Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
besantesteras
Posts: 35
Joined: Mon Feb 28, 2011 11:58 pm
Location: Paraguay
Contact:

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by besantesteras »

ziki wrote:Pa taj prvi dan i ne mozes da imas krizu, pogotovo sa tom dozom ti si sigurno pokriven bar 36 sati..a i ako si prespavao ceo dan onda ti pogotovo nije ni trebalo.
A taj drugi dan ces vec videti sam.. logicno bi bilo da uzmes onda manju dozu ako si vec pravio pauzu..
Cilj je da smanjujes kad god mozes znaci nema tu dileme.
naravno druže da ću početi da smanjujem, zato sam se i vratio posle 4 godine na ovaj forum, kako bih od vas koji imate mnogo više iskustva dobio kakav koristan savet... Sulkudo je unositi tolike doze, uostalom ja sam se zajebao od početka što nisam uzimao dozu od 16mg iz dva puta, nego bih ponekada kada bih uzeo 16mg rano ujutru a bio prinuđen da ostajem do kasno budan uzimao još 4mg ili 8mg, pa bih imao manjak terapije, tako da bih pravio pauzu od jednog dana, retko kada 2 dana, možda samo jednom do sada...
Sada sam tačno 48h sati bez ijednog mg bupa i vreme je da uzmem prvu manju dozu i naravno ako sve bude u redu, brzo bih spustio na 8mg, već za nekih dve nedelje najkasnije, a onda bih malo duže ostao na 8mg, mesec - dva, ne znam ni sam, pre nego što bih krenuo na 6mg pa na 4mg...
User avatar
besantesteras
Posts: 35
Joined: Mon Feb 28, 2011 11:58 pm
Location: Paraguay
Contact:

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by besantesteras »

Nmg više da izdržim, tu mi je devojka, a ja kao neki namćor ćutim ceo dan, juče sam spavao ceo dan, nmg da čekam do sutra a i msm da to ne znači ništa posebno, da li je 48h ili 72h od poslednjeg uzimanja, tu nema neke razlike, ali sada ću, za nekih pola sata da uzmem prvi put manju dozu nego li ikada, i to 12mg. naravno, svaki put kada bih uzimao dnevnu dozu od 16mg bilo je tu manje ili malo veće euforije, u zavisnosti od situacije do situacije, ljudi koji me okružuju, doba dana, pa možda čak i vremenskih uslova, ali je svaki put bilo, malo ili malo više uvek ju je bilo, makar na 60min ili na 2-3h, što je negde otprilike najviše, tako da ukoliko je u jednom trenutku osetim, biću zahvalan svima vama ovde, i naravno da ću nastaviti sa spuštanjem, a ako ništa ne osetim, već ostanem ovako potišten i tužan, odmah ću uzeti još tih 4mg, i probati da nađem neki drugi vid spuštanja, npr da idem na 14mg, pa na 12mg i tako dalje...
Uplašen jesdam pomalo, nadam se previše (možda, jer msm da će mi 12mg biti isto što i 16mg, i nadam se da ste svi vi u pravu), nisam sugestibilan, niti postoji kod opioida ono tipa: jeste deluje, slabije deluje, kako kod nekih drugih vrsta PAS, deluje ili ne deluje, to je to...
Javljam utiske drugari za nekih 2h... :!: :?: :!: :?: :!: :?: :roll: :roll: :roll:
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

