Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji [REŠENO]

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Hope83
Posts: 139
Joined: Fri Jul 21, 2017 12:20 pm

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Hope83 »

Pozdrav,zelim ti pozeliti srecu i svaka cast tu smo sto se tice podrske evo i ja sam u toj fazi smanjivanja.
6 mjeseci sam na 2mg bupa i evo prva sedmica sam na 1.5mg bupa sto se tice krize nema je normalno spavam,samo sto se tice raspolozenja to mi je promjenjivo prwko dana sve ok dok naveze sam neraspolozen zivcan itd zasad ide sve po planu pa vidjecemo.
Uglavnom sretno tu smo ste se tice podrske..
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Marka »

Sinoć je ispalo sve malo onako.., baš kako nisam planirao, ali valjda se ne može sve isplanirati u životu.
Naišli su mi drugari, ne iz mog grada, zdravi momci Bogu hvala (ništa droge, popili su par piva), i nagovore me da izađemo u grad, i posle decenije i po neizlaženja sam bio u nekoj za mene prilično neprijatnoj diskoteci. Još sam bio u odelu, a u diskoteci baš vrućina tako da sam izgubio sigurno jedno tri kg na znoju.
Nisu za mene više izlasci, smeta mi gužva i glasna muzika (još ne volim turbo folk i sličnu muziku :x ) koju ja ne mogu da kontrolišem. Nema to veze sa opijatima već sa godinama. Zbog gužve (diskoteka je bila baš puna) sam i uzeo dosta više Besedina.

Hope83, hvala na podršci, i tebi želim da uspeš u svojim namerama, a na dobrim si putu.

Caty, mislim da ne idem brzo, a i ako se pojavi nešto što baš ne mogu da istolerišem, pa ništa uvek mogu da dignem ručnu.

Ninocka, nisam još, ili bar tako mislim, doživeo krizu na bupu, za sada ide sve relativno dobro, ipak mislim da nisam još sve provalio na bupu...
Što se tiče saveta, na uzimam ja baš sve zdravo za gotovo, ako je savet smislen i ima logike naravno da ću ga bar kratkoročno probati, pa neka i bude protiv moje volje, bitan je krajnji ishod.
A što se tiče Vaših saveta, ako Vama to predstavlja zadovoljstvo, verujte mi na reč da je moje zadovoljstvo tri puta veće. Doduše, malo ili malo više ova je tema egoistička, jer se bavi sa mnom, cilj mi je bio da rasteretim temu "Skidanje s buprenorfina - pravilan način".

Code: Select all

03.09.17 - 3.2 mg bupa, 50 mg zolofta

Još jednom, povodom detoksa :lol: , ili bolje reći transfera, nisam ja postovao, nemam pristup internetu na psihijatriji. Reći su moje ja sam ih pisao, ali nisam ja postovao. Na kraju krajeva, ma to uopšte nije ni važno. ;)
Ok, za ubuduće, da se ne vraćamo više na to, da tako je, ja sam bio.

I nije bio samo drug uključen u sve, roditelji su mi Bogu hvala živi, vitalni, i oni su učestvovali u svemu da se ne vratim na metadon, ali oni nisu pisali već su došli na psihijatriju da me ubede da nastavim, a moje pitanje je bilo a zašto da nastavim sa bupom kada ni na metu nisam imao veće probleme? Na to pitanje u tom trenutku niko od lekara nije mogao da mi da smislen odgovor, bilo vreme godišnjih i ovih što su bili na nekim seminarima o bupu su baš tada bili na odmoru.
Ne znam kako je kod Vas, ali u mom mestu se ostaje 2 dana na transferu sa metadona na bup, a ja sam ostao 4 dana, čak sam insistirao da ostanem i duže ako treba ali da izađem sa meni odgovarajućom terapijom, jer su psihijatri bili ubeđeni da meni sa 2.5 ml metadona nikako ne treba više od 2 mg bupa, to je po knjizi tako, a praksa je pokazala da nisu bili u pravu.

Hvala Vam svima na svaetima i komentarima. Živeli!
Last edited by Marka on Tue Sep 05, 2017 1:11 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Marka »

Juče sam izvadio zadnja dva korena zuba. Sada to treba nekih 15-ak dana da sraste, pa onda ide brušenje zuba koji su ostali u vilici te se na njih potom kači proteza.

Pošto mi je teško palo vađenja ova dva korena, juče nisam radio, i kako sam došao od zubara odgledao sam jedan film, i potom zaspao.
Pošto sam se probudio negde oko 23 h, umalo da i ne uzmem bup, ali sam ipak uzeo, i to čisto da ne gubim koncentraciju bupa u organizmu.

