Ovisnost o bingu

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

lijek4lijek
Posts: 16
Joined: Sat Jul 22, 2017 9:08 pm

Ovisnost o bingu

Post by lijek4lijek »

Pozdrav svim citaocima ovog foruma. Naime ovo je moja prica.
Prije tri godine sam poceo da igram kladionicu iz zabave, cisto koji tiket sedmicno, ili vikendom kada su utakmice lige petice. No, nedugo nakon toga sam presao na bingo, ne znam ni ja kako. Jebo me otac koji me napravi. U pocetku je to isto bilo iz zabave, bacim ponekad bingo, tj 2-3KM, i kuci. Medjutim sada kada radim, a radim sezonski posao jer idem u skolu, imam dodir sa vecom kolicinom novca, kockam patoloski. U zadnjih deset dana sam prokockao oko 250KM, 140 sto sam zaradio i nesto sa strane. Grize me savjest, skroz se lose osjecam radi svojih bliznjih, svojih komsija, familije, poznanika, i prvenstveno samog sebe. Ja to ne zelim, zelim da budem ciste savjesti, bez pritiska, da budem nasmijan. Ne zelim biti propalitet u zivotu. Hocu da se rijesim kockanja. Znam da me moja rahmetli (pokojna) majka ne bi voljela vidjeti ovakvog, moja porodica. Hocu da se promjenim. Znam da to za neke ovdje nije puno novca, ali za mene koji radi 10 sati dnevno, kojem je porodica dala novac za vozacki, kojem je porodica podrska, je puno.

Dajte mi neke savjete kako da sto lakse prebrodim sve krize u narednom periodu. Od danas definitivno prestajem ulaziti u kladionicu. Znam da imam problem, i ne zelim ga. Zelim da sto prije zaboravim na sve gubitke jer je to bez povrata. Hocu da mi uzor budu moji u porodici, da ostvarim nesto, da kupim sebi odjecu, patike, da pomognem svoje, a ne ovako. Stvarno ljudi, molim vas da mi pomognete bar nekim komentarom, jer ja nemam kome da se obratim osim ovdje. Ne zelim svoje da razocaram, a znam da ima nade za mene, jer sam shvatio problem, i kako ga rijesit. Prvo sto cu uradit je prestat druzit se sa kockarima, jaranima (2), te malo rascistiti sa samim sobom.

Hvala..
User avatar
basludfrajer
Posts: 53
Joined: Sun Feb 12, 2017 5:39 pm

Re: Ovisnost o bingu

Post by basludfrajer »