Joj sto ne videh ranije sta si pisao, odmah bih ti rekla da trpis sto duze a onda uzmes 8mg pa kad bi dosao do krize pokrila bi te i 2mg verij mi a kamo li 12!! Ja jesam bila na 2-3mg ali kad sam prestala na nekoliko dana da ga uzimam mene je 1mg odvalio bas!! Ako bi da naglo smanjis najbolje je iskulirati par dana i izbaciti ga sto vise iz organizma ali jbg jes tesko no sve to sto osecas je prishicka kriza jer nema sanse da ti fizicki bude lose tri dana posle toliko bupa! Smanjuj to do 2mg jbg ja se od dvojke odvalim ne mogu da zamislim kako bi mi bilo da uzmem 16!!! Poenta je da sto vise smanjujes sve ti manje i treba polako se navikavas na tu dozu i super ti je, tako si se ti navikao na 16 pa ti je to taman ali isto tako ces se navici i na 12, pa na 10,8,6 itd... ali kad docekas krizu tad ti znaci i mrva bupa da se osecas bolje.
User avatar
besantesteras
Posts: 35
Joined: Mon Feb 28, 2011 11:58 pm
Location: Paraguay
Contact:

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by besantesteras »

Caty wrote:Joj sto ne videh ranije sta si pisao, odmah bih ti rekla da trpis sto duze a onda uzmes 8mg pa kad bi dosao do krize pokrila bi te i 2mg verij mi a kamo li 12!! Ja jesam bila na 2-3mg ali kad sam prestala na nekoliko dana da ga uzimam mene je 1mg odvalio bas!! Ako bi da naglo smanjis najbolje je iskulirati par dana i izbaciti ga sto vise iz organizma ali jbg jes tesko no sve to sto osecas je prishicka kriza jer nema sanse da ti fizicki bude lose tri dana posle toliko bupa! Smanjuj to do 2mg jbg ja se od dvojke odvalim ne mogu da zamislim kako bi mi bilo da uzmem 16!!! Poenta je da sto vise smanjujes sve ti manje i treba polako se navikavas na tu dozu i super ti je, tako si se ti navikao na 16 pa ti je to taman ali isto tako ces se navici i na 12, pa na 10,8,6 itd... ali kad docekas krizu tad ti znaci i mrva bupa da se osecas bolje.
Hvala svakako, mogu samo reći da mi je 12mg isto što i 16mg, za danas sigurno, a verujem i za sutra i ubuduće, svi prisutni efekti kao i da sam uzeo 16mg, ali zato nisam uzeo 48h ni 1mg bupa, a pošto mi je devojka tu ne bih da je smorim, jer sam bio sve do skora užasan, ćutljiv, nervozan i smoreno uspavan... Jedino je pitanje da li će me i sutra pokriti 12mg, kao što je to slučaj bio danas, ali nameravam da opet napravim pauzu od 48h pa da uzmem 10mg i sve tako...?!
Hvala svima na savetima, pogotovo tebi #Caty, jer do sada sam krpio kraj sa krajem, jer bih neretko uzimao na svoju dozu tih 8mg dodatno, što je bilo čisto bacanje, jer sam mogao da uzimam 2x8mg dnevno, tj ujutru i uveče, a sada idem na 4mg, tj 2 x 2mg, dok ne skinem do 2mg, biće to duži period, jer sam jako dugo na 16mg, neretko bio i na 24mg, čak sam razmišljao da tražim od dr da mi se doza poveća na 18mg kako ne bih imao te nestašice u toku nedelje....
Svo to skidanje sa 16mg ću ovde opisati, eto skinuh za ova 3 dana na 12mg, tj za 4mg sam skinuo bez ikakvih poteškoća u znaku fizičke krize, a sa malim psihičkim poteškoćama, jako malim, jer sam normalno spavao i jeo...
p.s. Samo ne znam #Caty kada bih se pojavila kriza od bupa, pošto on jako dugo ostaje u organizmu, tj koji dan bi se javili prvi znaci (bolovi u nogama, nesanica, nervoza, jeza, muka, dijareja), pošto je meni pri prvoj detoksikaciji sa bupom u drajzerovoj, bup ostao u mokraći čak 12 dana nakon poslednje doze, a imao sam prvog puta i stravično iskustvo kada sam po otpustu iz Drajzerove, nakon prve detoksikacije bupom, gde mi je pisalo da sam čist od buprenorfina na testu urina u OL. Odmah po otpustu sam otišao u privatnu kliniku da mi stave implant, a pošto se bojim injekcija i imam fobiju od njih (samo kada je u pitanju davanje injekcija meni u bilo kom vidu-i.v.,i.m,s.c.,i.c., ali ne i davanje parenteralne terapije bilo kom trećem licu, izbegao sam nalokson i.v. probu i odmah prešao na ugradnju implanta, i imao posle toga krizu kakvu nikada u životu nisam imao i nikada je neću zaboraviti, to ću jednom, kada budem imao više vremena, opisati u posebnom postu...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