Code: Select all

04.09.17. - 2 mg bupa
05.09.17. - 3 mg bupa, 50 mg zolofta, 10 mg bensedina
Last edited by Marka on Wed Sep 06, 2017 5:17 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Ninocka »

Marka wrote:Juče sam izvadio zadnja dva korena zuba. Sada to treba nekih 15-ak dana da sraste, pa onda ide brušenje zuba koji su ostali u vilici te se na njih potom kači proteza.

Pošto mi je teško palo vađenja ova dva korena, juče nisam radio, i kako sam došao od zubara odgledao sam jedan film, i potom zaspao.
Pošto sam se probudio negde oko 23 h, umalo da i ne uzmem bup, ali sam ipak uzeo, i to čisto da ne gubim koncentraciju bupa u organizmu.

Code: Select all

04.09.17. - 2 mg bupa
05.09.17. - videću, ali mislim da neće biti više od 3 mg bupa
Bravo , vec si na 2mg svaka cast! Samo polako kad vidis da malo teze idi onda se zadrzis na toj dozi sve dok ti skroz ne bude dobro. Ti planiras skroz da ga izbacis?
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Marka »

Ne, ne, juče sam uzeo 2 mg bupa jer sam se probudio u 23 h posle vađenja dva korena.
Nisam još na 2 mg, imam do 2 još neko vreme. Sada sam tu negde između 3-4 mg. Zapravo, probaću da idem jedno 5 do 7 dana sa trojkom, pa ću videti. Ako ne ide uvek mogu da dignem ručnu.

Juče pre zubara odem kod psihijatra za izveštaj, i pošto sam zvanično na 6 mg bupa, me neće žena da mi spusti bup na 4 mg, kaže da moram na konzilijum. Mogu da razumem da sam tražio više, ali da idem na konzilijum zbog redukovanja terapije... ma mrzi me, jedino kada ne naletim na načelnika, mislim da će mi on smanjiti zvanično terapiju bez odlaska na konzilijum. Mrzi me jer tamo gde je konzilijum je i metadonski centar, i ne mogu očima da vidim ove što su na metadonu. Jedino im je matdon u glavi, i kako će da se ufiksaju, spiče terapiju za sedam dana u roku od dva dana i onda traže, kupuju, prodaju... Inače pripremam temu o spuštaju sa metadona, koja obuhvata što kraće zadržavanje na metadonskom centru. Ima razloga i zašto... otom potom...
Ni metadon ni bup nisam nikada prodavao niti kupovao na crnom tržištu, u Srbiji je to krivično delo, ne pada mi na pamet to ni sada da radim.
Neka stoje lekovi, ne smetaju mi i `leba ne traže.

Da, nameravam skoroz da ga izbacim, ali to će kod mene teže ići, ipak sam dosta dugo na nekim opijatima.
Blago Vama koji ste relativno kraće na opijatima, lakše će biti i potpuno skidanje. Uglavnom, svakom je svoja muka najteža.
Po čuvenom sociologu Bukeliću, teško da ću ikada biti čist, ali ništa nije nemoguće, i moje je da dam sve od sebe i da probam. Ako ne iz prvog, onda iz drugog, trećeg puta...
Last edited by Marka on Wed Sep 06, 2017 5:45 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Marka »

Mnogo sam spavao, ali baš mnogo, 13-14 sati, da sam fizički nešto radio pa i ajde ali nisam.
Mislim da znam šta je u pitanju. Vreme se menja, i uvek kod promena vremena kod mene organizam burnije reaguje.
Uglavnom kao i kod svih normalnih ljudi leti kraće spavam a zimi duže, samo šrto je to kod mene dosta izraženije. To mi pomalo ide na živce jer je po meni spavanje samo gubljenje dragocenog vremena kojeg i ovako nemam dovoljno. Naravno, ne valja ni kada malo spavam ispod 4 sata, onda ne mogu da obnovim energiju.

Code: Select all

06.09.17. - 3 mg bupa, 50 mg zolofta
Last edited by Marka on Thu Sep 07, 2017 5:53 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Ninocka »

Marka wrote:Mnogo sam spavao, ali baš mnogo, 13-14 sati, da sam fizički nešto radio pa i ajde ali nisam.
Mislim da znam šta je u pitanju. Vreme se menja, i uvek kod promena vremena kod mene organizam burnije reaguje.
Uglavnom kao i kod svih normalnih ljudi leti kraće spavam a zimi duže, samo šrto je to kod mene dosta izraženije. To mi pomalo ide na živce jer je po meni spavanje samo gubljenje dragocenog vremena kojeg i ovako nemam dovoljno. Naravno, ne valja ni kada malo spavam ispod 4 sata, onda ne mogu da obnovim energiju.