pozdrav druze! Samim ovim cinom da se registrujes na ovaj forum i zatrazis anonimno savjet je veliki korak i znak volje i zelje za promjenama.Ja imam isti problem kao i ti a to je kockanje.Nisi puno detaljisao ali koliko sam skontao i iskreno se nadam da nisi upadao u ogromne zivotne probleme vec samo u finasijske.Mene je ta kocka razorila,zbog kocke sam upadao u dugove,kredite,dobijao batine gubio povjerenje,obraz postovanje brukao i sikirao svoje najblize.Hvala Bogu mladi smo ja sam samo malo stariji od tebe,radim na sebi da popravim se znam napraviti 10 koraka unaprijed pa onda jednim se vratim 20 nazaad.ali dosta o meni.Samo sam ti htio javiti da nas ima jos ovdje s istim problemima,i jako je bitno da smo svijesni toga jer znas i sam da vecina ljudi koja kocka i ne pomislja da je u kanalu.Bingo je jako opasna igra koliko god vladalo misljenje da je bezazlena razonoda,sigurno ti je dobro poznat osjecaj kad udjes da odigras 2 kruga pa na kraju sjaris i zadnji dinar.Mogu da predpostavim da kad imas nekih para u tom si stanju uma da te nista zivo na sta se moze trositi ne radi.ne bi ni kupio odjece,ni otisao na bazen ni izveo djevojku negdje jednostavno samo bi okretao bingo hadzijao po premieru a ostalo sve moze pricekati "dok ne baci sta". I na kraju kad ode zadnja marka,najsugaviji osjecaj izaci ispred kladionice a samo prolaze kroz glavu stvari koje su se mogle uraditi s tim parama.Nadam se brate da nisi poceo aparate lupat NI U LUDILU AL NI U LUDILU ni u sali ni iz radoznalosti ne petaljaj se s tim djavolom.To reze gore nego bingo 1000 puta.Bingo uzima natenane krug po krug,a kad se na aparat navije 50-100 i vise maraka ili na rulet jos gore nema silazenja do zadnjeg dinara.I da uzmes na aparatima lupam hiljadu markaa 80% slucajeva ce od tih hiljadu odvodjit tipa 300 da se izigra pa ako se to slupa nacinje se ostalo...Moje kockarsko iskustvo je dugo i ne bih te njim zamarao ovdje,mozes moj topic procitati..ali ako ti mogu dati savjet kako da se skacis sa toga, jer hvala Bogu koliko sam skontao nisi u najgori glajz upao a ne daj Boze ako se ne promjenis mogao bi...cvrso saberi se da nema ni one jedne marke koja je viska u dzepu na bingo..sjeti se baci 5 brojeva stela si od 100 maraka ne izadje pa moras ponoviti..baci 5 maraka a neces ih ponjeti sigurno...znas vec na sta mislim sve je to psiha poremecena izmanipulisana od kompjuterskog programa koja nadje razlog i ubjedi se da ga "ponovi" i ponovi i ponovi .... e to je mene s je balo 100000 puta ,evo zadnjih mjesec dva miran sam ali neki dan odem baciti 10 maraka na aparat da se izigram e pazi izigram i izgubim 120 km koje sam trebao razvuci narednih 10ak dana....srecom tu sam se zaustavio nisam htio dalje se "cupati" pozajmicama i lupanjem na teku.Tako da drug moras shvatiti da u tvojoj situaciji nema ni tog jednog s markom viska binga,nema ovaj odigro i ja cu,pa sta ako je? taj nije izgubio 250 maraka u par dana kao ti...a svijestan si sto mi je jako drago problema tako da vjerujem u tebe...takodje preporuka da nadjes kad vec imas neka primanja neku zae banciju na koju ces trositi pare.Tipa s drustovm more,bazeni izlasci odjeca skupljanje za kola,vozacki ne znam to sam moras skontai...evo ja nisam puno stariji od tebe al opet prelazim lagano u godine kad treba biti samostaln i sve to,ali nije me sramota sto kod svojih stekam zaradjene pare jer znam da nisam spospban da ih sam cuvam.poz za tebe druze i pisi sta se desava,jako mi je drago da se ovdje javio jos neko sa slicnim problemom ko zeli da se promjeni.
lijek4lijek
Posts: 16
Joined: Sat Jul 22, 2017 9:08 pm

Re: Ovisnost o bingu

Post by lijek4lijek »

