Diskriminacija bivših zavisnika

Ovdje možete pročitati važna obavještenja koja je napisao administrator u vezi korištenja foruma. Molimo Vas da izdvojite nekoliko minuta i to pročitate, prije nego što počnete pisati na forum.

Moderator: sanela

vlada78
Posts: 37
Joined: Mon Feb 20, 2017 3:24 pm
Contact:

Diskriminacija bivših zavisnika

Post by vlada78 »

Poštovani,prvo veliki pozdrav od mene i mogu reći iskreno čitajući Vaš forum,pošto imam čast i ja da budem jedan od ljudi na ovom forumu samo reči hvale.(od nedavno sam postao član foruma)u svakom slučaju Vam se zahvaljujem.U mom jednom postu kada sam se predstavljao inače sam iz Lazarevca (jedan rudarski gradić nadomak Beograda i Valjeva )zovem se Vlada imam 38 god.elektro- tehničar sam po struci,nisam oženjen,nemam posao ali čist sam već dug period od psihoaktivnih supstanci,nepijem ni alkohol znači strejt sam 100%.Imao sam stabilan i stalan posao koji sam izgubio zahvaljujući heroinu.Međutim nemojte pogrešno da me shvatite jer Vi niste zavod za zapošljavanje ili nekakva slična institucija imam utisak da sam i pored ovoliko dugog vremena od kako sam čist tj.dojam da smo mi koji smo uspeli Božijom voljom da se izščupamo kako tako iz tog ja ga zovem "đavoljeg kola",opet na neki način diskriminisani od strane društva i ljudi u našoj zemlji u kojoj živimo.Jer čovek svaki ima taj osećaj, to je Božiji dar kada negde nije poželjan ili posle nekog određenog vremena ljudi vide da ste vi ok.i da je sve to na mestu i u redu,međutim tokom nekog određenog vremena čačkajući po vašoj prošlosti dođu do saznanja da ste bili narkoman tj.(bolesnik).Da li je to konzervativno okruženje gde se živi mislim na ljude oko vas ili je to nedovoljna vrsta edukovanosti ljudi koji znaju šta je to i oni koji neznaju stvarno neznam.Radio sam na par mesta gde me kada sam se zapošljavao niko nije pitao da li sam bio narkoman,čak ni kada sam vadio lekarska uverenja.Naravno ja sam tu uvek radio tj.dokazivao sam se u tom poslu najbolje koliko mi svoje mogućnosti dozvoljavaju,međutim to je ono što sam Vam do sada govorio tj.pisao,taj osećaj prvo kod kolega sa kojima radite uzeću taj primer(počinje da se pravi nekakva barijera)između njih i vas,nešto što vi kažete i predložite TIŠINA-tajac,kada vi idete ili nailazite prekida se razgovor,nekakve poslove koje ste svakodevno radili više neradite,sve češće se upotrebljava reč "drogiraši"i teme o drogi,poslodavac vam kaže jedanput "hej nemoraš sutra da dolaziš na posao odmori malo"posle nekog određenog vremena sledi vam otkaz ali vi nemate pojma zbog čega?Pitao sam jedanput jednog mojeg poslodavca pa zbog čega me otpuštate kada sam jedan od najboljih radnika u preduzeću?Rekao mi je znam,ali tako je većina odlučila.To je bio odgovor ili ništa lično drugi odgovor ili nemoj pogrešno da me shvatiš treći itd.U takvim trenucima nažalost,neznam šta reći.Osetite taj duševni bol i jednostavno razočarate se u život.Zato pošto nemam nikoga(sve sam izgubio,društo nemam,nemam ni jednog drugara ,devojku takođe,bez posla sam)jednostavno saˇm sam ostao prepušten sebi u nadi da će biti dobro.Ali što je najvažnije u tome nisam posegao ponovo za tim zlom koje mi je upropastilo život jer znam da sa tim bih samo dolio ulje na vatru i sebe zakopao još dublje nego što jesam.Znači ja smatram da imam jaku psihu i da nisam takav nebih ovaj post ni pisao sada.Ja se izvinjavam što sam ovoliko ispisao,ali verujte mi sve je izteklo iz srca i iz duše.Šta Vi mislite o ovome i na koji način prebroditi ovo.Veliki pozdrav i hvala unapred.
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Diskriminacija bivših zavisnika

