Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji [REŠENO]

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji [REŠENO]

Post by Marka »

Ukratko, bio heroinski zavisnik, potom ušao na metadonski program na kojem sa bio skoro 13 godina.
Izvršio migraciju/transfer, kako god, na Buprenorfin Alkaloid. Prilikom uvođenja na Buprenorfin, otpušten na ambulatno lečenje.
Nikada ranije nisam uzimao Bup.
Prvi kontakt sa bupom od 2 mg mi je bio, "šta je bre ovo čoveče", za mene slabo, kao da sam popio veću dozu sedativa.
Izlazim sa dozom od 4 mg, da bi posle par dana doza bila povećana na 6 mg, plus 2 x 5 mg Bensedina, i 50mb Zolofta.

Uz pomoć ekipe sa foruma, Caty, Noel, Ziki i ostali... u temi "Skidanje s buprenorfina - pravilan način" sam došao do novih saznanja o bupu koje lekari uglavnom neće ili ne znaju da prenesu.

Juče sam sam prepolivio jednu tabletu od 2 mb i uzeo onaj manji deo sa još dve tablete od 2 mg, što bi negde bilo oko 4.8 mg bupa. Kada je bup počeo punom parom da deluje, pojavio se nemir, iz prostog razloga jer je raspoloženje bilo povišeno, zato sam danas uzeo manje bupa 4 mg, pa mi Bensedin nije potreban.
Videćemo dalje kako će ići kada se zalihe iz organizma istroše, a to je nekih 3-4 dana.
Cilj mi je da spustim što nižu dozu održavanja na bupu, a potom pokušam i skroz da ga ukinem. Videćemo, još je rano o tome sada pričati.

Neke najbitnije razlike između metadona i bupa su sledeće. Metadon daje dosta više euforije, zbog čega se kada on pusti dejstvo osećate dosta loše. Taj deo kod bupa je daleko smanjen ali zato je i nelagoda kada od prestane sa punim dejstvom da deluje daleko manja.
Dalje, bup se zadržava u organizmu daleko duže nego metadon, heroin i da ne pominjem (mada se heroina slabo i sećam).
Potom, daleko sam fokusiraniji na svakodnevne probleme što na poslu što u životu, a na metadonu je sve lako ćemo i (malo) sutra ćemo. Ozbiljniji sam, valjda mi je takav karakter, a i imam godina u kojim čovek/žena postaje zreo. I nekako sam, ajde tako da kažem, pametniji na bupu nego na metadonu. Donosim brže važne odluke, koje su se do sada pokazale kao ispravne, naročito u vezi posla. Manje pušim, krvni pritisak koji je znao biti povišen je sada odličan.

O krizi na bupu, ne mogujoš ništa da napišem jer je nisam doživeo.

Code: Select all

27,08,17. - 4,8 mg bupa, 2x 10 mg Besedina i 100 mg Zolofta
28.08.17. - 4 mg bupa, 100 mg Zolofta
Komentri, sugestije, konstruktivne kritike i ostalo su više nego dobrodošli u ovoj temi.
Last edited by Marka on Mon Feb 18, 2019 12:09 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Caty »

Marko,rekla sam ti.odmah da kod bupa iz nekog razloga manje doze imaju mnogo bolje dejstvo i ne u smislu da bolje radi nego si vise svoj i imas vise energije, raspolozenje je.bolje i sve, cak je na 2mg to najvise izrazeno a tek ispod.. problem je donekle navici se na tu manju dozu ali ne odustaj, može da se desi tek cetvrti i peti dan npr, pa cak i sesti da osetis to spustanje ali izdrzis dan dva i posle ide jos lakse. Mada na vecim dozama ne mora ni da se oseti spustanje. Ja sam spustila na 0.7mg osecam se iskreno mnogo bolje nego nekad na 2mg. Mislim da ces do jedne dvojke lagamo smanjiti ali nemoj da.brzas uzimaj redovno, svi kazu da kod bupa sto vise uzmes samo ce dejstvo biti duze, ali i dvojka te pokriva opusteno ceo dan. Ja sad na manjoj dozi moram da delim na dva dela kako.bi mi ceo dan bilo ok jer nekako brzo prolazi dejstvo.. ne znam sta ce ti ad i bensedin ja bih to rado izbacila bup ima ad dejstvo. Ali ako je dr prepisao pij no ne bih ja pila bensedin.uz to! Koji ce ti da se navlacis na to. Probaj bez njega pa vidi kako je! Ali opet konsultuj se sa doktorom.
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Caty »