basludfrajer wrote:pozdrav druze! Samim ovim cinom da se registrujes na ovaj forum i zatrazis anonimno savjet je veliki korak i znak volje i zelje za promjenama.Ja imam isti problem kao i ti a to je kockanje.Nisi puno detaljisao ali koliko sam skontao i iskreno se nadam da nisi upadao u ogromne zivotne probleme vec samo u finasijske.Mene je ta kocka razorila,zbog kocke sam upadao u dugove,kredite,dobijao batine gubio povjerenje,obraz postovanje brukao i sikirao svoje najblize.Hvala Bogu mladi smo ja sam samo malo stariji od tebe,radim na sebi da popravim se znam napraviti 10 koraka unaprijed pa onda jednim se vratim 20 nazaad.ali dosta o meni.Samo sam ti htio javiti da nas ima jos ovdje s istim problemima,i jako je bitno da smo svijesni toga jer znas i sam da vecina ljudi koja kocka i ne pomislja da je u kanalu.Bingo je jako opasna igra koliko god vladalo misljenje da je bezazlena razonoda,sigurno ti je dobro poznat osjecaj kad udjes da odigras 2 kruga pa na kraju sjaris i zadnji dinar.Mogu da predpostavim da kad imas nekih para u tom si stanju uma da te nista zivo na sta se moze trositi ne radi.ne bi ni kupio odjece,ni otisao na bazen ni izveo djevojku negdje jednostavno samo bi okretao bingo hadzijao po premieru a ostalo sve moze pricekati "dok ne baci sta". I na kraju kad ode zadnja marka,najsugaviji osjecaj izaci ispred kladionice a samo prolaze kroz glavu stvari koje su se mogle uraditi s tim parama.Nadam se brate da nisi poceo aparate lupat NI U LUDILU AL NI U LUDILU ni u sali ni iz radoznalosti ne petaljaj se s tim djavolom.To reze gore nego bingo 1000 puta.Bingo uzima natenane krug po krug,a kad se na aparat navije 50-100 i vise maraka ili na rulet jos gore nema silazenja do zadnjeg dinara.I da uzmes na aparatima lupam hiljadu markaa 80% slucajeva ce od tih hiljadu odvodjit tipa 300 da se izigra pa ako se to slupa nacinje se ostalo...Moje kockarsko iskustvo je dugo i ne bih te njim zamarao ovdje,mozes moj topic procitati..ali ako ti mogu dati savjet kako da se skacis sa toga, jer hvala Bogu koliko sam skontao nisi u najgori glajz upao a ne daj Boze ako se ne promjenis mogao bi...cvrso saberi se da nema ni one jedne marke koja je viska u dzepu na bingo..sjeti se baci 5 brojeva stela si od 100 maraka ne izadje pa moras ponoviti..baci 5 maraka a neces ih ponjeti sigurno...znas vec na sta mislim sve je to psiha poremecena izmanipulisana od kompjuterskog programa koja nadje razlog i ubjedi se da ga "ponovi" i ponovi i ponovi .... e to je mene s je balo 100000 puta ,evo zadnjih mjesec dva miran sam ali neki dan odem baciti 10 maraka na aparat da se izigram e pazi izigram i izgubim 120 km koje sam trebao razvuci narednih 10ak dana....srecom tu sam se zaustavio nisam htio dalje se "cupati" pozajmicama i lupanjem na teku.Tako da drug moras shvatiti da u tvojoj situaciji nema ni tog jednog s markom viska binga,nema ovaj odigro i ja cu,pa sta ako je? taj nije izgubio 250 maraka u par dana kao ti...a svijestan si sto mi je jako drago problema tako da vjerujem u tebe...takodje preporuka da nadjes kad vec imas neka primanja neku zae banciju na koju ces trositi pare.Tipa s drustovm more,bazeni izlasci odjeca skupljanje za kola,vozacki ne znam to sam moras skontai...evo ja nisam puno stariji od tebe al opet prelazim lagano u godine kad treba biti samostaln i sve to,ali nije me sramota sto kod svojih stekam zaradjene pare jer znam da nisam spospban da ih sam cuvam.poz za tebe druze i pisi sta se desava,jako mi je drago da se ovdje javio jos neko sa slicnim problemom ko zeli da se promjeni.
Ma druze razumijem te 100%. Kad imas kesa ne razmisljas sta ces, sta da kupis, gdje da odes, nego da kockas. Fazon je kad udjes sa stojom, odigras jedan, budi siguran da ces i tu stoju sjebat. Ja sam se zasitio gubitaka i gubljenja zivaca zbog prokletog binga. Dobro mi je sto sam na poslu mogao uzeti prije vremena kes, inace ne bih znao kako prezivjet. Kako god zadovoljan cu biti, jer nisam bas puno kesa prokockao od plate, nekih 140KM, a bicu dobar opet 600. Nisam imao dugovanja, nikakvih, nikakvih svadja, tuca. Udjem odigram, izgubim, izadjem, odem kuci, zaspim i tako. Ali moralo je ovo stati. Prestajao sam ja i prije, ali drustvo, ali ovaj put cemo se malo distancirat. Ajmo kaze jedno i sjebes sve. Nisam nista vise probao od binga i cuka. To je to. Nit planiram vise ni tiket odigrat. Haram pare, ko im jebe majku. A druze moja taktika je kad god pomislis na kocku sjeti se problema, sjeti se kako ces se osjecat poslije gubitka, sta ce raja reci, kako ces vratit pare, dug, kako si to zaradio. Zaobilazit kockarnice u sirokom luku i druzit se s takvim. Inace imam 19 godina, i nije kasno za mene.
Lossin
Posts: 12
Joined: Fri Mar 31, 2017 7:52 am

Re: Ovisnost o bingu

Post by Lossin »