Uf.. pa ne moze bas svako neraspolozenje da bude signal za uzimanje ili povecavanje doze.
Ako tako gledas na stvari onda ce ti uvek trebati.
Ja sam samim prelaskom na buprenorfin prolazio fazu depresije i tuge, dok nisam nasao neki balans..jer prelasak sa heroina na njega pravi ogromnu razliku u dozivljaju i osecanjima..
Odnosno vise i ne trazim u njemu raspolozenje, njegovo je da me otkoci da mogu da funkcionisem a ostalo je licna nadogradnja.
Veruj mi da ako planiras da jedan dan ukines taj lek moras da prestanes da se oslanjas na njega sto se tice raspolozenja ili nezadovoljstva, jer to zi je osnovni motor koji moras da crpis bez opijata da bi mogao sve ga preguras.
Ja sam tako radio upravo kad sam se drogirao..kad treba da odradim nesto ili da se vidim sa devojkom ja se uradim da bih bio ok raspolozen kao itd..
I tako na svaki izazov u zivotu ja se prvo uradim..
Jos uzmem novcanicu od sto evra pa sa njim smrknem heroin da sebi dignem samopouzdanje.. i onda sam tek prava narkomanska uobrazena dzukela.
Ne kazem ja za tebe to, samo kazem da raspolozenje mora malo da se vraca bez droge i da se trazi na druge nacine..jer ovako je to psihicka zavisnost i produbljivanje problema.
...
User avatar
besantesteras
Posts: 35
Joined: Mon Feb 28, 2011 11:58 pm
Location: Paraguay
Contact:

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by besantesteras »

ziki wrote:Uf.. pa ne moze bas svako neraspolozenje da bude signal za uzimanje ili povecavanje doze.
Ako tako gledas na stvari onda ce ti uvek trebati.
Ja sam samim prelaskom na buprenorfin prolazio fazu depresije i tuge, dok nisam nasao neki balans..jer prelasak sa heroina na njega pravi ogromnu razliku u dozivljaju i osecanjima..
Odnosno vise i ne trazim u njemu raspolozenje, njegovo je da me otkoci da mogu da funkcionisem a ostalo je licna nadogradnja.
Veruj mi da ako planiras da jedan dan ukines taj lek moras da prestanes da se oslanjas na njega sto se tice raspolozenja ili nezadovoljstva, jer to zi je osnovni motor koji moras da crpis bez opijata da bi mogao sve ga preguras.
Ja sam tako radio upravo kad sam se drogirao..kad treba da odradim nesto ili da se vidim sa devojkom ja se uradim da bih bio ok raspolozen kao itd..
I tako na svaki izazov u zivotu ja se prvo uradim..
Jos uzmem novcanicu od sto evra pa sa njim smrknem heroin da sebi dignem samopouzdanje.. i onda sam tek prava narkomanska uobrazena dzukela.
Ne kazem ja za tebe to, samo kazem da raspolozenje mora malo da se vraca bez droge i da se trazi na druge nacine..jer ovako je to psihicka zavisnost i produbljivanje problema.
Potpuno se slažem sa tobom #Ziki, ali sada mi je prvenstveno najbitnije da me pokrije tih 12mg kao do sada 16mg, da nemam nekih ne daj Bože ziza i sl, padova raspoloženja, a veruj mi da ja znam kako na najnormalniji način da podignem samopuzdanje i hormone sreće, prvo odnosi sa partnerom, odlazak na more npr, a uskoro i kupovina PS VR seta, koje je stvarno živo ludilo za one koji vole dobre igre...Mislim na PS igre, što mu dođe slično kao i PC igre, samo malo bolje, ali odoh u off topic...
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