Tačno je da posle.opijata bup dodje kao dah svezine,.osecas se dobro, koncentrisano, motivisano, sve ti ide bolje,.on zato i služi da te uvede u neki normalan zivot i da od tebe napravi produktivnog clana drustva. No ti ga uzimas tek mesec dana i mislim da je rano za skidanje nece ti nista faliti da na.njemu ostanes par meseci ali na nekoj manjoj dozi, recimo 2mg, posle par meseci da smanjis na 1'5mg pa opet posle na 1. Sve to mora da ide polako i da se organizam vremenom navikava na sve manje doze, onako usput, pa ce i skidanje na kraju ici lakse ali nemoj odmah o skidanju da mislis, no znaj da svako spustanje doze vodi konacno i do skidanja, nekada... :) bolje sto tako razmišljaš nego kao mnogi, da ga zloupotrebljavas ili povecavas dozu. Ti si od starta lepo poceo i odmah krenuo da regulises dozu na manju. To je ono zdravo kod bupa sto te sam navodi na takvo razmisljanje, tj o skidanju i zdravom zivotu.
Ali kad se na njemu ostane vise od 2-3god onda pokazuje sve svoje negativne osobine!!! Zato je period do.godonu dana po meni nesto taman, max 2god. Neko dugogodisnje odrzavanje ima smisla samo na dozi od 1mg i manje...
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Marka »

Baš tako Caty. Baš ti hvala na savetima i komentarima.

Code: Select all

29.08.17. - 4 mg bupa, 100 mg zolofta
29.08.17. - 4 mg bupa, 100 mg zolofta, 10 mg bensedina
30.08.17. - 3.8 mg bupa, 100 mg zolofta
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Marka »

Juče a i danas imao nešto veće probleme na poslu, ali dignem se ustanem i teram dalje. Samo glava gore i guraj dalje.

Danas sam izvadio dva korena i sa stomatologom utanačio strategiju kako da sredim napokon zube, naročito gornju vilicu a i na donjoj ima da se poradi.
Velika je sramota da idem krezav. Pre par godina su me zvali na jedan fakultet da održim fakultativno predavanje iz IT sektora, i to bi bilo veliki marketing za moj posao, ali naravno nisam mogao da odem, kako da se pojavim krezav pred studentima. Baš bi bio blam. :roll:

Code: Select all

31.08.17. - 3.5 mg bupa, 100 mg zolofta
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Caty »

Bravo marko skoro pola doze si spustio! Odlicno! I sredi zube to moze vrlo brzo da se odradi, most npr :)
Ja sam na letovanju pa slabo koristim net a spustila sam na 0.6 planiram da ostanem na tome do kraja letovanja tj jos 8 dana. Aj pa pisi kako ide. Iskreno meni vise prija mala doza osecam se normalno a nisam u krizi. Nema nervoze i one nenormalne energije ali idem ipak polako i malo spustam. Nisam smela odmah na 0.5mg necu da rizikujem. To tek kasnije
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Ninocka »

Marka wrote:Ukratko, bio heroinski zavisnik, potom ušao na metadonski program na kojem sa bio skoro 13 godina.
Izvršio migraciju/transfer, kako god, na Buprenorfin Alkaloid. Prilikom uvođenja na Buprenorfin, otpušten na ambulatno lečenje.
Nikada ranije nisam uzimao Bup.
Prvi kontakt sa bupom od 2 mg mi je bio, "šta je bre ovo čoveče", za mene slabo, kao da sam popio veću dozu sedativa.
Izlazim sa dozom od 4 mg, da bi posle par dana doza bila povećana na 6 mg, plus 2 x 5 mg Bensedina, i 50mb Zolofta.

Uz pomoć ekipe sa foruma, Caty, Noel, Ziki i ostali... u temi "Skidanje s buprenorfina - pravilan način" sam došao do novih saznanja o bupu koje lekari uglavnom neće ili ne znaju da prenesu.