1980. godine patološko kockanje je uvršćeno u Međunarodnu klasifikaciju bolesti i svrstano u "poremećaj navika i kontrole impulsa".
Pročitao sam neko istraživanje pre nekih godinu dana da su Finska, Grčka i Srbija među prvima u Evropi po broju zavisnika od igara na sreću, čak su se pominjale cifre od 250 do 300 hiljada ljudi samo u Srbiji. Najgore od svega jeste to što ima sve više maloletnika koji zalaze po kladionicama
( to je već problem celokupnog društva, sistema, roditelji nemaju da daju, pa klinci sami pokušaju da naprave na kocki... ).
Nikada nisam igrao bingo-tombolu-lotto i takve vrste, lupao sam poker aparate i ponekad tu i tamo sedao sam na vrtešku. Kocka je ozbiljan problem i vrlo lako može da postane armagedon za nekog pojedinca kao i društva koje ga okružuje. Jedini način da povremeno igranje
( odgovorno - normalno kockanje ) ne postane zavisnost jeste da pre nego što uđeš u kazino tačno znaš kako i koliko para možeš da izdvojiš na neku igru i nikako ne prelaziš tu granicu. Naravno da i mi povremeni uživaoci u kocki kao i patološki kockari želimo da dobijemo, ali znamo i realne šanse i mogućnosti, samim tim može da se prekine pre nego što bude prekasno. Kada sedneš za aparat/rulet s namerom da se igraš, ubiješ malo vreme i popiješ kafu to nije nikakav problem + još i dobiješ dobru lovu nenadano to je onda lep trip 8-) a ne da prokockaš platu, ušteđevinu, telefon...
Naravno, dešavalo se da dodjem u kazino sa recimo 200e i ubacim samo 50e i rulet to naravno uzme pa ja vadim sledećih 50e s namerom da vratim svoje pare ( u 90% slučajeva nećeš vratiti tu lovu, ustvari nećeš nikad biti u plusu i onda kad ubaciš 10ak evra dok piješ kafu računaj da si ih potrošio na zabavu ) i tu se stvara taj začarani krug... Jednom kad dođeš do te granice da si zavistan od ruleta, aparata, binga, pokera nikad više nećeš moći da igraš racionalno-normalno, jednostavno nećeš moći da kontrolišeš svoju igru i onda si opet na startu.
Nagledao sam se svačega na kocki, svakakvih scena i situacija, ostavio im para, ali nikad nisam imao bilo kakvih ozbiljnijih problema zbog iste.
Vidi se po tvojim postovima da stvarno želiš da prestaneš, bar ja imam takav utisak. Nije kasno, imaš tek 19 godina + nisi ti duboko zaglavio sa tim problemom. Opekao si se i video kako to sve funkcioniše tako da znaš i sam šta ti je činiti.
A onda kad se ohladiš uzmi 100e idi u kladionicu, odigraj za 5-10e jedno-dva izvlačenja, ostatak stavi u džep i nemoj jednostavno igrati, a ako nastaviš da igraš onda izađi i zaboravi na svaki vid kocke.
lijek4lijek
Posts: 16
Joined: Sat Jul 22, 2017 9:08 pm

Re: Ovisnost o bingu

Post by lijek4lijek »