Pa super sto si vec smanjio na 12, inace ta neka nazovi krizica stize cetvrti dan, moze poceti i treci dan ali cetvrti je najgori, no posto smanjujes isto tako može se osetiti promena i kasnije ali velika je to doza da bi se ikakva promena osetila mislim da je to kod tebe samo psiha jer previse razmisljas sta ce biti i kako ce biti pa svaku promenu pripisujes bupu, veruj mi na rec da do 8mg sigurno neces osetiti razliku a veruj mi da ces se najbolje osecati kada ga sto vise smanjis, recimo na jednu dvojku ili dve na dan!! Dvojke su mnogo bolje.po meni i na tako maloj dozi nema depresije, nema neraspolozenja i sl. Zaista jedna dvojka je ekstra, a ja sam cak uvek uzimala pola dvojke, retko celu inace bih se jos i uradila bas. I samo se raspricam, idem, jurim, nista me ne mrzi, tako da je meni to i previse ako necu da se bas izvaljujem. Svi kazu da te velike doze ubiju u pojam i da ti prosto nije ni do cega! Mozda to nije bas tako ali vidim.i ja ovi ljudi sto uzumaju 8+mg ne izlaze iz kuce nigde ako ne moraju.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

A jeste cudan malo taj Buprenorfin, meni su vec godine uzimanja njega to potvrdile..znaci vec iz iskustva mogu da govorim.
Sto kaze Caty i mene nekad potpuno mala doza cak malo i zvizne, i onda sam aktivan i lagan i sve ok..dok na primer sa vecom dozom mogu komotno da legnem i da dremam kolko mi padne nekako energija.
Mislim osetis ti da si uzeo vecu dozu, ali u onom smislu da te samo vise uspori i olenji na neki nacin.
...
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

Bas to Ziki, nisam samo ja to primetila nego dosta ljudi, mene licno od neke vece doze pocne i glava da boli, spava mi se i jako sam nervozna, nema tog raspoloženja, ne prica mi se ni sa kim itd. Mislim da svako ko se tako oseca treba da proba sa manjom dozom! Ja sam sad dosla do te tacke da se od 1mg uradim ! Stvarno je cudan jer od svakog opijata raste tolerancija i vremenom ti treba sve vise i vise,kao sa heroinom, zato valjda svi misle da je tako i sa buprenorfinom. Ali sto vise uzimas sve ti gore! Ma ja sad samo gledam da smanjim do 0'5 pa posle da ne mislim da li imam bup, dal imam para za bup, nego da mogu opušteno i da preskocim dan a i da krenem skidanje kad god budem spremna. Sad cu ipak biti neko vreme na 0'75 pa tek onda na 0'5 mozda za dve nedelje tad se poklapa da krenem i na more to mi je idealno vreme! I posle mora da ga bacim u nekom momentu ako budem spremna na to
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