Juče sam sam prepolivio jednu tabletu od 2 mb i uzeo onaj manji deo sa još dve tablete od 2 mg, što bi negde bilo oko 4.8 mg bupa. Kada je bup počeo punom parom da deluje, pojavio se nemir, iz prostog razloga jer je raspoloženje bilo povišeno, zato sam danas uzeo manje bupa 4 mg, pa mi Bensedin nije potreban.
Videćemo dalje kako će ići kada se zalihe iz organizma istroše, a to je nekih 3-4 dana.
Cilj mi je da spustim što nižu dozu održavanja na bupu, a potom pokušam i skroz da ga ukinem. Videćemo, još je rano o tome sada pričati.

Neke najbitnije razlike između metadona i bupa su sledeće. Metadon daje dosta više euforije, zbog čega se kada on pusti dejstvo osećate dosta loše. Taj deo kod bupa je daleko smanjen ali zato je i nelagoda kada od prestane sa punim dejstvom da deluje daleko manja.
Dalje, bup se zadržava u organizmu daleko duže nego metadon, heroin i da ne pominjem (mada se heroina slabo i sećam).
Potom, daleko sam fokusiraniji na svakodnevne probleme što na poslu što u životu, a na metadonu je sve lako ćemo i (malo) sutra ćemo. Ozbiljniji sam, valjda mi je takav karakter, a i imam godina u kojim čovek/žena postaje zreo. I nekako sam, ajde tako da kažem, pametniji na bupu nego na metadonu. Donosim brže važne odluke, koje su se do sada pokazale kao ispravne, naročito u vezi posla. Manje pušim, krvni pritisak koji je znao biti povišen je sada odličan.

O krizi na bupu, ne mogujoš ništa da napišem jer je nisam doživeo.

Code: Select all

27,08,17. - 4,8 mg bupa, 2x 10 mg Besedina i 100 mg Zolofta
28.08.17. - 4 mg bupa, 100 mg Zolofta
Komentri, sugestije, konstruktivne kritike i ostalo su više nego dobrodošli u ovoj temi.
Bravo samo guraj!
Ej, ja sam kad sam bils na 2 mg pocela piti zoloft jer sam nedje izracunala kad prestanem sa bupom to ce krenuti djelovati. Prvo sam pila 4 tinu tablete.. Poslije deset dana sam pocela se "trzati ", tj tako su mi se poceli grciti misici. Iz cista mira mi ruka odskoci znas kako neprijatan osjecaj pogotovo kad sam nekim razgovaras i samo ti neki ud cimne , fuj. Kasnije mi je psihijatar rekao da je to od kombinacije bupa i zolofta. Mada meni se ta cimanja i sad ponekad, stvarno bas rijetko ponove.Vala bupa vise nemam u organizmu poslije mjesec i nesto...
Imas li ti takvih grcenja od zolofta cini mi se da smo na istoj dozi?
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Marka »

Draga Ninocka, baš iz tog razloga i uzimam 100 mg Zolota jer on ima pun efekat posle 4 sedmice.

Nažalost, ovo sa zubima me ubi, zato ovih par dana i uzimam više bupa (4 mg). Rane zuba me ne bole, naravno sem kada ih dotaknem jezikom, ali najgore što je u jednom od tih korenja bilo podosta gnoja, pa sam sav nekako, ma nisam nizašta, a moram da radim. Kao da imam temperaturu, a možda je i imam. U ponedeljak vadim još dva korena, pa onda posle 15 dana kada rane srastu ide brušenje zuba koji su ostali u gornjoj vilici, pa potom desetak dana uzimanje otiska vilice, i na kraju ide proteza.

To u vezi odskakanja udova do sada nisam imao, ne znam kako to izgleda, boli me u predelu šake jedan deo kada bi je ruka podignuta, i to onako što bi narod rekao "na zdravo". Možda su to simptomi od kombinacije zolofta i bupa. Ne znam...