Lossin wrote:1980. godine patološko kockanje je uvršćeno u Međunarodnu klasifikaciju bolesti i svrstano u "poremećaj navika i kontrole impulsa".
Pročitao sam neko istraživanje pre nekih godinu dana da su Finska, Grčka i Srbija među prvima u Evropi po broju zavisnika od igara na sreću, čak su se pominjale cifre od 250 do 300 hiljada ljudi samo u Srbiji. Najgore od svega jeste to što ima sve više maloletnika koji zalaze po kladionicama
( to je već problem celokupnog društva, sistema, roditelji nemaju da daju, pa klinci sami pokušaju da naprave na kocki... ).
Nikada nisam igrao bingo-tombolu-lotto i takve vrste, lupao sam poker aparate i ponekad tu i tamo sedao sam na vrtešku. Kocka je ozbiljan problem i vrlo lako može da postane armagedon za nekog pojedinca kao i društva koje ga okružuje. Jedini način da povremeno igranje
( odgovorno - normalno kockanje ) ne postane zavisnost jeste da pre nego što uđeš u kazino tačno znaš kako i koliko para možeš da izdvojiš na neku igru i nikako ne prelaziš tu granicu. Naravno da i mi povremeni uživaoci u kocki kao i patološki kockari želimo da dobijemo, ali znamo i realne šanse i mogućnosti, samim tim može da se prekine pre nego što bude prekasno. Kada sedneš za aparat/rulet s namerom da se igraš, ubiješ malo vreme i popiješ kafu to nije nikakav problem + još i dobiješ dobru lovu nenadano to je onda lep trip 8-) a ne da prokockaš platu, ušteđevinu, telefon...
Naravno, dešavalo se da dodjem u kazino sa recimo 200e i ubacim samo 50e i rulet to naravno uzme pa ja vadim sledećih 50e s namerom da vratim svoje pare ( u 90% slučajeva nećeš vratiti tu lovu, ustvari nećeš nikad biti u plusu i onda kad ubaciš 10ak evra dok piješ kafu računaj da si ih potrošio na zabavu ) i tu se stvara taj začarani krug... Jednom kad dođeš do te granice da si zavistan od ruleta, aparata, binga, pokera nikad više nećeš moći da igraš racionalno-normalno, jednostavno nećeš moći da kontrolišeš svoju igru i onda si opet na startu.
Nagledao sam se svačega na kocki, svakakvih scena i situacija, ostavio im para, ali nikad nisam imao bilo kakvih ozbiljnijih problema zbog iste.
Vidi se po tvojim postovima da stvarno želiš da prestaneš, bar ja imam takav utisak. Nije kasno, imaš tek 19 godina + nisi ti duboko zaglavio sa tim problemom. Opekao si se i video kako to sve funkcioniše tako da znaš i sam šta ti je činiti.
A onda kad se ohladiš uzmi 100e idi u kladionicu, odigraj za 5-10e jedno-dva izvlačenja, ostatak stavi u džep i nemoj jednostavno igrati, a ako nastaviš da igraš onda izađi i zaboravi na svaki vid kocke.
Ma razumijem sve brate. Eto od dana kad sam postavio temu jos nisam usao u kockarnicu. Jednostavno kontrolisem se, a i nemam neku privlacnost.
User avatar
basludfrajer
Posts: 53
Joined: Sun Feb 12, 2017 5:39 pm

Re: Ovisnost o bingu

Post by basludfrajer »