Post by noel »

Svi (bivši) ovisnici se moraju (naučiti) nositi s predrasudama i s diskriminacijom... to je jednostavno tako, društvo prema ovisnicima ima poseban stav i to s razlogom, odnosno radi životnog stila ovisnika koji se nikako ne uklapa u ostatak društva/kulture (kriminal, bolesti, život na socijalnoj skrbi itd). Dok je čovjek duboko u tome ne nailazi na društvene probleme, jer je okružen sebi sličnima... i sve dok se visi po buksama, ide na šeme zajedno, provodi vrijeme po klinikama i dnevnim bolnicama... sve je ok. Međutim kad se jednom izađe iz tog svijeta brzo dolazi do uvida kako smo se "odrodili" od običnog društva... a povratak natrag (resocijalizacija) je prilično težak iako ne i nemoguć.

Srećom, ova kugla na kojoj živimo je zaista velika... najbolje je promjeniti grad a još bolje i državu (nama u EU je to stvarno lako postalo, samo sjedneš na bus i zbogom) pa početi ispočetka. Onaj tko ostane u svom mjestu gdje je obilježen treba se pripremiti na konstantno dokazivanje i osudu. To je jednostavno tako i ne isplati se previše žaliti oko toga/tražiti pravdu. Akcija je najbolji lijek.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
vlada78
Posts: 37
Joined: Mon Feb 20, 2017 3:24 pm
Contact:

Re: Diskriminacija bivših zavisnika

Post by vlada78 »

Prvo veliki pozdrav za Tebe,i sve ljude na forumu.Shvatio sam da si mnogo oštrouman i pametan čovek(čitao sam baš dosta Tvojih postova)Zato ću Ti ovako odgovoriti a znaćeš o čemu se radi.Ispričaću Ti jednu priču koju ćeš sigurno shvatiti.Dečaku su roditelji posle dugog raspravljanja i ucenjivanja da bude odličan đak u školi i sve još šta tu ide odobrili da kupi psa po sopstvenoj želji.Otišli su zajedno u ZOO-Shop i bili su dva psa koja su mu se svidela,oba su bila ista,ista vrsta tj.rasa ista cena sve isto samo različite boje.Jedan je imao rodovnik i ogrlicu ovaj drugi nije.Roditelji su se posavetovali sa prodavcem i odluka je pala.Kupljen je ovaj pas koji je imao rodovnik i ogrlicu.Ovaj drugi je vraćen u kavez da čeka nekog svojeg kupca a ovaj što je kupljen je otišao da živi srećno sa svojom porodicom i obitelji i slobodno da se šeta i trči.Sigurno si razumeo šta sam hteo da Ti poručim ovom pričom.Hvala Ti puno na razumevanju, predlozima pametnim i zanimljivim,verovatno ću tako i da uradim jer čekati nešto je samo gubljenje vremena i živaca,a sve drugo može da se zaustavi osim vremena.A život teče brzo.Znaš i sam,pogotovo kada si baš "strejt".A što se tiče diskriminacije bivših zavisnika to je očigledno i ti kao pojedinac si tu nemoćan,pisao sam ja u jednom od mojih postova negde taj nevidljivi pečat koji ti stoji na čelu do kraja života na kome piše"narkoman".Pozdrav i sve najbolje u daljem životu. ;)
Nora C.
Posts: 2
Joined: Mon Jul 24, 2017 7:10 pm

Re: Diskriminacija bivših zavisnika

Post by Nora C. »

Zdravo svima, ja sam nova na forumu.
Ja sam supruga bivseg zavisnika . On vec 2 god je cist, ne konzumira nista-droga/alkohol/lekarstva.
Ja sam protiv diskriminacija bivsih zavisnika, pa svako od nas pravi greske i zasluzuje drugu sansu.
Veliki pozdrav i bravo za svih bivsih zavisnika
breakdown
Posts: 66
Joined: Fri Apr 08, 2016 2:13 am

Re: Diskriminacija bivših zavisnika

Post by breakdown »