Code: Select all

01.09.17. - 4 mb bupa, 100 mg Zolofta, 10 mg Besedina
02.09.17 - 4 mg bupa, 50 mg Zolofta (nestaje mi), 20 mg Besedina
Cilj mi je da spustim na 2 mg bupa. Znam da imam još veoma malo fore, da prođem bez nekih značajnih smetnji tj. bup krize. Tu maksimalno nekih 15-ak dana, premda mesec dana uzimam bup.
Sada mislim da u meni više nema ni traga od metadona, mada još nisam radio doping test, a da još nisam onako okorelo navučen na bup, te je pravo vreme redukovati bup terapiju.

Inače, ko kaže, ma ja bih lako rešio tih 2mg ili manje bupa, veoma malo zna o opijatima i zavisnosti. Ništa nema lako, čak te manje doze su i teže skinuti nego ovo što ja sada radim. Preko dve godine sam bio na 1.5 ml metadona, svi se se prvo čudili što to uopšte i uzimam, u fazonu svi bi to veoma lako rešili, to nema nikakvo dejstvo i slično, a na dozi su od 120 ml (ej, pa to je cela boca metadona i još 2 ml :o , ne znam zašto to uopšte lekari i daju). Upućen sam naravno, ima tu i nedozvoljene trgovine (krivično delo u Srbiji), ima tu dva-tri dana se drogiraju a resto kriziraju itd...
Kasnije su me pozvali na konzilijum i rekli ili da podignem metadon na 2 ml jer je to minimalna doza ili da mi daju uput za Drajzerovu da se skinem, i zbog XY razloga sam podigao na 2 mg, pa posle godinu dana su mi na jedvite jade dali da povećam dozu na 2.5 ml, sa koje sam i migrirao na bup terapiju.

PS
Sanela, hvala ti što si temu prebacila ovde, i naravno veliko HVALA Caty i Ninocki što komentariše ovu temu i dosta mi pomažete u svemu.
Last edited by Marka on Sun Sep 03, 2017 4:54 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Ninocka »

Pa ja sam prava plavusa, porijeklom iz Bosne :lol: Tek sad kapiram da si ti tak koji je bio na detoxu a neko se drugi javljao za tebe i trazio savjete. Pa bravo to ga covjeceee!
Ti za tih mjesec dana bupa i nemas vjerovatno veliku zavisnost o bupu djavoljem, ali kada se uzme cijela prica tvoja, i dugogodisnje druzenje sa metadonom, potuno ispravna odluka da sve odradis takticki i lagano!
Samo je bitno da provalis, a vjerovatno i jesi vec, bup i njegovu nepredvidivost!! Dosta je nas o tome na forumu pisalo, tu je bup uvijek korak ispred tebe, ali da se pobjedit.
Vidis i ti i ja imamo tu podrsku zolofta, meni je on jako pomogao. Vjerovatno si citao , zalila sam se prije neki dan , da mi vise nista ne pomaze forum, i da se samo nerviram kad udjem.. Ti sigurno bolje od mene znas da borba tek pocinje sa prestankom uzimanja opijata, tako da mi je bas ovih mjesec dana trebalo "nesto" za sta bih se ufatila a to nisam mogla naci ovdje. A evo sad mi npr ovo tvoje pisanjw bas prija, cak mi prija i to da ti kao nesto ja ponognem ili posavjetujem.. Ali sam u tome veoma bojazljiva, jer ovo nisu stvari za igranje, losim savjetom mozes bas nekog da srozas.
Mislim sa si vec u velikoj prednosti zato sto radis, stvaras, koristan si prvenstveno sebi i ne gubis vrijeme uzalud.Tako da bas vjerujem u tebe!!
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Caty »

Polako marko nemoj brzati ja sam vise puta htela brzo i vracala se na staro moras biti strpljiv i lagano navikavati organizam na manje doze ja sam se tako dugo patila sa spustanjem ispod 1mg i tek sad nakom par meseci pokusavanja mogu da kazem da sam uspesno spustila isppd 1mg bez da osecam ikada neku nelagodu. Ali sve to treba iskusiti na svojoj kozi, ja sam htela taj neki rad od bupa a sada to ne tražim i zato sve ide kako treba plus ako ne znas ja sam bup vukla na nos.
E sad evo dosla sam i do doze 0.6 i super mi je :D
Aj pa srecno i javljaj se! Pozzz
Post Reply