Lossin wrote:1980. godine patološko kockanje je uvršćeno u Međunarodnu klasifikaciju bolesti i svrstano u "poremećaj navika i kontrole impulsa".
Pročitao sam neko istraživanje pre nekih godinu dana da su Finska, Grčka i Srbija među prvima u Evropi po broju zavisnika od igara na sreću, čak su se pominjale cifre od 250 do 300 hiljada ljudi samo u Srbiji. Najgore od svega jeste to što ima sve više maloletnika koji zalaze po kladionicama
( to je već problem celokupnog društva, sistema, roditelji nemaju da daju, pa klinci sami pokušaju da naprave na kocki... ).
Nikada nisam igrao bingo-tombolu-lotto i takve vrste, lupao sam poker aparate i ponekad tu i tamo sedao sam na vrtešku. Kocka je ozbiljan problem i vrlo lako može da postane armagedon za nekog pojedinca kao i društva koje ga okružuje. Jedini način da povremeno igranje
( odgovorno - normalno kockanje ) ne postane zavisnost jeste da pre nego što uđeš u kazino tačno znaš kako i koliko para možeš da izdvojiš na neku igru i nikako ne prelaziš tu granicu. Naravno da i mi povremeni uživaoci u kocki kao i patološki kockari želimo da dobijemo, ali znamo i realne šanse i mogućnosti, samim tim može da se prekine pre nego što bude prekasno. Kada sedneš za aparat/rulet s namerom da se igraš, ubiješ malo vreme i popiješ kafu to nije nikakav problem + još i dobiješ dobru lovu nenadano to je onda lep trip 8-) a ne da prokockaš platu, ušteđevinu, telefon...
Naravno, dešavalo se da dodjem u kazino sa recimo 200e i ubacim samo 50e i rulet to naravno uzme pa ja vadim sledećih 50e s namerom da vratim svoje pare ( u 90% slučajeva nećeš vratiti tu lovu, ustvari nećeš nikad biti u plusu i onda kad ubaciš 10ak evra dok piješ kafu računaj da si ih potrošio na zabavu ) i tu se stvara taj začarani krug... Jednom kad dođeš do te granice da si zavistan od ruleta, aparata, binga, pokera nikad više nećeš moći da igraš racionalno-normalno, jednostavno nećeš moći da kontrolišeš svoju igru i onda si opet na startu.
Nagledao sam se svačega na kocki, svakakvih scena i situacija, ostavio im para, ali nikad nisam imao bilo kakvih ozbiljnijih problema zbog iste.
Vidi se po tvojim postovima da stvarno želiš da prestaneš, bar ja imam takav utisak. Nije kasno, imaš tek 19 godina + nisi ti duboko zaglavio sa tim problemom. Opekao si se i video kako to sve funkcioniše tako da znaš i sam šta ti je činiti.
A onda kad se ohladiš uzmi 100e idi u kladionicu, odigraj za 5-10e jedno-dva izvlačenja, ostatak stavi u džep i nemoj jednostavno igrati, a ako nastaviš da igraš onda izađi i zaboravi na svaki vid kocke.
Druze iako se sa vecinom tvog posta slazem i dijelim misljenje,zanima me koja je poenta tvog posta na ovom forumu? Okej svaka cast kockas iz zabave,imas samokontrolu,ne dopustas si da prokockas tudje ili svoje pare namjenjene za neke ozbiljnije svrhe.Ali ne znam zasto to iznosis ovdje na FORUMU ZA PODRSKU U OPORAVKU OVISNICIMA. citiracu te iz konteksta sad
A onda kad se ohladiš uzmi 100e idi u kladionicu, odigraj za 5-10e jedno-dva izvlačenja
Kada sedneš za aparat/rulet s namerom da se igraš, ubiješ malo vreme i popiješ kafu to nije nikakav problem + još i dobiješ dobru lovu nenadano to je onda lep trip
druze jesi ti svijestan sta pises? Momku od 19 godina koji je na ulaznim vratima kockarskog pakla(hvala Bogu vec je svijestan situacije i radi na promjenama) ti mu prodajes pricu o povremenom slotu i ruletu kako je to okej i zabavno he he i jos ga savjetujes kad se smiri situacija da to radi?? Zamisli na ovim vamo postovima da pisu ljudima koji se bore sa heronim e drug pukni se ponekad uz kafu bude lep trip ja se ponekad svintam a necu sad kucu prodat da bi se horsao? Sad dal si ti glava koja se moze iskontrolisati i dal funckionises normalno a povremeno igras rulet necu u to da ulazim tema nije o tebi.Ali dosta ljudi ne moze da se iskontrolise i ti to dobro znas.Evo ja prvi sam hiljadu puta imao scenu odoh uz kafu baciti 10-15 maraka na slot da se izigram znaci profit me ne zanima ni tih 15 maraka samo hocu da se izigram.i moguce su 3 solucije od kojih su 2 jako lose idem po stepenu vjerovatnoce 1.svuce mi odma 15 km necu se dovoljno izigirati i pocecu trpat jos para da se "izigram" i vrlo brzo igranje ce se pretvoriti u vadjenje 2.otvorice mi neke mrvice i nalozit me ko budalu pa kad to svucem guracu jos para da se oept "dignem" 3.svuce mi 15 km i izacu iz kladionice..Ne sporim da je povremena bezopasna kocka moguca i da zaista postoje takve glave koje udju jednom s planiranom svotom da se igraju i zabave i ni centa vise ne daju u to smece.Ali opet mislim da nije uredu na ovom forumu i ovom decku ti da pricas tu pricu,post sam prijavio i najiskrenije se nadam da ce ti sanela obrisati post.lijek4lijek nemoj misliti da te smatram takvim al dajem primjer sta treba da covjek te poslusa a fakat evo ovaj s foruma upravu lik odo bacit petaka i na kraju ispusi 105 maraka i opet se vrati u vrtlog u kojem je bio...
lijek4lijek
Posts: 16
Joined: Sat Jul 22, 2017 9:08 pm

