bio najveci afrodizijak!
Locked