besantesteras wrote:
Caty wrote:Joj sto ne videh ranije sta si pisao, odmah bih ti rekla da trpis sto duze a onda uzmes 8mg pa kad bi dosao do krize pokrila bi te i 2mg verij mi a kamo li 12!! Ja jesam bila na 2-3mg ali kad sam prestala na nekoliko dana da ga uzimam mene je 1mg odvalio bas!! Ako bi da naglo smanjis najbolje je iskulirati par dana i izbaciti ga sto vise iz organizma ali jbg jes tesko no sve to sto osecas je prishicka kriza jer nema sanse da ti fizicki bude lose tri dana posle toliko bupa! Smanjuj to do 2mg jbg ja se od dvojke odvalim ne mogu da zamislim kako bi mi bilo da uzmem 16!!! Poenta je da sto vise smanjujes sve ti manje i treba polako se navikavas na tu dozu i super ti je, tako si se ti navikao na 16 pa ti je to taman ali isto tako ces se navici i na 12, pa na 10,8,6 itd... ali kad docekas krizu tad ti znaci i mrva bupa da se osecas bolje.
Hvala svakako, mogu samo reći da mi je 12mg isto što i 16mg, za danas sigurno, a verujem i za sutra i ubuduće, svi prisutni efekti kao i da sam uzeo 16mg, ali zato nisam uzeo 48h ni 1mg bupa, a pošto mi je devojka tu ne bih da je smorim, jer sam bio sve do skora užasan, ćutljiv, nervozan i smoreno uspavan... Jedino je pitanje da li će me i sutra pokriti 12mg, kao što je to slučaj bio danas, ali nameravam da opet napravim pauzu od 48h pa da uzmem 10mg i sve tako...?!
Hvala svima na savetima, pogotovo tebi #Caty, jer do sada sam krpio kraj sa krajem, jer bih neretko uzimao na svoju dozu tih 8mg dodatno, što je bilo čisto bacanje, jer sam mogao da uzimam 2x8mg dnevno, tj ujutru i uveče, a sada idem na 4mg, tj 2 x 2mg, dok ne skinem do 2mg, biće to duži period, jer sam jako dugo na 16mg, neretko bio i na 24mg, čak sam razmišljao da tražim od dr da mi se doza poveća na 18mg kako ne bih imao te nestašice u toku nedelje....
Svo to skidanje sa 16mg ću ovde opisati, eto skinuh za ova 3 dana na 12mg, tj za 4mg sam skinuo bez ikakvih poteškoća u znaku fizičke krize, a sa malim psihičkim poteškoćama, jako malim, jer sam normalno spavao i jeo...
p.s. Samo ne znam #Caty kada bih se pojavila kriza od bupa, pošto on jako dugo ostaje u organizmu, tj koji dan bi se javili prvi znaci (bolovi u nogama, nesanica, nervoza, jeza, muka, dijareja), pošto je meni pri prvoj detoksikaciji sa bupom u drajzerovoj, bup ostao u mokraći čak 12 dana nakon poslednje doze, a imao sam prvog puta i stravično iskustvo kada sam po otpustu iz Drajzerove, nakon prve detoksikacije bupom, gde mi je pisalo da sam čist od buprenorfina na testu urina u OL. Odmah po otpustu sam otišao u privatnu kliniku da mi stave implant, a pošto se bojim injekcija i imam fobiju od njih (samo kada je u pitanju davanje injekcija meni u bilo kom vidu-i.v.,i.m,s.c.,i.c., ali ne i davanje parenteralne terapije bilo kom trećem licu, izbegao sam nalokson i.v. probu i odmah prešao na ugradnju implanta, i imao posle toga krizu kakvu nikada u životu nisam imao i nikada je neću zaboraviti, to ću jednom, kada budem imao više vremena, opisati u posebnom postu...
Imaj u vidu , a to ce ti ovdje na forumu svi reci, da ga spustis dozu taj prelaz prva 4 dana ne osjecas nego tek poslije jer u organizmu imas jos bupa od prije. Mada to vazi za znatno manje doze nego te tvoje. I sve dok od bupa ocekujes da ti poboljsa raspolozenje tesko ce ici. Ja ti ovo govorim iz svog iskustva. Gledaj samo da nisi prelose I da mozes da funkcionises, i to je to. Tek kada sam se pomirila sa cinjenicom da batalim da razmisljam kako ce mi bup pomoci da ne budem tuzna i nervozna, uspjela sam nesto konkretno da uradim. Evo tek poslije nekih 15 dana sam uspjela da budem dobro na 0,50 mg i spustih se na 0.25 . Tako da se nadam da cu uskoro i to izbacit. Samo budi pozitivan , i slobodno ubrzaj dok si jos na velikim dozama, a onda laganije kad krenes sa nizim!! Srecno!!
Locked