Re: Ovisnost o bingu

Post by lijek4lijek »

basludfrajer wrote:
Lossin wrote:1980. godine patološko kockanje je uvršćeno u Međunarodnu klasifikaciju bolesti i svrstano u "poremećaj navika i kontrole impulsa".
Pročitao sam neko istraživanje pre nekih godinu dana da su Finska, Grčka i Srbija među prvima u Evropi po broju zavisnika od igara na sreću, čak su se pominjale cifre od 250 do 300 hiljada ljudi samo u Srbiji. Najgore od svega jeste to što ima sve više maloletnika koji zalaze po kladionicama
( to je već problem celokupnog društva, sistema, roditelji nemaju da daju, pa klinci sami pokušaju da naprave na kocki... ).
Nikada nisam igrao bingo-tombolu-lotto i takve vrste, lupao sam poker aparate i ponekad tu i tamo sedao sam na vrtešku. Kocka je ozbiljan problem i vrlo lako može da postane armagedon za nekog pojedinca kao i društva koje ga okružuje. Jedini način da povremeno igranje
( odgovorno - normalno kockanje ) ne postane zavisnost jeste da pre nego što uđeš u kazino tačno znaš kako i koliko para možeš da izdvojiš na neku igru i nikako ne prelaziš tu granicu. Naravno da i mi povremeni uživaoci u kocki kao i patološki kockari želimo da dobijemo, ali znamo i realne šanse i mogućnosti, samim tim može da se prekine pre nego što bude prekasno. Kada sedneš za aparat/rulet s namerom da se igraš, ubiješ malo vreme i popiješ kafu to nije nikakav problem + još i dobiješ dobru lovu nenadano to je onda lep trip 8-) a ne da prokockaš platu, ušteđevinu, telefon...
Naravno, dešavalo se da dodjem u kazino sa recimo 200e i ubacim samo 50e i rulet to naravno uzme pa ja vadim sledećih 50e s namerom da vratim svoje pare ( u 90% slučajeva nećeš vratiti tu lovu, ustvari nećeš nikad biti u plusu i onda kad ubaciš 10ak evra dok piješ kafu računaj da si ih potrošio na zabavu ) i tu se stvara taj začarani krug... Jednom kad dođeš do te granice da si zavistan od ruleta, aparata, binga, pokera nikad više nećeš moći da igraš racionalno-normalno, jednostavno nećeš moći da kontrolišeš svoju igru i onda si opet na startu.
Nagledao sam se svačega na kocki, svakakvih scena i situacija, ostavio im para, ali nikad nisam imao bilo kakvih ozbiljnijih problema zbog iste.
Vidi se po tvojim postovima da stvarno želiš da prestaneš, bar ja imam takav utisak. Nije kasno, imaš tek 19 godina + nisi ti duboko zaglavio sa tim problemom. Opekao si se i video kako to sve funkcioniše tako da znaš i sam šta ti je činiti.
A onda kad se ohladiš uzmi 100e idi u kladionicu, odigraj za 5-10e jedno-dva izvlačenja, ostatak stavi u džep i nemoj jednostavno igrati, a ako nastaviš da igraš onda izađi i zaboravi na svaki vid kocke.
Druze iako se sa vecinom tvog posta slazem i dijelim misljenje,zanima me koja je poenta tvog posta na ovom forumu? Okej svaka cast kockas iz zabave,imas samokontrolu,ne dopustas si da prokockas tudje ili svoje pare namjenjene za neke ozbiljnije svrhe.Ali ne znam zasto to iznosis ovdje na FORUMU ZA PODRSKU U OPORAVKU OVISNICIMA. citiracu te iz konteksta sad
A onda kad se ohladiš uzmi 100e idi u kladionicu, odigraj za 5-10e jedno-dva izvlačenja
Kada sedneš za aparat/rulet s namerom da se igraš, ubiješ malo vreme i popiješ kafu to nije nikakav problem + još i dobiješ dobru lovu nenadano to je onda lep trip
druze jesi ti svijestan sta pises? Momku od 19 godina koji je na ulaznim vratima kockarskog pakla(hvala Bogu vec je svijestan situacije i radi na promjenama) ti mu prodajes pricu o povremenom slotu i ruletu kako je to okej i zabavno he he i jos ga savjetujes kad se smiri situacija da to radi?? Zamisli na ovim vamo postovima da pisu ljudima koji se bore sa heronim e drug pukni se ponekad uz kafu bude lep trip ja se ponekad svintam a necu sad kucu prodat da bi se horsao? Sad dal si ti glava koja se moze iskontrolisati i dal funckionises normalno a povremeno igras rulet necu u to da ulazim tema nije o tebi.Ali dosta ljudi ne moze da se iskontrolise i ti to dobro znas.Evo ja prvi sam hiljadu puta imao scenu odoh uz kafu baciti 10-15 maraka na slot da se izigram znaci profit me ne zanima ni tih 15 maraka samo hocu da se izigram.i moguce su 3 solucije od kojih su 2 jako lose idem po stepenu vjerovatnoce 1.svuce mi odma 15 km necu se dovoljno izigirati i pocecu trpat jos para da se "izigram" i vrlo brzo igranje ce se pretvoriti u vadjenje 2.otvorice mi neke mrvice i nalozit me ko budalu pa kad to svucem guracu jos para da se oept "dignem" 3.svuce mi 15 km i izacu iz kladionice..Ne sporim da je povremena bezopasna kocka moguca i da zaista postoje takve glave koje udju jednom s planiranom svotom da se igraju i zabave i ni centa vise ne daju u to smece.Ali opet mislim da nije uredu na ovom forumu i ovom decku ti da pricas tu pricu,post sam prijavio i najiskrenije se nadam da ce ti sanela obrisati post.lijek4lijek nemoj misliti da te smatram takvim al dajem primjer sta treba da covjek te poslusa a fakat evo ovaj s foruma upravu lik odo bacit petaka i na kraju ispusi 105 maraka i opet se vrati u vrtlog u kojem je bio...
Hehe, ma nema veze. Ne igram inace od dana kad sam postavio ovaj post. :D Fino, vazda para u dzepu :D
lijek4lijek
Posts: 16
Joined: Sat Jul 22, 2017 9:08 pm