Pa i nije to više tako crno kao što kažeš, prošla su ta vremena.
radim u jednoj većoj firmi u Bosni, a u kojoj je interakcija zaposlenih velika tj. komunicira svak sa svakim.
imamo liječene narkomane i alkoholičare, a i one nelječene,
filozofija palanke ili mahalski mentalitet doprinosi da se zna sve o svakome,

ono što je u firmi opšte prihvaćena norma u prosuđivanju pojedinaca je kakav je ko radnik i kakva je ko osoba i to je doista tako.
bivši ovisnici mogu računati na poneku šalu, ali ih se prosuđuje samo na osnovu rečenice iznad.

sigurno se i vi ponekad osjećate kao djevojka koja vidi manu na svom tijelu, a to niko ne primjećuje sem nje.
opustite se malo kada je sve to već iza vas i zasucite rukave.
niko ni od ovih straight nije bez stvari kojih se stidi.
nije život poljem proći
User avatar
Jajajajaisamoja
Posts: 79
Joined: Sun Jan 22, 2017 3:17 pm

Re: Diskriminacija bivših zavisnika

Post by Jajajajaisamoja »

Po kojoj osnovi, dugo me nije bilo, diskriminiraju bivše ovisnike,
vjeskoj, rasnoj il' spolnoj?
Kad sve što droge, bolesti ovisnosti uključujući i nove tehnologije daju i uzimaju, sabereš i oduzmeš na kraju dobiješ da izabereš ON i OFF
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Diskriminacija bivših zavisnika

Post by Caty »

Jajajajaisamoja wrote:Po kojoj osnovi, dugo me nije bilo, diskriminiraju bivše ovisnike,
vjeskoj, rasnoj il' spolnoj?
Kako gde, i kako ko, ti ljudi koji tako razmisljaju me ne zanimaju u zivotu znaci treba prosto birati normalno okruzenje i takvih problema nece biti. A svako ko se skinuo i vodi normalan zivot i zeli da radi nema razloga da bude diskriminisan na osnovu necega sto je u proslosti radio a pri tom nije ubio coveka ili silovao nekoga...
Bas lepo sto se javio neki stari clan da znamo da ima.zivih i zdravih :)
User avatar
Jajajajaisamoja
Posts: 79
Joined: Sun Jan 22, 2017 3:17 pm

Re: Diskriminacija bivših zavisnika

Post by Jajajajaisamoja »

Ima jos pokoji ziv i zdrav narkoman, hvala bogu da je tako, jer fakat ne bi valjalo za mladje narastaje da je drugacije ;)
Lp
.
Kad sve što droge, bolesti ovisnosti uključujući i nove tehnologije daju i uzimaju, sabereš i oduzmeš na kraju dobiješ da izabereš ON i OFF
Heavy
Posts: 5
Joined: Sat Feb 17, 2018 9:38 am

Re: Diskriminacija bivših zavisnika

Post by Heavy »

Moja prica je da sam radio u jednoj velikoj firmi dok sam jos konzumirao heroin,jednu noc sam dosao odraditi smenu vrlo odvaljen.
Pocetkom smene oko22:30h dosao je direktor(vlasnik),videvsi kako izgledam rekao mi je pogasi masine i idite svi kuci (nisu mogli ni ostali raditi jer sam ja tu bio smenovodja i majstor za podesavanje masina u slucaju skarta),tako je i bilo(otisli smo kucama).
Sledece vece mi je direktor rekao da trazim drugi posao i da on trazi drugog radnika i da do tada mogu ostati,rekao sam ok. Nakon nekoliko dana me je pozvao u kancelariju i rekao "Bojane,ostajes u firmi,ja ne znam sta si ti ljudima u firmi radio,jedino sam ja bio za tvoj otkaz a svi ostali za to da ostanes".
Radio sam jos 15ak dana i dao otkaz jer je direktor smradina dosadna i "pametna" a nema nista osim osnovne skole.
Ipak ima nade za nas.
OneWay
Posts: 11
Joined: Fri Nov 16, 2018 12:43 am

Re: Diskriminacija bivših zavisnika

Post by OneWay »

Do kraja života ostajemo diskriminisani pa kada bi bio čist od svega do kraja života. Ovo je Balkan a na današnjem vremenu,neljudi ,to su divlje životinje pogani, gledaju samo kako će bratu sestri zabiti nož u ledja,a kamoli tebi,meni,bivšim ovisnicima,ili ovisnicima,i sl. Čast porodicama gde sloga i ljubav vlada i poštenje, i gde ne gledaju ko je Šta bio,već ko je sada kakav i sl. Eeeeeee, Bože.
Post Reply