Code: Select all

06.09.17. - 3 mg bupa, 50 mg zolofta, videćemo za bensedin...
Ja kada sam pocela spustati dozu, bas sam pisala o tome, konstantno mi se spavali. Od neke 1.25 pa sve do 0.75 sam mogla spavati kad god hoces. Po cijelu noc i po danu kad god sam mogla. Kako sam ja zloupotrebljavala bup i kad uzmem mnogo ja bukvalno nocima nisam kako treba spavala. Budila sam se svako dva sata gledala tv i pusila, ma fuj. Pa sam kasnije kad sam se malo stabilizovala i odlucila skroz izbaciti bup , pomislila da zbog toga samo spavam, nadoknadjuj to odsustvo sna koje je mjesecima trajalo. Ne znam da li sam u pravu.. Ko zna?! E poslije te doze 0.75 sam tek pocela imati problema sa nesanicom.
Drzi se Marka, ne odustaj bez obzira sto si godinama u kontaktu sa opijatima, sve se moze!!
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Marka »

Ma nema odustajanja Ninocka, dok god sam živ, teram svoje i istrajavam. :D
edino što sada ne bih smeo da obećam (verovatno da i nisam 100% siguran u sebe) da ću se skinuti skroz. Da ću dati sve od sebe u to možete da se kladite.
Nemam više knjigu Jovana Bukelića (a voleo bih da je opet pročitam), ne mogu čak ni da se setim naziva njige, inače je ta knjiga njegova odbrana doktorske disertacije na temu zavisnosti, i jedan od retkih doktora koji je zarad nauke probao skoro sve droge. Pored njega tu je i akademik Vladeta Jerotić, mislim da su čak to radili zajedno prošlog veka u Nemačkoj.
Po njemu, ko je neprekidno tri godine na herionu (tada još bupa nije bilo, a metadon se davao samo kod kratkoročnog sikidanja sa dopa) gotovo da ne može da se skine. Ili on daje statističke podatke da se izlečenje meri u promilima ‰.
Dobro, od kada je on to izneo u svojoj knjizi mnogo štošta se promenilo, medicina je napredovala itd...

Što se tiče spavanja, danas isto baš mnogo, 10 h, i baš mi to ide na živce. Jako je moguće da ima uticaja bupa, ali sasvim sigurno da vremenske prilike imaju uticaja. Primera radi, u razgovoru sa zdravim ljudima vidim i da oni spavaju više nego što je to bilo u avgustu.
Ima tu logike, kada se uzima bup više nego što treba, odmah je i raspoloženje povišeno, a ko može da spava ako mu je raspoloženje haj.
Dok prilikom smanjenja doze ogranizam beži u san. Još jedna bitna stavka je i ako mnogo spavam ova dva zadnja dana, da je ipak taj san okrepljući, a ne da se budim umorniji pre nego što sam legao, što mi se dešavalo u ranijim periodima života.

Code: Select all

07.09.17. - 3 mg bupa, 50 mg zolofta
Da dodam, pošto stalno nalazim izgovore da krenem da se bavim fizičkom aktivnošću, a imam i kilograma viška, jer mi je takav posao da stalno sedim ispred monitora, najverovatnije ću nastaviti neki borilački sport, jer sam u mladosti trenirao.
Tako neću imati izgove. Ideš druže na trening i gotovo. Ovako samostalno, e sada imam ovo mi je preče, tako da za treniranje nemam nikada vremena. Kada imam trening, onda je to neizostavna obaveza gde više neću moći da tražim oprvdanja.

Ako može savet, koliko bi Vi na mom mestu ostali na 3 mg bupa?
Jasno, imam nameru da idem još niže.
Unapred hvala na odgovorima!
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Marka »

Spavanja nešto manje od predhodnih dana, ali još nije to kako treba.

Code: Select all

08.09.17. - 4 mg bup, 50 mg zoloft, 20 mg bensedin
Last edited by Marka on Sat Sep 09, 2017 5:31 pm, edited 1 time in total.
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by yasujirozu »

Marka wrote:ko je neprekidno tri godine na herionu (tada još bupa nije bilo, a metadon se davao samo kod kratkoročnog sikidanja sa dopa) gotovo da ne može da se skine. Ili on daje statističke podatke da se izlečenje meri u promilima ‰.
jebi ga, to je to... dakako, relevantna statistika recidivizma je iz mnogo razloga nemoguća, no ak je kontinuirano, višegodišnje korišćenje (iv i folija), ono što postoji od podataka, govori o "izljećenju" isključivo kroz supstituciju pa bila ona met, bup, bog... da li je to bolje, ma tko zna...

nije defetizam, fakat
Post Reply