Re: Ovisnost o bingu

Post by lijek4lijek »

Ah, nisam dugo izdrzao.. U ovom mjesecu se naniza 300KM gubitka.. Sve krvnicki zaradjeno. I dalje svjestan problema, posljedica, ali nikako da se kanim tog zla. Malo mi fali. U narednom periodu idem na selo, nekih 14-15 dana, tu cu malo rascistiti sam sa sobom, malo se i odmorit od grada, brzog zivota, a i tih kladionica. Ovaj put imam veliku snagu i volju da prestanem. Moji roditelji me ne zasluzuju ovakvog. Citav zivot su radili posteno, i stekli su ovo sto imaju. A ja ne zelim da budem taj izrod koji je krenuo pogresnim putem. Da dodam, cim sam dobio platu, odma sam istog casa otisao u kladionicu da odigram "2-3" binga. I izgubio 200KM. Drugi dan oko 30, i eto prije par sati 70KM. Tuzno, ali istinito. Ovo samo znate vi koji pratite ovaj forum, tako da sam sam u ovome, pruzite mi podrsku. Nisam dosao ovdje da me neko zali, da se ja ispricavam, nego jednostavno da ovo vidi mladja raja, i raja koja kocka. Narednih 5 dana sam sam kuci, nemam para, nemam nista. Sreca sutra mjenjam kolegu na poslu pa cu uzeti koju markicu da mogu otici na selo. Tuga.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Ovisnost o bingu

Post by sanela »

Ovisnost je bolest. Sto prije shvatis da ti treba strucna pomoc da se rijesis ovisnosti, to ćes prije sam sebi pomoci. Izbjegavanje drustva, kladionica, ovog-onog je samo gubljenje vremena.
Psihoterapija, otkrivanje uzroka, rad na sebi, prepoznavanje okidaca, ucenje novih vjestina. Promjena sebe. Nema instant rjesenja. Tezak i mukotrpan rad na sebi ili gubljenje svega u kladionicama. Ti biras.
missy123
Posts: 13
Joined: Fri Aug 11, 2017 10:26 pm

Re: Ovisnost o bingu

Post by missy123 »

Velik korak je sto si priznao problem, imas volje i zelje da ga riješiš! Mozda bi ti pomoglo da se počneš baviti necim u slobodno vrijeme, da se psiha zavara... Kad sam prestala pušiti, prvih mjeseci sam samo čistila, imala sam "višak" vremena i trebalo ga je potrošiti!!! Mozda da nađeš par stvari koje te zanimaju i ozbiljno se baviš nekim novim hobijem, meni je pomoglo...
Sretno...
Post Reply